Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Filme - ce au ca subiect Al Doilea Război Mondial

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#55
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Lucien, on May 3 2008, 20:34, said:

As vrea sa abordez perspectiva cinematografica a WW2 dintr-un  alt punct de vedere, cel SOVIETIC, pe care nu l-am intilnit pina acum. Si va rog sa ma ajutati sa regasesc titlurile acestor filme....Care ar fi aceste filme sovietice ce reconstituie WW2 ?
Exceptionala postarea ta. Pt ca marea majoritate ne-am "concentrat" pe filmele celorlalti..
Cum nu sunt prea departe ca varsta descrisa, imi amintesc destul de vag de  "4 tanchisti si un caine", dupa cartea omonima.
Acum vre-o 10 ani raposata -adica disparuta- televizune "Tele7abc" difuza un ciclu de filme sovietice. Am retinut doar "Balada soldatului".
Dar daca cineva are asemenea filme, si mi le poata da si mie, sa imi scrie pe personala..
Astept comentariile (si provincia, adica ..). Si va multumesc anticipat..
Promit ca dupa prima vizionare sa imi postez impresiile..

#56
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Recomand "KATYN" un film foarte reusit avand ca tema ww2 ...mascarul comis de sovietici in Polonia *padurea Katyn* din anul 1940

Attached Files

  • Attached File  ka.jpg   3.66K   7 downloads
  • Attached File  h.JPG   36.57K   16 downloads
  • Attached File  hh.JPG   52.77K   7 downloads


#57
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Apropos de "mascarul comis de sovietici in Polonia *padurea Katyn* din anul 1940"..Eram in scoala generala si am vazut 2 filme in care nemtiii executau niste ostatici pt ca partizanii le ucisesera niste soldati..
In primul raportul era de 10 ostatici per cap de neamt. Si o "mierlisera" 34 sau 35 de "carnati". Actiunea se petrecea in Italia, iar executia se facea intr-o grota. Un calugar sau preot se chinuia sa impiedice masacrul, dar in final este si el asezat in genunchi...
Mi se pare ca dupa aia a fost canonizat...Desi sunt cam antipopi, zau ca recompensa postuma e pe deplin meritata...Omul a facut cinste bisericii si si-a respectat menirea de pastor si model al turmei.
In al doilea era un sat in care francezii deraiaza un tren, se cauta vinovatul, toti satenii il indica pe cretinul si idiotul satului, ofiterul SS care nu era deloc prost, nu e prea convins.. Dar pe adevaratul organizator nu il rabda inima si se autodenuta, desi avea familie si ii era clar ce va urma, atat pt el cat si pt ai lui..
Eu si colegii am dezbatut aprig ce am fi facut in locul lui. Si care este valoarea sacrifiului si pt cine merita sa o faci, cand esti constient ca exista si (azi numiti) bhehehe cali...
Nu mai retin numele celor 2 filme, asa ca pls, F1..
Tangential la masacrul din Katyn, a fost si un film dedicat spargatorilor de coduri englezi folosit de submarinele germane..Filmul se numea, parca, "Enigma".
Si pt ca am ajuns la castravete, pardon la Ubooturi, hi, hi, am vazut un serial de 3 episoade al BBC-ului consacrat "Bataliei Atlanticului"..
Ce m-a socat ca incepe cu aventura mea. Adica descrie cum eu Prien si U-47 am penetrat Scapa Flow..Apoi are un interviu emotionant cu unul dintre putiini supravietuitorii englezi de pe HMS Royal Oak. Saracul mos, ii dadea lacrimile cand se gandea la camarazii lui..

Edited by Prien, 06 May 2008 - 14:35.


#58
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
THE WORLD AT WAR! Un documentar extraordinar de bine facut si inchegat.

http://www.imdb.com/title/tt0071075/

#59
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sunt sigur ca macar unul dintre forumisti o sa zambesca dupa ce "citeste ce-a scris mana mea" (tocmai ascult carcotasii oficiali de la Tv)...
Am revazut "Portile albastre ale orasului", ecranizarea nuvelei "O oră din august", a lui Marin Preda.
Off topic  Pe vremea mea, era trecuta in manualul de liceu, de lb romana. Ii rog pe cei mai tineri sa imi spuna daca si azi..
On topic. Nu i-as da nota 10, dar nu cred ca mi-am pierdut timpul cu filmul. Ba chiar as putea spune ca mi-a placut. Iar melodia din coloana sonora se potrivea perfect..
Chiar, nu-i asa ca nu mi se pare ca filmografia romanesca a cam fost sarita din aceste discutii?
Ce parerea aveti despre "Stejar, extrema urgenta", "Am fost 16" , "Noi cei din linia 1"  sau/si "Oglinda"?
Daca am uitat ceva din domeniu, adaugati si corectati-ma, pls..

Edited by Prien, 11 May 2008 - 15:43.


#60
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
The Great Escape

Nu e cu razboi, dar e despre  ;)

#61
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 Lemmy, on May 12 2008, 20:47, said:

The Great Escape

Nu e cu razboi, dar e despre  ;)
Frumos filmul.mai ales cand fac ei alcool din cartofi. :D

#62
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 Lemmy, on May 12 2008, 19:47, said:

The Great Escape

Nu e cu razboi, dar e despre  ;)
e un claaic al genului.

#63
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 12.11.2003

 Prien, on May 4 2008, 17:06, said:

Exceptionala postarea ta. Pt ca marea majoritate ne-am "concentrat" pe filmele celorlalti..
Cum nu sunt prea departe ca varsta descrisa, imi amintesc destul de vag de  "4 tanchisti si un caine", dupa cartea omonima.
Acum vre-o 10 ani raposata -adica disparuta- televizune "Tele7abc" difuza un ciclu de filme sovietice. Am retinut doar "Balada soldatului".
Dar daca cineva are asemenea filme, si mi le poata da si mie, sa imi scrie pe personala..
Astept comentariile (si provincia, adica ..). Si va multumesc anticipat..
Promit ca dupa prima vizionare sa imi postez impresiile..

Si eu as dori sa revad multe dintre filmele sovietice cu razboi. In copilarie, inainte de 89, ma uitam in fiecare seara filmele date de basarabeni si multe dintre ele erau cu razboi. Daca mai tineti minte "Aici zorile sunt linistite" sau "Vino si vezi".... Mai era un film in care actiunea se petrecea in timpul razboiului civil din Spania si eroiii trebuiau sa salveze niste copii, insa nu stiu exact cum se numeste...dati-mi o adresa de mail pentru un schimb poate

#64
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Niciodata nu m-am considerat expert in ceva. Mai ales in filme, unde ...
Dar refuz sa cred ca prezenta discutie e enumerat toate filmele WW II.
Va astept. Sunt fierbinte. Inca..(hi, hi)..

#65
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am senzatia ca imi tocesc degeaba tastatura. Vad ca numarul de cititori creste, dar "scriitorii" nu...
In sfarsit..
Acum cateva ore am vazut pe canalul hystoric, hi, hi, ceva despre WWII si WWI, care numai de ras nu e.
A fost un documentar despre eforturile medicilor de a scapa de la moarte si mai ales de a reface armonios figurile ranitilor..
Dzeule mare,pozele cu fetele nefericitlor, desfigurati de baionete, grenade sau flacari iti producea de la cel putin sila, voma sau mai rau..Si totusi, bieti oameni ajunsesera asa pt ca si-au facut datoria pt tara lor..
Nu mai retin ce film despre WWII am vazut in care apareau si niste aviatori cu figurile arse. Un alt cosmar. In film si cred ca si in viata au fost fete care au inteles ca ranitul sufera si asa, si daca il repingi, e ca si cum l-ai mai desfigura o data..
Nu am putut sa nu ma gandesc ca aproape toti aviatorii sunt tineri frumosi, de parca ar fi criteriu de selectie..
De aia cred ca doctorii care isi fac meseria sunt Dzei pe pamant. Si ca medicina, da facuta cum trebuie, e cea mai divina meserie.
Doar un pic deasupra electronicii, hi, hi,

#66
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
Buna,

Si eu sunt pasionat de subiectul celui de-al doilea razboi mondial. Tatal meu a fost colectionar de "Magazin Istoric", iar eu, copil fiind, citeam cam tot ce avea legatura cu acest subiect. Cu catva timp in urma mi-am amintit de un articol "Omul care nu a existat niciodata", si am cautat sa vad daca s-a facut vreun film pe baza acestei intamplari. Si iata ca s-a facut: "The Man Who Never Was (1956)"; greu am si dat de el, insa nu l-am vizionat inca. Am vizionat insa un documentar despre cum U-boot - urile au cam semanat teroare pe coasta de est a SUA, intr-o anumita perioada a razboiului. De asemenea Batalia pentru Atlantic a fost aproape o cauza pierduta pentru Aliati, si doar un concurs de imprejurari si o proasta politica a celui de-al III-lea Reich, a facut ca balanta sa se aplece in favoarea Aliatilor. Ai dreptate, Prien, marinarii germani de pe submarine au fost si vor ramane un exemplu.

Numai bine.

PS (putin offtopic, cu scuzele de rigoare) - Pana de curand n-am stiut de existenta acelor turnuri fortificate (Flakturm G-Tower - WWII German Flak Tower), interesant. Ce mi-as dori ar fi sa pot face o excursie pe coasta Normandiei, prin Ardeni, cam pe unde au avansat trupele Aliate. Mi-as mai dori sa gasesc filmul (german, cred) legat de bombardamentul salbatic cu bombe incendiare al Aliatilor asupra orasului Dresda.

Edited by Stefi_R, 06 August 2008 - 10:49.


#67
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stefi_R
Ma bucur ca te-am contaminat si pe tine.
Mi-as mai dori sa gasesc filmul (german, cred) legat de bombardamentul salbatic cu bombe incendiare al Aliatilor asupra orasului Dresda.
Nu stiu filmul german dar in cadrul serialului BBC "World at warr" sunt aratate si imagini cutremuratoare luate in misiunile de bombardare a Hamburgului, Dresdei...
Cand am am vazut prima data serialul la inceputul anilor '90, crainica a anuntat episodul si a citit, la inceput detasata ce i se pusese pe hartie. Treptat, cand a ajuns la explicatiile cu mingea de foc si a inceput sa inteleaga numarul mortilor, vedeam cum fata i se crispeaza a oroare si dezgust...
Iar dupa difuzarea episodului m-am mirat de marea "cortina" adica pauza muzicala intre "cartonul" de sfarsit si urmatorul anunt de crainica. Cand respectiva a aparut s-a balbaiit de cateva ori de parca nu avea saliva in gura. Cum mi s-a parut plansa, am avut senzatia ca urmarise si ea materialul si era evident socata...
Daca incepi sa te gandesti ca fiecare bomba darama un bloc, cu oameni in el, care mureau din cauza explozirei, suflului, daramaturilor.. Si ca supravietuitorii urmau sa se chinuie in moloz, fara munca e o viata, haine, apa, medicamente..Sven Hassel a decis mai bine decat mine cele traite de el..
Si eu imi doresc sa ajung in Normandia. De fapt visul meu e sa intru intr-un uboot din Germania...Poate la anu' ca anul asta sigur NU o sa fie...

#68
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
Daca nu ma insel, in documentarul despre U-boot-uri, se vorbeste despre faptul ca marinarii acestora erau acuzati de cruzime, prin faptul ca torpilau convoaiele, si apoi priveau prin periscop cum nenorocitii mureau arsi, inecati in amestecul de pacura si apa, ba mai mult ca s-ar fi intors is ar fi scufundat salupele cu supravietuitori; asta pana s-a ajuns la declasificarea unui anume document secret al SUA, in care se arata ca, dupa ce a torpilat un vas, Uboot-ul s-a intors si i-a salvat pe acei nenorociti, remorcand cateva salupe pentru a le duce in siguranta; Uboot-ul a fost reperat de un avion american si atacat - desi se stia ce s-a intamplat.

Bineinteles ca buni si rai au fost si intr-o tabara si in cealalta; masacre si bombardamente inutile s-au facut si de catre germani si de catre aliati. Bineinteles ca nimic nu se ridica la dimensiunea Holocaustului... dar, parca prea putin se vorbeste despre prigonirea evreilor spre exemplu de catre rusi, inaintea razboiului; sau de exterminarea polonezilor, sau a indienilor de catre americani si asa mai departe.

Parca intr-un alt documentar se vorbeste despre faptul ca inaintea nemtilor,  incepand cu 1929 SUA a folosit Zyklon B pentru a dezinfecta vagoanele si imbracamintea emigrantilor mexicani care intrau in SUA. Cititi si aici:

http://www.thefirstp...pired-the-nazis

Oare istoria sa fie scrisa de invingatori?

Edited by Stefi_R, 06 August 2008 - 13:18.


#69
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
@Stefi_R: Banuiesc ca esti retoric (daca nu chiar ironic) cu intrebarea "Oare istoria sa fie scrisa de invingatori?". Poti fi sigur ca-i asa. Sunt sigur ca daca ar fi castigat germanii, astazi nu numai ca am fi salutat cu "Heil" si ne-am fi dat "Guten Morgen" la micul dejun, dar am fi avut si carti de istorie in care aliatii ar fi fost prezentati in consecinta. Si mai mult ca sigur am fi vorbit despre vreo 2-3 etnii si 20-25 de tari la timpul trecut.

Apropo de filmul pe care il aminteai, Omul care nu a existat niciodata (mi-ai facut pofta sa-l vad), si eu citisem serialul acela din "Magazin Istoric" pe cand eram copil (Avea titlul, daca nu ma insel, Operatiunea Carne pentru placinta" - traducerea denumirii originale a misiunii: Operation Mincemeat). Oarecum tot pe aceeasi tema, a aburirii fritilor de catre aliati in ceea ce priveste locul si data precisa a celebrei de-acum "Day-D" (deci nu era vorba de invadarea Siciliei, ca in primul caz), am vazut de curand (pe la sfarsitul lui iulie, asa), un film pe TCM care trata oarecum acelasi subiect, din perspectiva unei intrigi de "espionage" destul de bine tesute. Un film rezonabil: Code Name: Emerald (1985). Sigur, are dezavantajul ca, spre deosebire de "Omul care nu a existat niciodata", nu se bazeaza pe fapte istorice reale, ci este pura fictiune. Dar este un film destul de bun, joaca Ed Harris, prestatie bunicica, dar mai ales Max von Sydow, iar eu am o slabiciune pentru omul asta.

#70
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Stefi_R, on Aug 6 2008, 13:10, said:

Daca nu ma insel, in documentarul despre U-boot-uri, se vorbeste despre faptul ca marinarii acestora erau acuzati de cruzime, prin faptul ca torpilau convoaiele, si apoi priveau prin periscop cum nenorocitii mureau arsi, inecati in amestecul de pacura si apa,

Prin definitie oamenii pleaca la razboi ca sa ucida adversari. Nu sa le duca flori. Din cate carti am citit vezi http://forum.softped...howtopic=272898  rezulta ca dupa torpilare comandantul ordona marinarilor ubootului sa o stearga din zona. Era logic ca inamicul sa-l caute prin apropiere ca sa i-o intorca. Cei care nu au facut-o au murit ugent, impreuna cu echipajul...

 Stefi_R, on Aug 6 2008, 13:10, said:

.. is ar fi scufundat salupele cu supravietuitori;

Singurul caz instrumentat si dovedit e cel din afacerea Peleus, http://uboat.net/history/peleus.htm.. In rest, sau nu au fost alte cazuri, sau nu au existat supravietuitori.
In ceea ce priveste document secret, pe dracu', poate in mintea realizatorului reportajului..
Cazul a fost invocat si la procesul de la Nuremberg. Submarinul de care vorbesti avea numarul 156 si a declansat afacerea Laconia. Netul iti va ada amaunte, de ex http://uboat.net/boats/u156.htm,  respectiv http://uboat.net/ops/laconia.htm..
Desi pare inuman, practic unde poti baga eventualii supravietuitori, cand intr-un submarin doar capitanul nu isi imparte patul cu altcineva si e sigurul care un fel de camaruta doar a lui? In acel cotet ii intra doar patul langa care e fixata o masa pt scris.
Iar manacarea,si apa e calculata la sange pt ca ubootul sa stea cat mai mult pe mare sa lupte cu inamicul. Ce sa la dai nefericitilor?
In ceea ce priveste lasarea supravietuitoilor in apa, ce au facut prea nobili englezi dupa scufundarea Bismark-ului? Parca am mai scris despe asta in "filmele WW II"Post #34..

Chiar la procesul sus pomenit acuzatul, fostul comandant general al submarinelor germane, marele amiral Donitz, a fost uluit, si numai el, cand omologul lui american amiralul King, caruia ii facuse multe zile fripte,-vezi opeatiunea Paukenschlag, http://uboat.net/ops/drumbeat.htm- a declarat ca submarinele USN(USNavy) au actionat in baza unor ordine extrem de asemanatoar si fara pescuirea supravietuitorilor..
Desi englezii isi doreau mult mai multe, in final a fost condamnat doar pt alt cap de acuzare, nu pt modul de purtare a razboiului pe mare. Cum Hitler inainte de a se sinicide il numise succesor la putere, ajunsese seful statului geman.. Iar opinia publica avea nevoie de un tap ispasitor.
Asta e opinia mea personala, nu sunt jurist..

#71
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007
„From Here to Eternity”, o operă frumoasă a maestrului Zinneman, dar care, din păcate, nu are ca subiect principal războiul mondial al doilea. Totuși, când începe mișelescul atac din șapte decembrie, Zinneman bagă imagini originale din arhivă  ;)

#72
moshulica

moshulica

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.09.2007
Le trec si eu pe astea pentru ca nu le-am vazut amintite:

- Die Falscher (2007)

Si unele mai vechi, dinainte de 1989, le-am vazut pe "bulevardul cinematografelor", daca isi mai aminteste cineva de el  :)

- Acel blestemat tren blindat
- Acolo unde se avanta vulturii (Where eagles dare, 1968, dupa romanul omonim al lui Alistair Mclean)....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate