Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

(reli) Casele mele din Glina (beneficiar - reli & co.)

- - - - -
  • Please log in to reply
1081 replies to this topic

#1009
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Da, in cartierul Berna am casa. Poti sa o iei si prin Popesti Leordeni si la intersectia cu centura mergi drept inainte si ai prioritate, deci intersectia criminala devine de-a dreptul suportabila :). Unde isi construieste fratele tau? Eu sunt mai in spatele cartierului.

E frumos acolo, mie una imi place. E frumos si vara, dar e frumos si primavara si iarna. Doar toamna nu imi place aici, din cauza noroiului. Insa avem promisiuni ca in primavara s-ar apuca sa puna borduri, dupa care sa vedem in ce ritm vor asfalta, daca vor asfalta vreodata. Cei de la Primarie sunt smecheri rau si nu preiau drumurile decat asfaltate. Asta e unul din motivele pentru care nu vor sa iti faca mutatie acolo, cica nu au drumuri.

Ehhh, o sa razi (poate) dar eu nu am ajuns niciodata pana la iaz, desi intr-adevar e foarte aproape de mine :). Poti sa si pescuiesti acolo, deci presupun ca e frumos. Poate la vara ajung si eu :P

#1010
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Felicitari reli ti-am citit toate posturile din acest topic si cel cu casuta de la lac de pe alt topic...Mi-a placut cat de inversunate sunteti amandoua... Eu sunt abia in faza cand imi caut inca terenul... Ce-i drept nu e in zona Bucurestiului, ci mai aproape de Delta Dunari... la noi in zona sper sa gasesc preturi mai ok la mana de lucru...Am avut multe de invatat din topicurile voastre si ma bucur ca ati impartasit atat momentele placute cat si cele mai putin placute sa nu zic de cele total neplacute, tuturor cititorilor acestui forum...Ma intreb ce ai facut cu "prietenul" tau constructorul? mai ai sanse sa-ti obtii banii inapoi sau va taraiti prin tribunale ca sa-ti obtii banii inapoi? Totusi vezi ca este un topic pe undeva in forum unde poti posta chiar si numele "constructorului"... Nu mai tin minte exact cum se cheama topicul , cert este ca daca mi se intampla mie chiar lua foc cu Tuareg cu tot Marlanu'..
Felicitar amandurora si va doresc sa va finalizati casele  apoi vorba colegei de forum MirelaLucia:Vreau sa-mi fac o casa sa pot trai cu placere in ea pana la batranete nu sa o vand...Scuze daca nu am citat exact dar citez din memorie.. Cat despre casuta de la lac.......numai cuvinte de lauda...


astept fotografii mai noi...si probabil nu-s chiar singurul

Edited by StudioOne, 01 February 2010 - 17:31.


#1011
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
multam' de aprecieri, StudioOone. Din pacate nu am mai avansat deloc la casa, am incheiat lucrarile din motiv de frig cumplit :)
Polistirenul e pus doar pe 2 fatade, spre bucuria noastra am reusit sa punem si plasa si adeziv pe fatadele respective (mai putin 1/2 de perete, daca nu ma insel). Poze nu am mai facut, astept primavara, acum nu stiu cum sa nimeresc usa mai repede :))

#1012
glassmaker

glassmaker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2010

View Postreli, on 31st October 2009, 14:54, said:


Buna alegere cu sticla curba.

#1013
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

View Postglassmaker, on 2nd March 2010, 22:55, said:

Buna alegere cu sticla curba.

Acum am vazut si eu mesajul - despre ce sticla curba e vorba?  :habarnam:

Una peste alta, am patit-o cu unul din geamuri, in sensul ca n-a rezistat saracul peste iarna si s-a spart... Noroc ca e vorba de un geam micut. Acum cineva mi-a zis ca s-ar putea sa fie si din cauza montajului defectuos, desi nu a crapat imediat, ci abia acum. Coane, ai idee de la ce ar putea fi? Pentru ca daca e de la montaj, daca pur si simplu il inlocuiesc si e profilul stramb, o sa crape si cel nou, nu?

#1014
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,093
  • Înscris: 22.06.2004
sticla care a crapat este sablata? nu are treaba montajul. pai de ce sa il inlocuiesti matale? nu ai garantie?

#1015
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
nu, nu e sablat. Am garantie, dar daca nu ma cred ca nu l-am spart eu?

#1016
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Reli, mai pune si tu o poza, ceva, sa mai vedem progresul la casuta.

#1017
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
hanako, n-am mai facut nimic la casuta, dar e adevarat ca n-am mai pus poze cu polistirenul de pe cele 2 fatade... o sa ma conformez :)

Intre timp am avut si noi probleme cu capusele - Maya, cockerita noastra, a facut babesioza. Nu am putut sa scriu nimic aici doua saptamani, nu vroiam sa zic nimic pana nu eram eu sigura ca totul e ok. Ieri am fost si am facut a doua injectie de Imizol si se pare ca e ok. Nu pot sa va descriu prin ce am trecut - pentru noi Maya e ca si copilul nostru, primul nostru copil, am crezut ca innebunesc doar gandindu-ma ca i s-ar putea intampla ceva... Ii datorez multe lui CristiAlf din punctul asta de vedere, pentru ca povestea lui (din pacate trista) m-a pus in alerta si am putut sa reactionez in timp util.

Asa ca mare grija la lighioanele astea de capuse - la noi in cartier stiu cel putin 5 cazuri, din fericire toti au scapat.
Pe Misha (maidaneza) de exemplu am gasit capuse chiar daca are zgarda (fara termen de valabilitate depasit). Deocamdata vad ca nu da semne de boala, sper sa nu fie cazul si la ea...

Sambata am dat cu solutie pentru insecte - pentru cei interesati, Romparasect Forte - 10 lei costa la farmaciile veterinare. Eu am luat 4 sticlute de 20 ml si am diluat o sticluta la 3.5 l de apa (asa mi-a zis nenea de la farmacie, ca daca dau prima oara sa il fac mai concentrat, in mod normal insa sa pun o sticluta la 5l - desi pe site-ul producatorului scrie 1-2 ml la 1 l de apa  :huh: ). Mi-ar fi ajuns si 3 sticlute, insa am dat-o si pe ultima ca deh, sa fie!!! Mi-am cumparat de la Baumax un Vermorel de 5 l si m-am distrat, recunosc ca e o activitate tare placuta, buna pentru stres :))

#1018
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postreli, on 12th April 2010, 12:14, said:

Sambata am dat cu solutie pentru insecte - pentru cei interesati, Romparasect Forte - 10 lei costa la farmaciile veterinare. Eu am luat 4 sticlute de 20 ml si am diluat o sticluta la 3.5 l de apa (asa mi-a zis nenea de la farmacie, ca daca dau prima oara sa il fac mai concentrat, in mod normal insa sa pun o sticluta la 5l - desi pe site-ul producatorului scrie 1-2 ml la 1 l de apa :huh: ). Mi-ar fi ajuns si 3 sticlute, insa am dat-o si pe ultima ca deh, sa fie!!! Mi-am cumparat de la Baumax un Vermorel de 5 l si m-am distrat, recunosc ca e o activitate tare placuta, buna pentru stres :) )


Imi pare rau sa aud de problema cu catelusa. Bine ca este totul spre ok.

Ce ai stropit cu solutia de insescte mai exact :) ?

#1019
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

View PostMirelaLucia, on 12th April 2010, 12:40, said:

Ce ai stropit cu solutia de insescte mai exact :) ?

Pai... curtea... credeam ca se intelege :)))

#1020
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Care au fost simptomele? A mea de cand a luat capuse isi face nevoile imprastiat, desi nu i-am dat altceva de mancare  :unsure:

#1021
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Vlad, a mea era apatica si avea temperatura - a fost asa, de pe o zi pe alta, seara era ok dimineata era molateca si am dus-o urgent la vet. Babesioza asta declanseaza anemie severa, poti sa verifici daca botul pe interior (buza superioara) este roz sau galbena, daca e galbena urgent la medic. De asemenea urina se inchide la culoare si sunt modificari si la treaba mare dar nu stiu cum, ca la a mea boala nu a apucat sa atace rinichii si ficatul.

#1022
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Dă-o-n peștii lui carman, măi Astrule!  :thumbdown: Cum naiba nu ați văzut căpușele alea?!?  :confuzzled:  ... că a ta este cîine de casă și mai are și părul scurt. :death:

#1023
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Reli, multam mult, m-am mai linistit. Cred ca e de la ciorba cu zeama de varza. Ma bucur sa aflu ca si-a revenit Maya.
Raducule, ziua am fost la padure, iar seara cand am ajuns acasa le-am si gasit. Una din ele apucase deja sa intre in piele. Cealalta nu apucase, atarna pe firele de par.
De cand iese afara o scarman zilnic de capuse sau purici.

#1024
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostAstrul, on 12th April 2010, 19:39, said:

[...] Cred ca e de la ciorba cu zeama de varza. [...]
Ce-i aia... fratele meu alb? Noua dietă vegetariană pentru cîini?  :o

#1025
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Reli, ma bucur ca totul merge spre bine cu catelusa voastra.
Legat de simptome ale babesiozei: apatie, anemie severa (se poate vedea la un moment dat, exact cum v-a spus si Reli), sange in urina. Atentie insa, aceste simptome pot fi si pentru alte 4-5 boli din cate am inteles de la medici veterinari.
Din cate am inteles, faptul ca un caine "scapa" de babesioza, de multe ori inseamna ca se ajunge la un echilibru intre catel si parazit, a.i. traiesc impreuna fericiti (ma rog, parazitul, cainele mai putin..) si catelul nu mai ajunge in situatii severe, ceva gen "o duce pe picioare".
Eu gasesc zilnic capuse pe cateii de care mai am grija...Dimineata ii curata tata, seara gaseste iar.. Asta desi le-am dat cu nu stiu ce substanta..

Edited by CristiALF, 12 April 2010 - 20:56.


#1026
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Pentru ca parazitul sa transmita babesioza are nevoie sa se hraneasca cel putin 24 de ore, din cate am citit. Asa ca o verificare zilnica scade sansele de imbolnavire, chiar daca capusa este infipta. Cristi, da si tu cu solutie prin curte daca ai asa multe capuse. Sau cainii stau pe afara?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate