Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 

taxe vamale

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#37
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.765
  • Înscris: 15.09.2005
Nu decurg asa la restul. USPS is cei mai primitivi si de doi lei (nu au nici tracking, trimit prin intermediari, in caz ca iti pierd packetul nu poti depune o plangere, banii sunt restituiti dupa maxim 6 luni si alte prostii). Daca vrei sa n-ai griji primesti prin UPS, DHL sau FedEx (si nu optiunea cea mai ieftina, ca te taxeaza la vama pentru orice prostie).

#38
smardvice

smardvice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 12.03.2007
off-topic:
eu am povestit cum a decurs la mine, legat de taxe vamale & stuff ...

nu a fost alegerea mea pt USPS, oricum ar fi venit coletul, eu tot 55$ am platit transportul ( pt un ceas de 350 $ ).
a facut cam o saptamana de cand a fost trimis ( din N.Y. ) si pana l-am primit.

#39
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.765
  • Înscris: 15.09.2005
Stiu asta, dar ca idee USPS e jalnic.

#40
stvluc

stvluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 29.10.2006
Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o informatie concreta, daca vreau sa cumpar un laptop nou de la un dealer din USA ce am de platit la vama cand ridic coletul?
Si in cazul unui laptop second hand luat de pe Ebay de la o pers. fizica tot din America cum se face calculul?

Dar in cazul in care il iau de pe Ebay dar vine din Anglia sau Germania?

E adevarat ca daca vine dintr-unul din statele membre UE nu mai platesc nimic la vama?

Multumesc!

#41
ady224

ady224

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 24.12.2006
Si daca laptop-ul ar fi trimis prin ceva firma de transport aveti idee careva care ar fi taxele de transport si cele vamale?

#42
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.765
  • Înscris: 15.09.2005
stvluc, la faza cu UE nu stiu cine ti-ar raspunde, ca-i penibila intrebarea.
La partea cu US la vama se plateste doar TVA-ul si eventualele taxe ale lor interne pentru ca ti-au cerut TVA (in unele tari europene sunt numite taxe administrative). Taxele de transport nu sunt fixe, fiind calculate dupa valoarea produsului (asigurarea lui), dimensiunile coletului (volum) si masa.

Editat de FadeToBlack, 14 martie 2008 - 16:12.


#43
stvluc

stvluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 29.10.2006

Vizualizare mesajFadeToBlack, pe Mar 14 2008, 16:11, a scris:

stvluc, la faza cu UE nu stiu cine ti-ar raspunde, ca-i penibila intrebarea.
La partea cu US la vama se plateste doar TVA-ul si eventualele taxe ale lor interne pentru ca ti-au cerut TVA (in unele tari europene sunt numite taxe administrative). Taxele de transport nu sunt fixe, fiind calculate dupa valoarea produsului (asigurarea lui), dimensiunile coletului (volum) si masa.

Mersi, banuiam ca n-ar mai fi taxe vamale din UE dar la ai nostrii te poti astepta la orice, ca de ex. o taxa "simbolica" de mediu, reciclare  gen taxa auto... :D

Am gasit un laptop dragut la un pret super chiar si cu TVA la vama (TVA-ul ar fi ok si rezonabil), iese mult mai bine decat la noi.

Partea nasoala e cu expedierea din US am vazut ca sunt tarife destul de mari ptr. ca se calculeaza greutatea volumetrica...

Recomanda cineva un serviciu de expediere "sigur" la tarife rezonabile din USA in Romania?

#44
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.765
  • Înscris: 15.09.2005
Nu folosi serviciile celor de la USPS. UPS, FedEx si DHL sunt de baza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate