Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Unde pot sa cumpar rodii ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
... in Bucuresti ?

si nu numai ... si alte fructe exotice ?

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.723
  • Înscris: 18.07.2003
ce's alea? am mai auzit undeva, da nu am vazut. sunt ceva gen curmale asa ?

#3
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.110
  • Înscris: 28.01.2004
ce sunt alea rodii ca nushtiu?

#4
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.322
  • Înscris: 21.08.2003
nu is cumva niste fructe rosii? sau cam asa ceva?

#5
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.227
  • Înscris: 13.01.2003
Careffour cu siguranta. Cora... Si rodii am vazut si pe la magazinashe mici de cartier prin Iancului... Cred ca nu sunt chiar imposibil de gasit :)
Eventual si Mega Image (desi nu bag mana in foc)...

#6
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 286
  • Înscris: 07.12.2001
"aoleu ce sunt alea".......rodii<--> legenda spune ca rodii a mancat Fecioara Maria cand a ajuns in Egipt, Rodii.......arata pe din afara ca niste ceapa maare de tot de culoare roz  :) ....si inauntru sunt niste boabe zemoase.....oricum necesita un lucru mecanic ca sa mananci rodii...eu am mancat...sunt bune

#7
troakca

troakca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 24.05.2002
sunt bogate in vitamina "CE!". seamana cu cepele rosii, dar daca iti pui cativa samburi in pamant, s-ar putea sa ai surpriza sa rasara. deja am un lastar cam de 15cm in ghiveci. :)

#8
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Rodia - Punica granatum (Mar de Punia)


In interior, rodia pare a fi alcatuita din numeroase rubine (semintele sunt inconjurate de un strat gelatinos rubiniu - transparent).Fructul  are coaja foarte tare, de culoare maroniu-rosiatica sau rosie. Nu are miez. Coaja inveleste direct semintele care au culoare rosie si care contin un suc aromat. Rodia se consuma numai atunci cind este foarte coapta, adica in momentul in care semintele sint rosii. In cazul in care semintele inca nu s-au copt, ele nu sint comestibile, fiind chiar toxice. Pentru a putea fi consumat, fructul se taie in jumatate si semintele se scot cu ajutorul unei linguri. Ele pot fi consumate si drept garnitura la diferite mincaruri.





Papaia –  Fructul de papaia poate cintari pina la trei kilograme, are forma de para si culoare verzuie atunci cind nu s-a copt inca. Cind este copt, acesta este de culoare galbui-portocalie, ca si miezul sau. Semintele, care sint negre, nu sint comestibile. Este indicata cumpararea fructelor de papaia cind acestea nu sint coapte inca si au o culoare verzui-portocalie. Se pastreaza intr-o punga de hirtie, la temperatura camerei. Se consuma la fel ca pepenele galben. Se taie felii subtiri si se curata de coaja.

Maracuja – Este considerat unul dintre cele mai gustoase fructe exotice, iar miezul sau are culoare rosie sau galbena. Fructul cu miezul rosu este mai aromat decit cel galben.

Mango – Fructele de mango capata o culoare portocaliu-rosiatica, atunci cind sint coapte si sint foarte aromate. Trebuie cumparate fructe de dimensiuni medii si care au coaja tare. Se pastreaza intr-o incapere racoroasa sau in frigider.

Guava – Fructul de guava are o culoare verzui-galbuie, iar miezul este alb sau roz. Coaja nu este comestibila, la fel ca si semintele, care sint albe sau roz. Aroma sa este asemanatoare cu cea a capsunilor. Este un fruct bogat in vitamina C si este recomandat anemicilor, celor care sufera de spasmofilie sau de afectiuni hepatice.

Carambola – Averrhoea carambola este cunoscut si cu denumirea de "fructul stea". Fructele de carambola, de culoare galbena atunci cind sint coapte, au o forma stelata si pot creste pina la 15 cm. Miezul lor este foarte moale si are un gust dulce-acrisor. Se pot consuma inainte de masa, deoarece sint indicate persoanelor care nu au pofta de mincare.

Avocado – Este un fruct de dimensiuni mari, cu coaja tare si are o culoare inchisa, usor albastrui. Miezul sau este foarte zemos si are culoare alb-galbuie. Avocado este unul dintre cele mai populare fructe exotice, fiind apreciat si pentru calitatile sale afrodisiace. Este bogat in vitamine si minerale, mai ales in potasiu. Este recomandat persoanelor care sufera de anemie si celor subponderale.

Cam asta ar fi. Stiu sigur ca marea majoritate a fructelor enumerate mai sus se gasesc pe la Metro ( in Bacau  care este ).

Fișiere atașate



#9
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.158
  • Înscris: 18.05.2003
La Metro am vazut toate felurile de fructe exotice, fructe de cactusi and all, parca erau si rodii.

#10
roparo

roparo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 10.05.2004
Rodia nu arata ca o ceapa ci ca o mandarina, chiar poate fi confundata. Insa nu are miez ca celelalte citrice, ci un fel de boabe de strugure mici, tari si zemoase, dar care au un sambure destul de mare.
   Este folosita mai mult pentru suc si nu pentru mancat, pentru ca nu prea ai ce manca decat o gramada de samburi. Crestea in deserturile din zona Mediteraneana si era folosita pe post de apa in desert.

   Are un gust dulce-acrisor (gen agurida) si strepezeste dintii.

   In Carrefour si Metro ar trebui s-o gasesti. Daca nu, incearca in Piata Dorobanti. Fitzele de acolo trebuie sa aiba asa ceva.

#11
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.739
  • Înscris: 24.10.2003
La Mall (Gima). Am cumparat eu acum cateva luni.

#12
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
o sa studiez problema la Gima

#13
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.986
  • Înscris: 04.08.2003
eu am luat tot acu cateva luni de la Mega Image din Stefan cel Mare

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.418
  • Înscris: 22.09.2003
In piata Amzei am gasit fructe exotice care aratau mult mai bine decat in Cora.

#15
PILIF83

PILIF83

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 14.01.2007
Am cumparat  un maracuja din METRO,  e de culoare verde . E copt sau trebuie sa fie rosu/galben ? Si daca stie cineva cum se mananca , cum se deschide :D ?

#16
wyrus

wyrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 13.03.2006
in kaufland gasesti rodii....tot acolo gasesti si un fruct numit pomelo(sau ceva de gen) daca vrei ceva exotic si putin cunoscut

LATER EDIT: abia acum am vazut ca topicul era din 2004 :w00t:

Fișiere atașate


Editat de wyrus, 05 ianuarie 2008 - 00:36.


#17
ioana_av

ioana_av

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 04.02.2008
pai rodiile se gasesc cam peste tot de vanzare...nu-s chiar asa de greu de gasit...iar fructul  consta in niste grauncioare ca porumbul...imi plac tare mult...sunt delicioase :D

#18
bgdftw

bgdftw

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 798
  • Înscris: 21.06.2004
Eu am cumparat si rodii si pomelo si alte fructe exotice direct din piata. Taranii din ziua de azi au evoluat mult prea mult...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate