Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

(reli) Casele mele din Glina (beneficiar - reli & co.)

- - - - -
  • Please log in to reply
1081 replies to this topic

#1
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Pentru ca tot se poarta, imi deschid si eu un jurnal al casei/ caselor mele, cu o recapitulare a povestii lor.

E haios cand stau si recitesc posturile vechi, sa vad cum mi-am schimbat radical atat modul de a privi lucrurile, cat si preferintele, asteptarile...

Quote

Sep 17 2006, 18:56

M-am hotarat sa imi iau inima in dinti si sa imi fac casa!

Primul pas, imi vand apartamentul, apoi cumpar teren, caut arhitect, dupa ce am proiectul depun actele pentru autorizatia de constructie si caut firma de constructii.

Imi poate recomanda cineva un arhitect si o firma serioasa de constructii din Bucuresti?

Mentionez ca ma intereseaza pretul, insa nu vreau sub nici o forma sa fac rabat de la calitate asa ca prefer sa imi fac o casuta mai modesta pentru a ma putea incadra in buget, dar sa stiu ca e trainica si bine executata.  

Sep 18 2006, 16:09  

Eu vreau sa cumpar un teren in Branesti - o sa cer si certificatul de urbanism, nu cumpar nimic pana nu sunt sigura ca pot construi acolo, nu am bani de aruncat pe fereastra!

Ideal ar fi, intr-adevar, sa imi permit sa cumpar terenul acum si sa vand apartamentul mai tarziu, insa din pacate nu dispun de banii necesari iar daca mai aman, nu o sa pot incepe lucrarile la casa in primavara, cum mi-am planificat, pentru ca nu o sa fie gata proiectul si nu o sa am timp sa obtin toate avizele necesare pentru autorizatia de constructie... aoleu ce complicat, si inca nu m-am apucat de nimic!

In regie proprie nu ma incumet sa fac nimic pentru ca sunt habarnista si nu vreau sa imi pice casa in cap! Stiu, firmele sunt mai scumpe, unele cer preturi astronomice, dar o sa iau oferte de la mai multe si sper sa ajung la o intelegere cu vreuna din ele...  

Sep 19 2006, 19:07  

As angaja si un diriginte de santier, dar nu stiu in ce masura am noroc sa gasesc unul care intr-adevar sa imi apere interesele...

Am o cunostinta inginer constructor, dar nu stiu daca pot apela la el... mi-e ca se supara ca nu il includ in schema...

Oricum, va tin la curent cu ce progrese mai fac si sper din tot sufletul sa nu iau vreo teapa pentru ca o sa plang 100 de ani!
  

Terenul este in Glina, l-am cumparat fara certificat de urbanism si tot in regie proprie am ajuns sa lucrez...

Am angajat nu unul, ci doi diriginti de santier!  :coolspeak: Primul era foarte dur si nu se intelegea deloc cu constructorul si ma terminau nervos cu certurile si orgoliile lor, asa ca am ales linistea 


Quote

Sep 20 2006, 10:27

Stiu ca o firma de constructii implica niste costuri suplimentare, pe de alta parte insa, pentru linistea mea sufleteasca si pentru timpul de care nu dispun pentru a ma ocupa eu de toate problemele care pot aparea, cred ca e mai indicat sa las profesionistii sa se ocupe de asta...

Nu as vrea sa apelez la cunostinta mea inginer constructor pentru ca este o persoana dificila cu care te intelegi foarte greu si te certi foarte usor.

Costurile as vrea sa mi le scad altfel - am inteles ca statul subventioneaza un anumit procent (20 sau 25%) din costul unei case (in limita a 80 mp), daca ai sub 35 de ani si nu ai sau nu ai mai avut o proprietate imobiliara (conditiile nu le cunosc exact, trebuie sa incep sa ma interesez).

Nu stiu cum o sa procedez, presupun ca pe parcurs ma mai luminez eu...
  

Ce bine e sa fii tanar si idealist...


Quote

Sep 29 2006, 21:47

Din lipsa de experienta toti suntem tentati sa ne construim casele in cel mai grandios stil posibil, facand din aceasta cauza cea mai mare tampenie posibila...

E greu insa, recunosc, sa iti infranezi dorinta de a avea un spatiu CAT MAI MARE, satul fiind de stat intre 4 pereti ai unui apartament ceausist... adica cutie de chibrituri. Zilele trecute m-am surprins gandindu-ma ca "poate sufragerie de 30 mp e prea putin" sau "un dormitor de 12 mp sigur o sa mi se para mic" sau "poate ar fi bine sa fac balcon la fiecare dormitor, unde sa am loc sa pun si o masuta si 2 scaune"  

Asa ca... multumim celor care ne mai aduc din cand in cand cu picioarele pe pamant


Sep 29 2006, 22:06

E bine totusi sa nici nu exageram... nu cred ca trebuie sa iti faci dormitoarele de 20 mp si living-ul de 60 mp ca sa te simti confortabil...Eu de exemplu aici la bloc am dormitorul de 11,8 mp si nu cred ca as fi vrut sa fie mai mare (hai bine, doar un pic, recunosc  ) insa in dormitor nu stai decat noaptea si atunci nu prea ai nevoie de mult spatiu... Un living de 30-35 mp e decent, cred eu... Plus ca nu imi permit sa imi fac casa de 200 mp - sau daca imi permit, atunci e clar ca o sa fie gata in cativa ani, si pana atunci eu stau cu chirie
    

Ha ha ha - tot 200 mp am ajuns sa imi fac (in fine, 190) si dormitorul mare a iesit de 20 mp :notangel:


Quote

Sep 30 2006, 09:06

Eu ma mut la curte nu din considerente de spatiu ci... de curte  Am caine, imi place sa stau vara afara la aer, am caine  Nimic nu se compara cu bucatica ta de gradina  

Oct 1 2006, 13:13

Eu acum am caine, dar si eu o sa am caini dupa ce ma mut

Eu nici nu indraznesc sa ma gandesc la flori in gradina, nici gazonul nu sunt sigura ca o sa reziste, iar setea de plante o sa mi-o potolesc cu tufisuri si alte plante verzi care sa nu prea ii inspire...

Revenind la oile noastre, garajul - se merita sau nu? Minusul ar fi ca ocupa spatiu (si costa bani), plusul ar fi ca e un spatiu util de depozitare, poti sa pui si masina de spalat acolo, eventual si centrala (cred) iar al meu prieten ar vrea si o sala de forta (pentru care NU am de gand sa fac o camera separata). Ce parere aveti? Din ce se poate face garajul ca sa iasa mai ieftin? Din panoruri de lemn (MDM parca se numesc) ar fi ok? Imi trebuie neaparat fundatie pentru el? Terenul va avea o deschidere de 18 m, deci cred ca as avea loc sa fac si un garaj pentru o masina (sau chiar 2)
  

Inca mai am caine... Am rezistat eroic tentativei de a inmulti numarul lor (pentru moment), dar asta doar datorita faptului ca acum stau cu parintii... Am scapat si de garaj, si de sala de forta... :naughty:

#2
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

elram, on Oct 3 2006, 22:34, said:

Buna,

sunt noua pe forum si am o problema, sper ca cineva mai cu experienta sa ma poata ajuta cu un sfat. Am in constructie o casa in regie proprie si momentan am o problema foarte grava as zice eu. La turnarea stalpilor si placii intre parter si mansarda, stalpii au iesit foarte urat. Principala cauza a fost betonul foarte gros din cifa (B250), nevibrarea betonului si de asemeni o batere precara a cofragului fiecarui stalp. Stalpii rezultati prezinta gauri mari, se vede fierul fi 14 si etrierii si prezinta pietricele la vedere pe portiuni mari.

Cum se mai poate indrepta acum? Ma sfatuiti sa ii dau complet jos sau sa ii gauresc cu bormasina si sa aplic "camasuirea" acestora. In ce exact consta aceasta camasuire ?

reli, on Oct 3 2006, 22:50, said:

elram, eu nu pot sa iti dau sfaturi pentru ca nu ma pricep, insa iti pot spune clar ca dupa experienta cu stalpii constructorul acela nu ar mai fi avut ce sa caute langa casa mea, daramite sa ii mai si permit sa continue lucrarea

Wow, de asta uitasem!  :w00t: Guess what? Exact acelasi lucru mi s-a intamplat si mie ieri. Unii stalpi sunt varza, betonul se sfarama...Poetic justice, huh? :cursing:
Ce usor e sa vorbesti cand privesti din afara si nu stii toate datele problemei...

Edited by reli, 10 July 2007 - 16:07.


#3
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

Quote

Oct 9 2006, 19:50

Astazi un coleg mi-a spus ca exista posibilitatea utilizarii pompelor de caldura care folosesc temperatura solului si incalzesc casa + apa (pot fi folosite si pentru racirea casei in timpul verii). Cica economiile ar fi substantiale, iar o persoana de la firma respectiva i-a facut un calcul si ar fi avut nevoie de o instalatie de vreo 5000 E pentru casa lui si a vecinului. Conform site-ului firmei, economiile ar fi de 70% in timpul iernii si de 80-90% in timpul verii.

Ma bate gandul sa incerc si eu o solutie de genul asta, mai ales ca o sa se tot scumpeasca gazul si am de gand sa folosesc instalatia pentru 2 case (a mea si a parintilor). Voi ce stiti de sistemul asta, il foloseste cineva, ati vazut la cineva?

Am inteles ca foloseste energie electrica, dar oare cata energie? E mai rentabil oare decat sa folosesti gaz? Sistemul pare foarte interesant, dar parca nici nu imi vine sa experimentez cu 5-6000 de euro...

Oct 9 2006, 20:14

Problema e ca la noi au cam inceput sa fie 5-6 luni de iarna iar costurile sunt 5-6 milioane/luna din cate am auzit. In plus ar fi vorba de 2 case, deci minim 10 milioane pe luna. Daca luam in calcul si banii cheltuiti vara cu racirea casei cu aer conditionat (tot 2 case), ar iesi ceva...

Oct 9 2006, 20:25

Asa am inteles, ca pretul ar fi cu tot cu instalare....
Din ce am inteles eu treaba sta cam asa (un rezumat "la sange" ca sa zic asa): sistemul foloseste temperatura din sol si suplimenteaza pana la temeperatura dorita de tine folosind energia electrica. Practic temperatura din sol e gratis, ce e peste... vine de la Renel

Cred ca ar da lovitura daca ar suplimenta nu cu energie electrica, ci cu gaz.

Am renuntat la idee... sunt atatea lucruri pe care nu mai am energie sa le fac!!!  :confuzzled:

#4
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

Quote

Oct 30 2006, 13:43

Aveti idee cum se pot face scari ca cele din imagini? Ma intereseaza partea cu imbracatul lor in mocheta, nu forma lor.

Din informatiile pe care le-am gasit pe net, mocheta este cumva capsata de scarile de lemn, insa mi se pare destul de dificil sa iasa atat de frumos ca in poze. Iar ca sa aiba forma asta, trebuie neaparat sa pun lemn peste beton, daca lipesc direct mocheta de beton nu mai are acelasi farmec (treptele din beton nu se pot face iesite in afara, din cate stiu eu).

Oare as putea gasi in Romania pe cineva care sa se priceapa sa imi faca scarile asa? As putea sa folosesc lemn nefinisat, avand in vedere faptul ca oricum nu se vede sub mocheta? As putea sa inlocuiesc lemnul cu ceva mai ieftin dar care sa aiba duritatea si rezistenta lemnului, doar ca sa obtin forma respectiva? Nu de alta, dar parca e pacat sa dau atatia bani pe lemn doar ca sa il acopar cu mocheta...

scari1.jpg scari2.jpg

scari3.jpg scari.jpg

Ehhhhhh, uite la astea nu as vrea sa renunt... Ramane de vazut, mai am pana acolo...

Attached Files



#5
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Reli,
Ma bucur mult sa te citesc din nou (sper ca ti-a trecut supararea). Ai concediat pe cineva pana acum? Te pot intreba cam cat timp fizic petreci pe santier? Si mai e ceva, ce a spus constructorul, cum va rezolva problema stalpilor?
Spor la lucru in continuare!

#6
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
hanako, da, mi-a trecut - asa sunt eu, ma supar greu si imi trece usor. Mare defect  :D
O sa povestesc si ce s-a intamplat cu stalpii, dar intai trebuie sa aduc topicul la zi - il fac pe bucati, ca dureaza destul de mult  :huh:

#7
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Ok, ce s-a mai intamplat? Ah da. In noiembrie am vandut apartamentul si am luat terenurile in Glina (unul pentru mine, altul pentru ai mei parinti si a mea sora - initial ei nu vroiau sa se mute insa cand m-au vazut pe mine asa hotarata, n-au putut sa reziste  :peacefingers: )

Acesta e minunatul cartier rezidential in care ma voi muta:

[ http://img399.imageshack.us/img399/6001/dscf0003bk0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img108.imageshack.us/img108/8066/dscf0004ie4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img525.imageshack.us/img525/3755/dscf0005gj9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img518.imageshack.us/img518/9018/dscf0037yq6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img364.imageshack.us/img364/1404/dscf0035yy2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img519.imageshack.us/img519/1704/dscf0032ij0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img530.imageshack.us/img530/6660/dscf0012ro8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img106.imageshack.us/img106/4678/dscf0011fs5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img106.imageshack.us/img106/9224/dscf0010hq2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img364.imageshack.us/img364/4766/dscf0009fp9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img233.imageshack.us/img233/7268/dscf0008vi8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img399.imageshack.us/img399/1556/dscf0007bi9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img61.imageshack.us/img61/2097/dscf0006vh6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img61.imageshack.us/img61/4540/dscf0002oj5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img211.imageshack.us/img211/7919/dscf0001yg4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by reli, 10 July 2007 - 19:22.


#8
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Buuuun...

Si a inceput cautarea constructorilor....
Am apelat la cateva firme pentru obtinerea unei oferte si am avut surprize foarte neplacute.
Un constructor mi-a cerut bani (200 E) pentru deviz (gratis doar pentru oferta)

Quote

Dec 21 2006, 11:28

Din pacate da, se practica - unele firme cer bani pentru deviz. Si cum eu nu am de gand sa cheltuiesc cateva mii de euro doar ca sa vad cum au ajuns firmele respective la pretul final, o sa imi fac un deviz independent si pe urma compar preturile lor finale cu pretul din deviz, compar preturile intre ele... sau eu stiu ce alte comparatii mai imi trec prin cap...  

Deja alegerea unui constructor se transforma din stiinta exacta in loterie... si nici macar nu am inceput!!!  

Dec 21 2006, 11:42

Nu cere nimeni mii de euro  , doar ca la mine e o situatie mai deosebita: am 2 case si vreau sa cer oferte de la 4-5 firme, deci asta ar insemna ca ar trebui sa platesc 10 x pretul unui deviz.

Nu am mai facut deviz independent pana la urma... daca stau bine sa ma gandesc, nu am mai facut multe lucruri pe care mi-as fi dorit sa le fac... pe hartie totul arata frumos insa la sfarsitul zilei, cand tragi linie, trebuie sa te hotarasti care sunt adevaratele prioritati...

O a doua firma de constructii mi-a cerut un pret relativ decent (37000 E), insa oricum era peste ce ma asteptam eu.

A treia firma, recomandata de arhitect, mi-a cerut 60.000 E + TVA pentru o casa la rosu

A patra firma, oleaca mai "ieftina" - vreo 50.000 E pentru casa la rosu.

Si in fine, constructorul meu - care mi-a cerut 55.000 E/ casa pentru: casa la rosu + acoperis + instalatii sanitare + gresie si faianta + instalatia electrica + termoizolatie + tencuit, gletuit si zugravit interior si exterior. Toate materialele incluse. Cred ca va dati seama de ce am ales constructorul de acum, chiar daca imi scoate peri albi, in situatia in care acestea sunt ofertele intre care am avut de ales....

Quote

Jan 22 2007, 21:25

Ideea e ca nu atat trebuie sa platesti tu un diriginte, atat castiga el pentru ca isi ia banii din mai multe parti (nu sta toata ziua pe terenul tau, vine doar cand trebuie). Un diriginte am inteles ca ia in jur de 3-400 euro pe luna. Bani meritati, daca stai sa te gandesti de cate dureri de cap te scuteste si cat reprezinta banii astia (procentual) din totalul investitiei, comparativ cu valoarea pe care o aduce el.

Asta e inca adevarata, insa din pacate pe mine nu m-a scutit de dureri de cap  :confuzzled: - dar nu a fost vina lui in totalitate, pur si simplu nu s-a inteles de nici un fel cu constructorul.

#9
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006
Reli

Cred cu tarie ca "povestile" noastre pot fi foarte folositoare celor care isi doresc o casa si sunt novice in domeniul constructiilor
Mai cred ca greselile nu trebuie repetate.
Succes in continuare si cat mai putini nervi!

#10
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007

 reli, on Jul 10 2007, 20:58, said:

Si in fine, constructorul meu - care mi-a cerut 55.000 E/ casa pentru: casa la rosu + acoperis + instalatii sanitare + gresie si faianta + instalatia electrica + termoizolatie + tencuit, gletuit si zugravit interior si exterior. Toate materialele incluse. Cred ca va dati seama de ce am ales constructorul de acum, chiar daca imi scoate peri albi, in situatia in care acestea sunt ofertele intre care am avut de ales....
Asta e inca adevarata, insa din pacate pe mine nu m-a scutit de dureri de cap  :confuzzled: - dar nu a fost vina lui in totalitate, pur si simplu nu s-a inteles de nici un fel cu constructorul.

Daca acesta va fi pretul final pentru o casa "la gata" (55.000 euro / 190 mp = 290 euro / mp), este super ok!
Eu am ajuns la stadiul cofrarii placii de deasupra etajului si estimez ca numai la rosu casa ma va costa aprox. 190 euro / mp; asta in conditii de "regie proprie" !
Bafta in continuare!

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
e misto terenul acolo, trec zilnic si vad cum se construieste acolo, din pacate pute urat de tot de abatorul de oase sau de la groapa de gunoi. Inchid geamul cand trec pe acolo, tu nu ai probleme?

#12
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Nu miroase deloc acolo (in cartier), doar langa Glina miroase rau (am trecut si eu pe acolo, e jale) dar noi suntem la cativa km si printr-o minune, acolo nu ajunge mirosul.

ruginel, cred ca fiecare are problemele lui cu constructia unei case - e bine sa inveti din greselile altora, insa din proprie experienta spun ca eu nu am invatat decat din greselile mele... Mult succes si tie - iar nervii... tine-i pentru mai tarziu, ca mai e cale lunga pana inchidem usa casei noastre cu cheia ... :console:

ugly, nu e chiar pretul la cheie, pretul final va fi undeva pe la 70.000 E pentru casa mea - 190 mp si 75.000 pentru casa alor mei - 200 mp (cel putin asa a reiesit din calculele noastre). Gandeste-te ca numai tamplaria ma costa 5.500E, respectiv 7.500E, iar instalatia termica probabil undeva in jurul sumei de 4.000 E/ casa (centrala, calorifere, materiale, manopera). Iar pe langa astea, mai sunt obiectele sanitare, parchet, mocheta, usi interioare.... Se aduna - eu ma declar multumita daca scap cu 70.000 in final...

Ca si cheltuieli conexe - numai racordarea la Electrica costa 1000 E, presupun ca racordarea la gaz va fi mai scumpa (vreo 2000 E), mai trebuie sa fac si gardul, care nu e ieftin deloc, trebuie sa aduc pamant si sa aduc nivelul terenului la nivelul drumului (si e ceva - diferenta de nivel e de minim 20 cm, deci 0,2 m x 1080 m2 (suprafata terenului) = 216 mc de pamant  :death: )....

Dar asta e, noi sa fim sanatosi - ca in rest le rezolvam pe toate, incet-incet. In punctul asta, eu zic merci daca constructorul imi termina casa, ca mai nou nici la telefoane nu imi mai raspunde.

Edited by reli, 11 July 2007 - 08:22.


#13
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 reli, on Jul 11 2007, 09:00, said:

Nu miroase deloc acolo (in cartier), doar langa Glina miroase rau (am trecut si eu pe acolo, e jale) dar noi suntem la cativa km si printr-o minune, acolo nu ajunge mirosul.

ruginel, cred ca fiecare are problemele lui cu constructia unei case - e bine sa inveti din greselile altora, insa din proprie experienta spun ca eu nu am invatat decat din greselile mele... Mult succes si tie - iar nervii... tine-i pentru mai tarziu, ca mai e cale lunga pana inchidem usa casei noastre cu cheia ... :console:

ugly, nu e chiar pretul la cheie, pretul final va fi undeva pe la 70.000 E pentru casa mea - 190 mp si 75.000 pentru casa alor mei - 200 mp (cel putin asa a reiesit din calculele noastre). Gandeste-te ca numai tamplaria ma costa 5.500E, respectiv 7.500E, iar instalatia termica probabil undeva in jurul sumei de 4.000 E/ casa (centrala, calorifere, materiale, manopera). Iar pe langa astea, mai sunt obiectele sanitare, parchet, mocheta, usi interioare.... Se aduna - eu ma declar multumita daca scap cu 70.000 in final...

Ca si cheltuieli conexe - numai racordarea la Electrica costa 1000 E, presupun ca racordarea la gaz va fi mai scumpa (vreo 2000 E), mai trebuie sa fac si gardul, care nu e ieftin deloc, trebuie sa aduc pamant si sa aduc nivelul terenului la nivelul drumului (si e ceva - diferenta de nivel e de minim 20 cm, deci 0,2 m x 1080 m2 (suprafata terenului) = 216 mc de pamant  :death: )....

Dar asta e, noi sa fim sanatosi - ca in rest le rezolvam pe toate, incet-incet. In punctul asta, eu zic merci daca constructorul imi termina casa, ca mai nou nici la telefoane nu imi mai raspunde.

Buna ziua, in primul rind vreau sa te felicit pentru realizarea constructiei. Eu sunt un vecin din cartier si am urmarit toate comentariile si sfaturile postate pe acetst forum. Cred ca acum ai ceva experienta parctica in constructii, daca nu o detineai dinainte.  Am vazut casa ( casele / de la mine de la teren se vede una singura, pentru ca sunt pe aceeasi directie) si in ritmul asta cred ca te muti in octombrie- noiembrie. O intrebare in legatura cu racordarea la electrica: suma vehiculata (1000 E) se refera pentru ambele case, sau pentru una singura (eu am o estimare de la o persoana din bransa , undeva la 550-600). In legatura cu adusul pamintului, trebuie sa te ridici cu nivelul solului pina la cota strazii ? De ce ?

#14
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Buna ziua vecine :)

Din pacate 1000 euro doar pentru o casa - da' ce vorbesc eu, e mai mult de 1000 de euro, totalul e de 3900 RON, din care 2800 numai taxa de racordare (restul sunt pentru firma care instaleaza, face proiectul, verifica instalatia si alte prostii de genul asta).

In legatura cu pamantul - nu trebuie sa ma ridic, dar vreau eu sa o fac, e mai bine asa - altfel cand va ploua toata apa de pe strazi se aduna la mine; in plus, am doar 75 cm fundatie in sol si trebuie sa trec de cota de inghet.

Tu te-ai apucat de construit? Daca esti pe aceeasi strada (Di5 se numeste  :P ) s-ar putea sa vezi doar casa vecinului, ea este cea de pe colt.

#15
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Buna,
Inca nu m-am apucat de construit si anul asta nu am nimic in plan. Ai dreptate cu racordul la Electrica, mi-am amintit ca oferta de racord pe care o aveam eu era pentru alimentare put apa ( am facut fantana si vroiam sa instalez o pompa pentru scos apa). Cum ai construit fara racod la energie, cu generator sau de la vecini? Eu am un vecin linga mine care este racordat la energie si pentru scos apa o sa ma bransez de la el. Pentru proiect, ai facut studiu geo, si daca da cit a costat ( poti sa-l recomanzi pe geolog)? Ca sa construiesti  la -75 cm ti s-a impus apoi o inaltare a terenului pina la cota aprox -90 cm, sau a fost o idee a constructorului ? Eu nu stiu numarul strazii, stiu decit numarul cadastral al lotului (este la prima  strada paralela cu drumul national Buc - Oltenita, acolo unde este deja construita de mult timp o casa cu etj si acoperis rosu retarasa de restul ansamblui de case). Ai idee cum se face racordul de apa? La mine pe strada deja au lipit tevile si au construit caminele, dar din pacate sunt pe partea cealalta a strazii si nu stiu daca trebuie sa fac eu traverasarea sau aduc ei conducte pina la limita terenului ( asa cum ar fi normal).

#16
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Am folosit generator (am cumparat unul pe care fie o sa i-l scad constructorului din banii pe care trebuie sa i-i dau, fie il opresc eu la sfarsit).

Nu am facut studiu geo pentru ca nu sunt probleme in zona.

Ideea cu inaltarea terenului a fost a mea, am zis ca e mai ieftin sa aduc pamant si sa nivelez decat sa torn 20cm in plus la fundatie, iar arhitectul si constructorul au fost de acord.

Nu stiu cum se face racordul la apa dar pe mine ma enerveaza cumplit faptul ca au sapat ditamai santul in fata terenului si l-au lasat asa de cateva luni bune! Acum nu mai am cum sa fac conectarea la Electrica pentru ca am mormane de pamant exact in fata, acolo unde ar trebui sa fie instalate contoarele. :death:

#17
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Buuuun, sa reluam povestea....

Ce am omis? Poze cu casele si planurile (dezovoltarea proiectelor a durat vreo 4 luni, daca imi aduc bine aminte).

Casa 1:

Attached File  reli1.jpg   209.63K   732 downloadsAttached File  reli2.jpg   219.8K   656 downloads  

Attached File  reli3.jpg   231.72K   527 downloadsAttached File  reli4.jpg   213.98K   534 downloads  

Attached File  reli5.jpg   197.87K   444 downloads

Attached File  plan_parter.JPG   38.35K   997 downloadsAttached File  plan_etaj.JPG   36.32K   853 downloads


Casa 2:

Attached File  cristina_2.jpg   362.56K   524 downloadsAttached File  cristina_3.jpg   365.43K   392 downloads

Attached File  cristina_4.jpg   274.3K   216 downloadsAttached File  cristina_5.jpg   305.13K   584 downloads

Attached File  cristina_6.jpg   368.09K   389 downloads

Attached File  parter.JPG   40.34K   638 downloadsAttached File  etaj.JPG   37.05K   484 downloads

Edited by reli, 13 July 2007 - 12:23.


#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 reli, on Jul 13 2007, 13:16, said:

Buuuun, sa reluam povestea....

Ce am omis? Poze cu casele si planurile (dezovoltarea proiectelor a durat vreo 4 luni, daca imi aduc bine aminte).

4 LUNI?!!! :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate