Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Purificatoare de aer - pentru alergici

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
stiv

stiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2006
Sufar de alergie la praful de casa (acarieni) si din cauza asta am si un astm bronsic usor. In camera mea e aproape mereu praf, si ma gandeam sa imi iau un purificator de aer.

Am gasit la niste magazine online aceste doua modele , cu preturi asemanatoare, pt camere de maxim 40 mp:

http://www.smartbuy....o2--150764.html
http://www.stilxxi.r...681-ADA-685.php

Sunt curios daca a cumparat cineva asa ceva si cat de multumit e de cum functioneaza, pentru ca nu am gasit nimic pe net despre ele, probabil sunt facut pe undeva prin China, dar totusi vreau sa stiu cat de eficiente sunt

#2
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu pot sa iti spun nimic despre purificatoarele de aer, dar iti pot spune cate ceva despre alergia la praf de casa.

la 18 ani deja faceam crize de sufocare din cauza alergiei la praf de casa. am avut noroc atunci cu o vecina, medic, care mi-a spus ca decat sa stau cu antihistaminicele si adrenalina la mine, adica sa ma ocup de simptome, mai bine ma ocup de cauza si m-a trimis la alergolog. dupa testari (ocazie cu care am si aflat la ce sunt alergica) mi s-a prescris o schema de vaccinuri, cred ca le-am facut vreun an jumate, la intervalele stricte zise de medic. dupa o luna de cand am inceput vaccinurile nu am mai avut nicio criza, niciodata.

cand s-a nascut fiica mea, doctorita de familie mi-a spus sa cumpar un aparat salin si sa il folosesc macar o ora pe zi, acest aparat purifica aerul, dar il si salinizeaza, lucru bun pentru tot aparatul respirator si pentru alergii.

nu fac reclama sa cumperi si tu salin, dar te sfatuiesc totusi sa mergi la un alergolog pentru a trata cauza (se face un tratament de desensibilizare). stiu ca pe alergii merge foarte bine homeopatia.

#3
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu am un purificator de la ei. L-am cam fortat ca-l tin in camera cu calculatorul unde fumez insa un an intreg, cand veneau amicii pe la mine si nu se mai vedea in camera de fum, in 30 de minute dupa ce plecau aerul redevenea curat.

#4
vindictive666

vindictive666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2007

View Poststiv, on Jul 3 2007, 16:42, said:

Sufar de alergie la praful de casa (acarieni) si din cauza asta am si un astm bronsic usor. In camera mea e aproape mereu praf, si ma gandeam sa imi iau un purificator de aer.

Am gasit la niste magazine online aceste doua modele , cu preturi asemanatoare, pt camere de maxim 40 mp:

http://www.smartbuy....o2--150764.html
http://www.stilxxi.r...681-ADA-685.php

Sunt curios daca a cumparat cineva asa ceva si cat de multumit e de cum functioneaza, pentru ca nu am gasit nimic pe net despre ele, probabil sunt facut pe undeva prin China, dar totusi vreau sa stiu cat de eficiente sunt

Sunt expert in purificarea aerului si am peste 5 ani experienta in domeniu, certificari si training-uri in SUA, etc. Am citit toate posturile de pe acest site si sunt surprins sa aflu ca lumea nu stie absolut nimic despre purificarea aerului si riscurile prezentate de unele asa-zise "purificatoare de aer" care functioneaza cu ioni negativi sau ozon. Cea mai sanatoasa cale de purificare a aerului si care intr-adevar indeparteaza peste 99% din contaminanti este carbonul activ si filtrul medical HEPA. Multe din produse care se auto-advertizeaza ca HEPA nu indeplinesc standardul HEPA. Asadar, aveti grija ce cumparati!!! Va pot sugera un produs foarte bun care inca nu se gaseste in tara dar se va aduce in scurt timp. Este fabricat in SUA si timp de 20 de ani este cotat ca cel mai bun si sigur purificator de aer din lume. Depinde si de buget dar cred ca o investitie in sanatatea dvs. este mult mai importanta decat banii.
In plus, produsele pe care le-ati gasit sunt foarte proaste si ineficiente si nu or sa va tina mult timp. In plus ionii negativi atrag praful si-l depun in particule mai mari ceea ce va dauna suferintei dvs. Acel praf se va aseza din nou pe mobila dvs. dar si in plamani. Aceste purificatoare de aer nu fac insa nimic asupra gazelor si vaporilor toxici! Spre deosebire de un purificator de aer cu carbon activ.

#5
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pai sugereaza-ne.

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostLoveDemon, on Jul 15 2007, 08:18, said:

Pai sugereaza-ne.

sau poate nu? in orice caz, nu la modul foarte evident ;)

#7
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postvindictive666, on Jul 14 2007, 21:32, said:

Sunt expert in purificarea aerului si am peste 5 ani experienta in domeniu, certificari si training-uri in SUA, etc.
...
In plus ionii negativi atrag praful si-l depun in particule mai mari ceea ce va dauna suferintei dvs. Acel praf se va aseza din nou pe mobila dvs. dar si in plamani.

Ionii negativi sunt molecule ale caror dimensiuni se apreciaza in angstromi, 10-10m, in timp ce particulele de praf au dimensiuni apreciate in microni, 10-3m, intre cele doua categorii existand deci o diferenta de 7 (sapte) ordine de marime in favoarea prafului.
Acuma, domnule expert, aveti bunavointa a ne explica mai pe larg cum un ion poate atrage si depune particulele de praf. E ca si cum ai spune ca un bolovan oarecare atrage si agrega in particule mai mari planetele sistemului solar.

Edited by Woland, 15 July 2007 - 10:54.


#8
vindictive666

vindictive666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2007

View PostWoland, on Jul 15 2007, 10:53, said:

Ionii negativi sunt molecule ale caror dimensiuni se apreciaza in angstromi, 10-10m, in timp ce particulele de praf au dimensiuni apreciate in microni, 10-3m, intre cele doua categorii existand deci o diferenta de 7 (sapte) ordine de marime in favoarea prafului.
Acuma, domnule expert, aveti bunavointa a ne explica mai pe larg cum un ion poate atrage si depune particulele de praf. E ca si cum ai spune ca un bolovan oarecare atrage si agrega in particule mai mari planetele sistemului solar.

Ionii negativi imprima o sarcina negativa asupra particulelor de praf, ceea ce face ca aceste particule incarcate electric sa caute sa se neutralizeze, si asta cu ce? Cu un ion pozitiv. Ionii pozitivi sunt peste tot. De aceea daca aveti un generator de ioni negativi, toate particulele astea de praf incarcate electric nu numai ca nu se filtreaza dar se vor depune pe mobila, etc. murdarind si mai mult locuinta. Un adevarat purificator de aer trebuie sa capteze praful pe cand generatoarele de ioni nu fac altceva decat sa incarce particulele cu o sarcina negativa si sa ii lase la voia intamplarii (sunt si unele aparate care pretind ca au placi colectoare dar eficienta acestora este de 5%).
In plus, generatoarele de ioni nu fac nimic asupra vaporilor toxici, gazelor si chimicalelor din aer. Si inca in plus, nici un studiu stiintific recunoscut nu a demonstrat ca exista vreun beneficiu evident al ionilor negativi asupra organismului. Colac peste pupaza, multe din aceste aparate pot emite si ozon in atmosfera pe care o respirati si ozonul la nivelul solului este un iritant puternic care poate produce necroza tesutului pulmonar.

View PostLoveDemon, on Jul 15 2007, 07:18, said:

Pai sugereaza-ne.

V-as sugera dar vad ca cineva care a sugerat a fost considerat ca si-a facut reclama la produsele proprii si a fost banat de pe site. Cand o sa import produsul respectiv, daca doriti am sa vi-l recomand cu cea mai mare placere.

Edited by mianna, 18 July 2007 - 14:53.


#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Uite aici am mai gasit cate ceva pentru doritori: www.respirasanatos.ro

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
din cate stiu eu, in sectiunea "bursa" e permis sa-ti promovezi produsele de pe urma carora obtii profit. aici nu.

#11
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postvindictive666, on Jul 18 2007, 15:49, said:

Ionii negativi imprima o sarcina negativa asupra particulelor de praf, ceea ce face ca aceste particule incarcate electric sa caute sa se neutralizeze, si asta cu ce? Cu un ion pozitiv. Ionii pozitivi sunt peste tot. De aceea daca aveti un generator de ioni negativi, toate particulele astea de praf incarcate electric nu numai ca nu se filtreaza dar se vor depune pe mobila, etc. murdarind si mai mult locuinta. Un adevarat purificator de aer trebuie sa capteze praful pe cand generatoarele de ioni nu fac altceva decat sa incarce particulele cu o sarcina negativa si sa ii lase la voia intamplarii (sunt si unele aparate care pretind ca au placi colectoare dar eficienta acestora este de 5%).
In plus, generatoarele de ioni nu fac nimic asupra vaporilor toxici, gazelor si chimicalelor din aer. Si inca in plus, nici un studiu stiintific recunoscut nu a demonstrat ca exista vreun beneficiu evident al ionilor negativi asupra organismului. Colac peste pupaza, multe din aceste aparate pot emite si ozon in atmosfera pe care o respirati si ozonul la nivelul solului este un iritant puternic care poate produce necroza tesutului pulmonar.
V-as sugera dar vad ca cineva care a sugerat a fost considerat ca si-a facut reclama la produsele proprii si a fost banat de pe site. Cand o sa import produsul respectiv, daca doriti am sa vi-l recomand cu cea mai mare placere.

Ionii negativi imprima o sarcina negativa asupra particulelor de praf, ceea ce face ca aceste particule incarcate electric sa caute sa se neutralizeze, si asta cu ce? Cu un ion pozitiv.
De unde pana unde ionii negativi imprima mortis sarcini electrice prafului? Au ei vreo afinitate speciala pentru praful care, electrostatic, este neutru? Nu, nu au. Ei au afinitate electrica doar pentru ionii pozitivi.

Ionii pozitivi sunt peste tot.
Afirmatia este descumpanitoare. Mai intai pentru ca nu sunt peste tot, ci acolo unde sunt conditii de formare si existenta cat de cat stabila a lor. Adica acolo unde exista campuri electrice, magnetice, radiatii ionizante, etc. Oricum, nu sunt in nici o relatie privilegiata cu praful.
Si apoi, ce treaba au ei cu subiectul nostru, ca vorbeam de agregarea particulelor de praf de catre ionii negativi.

In plus, generatoarele de ioni nu fac nimic asupra vaporilor toxici, gazelor si chimicalelor din aer.
Alta afirmatie caraghioasa. Vaporii toxici sunt gaze, vaporii reprezentand forma gazoasa a unei substante. "Vaporii toxici, gazele si chimicalele" sunt toate substante chimice, de fapt.
Iar generatoarele de ioni au efect exact asupra unor "chimicale" din aer, ca doar nu vin cu ionii aia negativi in burta. Ele genereaza campuri electrice intense care ionizeaza molecule susceptibile la asta, asa apar ionii aia.

Deasemenea, acele ionizatoare nu "emit" ozon, ca nu au de unde, ci provoaca formarea locala de ozon. Pentru data viitoare ai tema sa ne explici care este mecanismul de formare pe acesta cale a ozonului.

Una peste alta, explicatiile sunt varza. Poate nu ar strica sa pui mana pe cate o carte (si vorbim aici de nivel de liceu) inainte de a te declara expert.

#12
vindictive666

vindictive666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2007

View PostWoland, on Jul 18 2007, 15:28, said:

Ionii negativi imprima o sarcina negativa asupra particulelor de praf, ceea ce face ca aceste particule incarcate electric sa caute sa se neutralizeze, si asta cu ce? Cu un ion pozitiv.
De unde pana unde ionii negativi imprima mortis sarcini electrice prafului? Au ei vreo afinitate speciala pentru praful care, electrostatic, este neutru? Nu, nu au. Ei au afinitate electrica doar pentru ionii pozitivi.

Ionii pozitivi sunt peste tot.
Afirmatia este descumpanitoare. Mai intai pentru ca nu sunt peste tot, ci acolo unde sunt conditii de formare si existenta cat de cat stabila a lor. Adica acolo unde exista campuri electrice, magnetice, radiatii ionizante, etc. Oricum, nu sunt in nici o relatie privilegiata cu praful.
Si apoi, ce treaba au ei cu subiectul nostru, ca vorbeam de agregarea particulelor de praf de catre ionii negativi.

In plus, generatoarele de ioni nu fac nimic asupra vaporilor toxici, gazelor si chimicalelor din aer.
Alta afirmatie caraghioasa. Vaporii toxici sunt gaze, vaporii reprezentand forma gazoasa a unei substante. "Vaporii toxici, gazele si chimicalele" sunt toate substante chimice, de fapt.
Iar generatoarele de ioni au efect exact asupra unor "chimicale" din aer, ca doar nu vin cu ionii aia negativi in burta. Ele genereaza campuri electrice intense care ionizeaza molecule susceptibile la asta, asa apar ionii aia.

Deasemenea, acele ionizatoare nu "emit" ozon, ca nu au de unde, ci provoaca formarea locala de ozon. Pentru data viitoare ai tema sa ne explici care este mecanismul de formare pe acesta cale a ozonului.

Una peste alta, explicatiile sunt varza. Poate nu ar strica sa pui mana pe cate o carte (si vorbim aici de nivel de liceu) inainte de a te declara expert.

Vai de capul tau cu contra-explicatiile tale. Tu ce carte ai citit? Ai auzit de precipitatoare electrostatice? Stii principiul lor de functionare? Aparatele astea emit ioni negativi si natural, tind spre exhilibru, adica a scapa de electronul acela in plus. Acestia se ataseaza pur si simplu de particulele de praf care sunt aeropurtate si "plutesc" prin atmosfera. Cand mai multi ioni se ataseaza de o particula de praf aceasta este prea grea ca sa mai "pluteasca" si cade. Acest praf se depune pe suprafetele dintr-un anumit spatiu.
Generatoarele de ioni au placi colectoare cu scopul de a atrage aceste particule incarcate negativ din aer. Aceste placi sunt incarcate pozitiv. Problema e ca multe lucruri din case sunt incarcate tot pozitiv si praful se colecteaza pe aceste suprafete. Aceste este cunoscut ca "efectul peretelui negru".
Ozonul in aceste aparate este emis din cauza nivelului mare de ioni emisi. Hai sa te vedem pe tine cum provoaca formarea locala de ozon?
Hai ca m-ai lasat paf cu explicatia ta cum ca generatoarele de ioni au efect asupra vaporilor toxici. Si daca observai, am pus virgula dupa gaze. Sunt si chimicale care nu sunt gaze si totusi sunt aeropurtate. Tema pt. acasa: care sunt acestea?
Tu esti varza.

#13
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postvindictive666, on Jul 18 2007, 20:59, said:

Vai de capul tau cu contra-explicatiile tale. Tu ce carte ai citit? Ai auzit de precipitatoare electrostatice? Stii principiul lor de functionare? Aparatele astea emit ioni negativi si natural, tind spre exhilibru, adica a scapa de electronul acela in plus. Acestia se ataseaza pur si simplu de particulele de praf care sunt aeropurtate si "plutesc" prin atmosfera. Cand mai multi ioni se ataseaza de o particula de praf aceasta este prea grea ca sa mai "pluteasca" si cade. Acest praf se depune pe suprafetele dintr-un anumit spatiu.
Generatoarele de ioni au placi colectoare cu scopul de a atrage aceste particule incarcate negativ din aer. Aceste placi sunt incarcate pozitiv. Problema e ca multe lucruri din case sunt incarcate tot pozitiv si praful se colecteaza pe aceste suprafete. Aceste este cunoscut ca "efectul peretelui negru".
Ozonul in aceste aparate este emis din cauza nivelului mare de ioni emisi. Hai sa te vedem pe tine cum provoaca formarea locala de ozon?
Hai ca m-ai lasat paf cu explicatia ta cum ca generatoarele de ioni au efect asupra vaporilor toxici. Si daca observai, am pus virgula dupa gaze. Sunt si chimicale care nu sunt gaze si totusi sunt aeropurtate. Tema pt. acasa: care sunt acestea?
Tu esti varza.

Pai, sa le luam pe rand.

De citit am citit nu o carte, ci o caruta, doua de carti, la vremea lor. De toate.

Aparatele astea emit ioni negativi
Perseverare diabolicum est. Ionii sunt molecule, dragule. Generatoarele de ioni nu "emit" molecule, nu creeaza molecule, pentru ca este impotriva legilor fizicii. Ele creeaza ioni din moleculele din aer.

Acestia se ataseaza pur si simplu de particulele de praf
Am mai auzit gogomania asta. Nu, nu se ataseaza pur si simplu, pentru ca nu au nici un motiv. Ionilor le trebuie, spre deosebire de muieri, un motiv serios si puternic sa se ataseze spontan de ceva, si acest ceva este o sarcina electrica de sens contrar.

Cand mai multi ioni se ataseaza de o particula de praf aceasta este prea grea ca sa mai "pluteasca" si cade.
Asta nu mai e gogomanie, e prostie pur si simplu. Ma obligi sa ma citez:
Ionii negativi sunt molecule ale caror dimensiuni se apreciaza in angstromi, 10-10m, in timp ce particulele de praf au dimensiuni apreciate in microni, 10-3m, intre cele doua categorii existand deci o diferenta de 7 (sapte) ordine de marime in favoarea prafului.
Acuma, domnule expert, aveti bunavointa a ne explica mai pe larg cum un ion poate atrage si depune particulele de praf. E ca si cum ai spune ca un bolovan oarecare atrage si agrega in particule mai mari planetele sistemului solar.


Ozonul in aceste aparate este emis din cauza nivelului mare de ioni
Ozonul nu se emite, aparatele alea nu "emit" nimic, domnule, chiar nu pricepi? Ele modifica ceva in atmosfera, prin intermediul campurilor electrice pe care le genereaza.

Etc. Pentru ca devii plictisitor in obtuzitatea ta ignoranta.

Edited by mianna, 19 July 2007 - 01:14.
fara culori


#14
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006
Din intamplare am fost interesat de ionizatoare de aer in tinerete si am citit destule despre ele, culminand cu constructia a catorva modele. Din toate explicatiile de aici, sunt de acord cu explicatiile lui Woland, sunt valabile.
Ionizatorul nu-i decat o sursa de inalta tensiune in curent continuu care ajuta la marirea numarului de ioni negativi prin ionizarea aerului. Oricum, in aer exista tot timpul ioni pozitivi si negativi, in cantitati diferite. S-a constat ca ionii negativi au un efect benefic asupra sistemului respirator iar cei pozitivi au un rol negativ. Ozonul in cantitati mari este nociv, dar in cantitati mici mai distruge din bacterii si microorganisme, oricum, ozonul produs de aero-ionizator este infim. Statiunile de munte cu paduri de conifere, au in aer cantitati mari de ion negativi si ozon si sunt recomandate celor cu probleme respiratorii.
Un plus de informatii aici  http://mypage.direct...mer/asthma.html
Domnul vindictive666 face o mica confuzie: praful nu are nici-o legatura cu ionii. Dar, daca particulele din aer se ating de electrozi, se pot incarca electrostatic si migra apoi catre polul opus. Nu are legatura cu ionii, este doar electricitate statica, domnul "expert" face confuzii. Oricum, acest fenomen curata aerul de praf, campul electric fiind destul de puternic pentru captarea particulelor de praf incarcate.
Referitor la gaze situatia este mai complicata, aparatul trebuie oprit daca apar mirosuri ciudate. Indeosebi pentru vaporii inflamabili. Fiind o sursa de inalta tensiune se impun bineinteles anumite precautii, desi curentul este limitat la valori absolut nepericuloase pentru om.
Restul aparatului, daca are filtre multe este un lucru bun, acum depinde si de calitatea lor. Oricum, inca nu s-a inventat filtrul universal bun la toate care sa retina orice  :D . Filtrele de carbon se imbacsesc destul de repede si trebuie inlocuite, si repet, nu retin orice.
Asa ca daca vreti un purificator de aer, luati unul facut de o firma serioasa (veti vedea ca au aero-ionizatoare incluse). Verificati si zgomotul facut de ventilator, sa fie cat mai mic, altfel devine suparator. Si nu in ultimul rand vedeti daca exista consumabile (filtrele) disponibile.

#15
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostWoland, on Jul 18 2007, 21:38, said:

Ionii negativi sunt molecule ale caror dimensiuni se apreciaza in angstromi, 10-10m, in timp ce particulele de praf au dimensiuni apreciate in microni, 10-3m, intre cele doua categorii existand deci o diferenta de 7 (sapte) ordine de marime in favoarea prafului.

Woland, un micron este 10-6m sau, daca vrei, 10-3mm (si implicit diferenta este de 4 ordine de marime). Sunt sigura ca stii, si poate ca greseala nu are nicio importanta in argumentatie, dar erori de genul asta te pot discredita.

#16
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postantigen, on Jul 24 2007, 01:48, said:

Woland, un micron este 10-6m sau, daca vrei, 10-3mm (si implicit diferenta este de 4 ordine de marime). Sunt sigura ca stii, si poate ca greseala nu are nicio importanta in argumentatie, dar erori de genul asta te pot discredita.

Corect.

#17
vindictive666

vindictive666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2007

View Postlucian2retec, on Jul 23 2007, 23:51, said:

Din intamplare am fost interesat de ionizatoare de aer in tinerete si am citit destule despre ele, culminand cu constructia a catorva modele. Din toate explicatiile de aici, sunt de acord cu explicatiile lui Woland, sunt valabile.
Ionizatorul nu-i decat o sursa de inalta tensiune in curent continuu care ajuta la marirea numarului de ioni negativi prin ionizarea aerului. Oricum, in aer exista tot timpul ioni pozitivi si negativi, in cantitati diferite. S-a constat ca ionii negativi au un efect benefic asupra sistemului respirator iar cei pozitivi au un rol negativ. Ozonul in cantitati mari este nociv, dar in cantitati mici mai distruge din bacterii si microorganisme, oricum, ozonul produs de aero-ionizator este infim. Statiunile de munte cu paduri de conifere, au in aer cantitati mari de ion negativi si ozon si sunt recomandate celor cu probleme respiratorii.
Un plus de informatii aici  http://mypage.direct...mer/asthma.html
Domnul vindictive666 face o mica confuzie: praful nu are nici-o legatura cu ionii. Dar, daca particulele din aer se ating de electrozi, se pot incarca electrostatic si migra apoi catre polul opus. Nu are legatura cu ionii, este doar electricitate statica, domnul "expert" face confuzii. Oricum, acest fenomen curata aerul de praf, campul electric fiind destul de puternic pentru captarea particulelor de praf incarcate.
Referitor la gaze situatia este mai complicata, aparatul trebuie oprit daca apar mirosuri ciudate. Indeosebi pentru vaporii inflamabili. Fiind o sursa de inalta tensiune se impun bineinteles anumite precautii, desi curentul este limitat la valori absolut nepericuloase pentru om.
Restul aparatului, daca are filtre multe este un lucru bun, acum depinde si de calitatea lor. Oricum, inca nu s-a inventat filtrul universal bun la toate care sa retina orice  :D . Filtrele de carbon se imbacsesc destul de repede si trebuie inlocuite, si repet, nu retin orice.
Asa ca daca vreti un purificator de aer, luati unul facut de o firma serioasa (veti vedea ca au aero-ionizatoare incluse). Verificati si zgomotul facut de ventilator, sa fie cat mai mic, altfel devine suparator. Si nu in ultimul rand vedeti daca exista consumabile (filtrele) disponibile.

Poti sa-mi spui in ce limita ozonul de ground level este "safe"? Stii ca generatoarele de ozon sunt ILEGALE in SUA pentru a fi folosite in spatii ocupate? Stii ca unii vanzatori au fost intemnitati pentru vanzarea generatoarelor de ozon http://findarticles...._33/ai_57800127? Stii ca ozonul in cantitatile astea care le zici tu ca sunt infime nu are nici un efect semnificativ asupra bacteriilor si virusilor? Pentru asta ar trebui cantitati mult mai insemnate de ozon, de aceea sunt si interzise.
Nu exista nici un studiu care sa ateste efectele benefice ale generatoarelor de ioni http://www.nationalg...aircleaner.html.
In plus, oricare din aceste sisteme au efect ori numai asupra particulelor ori numai asupra gazelor (bineinteles nu 100%).
Nu este adevarat ca filtrele cu carbon activ se duc repede. Intr-un mediu normal, un filtru adevarat care poate contine pana la 7 kg. de carbon activ poate dura pana la 5 ani. Numai un gram de carbon activ are suprafata activa a porilor cat aria unui teren de fotbal!
Daca le iei din China, s-ar putea sa ai dreptate pentru ca am si testat mai multe modele.
Toate studiile arata ca generatoarele de ioni nu indeparteaza eficient praful (particulele). Insa intr-adevar marketing-ul este mai important.
Cea mai buna cale este sa va luati unul si atunci veti vedea!
Cat despre ignoranta si ironia seculara a romanilor nu mai discutam. Daca cineva incearca sa dea o explicatie, este imediat luat peste picior.
As fi curios sa vad expertiza celor care posteaza pe acest forum in domeniul PURIFICARII AERULUI. Este cineva?

#18
vindictive666

vindictive666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2007

View Postantigen, on Jul 24 2007, 00:48, said:

Woland, un micron este 10-6m sau, daca vrei, 10-3mm (si implicit diferenta este de 4 ordine de marime). Sunt sigura ca stii, si poate ca greseala nu are nicio importanta in argumentatie, dar erori de genul asta te pot discredita.

Sunteti sigura ca stia...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate