Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Solutie 6 difuzoare+subwoofer

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Masina are 6 sloturi pentru difuzoare - 2 in bord sus langa parbriz (tweetere, altceva nu incape acolo), 2 usi fata, 2 usi spate. La ora actuala sunt montate difuzoare pe componente in usile din fata (deci medii in usi + tweetere in bord, pe filtre), si headunit Pioneer DEH 2800. As vrea sa instalez difuzoare si in usile spate, dar tot pe componente, nu vreau coaxiale. Cu ocazia asta, ma gandeam sa-mi procur o statie, sa nu mai chinuiesc playerul cu atatea difuzoare, si daca tot imi iau statie, sa-mi procur si un subwoofer, sa trimit complet sunetele joase afara din masina->in portbagaj :) Poate am complicat exprimarea - reformulez si scurtez - credeti ca ar merge o singura statie pentru 4 difuzoare de medii + 2 tweetere in bord + subwoofer in portbagaj ? Statia la care ma gandeam este JBL GTO 75.4, subwooferul este  JBL CS 1204 T (modelul JBL CS 1200 T este mai scump, desi puterea sa este la jumatea lui 1204T, probabil ca reda cu o fidelitate mai mare). Cum ar trebui sa sune configuratia ? Cate un difuzor pe fiecare canal (cele fata ramificandu-se la randul lor in medii/tweetere bord), si subwooferul in punte ? Credeti ca as avea nevoie neaparat de un condensator ? Dar de o baterie deep cycle ? Variantele sunt binevenite, ceva care totusi sa nu depaseasca cu mult preturile componentelor deja vizate, stiu ca oricand "mai poti pune putin si-ti iei...", dar undeva trebuie sa te opresti :) Mentionez ca nu ma intereseaza asa mult aspectul puterii cat fidelitatea, vreau ceva care sa se auda bine, clar, curat, nu neaparat tare. Ca sa nu va mai deranjati, postez detaliile si preturile tuturor componentelor pe care le-am enumerat:

Difuzoarele pentru usile spate:
     JBL GTO507C   Pret: 243.90RON
    * Sistem de difuzoare pe 2 cai
    * Diametru woofer: 13 cm
    * Putere: 55W RMS / 165W max
    * Sensibilitate (2.83V @ 1m): 91dB  
    * Raspuns in frecventa: 70Hz - 21kHz  
    * Tweeter 25mm My-Ti
    * Tweeter I-Mount (kit de accesorii pentru instalarea in orice locatie)
    * Plus One™ woofer cone
    * Impedanta 2 ohmi

Amplificatorul:
      JBL GTO 75.4  Pret: 589,90 RON
# amplificator auto 4 canale
# putere:

    * 4 ohmi, stereo: 4 x 104W RMS
    * 4 ohmi, in punte: 2 x 284W RMS
    * 2 ohmi, stereo: 4 x 142W RMS

# raspuns in frecventa 10Hz - 83kHz
# Raport semnal audio / zgomot: 80 dBA
# crossovere high pass si low pass 12dB
# intrari low level (5.8V max) / high level

Subwoofer:

  JBL CS 1204 T   Pret: 289.90RON
# Incinta cilindrica bass reflex
# Putere maxima 1000W
# Putere reala RMS 250W
# Impedanta 4 ohm
# Raspuns in frecventa 35-200 Hz
# SPL 90 dB


     JBL CS 1200 T   Pret: 299.00RON
# Putere maxima 500W
# Putere reala RMS 125W
# Impedanta 4 ohm
# Raspuns in frecventa 38-500 Hz
# SPL 94 dB

Attached Files



#2
adic95

adic95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.03.2006
Intrebari in plus:
Ce masina ai? E sedan sau break?
Cati amperi are alternatorul ? (scrie pe el, daca are mai putin de 100A, va trebui bateria schimbata cu una de min. 75Ah).

Difuzoarele alese de tine au putere prea mica (ele au 55W/2ohmi, amplificatorul are 142W/2ohmi).
Subwooferele in tub stau mai prost dpdv al fidelitatii decat cele in cutie.

Daca vrei sa folosesti combinatia de difuzoare puse in usi cu acest amplificator, o solutie ar fi ca difuzoarele sa le legi in serie.

In plus mai pune la socoteala si kit-ul de alimentare + condensator 1-1.5F.

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Masina este un Megane 2 sedan (2005). Nu stiu cati amperi are alternatorul, n-am coborat inca sa ma uit, dar oricum, am retinut sfatul cu privire la amperaj.

Am gasit alte difuzoare:

JBL GTO 607 c:   Pret: 257,58 RON

Numar boxe 2
Putere PMPO Peak :210 W
Putere RMS 70 W
Sensitivitate (2.83V/1m) 92 dB
Frecventa de raspuns (±3dB) 55Hz - 21kHz
Impedanta 2 ohmi
Adancime Mid-Woofer : 530 mm Tweeter : 25. mm
Diametru Mid-Woofer :129 mm Tweeter : 43 mm

Sunt mai puternice, mai sus de atat n-as vrea sa urc, cele pe care le am acum (DLS de vreo 50-55W) se aud ok, nici nu vreau sa ma gandesc cum s-ar auzi unele de 70W si pe deasupra si cu amplificator :) Sa spunem ca m-as opri la astea de 70W. Care ar fi problema daca amplificatorul e de 142W ? Le arde, distorsioneaza ? Banuiesc ca nu, trebuie sa aiba vreo protectie, ceva...

Ok, m-am reorientat la subwoofer, mi-am oprit ochii asupra:

JBL CS 1200B    Pret: 285 RON

# tip subwoofer: CS12 (difuzor 30 cm)
# putere: 125W RMS (500W max)
# raspuns in frecventa: 38Hz - 500Hz  
# impedanta: 4 ohm
# sensibilitate (2.83V/1m) :  94dB  

si

JBL GTO 1060BR    Pret: 330 RON

# subwoofer 10"
# tip incinta: bassreflex
# diametru difuzor: 25cm
# putere RMS: 250W
# putere Max: 1000W
# impedanta: 4 ohmi
# sensibilitate: 91dB (2.83V/1m)
# raspuns in frecventa: 40 - 200Hz


Vad ca al doilea e mai puternic dar primul acopera o gama mai larga de frecvente (cumva asta implic fidelitate mai mare?). Oare 125W or fi de ajuns pentru un subwoofer...? Sau mai bine sa merg pe cel de 250W ?

Cu privire la legarea in serie a difuzoarelor - imi cer scuze daca intrebarile suna stupid, dar nu ma pricep - ceea ce propui este sa leg cate doua difuzoare pe un canal, iar pe celelalte doua canale ramase libere sa leg amplificatorul in punte ? Ce dezavantaje apar la aceasta configuratie (de-asta am si vrut statie pe 4 canale, sa fie fiecare difuzor pe canalul sau si sa evit legarile pe acelasi canal, dar cu tot cu subwoofer asta ar fi insemnat sa ma orientez pe ceva cu 6 canale, nu?). Puterile difuzoarelor de pe acelasi canal se aduna si trebuie sa echivaleze cu puterea amplificatorului pe canalul respectiv ? Adica amplificatorul avand 142W pe canal, daca instalez 2x70W pe fiecare canal vor rezulta 140 W pe canalul respectiv si amplificatorul va fi fericit ? :)

Am gasit mai multe kituri de instalare amplificator, dar sincer nu stiu ce le diferentiaza, la prima vedere as spune ca grosimea cablurilor (ma gandesc ca o configuratie care necesita mai multa putere, are nevoie de cabluri mai groase). Ce grosime de cabluri as avea nevoie pentru configuratia mea ? 10mm, 25mm ? Am gasit urmatoarele kituri (printre multe altele):

Kit 10mm 4 canale Pret: 119,90 RON

Kit-ul contine:

    * cablu alimentare rosu - 5 m (10 mm2)
    * cablu masa albastru - 1 m (10 mm2)
    * 2 x cabluri RCA + remote - 5 m
    * papucii necesari
    * siguranta 60 A

Autoleads PC4-25 Pret: 84,90 RON

    * Kit instalare amplificator
    * pentru puteri maxime de pana la 600W
    * siguranta de 40A
    * kitul contine:
          o cablu alimentare
          o cablu masa
          o 5m cablu RCA, cupru OFC
          o 2m cablu subwoofer
          o cablu remote

Nu stiu daca o sa mai am bani de condensator, e asa de important sa fie instalat din prima ? O sa-l am in vedere desigur, dar nu stiu daca o sa pot sa-l procur de pe-acum. Unde anume se instaleaza ? In portbagaj, pe alimentarea amplificatorului, pe fir ?

Attached Files


Edited by tchoara, 13 July 2007 - 11:31.


#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Scurt si punctual ca nu prea am timp:
-Ideal ar fi sa legi fiecare canal de la headunit pe cate un canal al amplificatorului. Aici trebuie sa vezi daca ai 4 iesiri preOUT pe RCA si inca una separata pentru subwoofer.
-Amplif-ul subwooferului ar fi bine daca l-ai putea controla separat, asta ar insemna sa pui un amplif separat doar pentru sub.
-Dif-urile pune-le components pe fata si coaxiale pe spate, uita-te sa aiba review-uri bune si o gama larga de frecvente.
-Firele sa fie destul de groase, mai ales daca o sa pui 2 amplificatoare.
-Condensator ar fi nevoie, dar daca ai bateria destul de noua, poti sa mergi asa vreo 2-3 luni.

#5
adic95

adic95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.03.2006
Uite si o alta configuratie:

Amplificator: JBL GTO 755.6 configurat pt. 5 canale (4x60w+300w).
Difuzoare: JBL GTO507C
Subwoofer: JBL GTO1204BR
Kit de instalare de 20-25mm
Condensator 1-1.5F
Adaptor RCA-Y (pentru ca HU tau nu are decat o singura iesire RCA, cu toate ca eu as recomanda sa il schimbi daca poti cu ceva care sa aibe 2 iesiri RCA, din care una sa fie dedicata pt. subwoofer, de ex. Pioneer asta sau asta )

In legatura cu subwooferu, treaba lui e sa scoata frecvente pana la maxim 100hz (pe care le tai din HU sau amplificator).

#6
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
@adic95 e foarte ok solutia ta, cu headunit-ul nu prea sunt eu in clar.
Eu o sa imi iau luni sau marti un blaupunkt mp36, care are 4preOUT+ un sub-out, m-am gandit ca asta ar fi o solutie pentru viitor.
Am discutat si cu @Tchoara si pe PM, a zis ca deocamdata n-ar schimba headunitul deocamdata.

Week-end placut!

#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
adic95 - buna configuratie, dar fata de ce ma orientasem eu prima oara depaseste cam cu 3 milioane spre 3 milioane jumate (nepunand la socoteala condensatorul).  Cred ca voi procura amplificatorul (cel pe 4 canale, JBL GTO 75.4) si difuzoarele (JBL GTO 607 c) acum, si peste o luna, doua, subwooferul+amplificator mono (chiar sunt niste promotii am vazut) si poate condensatorul. Cred ca daca le iau pe toate de pe-acum, ma intind prea mult la bani :) Si dupa cum ai spus, cred ca mai bine las subwooferul pe amplificatorul sau separat decat sa-mi iau statie cu 6 canale si sa-l leg in punte. Deocamdata nu vreau sa schimb headunit-ul, ar insemna sa-l vand pe-asta pe care-l am intai si sa mai pun niste bani, o bataie de cap care nu mi se pare atat de necesara deocamdata, nu vreau sa trec direct de la configuratie simpla player+2boxe la configuratie de concurs gen headunit mai scump+amplificator+4 difuzoare+condensator peste noapte :) O sa am insa in vedere acest aspect cu preOUT pentru fiecare canal cand imi voi cumpara viitorul player.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate