Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2233
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View PostMuale, on 20 octombrie 2015 - 09:16, said:

conteaza daca ghiveciul este transparent (cum am vazut peste tot prin magazine) sau la radacini trebuie sa fie intuneric?
Nu conteaza.

View PostMuale, on 20 octombrie 2015 - 09:16, said:

cand se taie tijele pe care au crescut flori?
Cand se usuca tijele.

View PostMuale, on 20 octombrie 2015 - 09:16, said:

iarna ii trebuie conditii speciale?
multumesc
Lumina, departe de surse de caldura precum caloriferul.

#2234
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Buna seara!
Am si eu 2 phalenopsis si am hotarat sa le schimb sbstratul. Din ce am citit pe forum cel mai bine ar fi fost daca l-as fi schimbat cu scoarta, dar nu am gasit pe niciunde, asa ca am luat un sac de substrat ceva mai special pentru orhidee. Ce este drept, mie mi se pare putin cam marunt, dar ce sa ii faci? Voi atasa o poza cu substratul pentru a mi se da o parere. Acum vine si intrebarea: daca acest substrat nu este bun, credeti ca ar fi mai bine sa caut in continuare scoarta?

Attached Files



#2235
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Pastreaza scoarta (cel puțin așa cred,  bucățile mari arata a scoata) iar pământul pune-l la alte plante. Nu știu din ce oraș ești dar știu ca au saci mari , doar cu scoarță, la auchan la preț mai mic fata de alte magazine. Mai găsești scoarță în Mr bricolage, dar la preț mai mare.

#2236
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Multumesc mult, o sa merg la Auchan sa vad daca mai au.

#2237
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Buna!
Am si eu o mica problema cu o orhidee. Aseara a dat prietenul meu cu un dintre ele jos, a impins-o din greseala, iar din cauza socului i s-a crapat o frunza si s-a strangulat o tija. Tija pare a fi in regula, dar ce fac cu frunza: o las asa sau o tai? Posted Image

#2238
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Las-o sa vezi ce are de gand. Probabil se va usca.

Sper sa fie o tija care nu a găsit punctul de ieșire. :)

Attached Files



#2239
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Multumesc, Rata11 Posted Image

#2240
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
cu placere :)

#2241
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Buna!
Are mama mea 6 orhidee phalenopsis. Problema este ca toate sunt bolnavioare. Eu i-am dat cateva sfaturi dupa ce am citit tot topicul din scoarta in scoarta. O sa atasez totusi niste fotografii sa le vedeti si voi si eventual sa imi dati sfaturi. Mai mentionez faptul ca cea care are tija mai frumusica are si frunzele taiate.
Va multumesc!

Attached Files


Edited by Alina38, 23 October 2015 - 21:13.


#2242
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
In penultima poza (cred ca e penultima, le aranjeaza f ciudat), orhideea e mult prea ingropata in scoarta. Aia o sa putrezeasca pentru ca ii intra apa intre frunze si o sa moara. Trebuie ridicata, vad ca celelalte sunt asezate corect in scoarta. In rest, vad pete de la arsurile solare. Ce-i la radacini nu pot ghici, sper ca nu au bureti si muschi in scoarta si nu au putrezit.

#2243
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Attached File  uploadfromtaptalk1445690101941.jpg   1.55MB   42 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1445690148912.jpg   1.87MB   39 downloads
Este ok sa tai tulpinile vechi? De pe ultima au căzut florile de 2 zile dar vad ca are alți muguri în vârf.

#2244
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Vad ca una dintre ele se usuca, poti sa o tai.

#2245
Pitbulitza

Pitbulitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2006
Fetelor am si eu o problema si nu am gasit rezolvarea pe tot internetul.

Cumpar urmatoarea orhidee, 2 tije, 9 flori si 2 boboci. O aduc acasa, o pun la lumina langa  celelalte, regulamentar, NU in soare, nu umblu la ghiveci, radacinile sunt perfecte, verzi, curate, frunzele tari, verzi, nu are muschi, nu mucegai, nu musculitze, nimic, orhideea perfecta.
Dupa 1 saptamana, florile din varf... incep sa se pleosteasca... nu se usuca, nu nimic, doar se inmoaie si se flescaiesc... si doar primele din varf, cele mai noi practic si proaspete.

Intrebare? Ce are? :) Ce ii fac? Help!

Attached Files



#2246
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nu ii faci nimic. Planta se adapteaza la tine in casa. E posibil sa pierzi din flori in perioada urmatoare.

#2247
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Pentru cei interesati, are Vanda la Mr Bricolage. Este de talie mica, cu flori mici galbene, la pretul de 136 lei, dar florile se uscau si probabil vor scadea pretul. Avea multe radacini bune, era cam deshidratata, dar cred ca dc este ingrijita bine isi revine (cel putin asa cred, ca nu ma pricep la Vanda). Este cu adevarat o frumusete, este prima data cand vad in magazin. Posted Image

#2248
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Cei de la Mr Bricolage aduc vande constant.Mi-as fi luat si eu una doar ca am aerul cam uscat in casa si nu stiu cat de bine i-ar fi.

#2249
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Trec destul de des pe acolo, dar este prima data când văd ca au vanda. Poate se vând repede.

Am tot căutat în diverse magazine , dar n-am găsit ghivece transparente de 12 cm. Voi de unde luați?  Toți au doar de 15 cm.

#2250
liviu_80

liviu_80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2015

View PostPitbulitza, on 05 noiembrie 2015 - 12:01, said:

Fetelor am si eu o problema si nu am gasit rezolvarea pe tot internetul.

Cumpar urmatoarea orhidee, 2 tije, 9 flori si 2 boboci. O aduc acasa, o pun la lumina langa  celelalte, regulamentar, NU in soare, nu umblu la ghiveci, radacinile sunt perfecte, verzi, curate, frunzele tari, verzi, nu are muschi, nu mucegai, nu musculitze, nimic, orhideea perfecta.
Dupa 1 saptamana, florile din varf... incep sa se pleosteasca... nu se usuca, nu nimic, doar se inmoaie si se flescaiesc... si doar primele din varf, cele mai noi practic si proaspete.

Intrebare? Ce are? Posted Image Ce ii fac? Help!

Bună,

Este posibil, așa cum zice și rouge80, să fie de la schimbarea bruscă de temperatură.

Altă cauză mai poate fi de la poluarea aerului cu aerosoli de la deodorantul de cameră dacă folosești sau apropierea de plantă a fructelor care se coc prea tare sau se strică lângă ea (degajă etilenă).

Dacă sunt polenizate de vreo insectă atunci iarăși se ofilesc florile imediat (deși mai puțin probabil în noiembrie).

Iar ca regulă generală e bine ca o plantă nouă să stea separat de celelalte cam 2 săptămâni, în carantină, să nu fie cumva bolnave sau invadate de dăunători și să nu observi asta la început.

Succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate