Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Purificatoare de aer - pentru alergici

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
este zgomotos???, ionizator mai bine il las nefunctional la ce se discuta pe aici.
si mai ales, filtre se gasesc?si ce inseamna multumit?adica ai mai putin praf, sau cum?

#38
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008

View Postpanselutza, on May 15 2008, 13:12, said:

si eu sunt foarte alergica la fel si fel de prostii.mi-am luat un aparat salin de vreo 5 luni si sunt f multumita de el.

Subscriu.Eu l-am cumparat,deoarece fiica mea de 5 ani este alergica si a fost suspecta de astm.
Avantaje-tusea copilului a incetat cam in 20 de zile(a luat si medicamente totusi),sotul a scapat si el de 'tusea fumatorului".
Dezavantaje-eu am avut ghinionul sa fiu printre putinii caruia acest aparat nu ii face prea bine.Scrie si in manualul aparatului ca unele persoane se vor simti destul de rau,cateva saptamani,dar dupa 2 luni,tot nu m-am obisnuit cu el.

#39
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
mai putin parf, mai putine elemente alergene, mai curat aerul.nu e zgomotos

#40
pindoi

pindoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2007
Salut,
Am si eu unul din aceste aparate minunate...purificatoare. L-am cumparat pentru fiul meu, caruia, fiind foarte mic, i se infunda incontinuu nasul (am auzit...citit...ca asta l-ar ajuta). Ce am citit eu despre ele si m-a impresionat a fost faptul ca dupa functionare simti aer de munte???? Marca pe care o am este NScessity N388L. L-am cumparat pe acesta deoarece este si ionizator si are si filtru hepa. Este unul destul de ieftin dar nu am vrut sa cumpar unul numai in functie de ceea ce citeam. Am vrut sa ma conving singur. Trebuie sa mentionez ca zona in care locuiesc este foarte foarte prafuita.
Acum apare problema la mine: dupa ce il folosesc o noapte intreaga (cu geamul si usa inchise) dimineata, la lumina veiozei, tot vad tot felul de particule plutind prin aer, iar aerul are un miros de parca a aspirat cineva toata noaptea in camera. Adica un miros foarte inchis. Dimineata trebuie sa deschid geamul sa aerisesc obligatoriu. Praf pe mobila cu gramada.
Intrebarea mea este destul de simpla: asta ar trebui sa se simta ... sau asta al meu are ceva probleme.

#41
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postpindoi, on 6th June 2009, 22:18, said:

Salut,
Am si eu unul din aceste aparate minunate...purificatoare. L-am cumparat pentru fiul meu, caruia, fiind foarte mic, i se infunda incontinuu nasul (am auzit...citit...ca asta l-ar ajuta). Ce am citit eu despre ele si m-a impresionat a fost faptul ca dupa functionare simti aer de munte???? Marca pe care o am este NScessity N388L. L-am cumparat pe acesta deoarece este si ionizator si are si filtru hepa. Este unul destul de ieftin dar nu am vrut sa cumpar unul numai in functie de ceea ce citeam. Am vrut sa ma conving singur. Trebuie sa mentionez ca zona in care locuiesc este foarte foarte prafuita.
Acum apare problema la mine: dupa ce il folosesc o noapte intreaga (cu geamul si usa inchise) dimineata, la lumina veiozei, tot vad tot felul de particule plutind prin aer, iar aerul are un miros de parca a aspirat cineva toata noaptea in camera. Adica un miros foarte inchis. Dimineata trebuie sa deschid geamul sa aerisesc obligatoriu. Praf pe mobila cu gramada.
Intrebarea mea este destul de simpla: asta ar trebui sa se simta ... sau asta al meu are ceva probleme.

uita'te in detaliile tehnice si vezi ce volum de aer trece prin aparat pe ora, fa un calcul si vezi ce volum de aer are camera ta si vezi ce iese. si inca ceva. camera ta ce arie are ?

#42
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Pai ionii se "lipesc" de particulele de praf care la randul lor devin incarcate electostatic.Astfel o mare parte a prafului se va lipi de mobila pereti s.a.m.d .
  Verifica filtrul de praf , poate s-a infundat .

#43
Erica

Erica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2006
Am citit si eu postarile de aici, si chiar daca unele sunt mai vechi tin sa fac o precizare importanta referitor la o confuzie care s-a facut si influenteaza si pe altii.

S-a facut confuzia intre ozon si aerul ionizat  :o :nonobad:  . Ozonul (O3) este un gaz toxic si urat mirositor, avand molecula formata din trei atomi de oxigen. Este situat in straturile superioare ale atmosferei la altitudine peste 10-50 km. Se spune despre aerul de munte ca ar fi "ozonat" dar este vorba doar de un aer puternic ionizat. Ionii negativi sunt molecule de oxigen din aer, care au capatat o sarcina electrica negativa suplimentara. Nu este vorba deci de trei atomi de oxigen, sau ceea ce se numim ozon.

Purificatoarele de aer deci, nu creeaza ozon ci ioni negativi - care sunt foarte benefici pentru organism, actiunea acestora fiind aceea de OXIGENARE.

Despre acest aer ionizat negativ citez dintr-un articol:
"La producerea ionilor negativi pe cale naturala contribuie mai multi factori: radiatiile ultraviolete (foarte puternice în zona de munte), ploaia si caderile de apa, fotosinteza, vanturile reci care strabat cetinile padurilor de rasinoase. Viata acestor ioni este foarte scurta, de numai un minut, si au fost supranumiti vitaminele aerului, deoarece stimuleaza si armonizeaza majoritatea proceselor vitale, dar si pe cele din sfera psihicului si a mentalului. In prezenta acestor ioni, sistemul imunitar este extrem de activ, asimilatia se regleaza de la sine, circulatia sanguina se intensifica, în timp ce procesele de regenerare sunt stimulate. Pe crestele înalte de munte, mai ales acolo unde sunt paduri de brad, langa cascadele si cataractele facute de paraiele de munte, concentratia de ioni negativi creste pana la 4000/centimetru cub, în timp ce în Piata Universitatii din Bucuresti, concentratia lor este de numai 100/centimetru cub (de 40 de ori mai mica!). In prezenta ionilor negativi, tindem sa fim bine dispusi, mai atenti, mai vigilenti, cu o creativitate mentala intensa. Din contra, în prezenta ionilor pozitivi (a caror concentratie este ridicata în zonele de campie fara vegetatie si în depresiunile montane), scade puterea de concentrare, apar dureri de cap, indispozitie, somnolenta, tulburari nervoase diverse. Expunerea pielii la aerul ionizat negativ constituie un tratament extrem de eficient contra eczemelor infectioase, contra psoriazisului, pentru vindecarea rapida a arsurilor si diferitelor plagi. Inspirat zilnic vreme de 1-2 ore, în cure de minimum o saptamana, aerul ionizat negativ are un efect considerabil contra migrenelor, hipotiroidiei, tulburarilor de circulatie periferica, pentru recuperarea dupa accidente si traumatisme, pentru tratarea depresiei, asteniei.
In interiorul imobilelor, structurile metalice, aparatele de incalzit si de climatizare distrug ionii negativi. Starile de slabiciune, oboseala, plictiseala, durerile de cap resimtite de persoanele care stau in camere insuficient aerisite, nu se explica numai prin lipsa de oxigen, ci si prin cresterea ionilor pozitivi, eliminati prin respiratie. Oamenii de stiinta au constatat ca animalele: cobaii, iepurii, cainii, porumbeii etc. plasati intr-o atmosfera total lipsita de ioni negativi - celelalte conditii biologice mentinandu-se normale - mor in mai putin de 8 ore. Asadar, ionii negativi exercita o actiune benefica asupra organismului si a psihicului, suscitand euforia psihica. Experientele au dovedit ca ionii negativi regleaza functionarea sistemului nervos central si vegetativ, precum si sistemul endocrin, pe care il normalizeaza."

OXIGENAREA organismului este esentiala, noi cercetari releva faptul ca multe boli au drept cauza insuficienta oxigenare a celulelor si in special in cazul cancerului s-a constatat ca oxigenarea insuficienta a celululeor este cauza principala pentru aparitia cancerului (la o oxigenare a organismului mai mica de 2/3 din valoarea necesara, normala, exista un risc mare de aparitie a cancerului.
Ionizatoarele de aer determina deci nu aparitia gazului toxic ozon, ci determina oxigenarea aerului din incapere (prin acei ioni negativi prezenti si la munte).  :)

Iar ionii negativi nu se lipesc de particule de praf (cum afirma cineva), poate acel aparat avea filtrul infundat...

#44
TheAlphonso

TheAlphonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.11.2005
Excelent post, multumim pentru lamuriri.

#45
hd15vla

hd15vla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.08.2007
Ma intereseaza si pe mine un purificator de aer, deoarece sufar de o bronsita astmatica. Pe site-ul intax.ro, am gasit purificatoarele pureline, la preturi convenabile si de asemenea cu  posibilitatea de a cumpara accesorii(filtre). Are cineva acasa asemenea purificator. Ne-ar fi utila parerea. Multumesc

#46
ccristi31

ccristi31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 28.08.2003
Salut.

Eu m-am mutat recent in centru si am casa plina de praf  la cateva zile dupa ce fac curat.
Este praf si poluare mare, iar atunci cand deschid geamurile intra in casa multa mizerie.
De-aceea doresc sa-mi iau un purificator de aer pt un ap. 2 cam de 44 m.
Am gasit acest model equilibrium kind home kc-a300uv - model 2011
Momentan sunt in cautari si-am gasit diverse modele cu preturi intre 150-1000 ron, cu diverse caracteristici.
Unii spun ca cele cu filtru electrostatic ar fi cele mai bune, insa sunt pareri ca ozonul emis provoaca alergii.
Va rog sa-mi spuneti ce modele recomandati
Astept un raspuns.

Multumesc.

Edited by adadoi, 21 May 2012 - 13:09.


#47
redbmc

redbmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.08.2005

View Postccristi31, on 21st May 2012, 14:08, said:

Salut.

Eu m-am mutat recent in centru si am casa plina de praf  la cateva zile dupa ce fac curat.
Este praf si poluare mare, iar atunci cand deschid geamurile intra in casa multa mizerie.
De-aceea doresc sa-mi iau un purificator de aer pt un ap. 2 cam de 44 m.
Am gasit acest model equilibrium kind home kc-a300uv - model 2011
Momentan sunt in cautari si-am gasit diverse modele cu preturi intre 150-1000 ron, cu diverse caracteristici.
Unii spun ca cele cu filtru electrostatic ar fi cele mai bune, insa sunt pareri ca ozonul emis provoaca alergii.
Va rog sa-mi spuneti ce modele recomandati
Astept un raspuns.

Multumesc.

Si eu ma incerc sa aleg un model.
M-am uitat mai demult la modelul de la Electrolux dar mi s-a parut cam scump (~1000RON).
Acum am inceput sa ma uit din nou si aparent modelul acela nu prea mai este pe stoc.
Am mai vazut HM 988A ULPA care pare sa faca putin cam prea multe lucruri pentru pretul sau (~600RON).
In mod normal un filtru ULPA este superior unuia HEPA (mai mult decat necesar?!?).
Problema este ca pe piata romaneasca poate sa scrie oricine orice, fara a fi deranjat de nici un organ de control...

Are cineva modelul acesta de purificator de aer - HM 988A ULPA?
Ideal ar fi sa ne atasati si o poza cu filtrele dupa ceva timp de functionare (altfel ma tem ca vom avea parte de advertoriale  :nonobad: ).

Multumesc

#48
Szabin

Szabin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.10.2008
Buna ziua,

Mi-a fost prezentat purificatorul Brad BT3 in urma cu 2 zile. Este un purificator al caror filtre nu trebuiesc schimbate (asa se sustine cel putin), acopera circa 900 m3 pe zi si costa undeva la 1500 RON.
Metoda de purificare : plasma rece, oxigen, ozon

Stie cineva ceva despre el? Merita? Este mai bun decat SALIN?

Va multumesc.

Edited by Szabin, 28 August 2013 - 22:41.


#49
mihai865

mihai865

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2013

View PostSzabin, on 28 august 2013 - 22:40, said:

Buna ziua,

Mi-a fost prezentat purificatorul Brad BT3 in urma cu 2 zile. Este un purificator al caror filtre nu trebuiesc schimbate (asa se sustine cel putin), acopera circa 900 m3 pe zi si costa undeva la 1500 RON.
Metoda de purificare : plasma rece, oxigen, ozon

Stie cineva ceva despre el? Merita? Este mai bun decat SALIN?

Va multumesc.

Salutare,

Am gasit un purificator de aer care este mai avantajos si ca pret si observ ca sunt teste efectuate, certificate plus garantia produsului. Ai foarte multe detalii despre produs plus filmulete.
Linkul este: http://www.roboutiqu...selling-4550915

#50
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Purificatoarele cu plasma sau ozon nu sunt pt spatii de locuit si sunt daunatoare sanatatii daca sunt folosite perioade indelungate.

Restul e marketing.


Salin nu e purificator de aer.

Airfriul ala e un fel de miniaeroterma, nu?

Pare ca are o rezistenta de putere mica inauntru si un ventilator si cam atat.
Ar putea omora din microorganisme dar la pretul ala e hotie pe fata.

Ideea este buna dar se poate realiza cu costuri infime. Adica un bec de mica putere (40W) bagat intr-un cilindru metalic cu f putin mai mare in diametru decat becul si un miniventilator la baza cilindrului (cilindrul stand in picioare.
Jos se dau niste gauri pe unde sa traga ventilatorul aer si gata.
Ventilatorul se poate alimenta la o tensiune mai mica sa se invarta incet, singurul sau rol fiind sa previna supra incalzirea becului.
Mi-a venit pe moment.

Se poate pune pe cilindru o termocupla si la baza un intrerupator antirasturnare ca la resouri.
Costuri, cateva zeci de lei.
Consumabile, becuri.

Edited by undercoverbrother, 11 October 2013 - 15:31.


#51
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postundercoverbrother, on 11 octombrie 2013 - 15:28, said:

Purificatoarele cu plasma sau ozon nu sunt pt spatii de locuit si sunt daunatoare sanatatii daca sunt folosite perioade indelungate.

De unde stii asta ? Vreau sa imi iau si eu un purificator, ionizator si m-am apucat sa caut sa vad ce exista pe piata. Am vazut unul de la zepter care mi-a placut...puteai sa pui ceva arome. :)

#52
alamare

alamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.04.2014
Readuc topicul in actualitate cu o solicitare. Avand in vedere ca de jumatate de an nu s-a mai postat aici, as vrea sa stiu daca a mai experimentat cineva un purificator bun. Am retinut pana acum  modelul de la Ufesa, dar are o vechime informatia despre el si poate ca au mai aparut alte exemple de buna calitate.
Multumesc

#53
marcus79

marcus79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2014
Dupa indelungi cautari am gasit si am cumparat modelul asta de purificator de aer , ca si criterii m-a interesat sa nu fiu obligat sa cumpar toata ziua consumabile si sa reduca mirosurile neplacute, ceea ce acest aparat a reusit, iar filtru care este singurul consumabil are durata de viata de 3 ani, ceea ce gasesc foarte util. La noi am gasit foarte putine review-uri despre acest purificator de aer AirVax produs de Meaco UK, dar am gasit destule in afara si se pare ca au fost foarte utile. De cumparat l-am luat de pe acelasi magazin online alecoair.ro de unde am luat si un dezumidificator cu ceva timp in urma pentru ca aici am gasit cea mai mare reducere de pret.

#54
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Stie cineva de produsele ALECOAIR ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate