Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Videoclipuri Socante

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Pentru ca tot exista un topic despre Chris Cunningham, un regizor expert in domeniul asta, haideti sa facem o colectie de videoclipuri inteligente, socante, macabre, care impresioneaza inca de la prima vedere si pe care nu le vei uita intr-un timp prea scurt. Precizez ca nu e obligatoriu ca videoclipurile sa para desprinse dintr-un film de groaza. :P
Incep eu cu RoykSopp - What Else Is There?  B)

Edited by placebo87, 09 July 2007 - 11:21.


#2
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
:w00t: Ce pot sa zic, Royksopp fac alegeri geniale cand vine vorba de videoclipuri. Tin minte ca mai demult i-am vazut la Vh1 cu Eple, un videoclip f. reusit.
Dintre videoclipuri care sa socheze, as zice Queens Of the Stoneage - Sick Sick Sick, l-am vazut recent si nu pot sa mi-l scot din minte. Sau tot de la ei, No One Knows .Ciudati rau :lol:.
Ar mai fi Soundgarden cu Black Hole Sun, astea fiind tot ce imi amintesc acum. :)

#3
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View PostAndreea, on Jul 9 2007, 23:04, said:

:w00t: Ce pot sa zic, Royksopp fac alegeri geniale cand vine vorba de videoclipuri. Tin minte ca mai demult i-am vazut la Vh1 cu Eple, un videoclip f. reusit.
Dintre videoclipuri care sa socheze, as zice Queens Of the Stoneage - Sick Sick Sick, l-am vazut recent si nu pot sa mi-l scot din minte. Sau tot de la ei, No One Knows .Ciudati rau :lol:.
Ar mai fi Soundgarden cu Black Hole Sun, astea fiind tot ce imi amintesc acum. :)


Asa e, Royksopp au intotdeuna videoclipuri reusite.
Mi-ai adus aminte si mie de Queens of The Stoneage cu Go With The Flow. :)

#4
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Eu am ramas marcata cand am vazut pentru prima data (acum 5-6 ani) un videoclip de la Craddle Of Filth: From the cradle to enslave. Acum nu mi se mai pare asa iesit din comun, dar inca imi place secventa in care se apleaca tipul sa sarute mana din mormant.

Edited by beaucafea, 10 July 2007 - 10:46.


#5
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005
Un loc de cinste este rezervat pt. Garbage - Push It. Videoclipul este extrem de bine realizat din punct de vedere vizual si auditiv. Pentru efect maxim a se asculta cu volumul cat mai tare  ^_^

De pe Wikipedia:

Quote

The video clip for "Push It" was directed by Andrea Giacobbe in Madison, Wisconsin, shooting for three days in March 1998. The highly post-effect treated video featured Shirley and a number of other characters in a weird storyline. It reportedly cost $400,000 to make. The video is notable for its use of "bullet-time" (a rotating camera that captures a subject in mid-motion), one of the first music videos to do so (the pioneer being Björk's "Army of Me" clip). This effect was later popularized by the hit film The Matrix.

The "Push It" video went on to be nominated for eight MTV Video Music Awards - 'Best Group Video', 'Best Alternative Video', 'Best Breakthrough Video', 'Best Art Direction', 'Best Editing', 'Best Cinematography', 'Best Direction', 'Best Special Effects'. It failed to win a single award after Madonna's video for "Ray Of Light" dominated the awards night.

It was also nominated for 'Best Video' at the MTV Europe Music Awards.

The video did eventually win an award at the 8th Annual Music Video Production Association Awards in 1999 - the "Best Make-Up in a Music Video" award which was awarded to Gina Monaci & Jeff Judd.
Cei cu Matrix-ul, ce mai ziceti?  :D


Ar mai fi si o parte din videoclipurile lui Aphex Twin (cu adevarat inspaimantatoare)  :eek:

La categoria "videoclipuri socante" mai mult sau mai putin sa nu uitam de:
Massive Attack - False Flags
Daft Punk - Technologic
Radiohead - Karma Police, Paranoid Android, Just
Leftfield - Africa Shox
Keane - Bedshaped
Bjork - All Is Full of Love
The Future Sound of London - We Have Explosive  :o
The Future Sound of London - My Kingdom

Edited by Alvin, 10 July 2007 - 19:30.


#6
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Postplacebo87, on Jul 9 2007, 12:07, said:

Pentru ca tot exista un topic despre Chris Cunningham, un regizor expert in domeniul asta, haideti sa facem o colectie de videoclipuri inteligente, socante, macabre, care impresioneaza inca de la prima vedere si pe care nu le vei uita intr-un timp prea scurt. Precizez ca nu e obligatoriu ca videoclipurile sa para desprinse dintr-un film de groaza. :P
Incep eu cu RoykSopp - What Else Is There?  B)
Tipa din videoclip mereu mi-a dat senzatia ca e pe ketamina

As adauga
UNKLE - Be there
Bjork - Pagan Poetry
Massive Attack- Butterfly Caught
Aphex Twin - Come to daddy
Smashing Pumpkins-Ava Adore

Edited by ILoveMyBunny, 11 July 2007 - 00:24.


#7
aqni

aqni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.07.2003
Din perioada '94-'97:
Nine Inch Nails - Closer
David Bowie - The Hearts Filthy Lesson
Marilyn Manson - Tourniquet

Edited by aqni, 11 July 2007 - 15:41.


#8
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View PostILoveMyBunny, on Jul 11 2007, 01:12, said:

Tipa din videoclip mereu mi-a dat senzatia ca e pe ketamina
Avand in vedere ca tipa respectiva e model, nu m-ar mira sa ai dreptate. :lol:

UNKLE - Eye For An Eye

#9
justhereforthemoment

justhereforthemoment

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 09.05.2007
Unkle - Rabbit in your headlights
Queens of the stone age - Feel good hit of the summer
The avalaches - Frontier psychiatrist
Aphex Twin - Windowlicker
Prodigy -Smack my bitch up
si mai sunt dar sa-mi aduc aminte

#10
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Korn - Dead bodies everywhere. (cred ca era neoficial, era compus dintr`o gramada de desene japoneze foarte.. god.. :o)

#11
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
Necrophagia - Blood Freak. Tot ce ati insirat voi aici sint povesti pentru copii pe linga asta...

#12
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
E pe iutub. Cat de socant sa fie? :)

#13
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postmnezo, on Jul 11 2007, 20:46, said:

E pe iutub. Cat de socant sa fie? :)
Pe iutubu' pentru adulti. Eu l-am vazut mai demult, si nu pe iutub, asa ca nu iti pot zice daca acolo e cenzurat sau nu...dar incearca sa il vezi, si mai vorbim dupa aia! :)

#14
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
L`am vazut in timp ce mancam Danette Duo :D e scarbos si vocalistul ala are voce de balastiera in prabusire.

#15
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postmnezo, on Jul 11 2007, 21:11, said:

L`am vazut in timp ce mancam Danette Duo :D e scarbos si vocalistul ala are voce de balastiera in prabusire.

Nu ar fi trebuit... acuma na, sper ca ai rezistat sa il vezi cap-coada, fiindca daca ai renuntat chiar si cu 15 secunde inainte de finish, ai pierdut partea cea mai bolnava din tot clipul.

#16
justhereforthemoment

justhereforthemoment

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 09.05.2007

View PostKodrutZ, on Jul 11 2007, 20:23, said:

Necrophagia - Blood Freak. Tot ce ati insirat voi aici sint povesti pentru copii pe linga asta...
Traiasca ketchup-ul si intestinele de porc.
What?! sa si terminat...damn nici nu mi-am dat seama , ma asteptam sa se mai intample ceva.
KodrutZ , asa ceva viseaza unii oameni in fiecare noapte si asta le e cea mai draga fantezie. Si cum a spus placebo87 nu trebuie sa fie clipuri inspirate din filme horror ca sa socheze.

#17
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postjusthereforthemoment, on Jul 11 2007, 21:32, said:

Traiasca ketchup-ul si intestinele de porc.
What?! sa si terminat...damn nici nu mi-am dat seama , ma asteptam sa se mai intample ceva.
KodrutZ , asa ceva viseaza unii oameni in fiecare noapte si asta le e cea mai draga fantezie. Si cum a spus placebo87 nu trebuie sa fie clipuri inspirate din filme horror ca sa socheze.
Sincer, nu mi-as dori sa visez asa ceva. Nu ma sperie filmele horror, mi s-a intimplat sa visez tot felul de timpenii de citeva ori, dar daca as visa necrofagie si necrofilie, atunci cu siguranta ar trebui sa imi fac probleme din cauza asta.

Lasa vrajeala cu intestinele de porc, partea de la sfirsit cind o ingroapa pe gagica, dar nu inainte sa ii mutileze cadavrul un pic si sa se elibereze de stres pe el, aia e cea mai eronata din tot clipul, restul mai vezi prin filme horror.

#18
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Nu e vrajeala, e magie :D De unde crezi ca au avut aia inspiratie sa faca asa clip? Din realitate sigur nu, deci iti dai seama ce dulci vise au.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate