Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Filme - ce au ca subiect Al Doilea Război Mondial

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#73
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
moshulica
Bine ai venit in lumea buna si rarefiata a celor care "agraiesc" despre filmele WWII.
Din pacate despre "Die Falscher" nu am gasit aproape nimic pe net .. Asa ca pls, comenteaza-l un pic..

#74
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005

 Prien, on Aug 7 2008, 10:30, said:

moshulica
Bine ai venit in lumea buna si rarefiata a celor care "agraiesc" despre filmele WWII.
Din pacate despre "Die Falscher" nu am gasit aproape nimic pe net .. Asa ca pls, comenteaza-l un pic..


A castigat Oscarul pentru cel mai bun film strain (Austria); "Die Falscher" (The Counterfeiters), inspirat din realitate, si anume bazat pe cea mai mare operatiune de falsificare a banilor a nazistilor in 1936.

#75
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Moshulica
Iti multumesc frumos pt ce ai scris. Eu stiam ca au facut-o in timpul WWII, nu inainte..
Culmea e ca l-au platit pe "Cicero" cu banii falsi, desi informatiile erau originale...Noroc ca nu le-au crezut, pt ca altfel ziua Z ar fi aratat cu totul altfel.

On topic.
Stiu ca am mai scris despre asta acum ~1 an, dar diseara postul TVR1 va da partea a II, hi, hi, cum suna, a dramatizarii despre bombadamentul atomic de acum 63 de ani.
Ce veti vedea nu mai e o gluma, ci reprezinta adevarul. Saracii nefericiti chiar au ars de vii. Si aia au fost fericiti, pt ca iradiatii s-au chinuit mult si bine pana sa ajunga la odihna cea vesnica.
Blestemati fie toti cei care au decis razboaiele...

#76
moshulica

moshulica

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.09.2007

 Prien, on Aug 7 2008, 10:30, said:

moshulica
Bine ai venit in lumea buna si rarefiata a celor care "agraiesc" despre filmele WWII.
Din pacate despre "Die Falscher" nu am gasit aproape nimic pe net .. Asa ca pls, comenteaza-l un pic..

Bine v-am gasit :) .
Incerc sa fiu cat mai scurt si lapidar, ca sa nu strict placerea cuiva care ar vrea sa-l vada.  Este povestea unui evreu falsificator care ajunge intr-un lagar de concentrare. Acolo, un ofiter german (fost politist) il recunoaste si il baga intr-o echipa de falsificatori de bancnote (parte din programul Germaniei de a tipari dolari, lire sterline, etc...). Inutil de spus ca membrii echipei de falsificatori aveau un regim preferential in lagar...sfarsitul razboiului il prinde in viata si cu niste bani din cei pe care ii falsificase.... mai mult te las sa descoperi singur...


Off topic: N-am nimerit-o cu Where eagles dare. Era amintit in topic de vreo trei ori. Scuze. Dar ca veni vorba despre film, vreau sa va fac o recomandare: daca petreceti cateva zile in zona Salzburg mergeti in Werfen (vreo 40 km spre sud). Acolo s-a turnat filmul (neaparat de vazut cetatea) si puteti vizita si Eisriesenwelt (cea mai mare pestera de gheata din lume, zic austriecii-)). In alta zi puteti merge la Berchtesgaden, in Germania (e la fel e aproape de Salzburg) sa vedeti vila primita de Hitler de la partid (cum suna -))) cand a implinit 50 de ani. Dati o cautare cu Eagle Nest....nu mai insist asupra legaturii dintre film si vila cu pricina, construita in varful unei stanci la vreo 2000 de metri si protejata de prapastii pe trei laturi din patru.....

#77
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Eagle's Nest apare si in "Bands of Brothers", in ultimul episod.

#78
moshulica

moshulica

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.09.2007

 Prien, on Aug 7 2008, 13:19, said:

Moshulica
Iti multumesc frumos pt ce ai scris. Eu stiam ca au facut-o in timpul WWII, nu inainte..

Da, in timpul razboiului, n-am zis ca s-a petrecut inainte....

Acum, a vazut cineva filmul "Odessa in flacari" (Odessa in fiamme) - coproductie romano-italiana din 1942 despre refugiatii romani din Basarabia? A luat marele premiu de la Venetia in anul lansarii......
Il caut de ceva vreme si nu pare sa-l aiba nimeni....nici pe torenti n-am avut succes  :rolleyes:

#79
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ieri seara am vazut pe Hist..o reconstituirea a vietii traite de o familie engleza obisnuita in timpul WWII...Dincolo ca mi-au intarit ideea preconceputa despre frumusetea englezoiacelor, care -dupa gustul meu -sunt...ravisante si anti viol (decat daca esti orb si beat ca porcu')...hi, hi, ma gandeam ca totusi faptul ca ele au muncit in fabrici si asa au putut sa trimita mai multi barbati pe front. Noroc ca blestematul de HItler a avut ideea ca nemtoaicele nu sunt bune decat de reproducere.

#80
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Deoarece mi-a "cazut" netul nu am apucat sa imi termin postul anterior. Rog adminul sa il stearga pt ca le-am reunit. Si ii multumesc pt bunavointa.

Ieri seara am vazut pe Hist..o reconstituirea a vietii traite de o familie engleza obisnuita in timpul WWII. Dincolo ca mi-au intarit ideea preconceputa despre frumusetea englezoiacelor, care -dupa gustul meu -sunt...ravisante si anti viol (decat daca esti orb si beat ca porcu' hi, hi), ma gandeam ca totusi ele au muncit in fabrici si asa au putut sa trimita mai multi barbati pe front. Noroc ca blestematul de Hitler a avut ideea ca nemtoaicele nu sunt bune decat de reproducere.
Ca unul care ma barbieresc de la 15 ani si am avut si "norocul" unor lame care NU taiau barba, ci o smulgeau, cand am vazut-o pe tanara cum isi depila picioarele doar cu piatra ponce si fara sapun, ca toata familia avea o cota...
La un prim plan cand i-am vazut picioarele mi s-a zburlit pielea pe mine. Aici nu mai era chestie de luat la misto cu "rabda baba la frumusete".
In fond era o tanara -cam uratica, saraca-, dar care incerca sa fie conform modei si varstei ei. Si incerca sa isi gasesca un tanar cu care sa isi faca o familie. E o dorinta absolut normala si omeneasca...
Chiar, cada de baie avea o linie pe la jumatate, pana la care putea fi umpluta. Ca unul care ma balacesc minim juma' de ora (da, parca aud, ca submarinul, hi, hi) si vars macar 3/4, dupa care reumplu de cateva ori, ca de aia am apometre si platesc, nu m-am putut stapani sa nu ma gandesc la faptul ca englezii stiau ca sunt in razboi. Si se comportau ca atare, acceptand sacrificiile si nedepasind limitele, cu speranta ca va veni ea ziua aia V...
La secventele cu bombele V1 si V2 m-am gandit ca totusi erau civili. Culmea e ca mi-am reamintit faza din "Adio domnule Chips" cand motorul s-a oprit si a inceput picajul spre sala din care se auzea muzica si vocea...
Faza cu pachetele m-a facut sa imi reamintesc cat m-am bucurat de portocalele primite cand eram in spital in februarie '89. Si de sticla de Pepsi. Ce gust au avut si cum m-au privit colegii din camera, pt ca evident nu am putut sa impart totul...
Dupa dec '89 amicul care mi le-a adus a inceput sa faca bani si sa se comporte adecvat..Multa vreme l-am iertat pt ca atunci se jertfise pt mine. Mitul s-a destramat brusc cand am aflat ca sor-sa era vanzatoare la o alimentara, asa ca ...

#81
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Flags of Our Fathers" nu am vazut genericul de inceput, dar dupa cateva scene de lupta, zgomote si modul de filmare mi-am gandit imediat la "Salvati soldatul Ryan", desi ideea e mult diferita. Asa ca nu m-am mirat cand am vazut in final cine il coprodusese...
Sau sunt eu intr-o pasa proasta, sau e altceva, dar zau daca imi vine sa comentez filmul. Pt ca nu prea as avea ce sa spun ca m-a impresionat in mod deosebit. Am mai scris de superpompa americana, ideea de a rentabiliza orice, cuvinte mari, asa ca parca mai bine tac decat sa ma repet folosind clisee. Sau pt ca pelicula e prea "impanata" de asa ceva..
Oricum niciodata nu prea am "rezonat" cu razboiul din Pacific. Poate pt ca zona e prea departe si ca european nu m-am simtit implicat..
Parca imi pare rau ca nu il pot desprinde de multe altele, dar sincer, a trebuit sa caut pe net numele filmului la 2 ore dupa "The end".
Oare asta spune ceva, in afara de -posibilul- ca m-am ramolit? Saupt ca in ciuda ... e un fim prost realizat  si il bag in categoria B pt lipsa de noutate?
Evident ca se vor gasii multi care sa imi zica_ca a incasat $65,898,991, pt 55 mil $ investiti, dar pe  mine chestia asta ma lasa rece...

Edited by Prien, 14 September 2008 - 01:48.


#82
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Hogan's Heroes. E un serial comic de exceptie, productie: CBS. Cred ca am zis destul. :D

#83
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
In cinci pagini, nimic despre Sam Fuller. Asta a facut cele mai bune filme de razboi, si in general.
Acu vreo 3-4 ani a fost restaurat The Big Red One. Go see it.

Nu l-am mentionat pentru ca..n-am avut chef. Dar m-am hotarat sa "contribui"
:peacefingers:

#84
aliosa_sbbv

aliosa_sbbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu sunt pasionat de filmele despre WWII.
Vreau sa enumar si eu niste filme sau documentare chiar daca s-au mai mentionat si care le-am vazut si mi-au placut.

The World at War vreo 34 episoade
Battlefield vreo 30 episoade
The War by Ken Burns - 7 episoade

Filme
Cross of Iron
The Blue Max
Der rote Baron (la fel ca The Blue Max dar din 2008 parca)
Die Brücke.avi
Zwartboek / The Black Book
Nackt unter Wölfen / Naked among Wolves
Stalingrad: Hunde, wollt ihr ewig leben  ? / Dogs, do you want to live forever?
The Lost Battalion.avi
North by northwest
Blindatele mortii (dupa cartea Sven Hassel)
Stalag 17
The Guns of Navarone
All Quiet on the Western Front
Paths of Glory
We dive at dawn.avi
Attack
Lo Sbarco di Anzio - La Battaglia per Roma
In Which We Serve
The big red one.avi

Si mai sunt multe...


Alt film bun vazut : The Train

Der Untergang
Mein Krieg
Band of Brothers
The Bunker
The Eagle Has Landed
A bridge too far
Battle of the Bulge
MacArthur
Victory 1981
The Desert Fox
The Desert Rats


Die Fälscher

#85
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 aliosa_sbbv, on Mar 3 2009, 23:07, said:

Si eu sunt pasionat de filmele despre WWII.
Vreau sa enumar si eu niste filme sau documentare chiar daca s-au mai mentionat si care le-am vazut si mi-au placut...
Oh, a aparut lume noua. Ma bucur ca ni te-ai alaturat si cel putin eu iti astept cu mare interes comentariile

 aliosa_sbbv, on Mar 3 2009, 23:07, said:

Der rote Baron (la fel ca The Blue Max dar din 2008 parca)...
Da, l-am vazut si eu acum cateva zile dar n-am avut timpul sa il comentez...Desi e despre WWI...
Stiam povestea celui declarat AS- culmea de ambele parti beligerante si eram curios sa vad cum a fost tratata. Mai ales faza cu doborarea si inmormantarea lui..
Ce asteptam eu nu a fost aratat de loc. Desi se pistoneaza pe ideea de cavalerism a aviatorilor germani, culmea ca nu arata ca si aliatii s-au purta mai mult decat decent cu cel care totusi le facuse atatea zile fripte. Si pagube...
Chiar, genericul final m-a enervat. Era neaparat obligatoriu, ca sa fie super corect dpdv politic, sa precizeze ca aviatorul german de sorginte evreiasca e reprezentativ evrei pt toti cei care au luptat in armata germana in WWI... Nu e vorba de minimizarea efortului si sacrificilor acestei etni, ci de supralicitare.
Sau am fost intr-o pasa proasta, sau am imbatranit brusc si prea tare, -ambele premise sunt credibile- dar asa mi s-a parut asemanator ca realizare cu "Pearl Harbor" si "Salvati soldatul Ryan"...
Zau ca nu stiu daca o sa mai vreau sa mai revad acest film.

#86
dutisor

dutisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.06.2006
Un film foarte bun mi s-a parut JENNY´S WAR (1985) si despre care nu cred sa se fi zis ceva pana acum
Mi-ar placea sa-l revad , daca stiti unde pot sa-l gasesc , spuneti-mi va rog .

http://www.imdb.com/title/tt0089368/

#87
Nightprowler

Nightprowler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.12.2005
Un documentar despre al doilea razboi e War Of The Century. E despre operatiunea Barbarossa. L-am gasit si cumparat din Real. De curand am terminat de vazut World At War, nota 10 si-l recomand tuturor pasionatilor de subiect. Recomand de citit cartile lui Antony Beevor Stalingrad si Berlin. Caderea-1945, nu le dai jos din maini pana nu le termini.

#88
lfx

lfx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2006
The Counterfeiters (Die Fälscher) - foarte bun, a luat oscar.

#89
drsimi

drsimi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.12.2008
Katyn

#90
amatis09

amatis09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2008

 drsimi, on 3rd April 2009, 08:32, said:

Katyn
DEFIANCE  - filmul e nou si are in prim plan rezitenta evreilor belorusi in tara lor...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate