Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Dot pitch

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Stie cineva daca exista vreun soft sau este posibil cumva sa aflu dot pitchul unui monitor fara a cauta pe net modelul? Sa zicem ca firma care l-a facut s-a desfiintat, sau monitorul e prea vechi si nu mai poate fi gasit modelul, etc. Nu vreau sa aproximez uitandu-ma atent la ecran, as vrea sa stiu exact. Se poate?

#2
UnuSimplu

UnuSimplu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.02.2004
Nu cred ca exista asa ceva... oricum potzi face un calcul:
http://www.nyu.edu/i.../equipment.html

#3
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
@UnuSimplu... sincer nu am inteles mai nimic din ce mi-ai dat...  Eu o iau logic sa zicem: am vazut monitoare care au dot pitch de 0.25 care suporta aceeasi rezolutie maxima cu cele de 0.26 dar si cu cele de 0.24. Deci, eu as fi vrut sa aflu exact cum. Poate nu am priceput eu bine.

#4
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
offtopic: cum e mai bine:sa fie mai mare sau mai mic?
thx!

#5
UnuSimplu

UnuSimplu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.02.2004
Dotpitch-ul inseamna 1/0.2x puncte per milimetru.

Mai pe scurt nu exista un soft care sa-ti calculeze valoarea respectiva pt. ca tine de partea fizica a monitorului.

Cu cat este mai mic inseamna ca per mm ai mai multe puncte deci imaginea este mai clara si permite producatorului sa creasca rezolutia maxima. Ca ex. se poate lua un cerc. Claritatea limiei acestui difera destul de mult chiar daca diferenta dintre dotpitch-uri este de doar 0.02 sau 0.03 mm.

#6
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Stiam ca se vede diferenta... din pacate, se pare ca nu exista ceea ce caut eu, adica nu pot afla exact dot pitchul monitorului meu. Eram curios deoarece,fiind de 17 inch, monitorul meu suporta 1600x1200 la 85 Hz. Claritatea e f buna, totul fain, in orice rezolutie, geometrie buna... si toate astea la un monitor destul de vechi, luat second. Ma gandeam ca poatre aflu si ce dot pitch are, plus ca as fi vrut sa fac o comparatie cu alte cateva monitoare.

#7
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Dot pitch-ul este distanta dintre pixeli.Cu cat este mai mic, cu atat este imaginea mai clara.
Eu am un Samsung 765MB cu dot pich 0.20.

#8
Cipica

Cipica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2003
daca este in garantie nu stiu... dar daca nu e ... icearca sa desfaci monitorul(carcasa) si te uiti pe tub si vezi ce model este.... dupa asta... cauti specificatiile pä net **==

#9
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Cum am mai spus si in primul meu post: nu gasesc specificatiile pe net, tocmai de aceea am intrebat de alta modalitate de a afla dot pitchul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate