Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Probleme cand sun sau sunt sunat

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gyf_025

gyf_025

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.10.2004
Salut,

Am o cartela PrePay de 4 ani si de cateva zile am o problema care se intampla cam de fiecare data cand incerc sa sun sau sa fiu sunat.

- daca cineva ma apeleaza telefonul meu nu suna dar primesc imediat mesaj cu apel pierdut.
- daca sun eu, nu aud ca ar suna, cu toate ca telefonul apelat suna.
- daca sun pe cineva si incerc sa inchid apelul, nu se inchide, suna in continuu oricat as apasa pe butonul de inchis.
- daca reusesc sa inchid, telefonul apelat suna in continuare, binenteles ca daca raspunde nu are cu cine vorbi.
- daca reusesc sa sun si cel apelat raspunde, prima data convorbirea se intrerupe cam dupa 20 de secunde, la a doua incercare merge bine.
- problema cu intreruptul se intampla si daca eu sunt cel suntat si reusesc sa raspund.

Dupa cateava incercari nereusite de a fi sunat sau de a suna intr'un final pot sa am si eu o convorbire normala.

Prima concluzie la care am ajus este ca telefonul s-a stricat, asa ca am pus cartela pe alt telefon si SURPRIZA acelesi probleme, am incercat al trilea telefon si tot nu merge. Telefoanele sunt marci diferite iar problemele apar indiferent de reteaua din care/in care suna/sun.

Stie cineva ce se intampla, a mai patit cineva asa ceva si ce as putea face sa remediez problemele?

1sapm.spam

Edited by gyf_025, 25 June 2007 - 14:26.


#2
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 30.06.2006
Suna si tu la serviciul clienti! 444 este numarul daca esti pe Orange PrePay.

Sa vezi ce o sa iti spuna.....daca e o problema a cartelei ti-o vor schimba gratuit (daca zici ca o ai de 4 ani)

Numai bine!

#3
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Ai încercat si într-o alta zona ?

#4
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003

View Postgyf_025, on Jun 25 2007, 15:25, said:

Salut,

Am o cartela PrePay de 4 ani si de cateva zile am o problema care se intampla cam de fiecare data cand incerc sa sun sau sa fiu sunat.

- daca cineva ma apeleaza telefonul meu nu suna dar primesc imediat mesaj cu apel pierdut.
- daca sun eu, nu aud ca ar suna, cu toate ca telefonul apelat suna.
- daca sun pe cineva si incerc sa inchid apelul, nu se inchide, suna in continuu oricat as apasa pe butonul de inchis.
- daca reusesc sa inchid, telefonul apelat suna in continuare, binenteles ca daca raspunde nu are cu cine vorbi.
- daca reusesc sa sun si cel apelat raspunde, prima data convorbirea se intrerupe cam dupa 20 de secunde, la a doua incercare merge bine.
- problema cu intreruptul se intampla si daca eu sunt cel suntat si reusesc sa raspund.

Dupa cateava incercari nereusite de a fi sunat sau de a suna intr'un final pot sa am si eu o convorbire normala.

Prima concluzie la care am ajus este ca telefonul s-a stricat, asa ca am pus cartela pe alt telefon si SURPRIZA acelesi probleme, am incercat al trilea telefon si tot nu merge. Telefoanele sunt marci diferite iar problemele apar indiferent de reteaua din care/in care suna/sun.

Stie cineva ce se intampla, a mai patit cineva asa ceva si ce as putea face sa remediez problemele?

1sapm.spam

Esti cumva in zona Vaslui?

Edited by mX, 25 June 2007 - 18:01.


#5
gyf_025

gyf_025

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.10.2004
Nu am incercat in alta zona, nu am avut ocazia sa fac o deplasare.

Nu sunt in Vaslui, dar cam prin zona apropiata, prin Focsani.

S-a mai intamplat asa si prin Vaslui?

Edited by gyf_025, 25 June 2007 - 18:11.


#6
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postgyf_025, on Jun 25 2007, 18:09, said:

Nu am incercat in alta zona, nu am avut ocazia sa fac o deplasare.
Nu trebuie sa faci o mare deplasare în oras, este poate suficient sa testezi doar într-un alt cartier, sau la câteva sute de metri de locul initial...

Edited by Cosconor, 25 June 2007 - 18:19.


#7
gyf_025

gyf_025

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.10.2004
Am prins ideia, voi incerca in alta zona.
Mersi!

#8
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007
incearca si cartela in alt telefon si o alta cartela in telefonul tau
daca nici asa nu merge du-te in shop si schimba-ti cartela
primesti si bonus :D

bafta

#9
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Eu am vazut cartela care-i spunea telefonului ca nu are semnal, desi era la 100m de releul Orange. Sigur cartela e de vina.

#10
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdondos, on Jun 27 2007, 09:02, said:

Eu am vazut cartela care-i spunea telefonului ca nu are semnal, desi era la 100m de releul Orange. Sigur cartela e de vina.


Mergi la un Orange Shop si sigur iti vor rezolva problema. Poti merge si la un dealer, dar e posibil sa fie necesara inlocuirea cartelei, pe care dealerul nu o poate face.

bafta

#11
gyf_025

gyf_025

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.10.2004
Salut!
Se pare ca problemele s'au rezolvat de la sine.
Am incercat si in alta zona (chiar si in alt oras) si a mers bine.
Acum merge si in zona unde aveam probleme.
Nu vreau sa invinuiesc pe nimeni dar daca telefonul e ok si cartela e ok inseamna ca de vina a fost ....


Probabil convorbirea bruiata si cu intreruperi este din cauza retelei, dar nu as stii o solutie.

Numai bine!

#12
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
da, sigur e o problema de semnal. calitatea semnalului poate scadea în preajma clãdirilor, zonelor construite, tunelelor, denivelãrilor sau a zonelor împãdurite. Puterea semnalului poate fi afectatã si daca te afli într-un vehicul aflat în miscare, o masinã sau un tren, de exemplu, sau într-o clãdire.

#13
ionut.tabacaru

ionut.tabacaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.08.2005

View Postsind, on Jun 26 2007, 08:42, said:

incearca si cartela in alt telefon si o alta cartela in telefonul tau
daca nici asa nu merge du-te in shop si schimba-ti cartela
primesti si bonus :D

bafta

Nu mai primeste mai nou.. Mi-am schimbat cartela acum o luna si nu mi-au mai dat acel bonus. :(

#14
Gby01

Gby01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2007
[quote name='gyf_025' date='Jun 25 2007, 15:25' post='3013511']
Salut,

Am o cartela PrePay de 4 ani si de cateva zile am o problema care se intampla cam de fiecare data cand incerc sa sun sau sa fiu sunat.

- daca cineva ma apeleaza telefonul meu nu suna dar primesc imediat mesaj cu apel pierdut.
- daca sun eu, nu aud ca ar suna, cu toate ca telefonul apelat suna.
- daca sun pe cineva si incerc sa inchid apelul, nu se inchide, suna in continuu oricat as apasa pe butonul de inchis.
- daca reusesc sa inchid, telefonul apelat suna in continuare, binenteles ca daca raspunde nu are cu cine vorbi.
- daca reusesc sa sun si cel apelat raspunde, prima data convorbirea se intrerupe cam dupa 20 de secunde, la a doua incercare merge bine.
- problema cu intreruptul se intampla si daca eu sunt cel suntat si reusesc sa raspund.

Dupa cateava incercari nereusite de a fi sunat sau de a suna intr'un final pot sa am si eu o convorbire normala.

Prima concluzie la care am ajus este ca telefonul s-a stricat, asa ca am pus cartela pe alt telefon si SURPRIZA acelesi probleme, am incercat al trilea telefon si tot nu merge. Telefoanele sunt marci diferite iar problemele apar indiferent de reteaua din care/in care suna/sun.

Stie cineva ce se intampla, a mai patit cineva asa ceva si ce as putea face sa remediez problemele?

10x

Eu sunt din timisoara, Si mie mi sa intamplat asa ceva cand eram pe la Resita. Problema ori e de la semnal, ori e de la telefon. Nu cred ca are vreo legatura ca esti utilizator orange.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate