Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Service Cobalcescu

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tecsupro

tecsupro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.01.2006
Ma programez la service telefonic, cel din str. Cobalcescu si la ora 16 sunt cu masina acolo.
fac acetel, ii dau cheile la tipul de la receptie si gata.
Am adus-o pt ca nu se mai aprindea lampa de mers inapoi.
Si intreb pt un contract de service, se poate face ceva, ceva informatii detaliate.
Ma duce la o secretara care-mi ia datele si-mi spune ca o sa trimita mail cu contractu respectiv. Avem vreo 5-6 masini personale luate pe firma.
Cand am trecut sa vb cu secretara, am vazut masina urcata pe rampa, roata data jos si cineva mesterea ceva la masina.
Ies afara sa trag o tigare si sa-i dau tel la un coleg sa-i zic ca am vb de contract si cand ce vad :
:o  masina mea iese din garaj si o zbugheste la stanga, catre Stirbei Voda.
Termin de vb cu colegu , mai stau putin si urc iara sus.
Il intreb pe omu de la receptie, daca e gata masina mea(deja trecusera 10-15 min) . m-am gandit ca poate s-a dus s-o parcheze afara, ca asa fac ei , ti-o parcheaza afara si la receptie aduc cheile.
Nu e gata.
Asta mi-a pus capac.
:confuzzled:

ii zic omului ca am vazut ca masina mea a iesit din service.
El: nu a venit inca bonu de comanda (sau cam asa ceva, poate nota de incheiere sau cum a zis el)

pfoa, sa explodez.

Domne, masina mea a iesit pe poarta garajului si s-a dus inspre Stibei Voda, acum 10 minute!!!! am vazut-o eu cu ochii mei !!!

El acelasi raspuns calm  , n0-a venit fisa bla bla bla.

Ok, ies afara sa mai trag o tigare, si sa astept poate vad masina cand vine sa-l opresc pe sofer si sa-l intreb daca el isi face drumurile lui cu masina mea personala.

Peste vreo 10 min ma suna de la service ca masina e gata.

Ma duc , iau actele si plec, dar ala de acolo , nimic despre ce s-a intamplat cu masina, nici macar sa-mi zica ceva de masina, ca a fost omu in probe cu ea, sau ce s-a schimbat,/reparat la masina. (pt. proba sa fim seriosi ca nu trebuia sa mearga cu ea nici macar 5 minute ca sa vada daca se aprinde lampa respectiva)

sa va spun si date despre reparatie.

pe foaia respectiva care mi-a dat-o scrie:
nr. OR: 1100004021
data 22.06.2007
nr. client 1000396
consilier service Anton Ghinea

ce scrie in caietul de garantie este indescifrabil vizavi de reparatia efectuata. doar mi s-a spus sa mai fac o verificare la urmatoarea revizie. (am descifrat ceva de "contactor", atat)

Am crezut ca acest service este serios si nu face chestii d-astea, dar sa astept vreo 25-30 de minute (intervalul de cand am vazut masina iesind si pana m-au sunat ei) este dubios.
Si mai dubios este ca receptionerul putea sa zica ceva , nu ca nu s-a adus hartia respectiva.
Data viitoare tot la ei ma duc si notez kilometraju si sunt atent la tot ce fac.
partea cea mai grea e ca au doar un gemulet prin care te uiti in sevice, dar nu poti sa vezi tot. toate elevatoarele.


Credeam ca nu o sa mai scriu despre vreun service, ca automarcus a fost singura mea experienta neplacuta, dar.. uite ca se intampla in continuare.
Aaa

si masina mea era parcata in dreapta, cum iesi din sevice. (omu plecase in stanga)
Daca e sa ma gandesc ca a luat-o omu pe acolo, ca sa caute un loc de parcare, nu merge.
omu a iesit mai cu viteza, si nu a luat-o pe str. berzei (prima la stg), ci a luat-o in dreapta, spre intersectia dinspre Stirbei Voda si Berzei.
asa ca nu am explicatie decat ca omu a dat mai mult de o tura cu masina mea.

am facut si o schita sa vedeti si voi exact cum s-a intamplat.

Sunt eu nebun?

Attached File  95.jpg   7.99K   172 downloads

#2
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
La service Cobalcescu am avut o experienta acum vreo trei ani pe care n-am s-o uit usor. Am dus masina la revizie(un Renault Clio de la serviciu) pentru revizia obisnuita. Masina mergea perfect.Cand mi-au dat-o inapoi, la prima frana observ ca pedala de frana trepideaza puternic. Sun la service, vorbesc cu un inginerul de serviciu si ii spun problema.El zice ca e posibil sa fie de la schimbatul placutelor de frana, ca pana isi fac ele jocul etc. Trepidatia nu a disparut si m-am dus in Constanta, eu banuind ca mi-au fost schimbate discurile de frana cu altele ovalizate.
Bine, mecanicul din Constanta imi tot spunea ca intra Abs-ul, de aia trepideaza pedala. Masina nu avea Abs.., iar masina avea peste 100.000 km facuti de mine, asa ca va dati seama ce amuzat eram de incercarea mecanicului de a ma convinge ca e Abs-ul de vina. Pana la urma am schimbat toate discurile de frana.
Traiasca service-urile auto din Romania!

#3
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View Postonatal, on Jul 2 2007, 21:45, said:

La service Cobalcescu am avut o experienta acum vreo trei ani pe care n-am s-o uit usor. Am dus masina la revizie(un Renault Clio de la serviciu) pentru revizia obisnuita. Masina mergea perfect.Cand mi-au dat-o inapoi, la prima frana observ ca pedala de frana trepideaza puternic. Sun la service, vorbesc cu un inginerul de serviciu si ii spun problema.El zice ca e posibil sa fie de la schimbatul placutelor de frana, ca pana isi fac ele jocul etc. Trepidatia nu a disparut si m-am dus in Constanta, eu banuind ca mi-au fost schimbate discurile de frana cu altele ovalizate.
Bine, mecanicul din Constanta imi tot spunea ca intra Abs-ul, de aia trepideaza pedala. Masina nu avea Abs.., iar masina avea peste 100.000 km facuti de mine, asa ca va dati seama ce amuzat eram de incercarea mecanicului de a ma convinge ca e Abs-ul de vina. Pana la urma am schimbat toate discurile de frana.
Traiasca service-urile auto din Romania!
Acum 4 ani la service Cobalcescu , merg cu un Espace la 170.000 km , care mergea din cand in cand in 3 cilindri . Trebuie curate injectoarele , zic ei. Zic OK , le curata , pun la loc , plec aceiasi treaba . Ajung acasa , 2,5 km , si cand ma vede 1/2 mea striga disperata ca mi-a luat foc motorul , ridic capota , ulei peste tot , sun la service , fac scandal , ma duc inapoi . In 5 km am pierdut 1 litru ulei . Cretinul de mecanic ce demontase injectoarele nu a mai pus la loc un surub , pe motiv ca era greu de montat si nu ....fixa nimic . Norocul lor a fost ca un prieten bun facuse infarct si nu aveam chef de scandal....
Dupa asta am mers la Serus si de fapt problema era o bobina defecta.... <_<

#4
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View Posttecsupro, on Jun 29 2007, 22:20, said:

Ma programez la service telefonic, cel din str. Cobalcescu si la ora 16 sunt cu masina acolo.


Attachment 95.jpg
Am patit acelasi lucru cu masina de servici a sotiei. O leganta, pe care o duc pentru a schimba parbrizul la service-ul Radacini de pe  str. Plevnei (al doi-lea spre Str. Orhideiei).
Ajung la service a treia zi sa ridic masina si vad cum cineva tocmai pleaca cu ea.
Nu am apucat sa-l opresc.
Ma duc la seful de sectie si foarte senin imi zice ca a plecat sa faca o proba cu masina.
Ce fel de proba putea sa-i faca ala parbrizului in trafic?
A inteles cat de penibil a fost.
Si al meu omusor se intoarce cu masina scoate doua sacoase cu mancare si trece pe langa mine de parca nici nu as fi existat.
Am primit factura fara a mi se trece manopera pentru isprava asta.


O alta intamplare si mai ciudata am trait-o la serviceul Auto Net.Am dus masina la reparat si vopsit.Am fost tratat super frumos de un anume domn Marius care am inteles ca este si seful de atelier.
Am fost sunat de acelasi domn Marius dupa o saptamana ca pot veni sa ridic masina.
Vad ca nu erau inlocuite niste ornamente.Meseriasul zice ca nu era decontate de cei de la casco cand apare d-nul Marius si rezolva problema pe cheltuiala Auto Net.
Am ramas placut impresionat.
Ma duc si achit factura (comandasem si o reparatie mecanica) si revin sa iau talonul si cheiile.
Cand acelasi domn Marius imi spune ca au pierdut talonul :cursing:
Poftim!!!! :death:
Si eu ce sa fac acum, il inteb.El raspunde sa ma duc acasa si o sa mi-l trimita el dupa ce-l gaseste. :puke:
Sun o cunostinta din politie si ma sfatuieste sa nu plec fara o scrisoare oficiala in care Auto Net isi asuma responsabilitatea pierderii si toate cheltuielile pentru obtinerea unuia nou si daca nu rezolv sa sun la 112 sa le povestesc si lor patania.
Amabilul domn Marius devine isteric, cum sa faca el asta, doar mi-a promis ca mi-l trimite.. :death:
Apelez 112 si astept in parcare.Masina politiei ajunge in 7 minute.
Politistii intreaba ce se intampla le pozestesc din nou (o facusem de doua ori pana atunci catre receptionera  112 si catre cea de
la politie )
Il intreaba pe doamnul Marius ce se intampla si acesta ii spune ca talonul a fost ratacit dar el l-a gasit si mi-l intinde.
Raman blocat :o
Si spune ca nu intelege de ce am facut circul asta si ca mai bine sa plec din service-ul lui si sa nu mai vin niciodata ca el nu are nevoie de astfel de clienti.
Am plecat  :o  dar si fericit ca am intrat in posesia talonului.
SI acum regret ca nu am stat sa vad ce-i face politia.

Edited by dacadrean, 02 July 2007 - 21:25.


#5
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

View Posttecsupro, on Jun 29 2007, 21:20, said:

... am vazut masina urcata pe rampa, roata data jos si cineva mesterea ceva la masina.

Poate ar fi o idee buna sa mergi la alt service sa arunce o privire pe la roata demontata, poate ti s-a inlocuit ceva fara sa fie nevoie (si au avut nevoie de proba sa vada daca se aude/se simte schimbarea).


View Posttecsupro, on Jun 29 2007, 21:20, said:

Ies afara sa trag o tigare si sa-i dau tel la un coleg sa-i zic ca am vb de contract si cand ce vad :
:o  masina mea iese din garaj si o zbugheste la stanga, catre Stirbei Voda.
Termin de vb cu colegu , mai stau putin si urc iara sus.
Il intreb pe omu de la receptie, daca e gata masina mea(deja trecusera 10-15 min) . m-am gandit ca poate s-a dus s-o parcheze afara, ca asa fac ei , ti-o parcheaza afara si la receptie aduc cheile.
Nu e gata.
Asta mi-a pus capac.

Ar fi fost frumos sa ai prezenta de spirit si sa chemi politia pentru ca ti s-a furat masina (si tehnic chiar asa a fost, intrucat cel care a plecat cu masina ta a facut-o fara acceptul tau).

#6
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Astea-s service urile din Romania. Daca nu se plimba cu masina ta, iti tragea cativa litri din revervor. -_-

Iar daca iti mai lasa-i masina la ei vreo saptamana aveau timp sa mai schimbe si ceva piese mai importante.

Ar trebui vorbit cu inginerul sef de service, reclamatie cat mai sus, poate aude cine trebuie. Oricum trebuie luat o atitudine poate se civilizeaza si maimutele astea din service, cu parul macar...

Edited by $eb, 09 July 2007 - 07:44.


#7
tecsupro

tecsupro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.01.2006
Daca mai ma duc la ei, notez si eu nr de km, eventual fac o poza.
Data viitoare, daca mai ajung la ei, daca se face contract de service cu ei, o sa fiu mult mai atent si mult mai exigent. Partea proasta e ca ei au un gemulet prin care nu vezi tot etajul respectiv. Si prima data cand am fost si am facut primul schimb de ulei, nici nu mi-am vazut masina. Si uleiul mi se parea cam negru, uitandu-ma a 2-a sau a 3-a zi dupa.

Acum vreo 2-3 luni am lovit masina si am reparat-o la AutoMarcus in Pantelimon. Au gresit oamenii din service si am facut scandal (e un thread mai jos facut tot de mine) la Vocea clientului Dacia. S-au rezolvat problemele. Dar acum (si ma repet) daca mai ajung la ei, nu o sa scape.  :D

In rest numai de bine, noi sa fim sanatosi si sa speram ca ajungem la un nivel mai sus , ca deh, ne-am integrat in UE.

#8
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View Posttecsupro, on Jun 29 2007, 21:20, said:

Sunt eu nebun?

Attachment 95.jpg

Poate usor paranoic. Chiar se fac probe pt asa ceva... Chiar si pt asa ceva!

#9
flobolek

flobolek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.08.2006
Hmm...Cobalcescu...imi suna cunoscut ce a patit colegul...

Hai sa zicem ce s-a intamplat:

Acum aprox.1 an, la Cobalcescu din strada Valea Oltului , am avut de inlocuit un amortizor, si de vopsit o aripa...masina e o Solenza, si e alba. Dupa ce am asteptat 1 saptamana pana sa primeasca masina, ca in rest erau deja rezervari peste rezervari, o las, cu chei, talon si facem proces verbal de predare, in care mentioneaza detaliat kilometrii si nivelul de la benzina (era becul aprins, deci oricum nu avea mare lucru de luat chiar daca vroia).

Dupa cateva (nu mai mult de 10 ... cam cate unu pe zi ) telefoane la receptie, aflu ca va mai dura destul, pentru ca ....
NU AU ASEMENEA PIESE IN STOC !  :rolleyes:
- tinand cont ca flota lor de taxiuri era in majoritate formata din 2 tipuri de masini ( solenza si logan) , mi s-a parut destul de aberant ca nu au amortizoare, care la dacii se strica in draci...daca aveam chef/timp de caterinca, poate i-as fi intrebat daca au macar placute de frana , apa distilata, ulei , sau nu au chiar nici un fel de piese auto...

In fine, dupa cca 2 saptamani (nu vreau sa ma gandesc daca in acest timp au "imprumutat" ceva de la masina, pentru ca totusi e un an de atunci si nu mi-a picat nimic) ma suna sa imi dea masina inapoi.Iau acte, talon, tot, verific calitatea lucrarii ( vopsisera ok totul, inclusiv o parte din cheder...care la origine e negru... <_<  ) , tipul de la receptie imi zice ca a verificat personal daca sta dreapta directia, si ca e ok... si dupa ce plec ma uit, din intamplare la kilometraj...daduse o tura ceva mai lunga...

...adica 13 km .... :blink:

Probabil ca daca as fi avut mai multa benzina, se ducea pana la mare sa vada daca masina merge drept...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate