Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Alegere webhosting

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Sper sa nu ma repet...

Am un domeniu, dar astia imi dau acces la mysql pe bani.
O solutie ar fi sa imi fac un cont pe 3x.ro de exemplu si sa-mi fac cumva redirectionare ca sa folosesc domeniul meu si ce pun pe 3x.ro. La chestiile astea nu prea ma pricep.
Aveti voi o idee mai buna ca sa platesc (daca nu se poate sa folosesc domeniul care il am deja) un domeniu nou si sa am acces la php si mysql gratis ?

Multumesc

#2
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
O varianta ar fi sa platesti php & mysql-ul pe un an in avans si primesti domeniu (.com, .net, .org) pe gratis :)

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
la 3x nu poti folosi mysql de pe alte servere diferite de 3x :ciocan: nu stiu cum e insa la atlastelecom.ro ;) au si mysql si php moca, 30 M (15 M mail 15 M web)

#4
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
sunt pe net servere care ofera o baza de date mysql free pentru scop educational dar care o poti accesa de afara fara probleme.

try google :)

#5
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
La dap.ro mai poti sa-ti faci cont. Ai 100 mega, iar pt php&mysql mi se pare ca trebuie sa le trimiti un mail ca sa justifici. E mishto si pt ca nu-ti baga pop-up-uri pe gat la incarcarea paginii.
Bafta.

#6
papi

papi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.10.2003
Daca ai un domeniu gratuit si depinzi de web hostingul celor care ti-au dat domeniul ai 2 solutii:

- iti cumperi un domeniu, il hostezi undeva si faci redirectare din actualul domeniu catre cel  nou
- iti mai faci un domeniu gratuit cu acces la php si mysql si redirectezi adresa actuala catre noua adresa sau numai anumite link-uri care te intereseaza.

iPower Romania

#7
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Multumesc de raspunsuri.
Deci...

MadMax : Unde ?
Restul : Domeniul meu este cumparat, dar v-am scris deja care e treaba cu suportul pentru MySQL. Cum pot sa fac redirectarea in asa fel incat adresa site-ului (dupa ce fac redirectarea) sa ramana tot in cadrul domeniului.
Adica daca domeniul meu este "www.adrese.ro" si am pagina pe 3x.ro de ex., dupa redirectare sa imi ramana tot cumva in cadrul lui "www.adrese.ro". E posibil ?

#8
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Pai daca ai deja domeniul, iti iei un pachet de hosting, in functie de ceea ce vrei sa pui acolo, trafic, cerinte, etc si tot ce trebuie sa faci e un request de schimbare de DNS catre rnc.ro (se face online, cu confirmare prin e-mail, etc).
Daca vrei sa cauti o oferta de hosting, iti recomand Webhostingtalk; acolo poti face si un request ptr. hosting si te asigur ca ai sa primesti ceva oferte! :)

Bafta!

#9
lau`

lau`

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2004

Quote

Originally posted by skullpder
La dap.ro mai poti sa-ti faci cont. Ai 100 mega, iar pt php&mysql mi se pare ca trebuie sa le trimiti un mail ca sa justifici. E mishto si pt ca nu-ti baga pop-up-uri pe gat la incarcarea paginii.
Bafta.


Din pacate dap.ro nu mai accepta conturi noi pana la lansarea noului dap, care o sa fie cel mai realizat portal (din toate punctele de vedere ) din Romania.

#10
bill

bill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.05.2004
incearca www.web-host-plus.com. probabil e cea mai convenabila solutie de hosting profesional. si au si reprezentare in romania

#11
ciorbadeburta

ciorbadeburta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 17.09.2004

bill, on May 20 2004, 23:32, said:

incearca www.web-host-plus.com. probabil e cea mai convenabila solutie de hosting profesional. si au si reprezentare in romania

<{POST_SNAPBACK}>



ce stii/stiti de web-host-plus.com ? sunt ok? a lucrat cineva cu ei?

#12
Hellraiser_Radeon

Hellraiser_Radeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.04.2005
incearca http://gazduire.info/parteneri.php

Edited by Hellraiser_Radeon, 26 July 2005 - 00:25.


#13
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Si hosturile gratuite ce au de nu sunt bune ?

Edited by djadi21, 26 July 2005 - 14:34.


#14
Hellraiser_Radeon

Hellraiser_Radeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.04.2005
pai unu din principalele motive ar fi overselling. rar o sa vezi o firma de hostin cu plata sa faca overselling pt ca isi permit sa isi cumpere alte sv cand se umplu cele existente. la host gratuit nu prea merge asa.

#15
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

Hellraiser_Radeon, on Jul 26 2005, 18:24, said:

pai unu din principalele motive ar fi overselling. rar o sa vezi o firma de hostin cu plata sa faca overselling pt ca isi permit sa isi cumpere alte sv cand se umplu cele existente. la host gratuit nu prea merge asa.

<{POST_SNAPBACK}>


Dar atat timp cat site-ul este gazduit si merge (a fost loc pentru el) e bun si un host gratuit, iar daca se intampla chestia spusa de tine mai sus poti sa iti muti site-ul la alt host tot gratuit  :coolspeak:

#16
Hellraiser_Radeon

Hellraiser_Radeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.04.2005

djadi21, on Jul 26 2005, 17:38, said:

Dar atat timp cat site-ul este gazduit si merge (a fost loc pentru el) e bun si un host gratuit, iar daca se intampla chestia spusa de tine mai sus poti sa iti muti site-ul la alt host tot gratuit  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

explica-mi si mie de ce sa faci atata munca, cand poti sa dai 10 E pe an de ex si sa ai site-ul gazduit fara nici un fel de probleme din astea.

#17
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

Hellraiser_Radeon, on Jul 26 2005, 23:43, said:

explica-mi si mie de ce sa faci atata munca, cand poti sa dai 10 E pe an de ex si sa ai site-ul gazduit fara nici un fel de probleme din astea.

<{POST_SNAPBACK}>



Chiar asa de greu este de mutat un site ? Pe de alta parte in afara de myx da-mi tu un site unde plata sa o faci usor si eventual unde sa fie cu 10 euro pe an domeniu.ro ca acum (chiar daca e noapte) merg si cumpar cartela si imi si gazduiesc unul.

#18
Domino

Domino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.01.2005

CBogdan, on May 12 2004, 15:30, said:

Sper sa nu ma repet...
Am un domeniu, dar astia imi dau acces la mysql pe bani.
O solutie ar fi sa imi fac un cont pe 3x.ro de exemplu si sa-mi fac cumva redirectionare ca sa folosesc domeniul meu si ce pun pe 3x.ro. La chestiile astea nu prea ma pricep.
Aveti voi o idee mai buna ca sa platesc (daca nu se poate sa folosesc domeniul care il am deja) un domeniu nou si sa am acces la php si mysql gratis ?
Multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

Daca ai un domeniu dar nu ai hosting atunci apeleaza la www.lx.ro . Iti schimbi name serverele in cele ale lor si apoi le dai un mail. Sau mai bine da-le din prima un mail si iti spun ei tot ce trebuie sa faci.

Eu am un domeniu hostat la ei.
PHP
MySQL
350Mb
6MB limita fisier

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate