Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 

Filme - ce au ca subiect Al Doilea Război Mondial

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#109
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Duminica 18 aprilie 2010, TVR va "da" coproductia romano-poloneza "Trenul de aur".
Nu va explic de ce o face, ca nu vad nimic de ras in asasina..pardon, am moartea nimanui.
Am vazut filmul imediat dupa premiera si mi s-a parut bine realizat.
Ocoleste cu gratie, adica nu pomeneste de faptul ca si sovieticii, nu numaiu nemtii, intrasera in saraca Polonie si se limiteaza strict la ce s-a intamplat in Romania, pe atunci inca mare.
Sunt convins ca stiu de ce dupa faza asta, cand a pierdut ceva aur adica muuuuult, Hitler a sprijinit Ungaria si Bulgaria ..
Si mai stiu de ce o strada din Bucuresti poarta numele cuiva caruia i s-a facut cadou niste, adica mult plumb...
Ma rog, parca era de 7.62 mm sau mai mult...
Asa ca vi-l recomand ca pe un film istoric, realizat in epoca comunista, dar fara fara chestii propagandistice deranjante...
In plus o sa puteti vedea si cativa mari actori romani, atunci mult mai tineri. Si o actrita poloneza, frumoasa, adica FRUMOASA, mama, mama..Sau cel putin asa mi-o amintesc eu..

#110
matei.b

matei.b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2007
Un serial foarte bun despre batalioanele disciplinare sovietice este Shtrafbat

http://www.imdb.com/title/tt0425715/

Un film dupa cartea Ultimele salve  de Iuri Bondarev este "Batalyony prosyat ognya"

http://www.imdb.com/title/tt0088777/

#111
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009
Recomandările mele:

- "Castelul condamnaților"(1969)
- "Pistruiatul"(serial, 1970)
- "Porțile albastre ale orașului"(1975)
- "Roșcovanul"(1977)

În altă ordine de idei, tot caut un film românesc despre WW2. L-am văzut pentru prima dată la TVR prin primăvara lui 1994 și tot caut să aflu cum se numește. Din film țin minte o singură scenă cu un tren în care toată lumea cânta și un om rămas singur într-o gară(îmi pare că așa se termina...).

#112
mircea069

mircea069

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.08.2009
Salut,

Stie cineva daca dupa romanul "Vulpile desertului" s-a facut si film?

#113
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007

View Posthigheaven, on 15th August 2009, 10:06, said:

In sfarsit am reusit sa gasesc filmul intr-un pack de acest gen.
Nu sunt doar despre ww2, dar poate lista de mai jos ajuta pe impatimitii genului sa mai aleaga cate un titlu bun.

WAR.Movie.Collection:

1.300
URL:http://www.imdb.com/title/tt0416449/
...

Am vazut The Misfit Brigade si mi s-a parut cam varza
In schimb The Cross of Iron mi s-a parut destul de tare
The Night of the Generals iarasi destul de bun
Stalingrad varza

din packul este mai este ceva care se merita vazut?

#114
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
tocmai ce am vazut si The Longest Day
super fain realizat chiar mi-a placut

#115
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ieri am primit "Floarea soarelui", cumparata de pe un site din Corea de Sud, gratie e-bay-ului. (Asta ca sa stie persoanele eventual interesate de unde)..

Cred ca v-am convins ca sunt un om -in general- atent la amanunte. (Mai putin la i-uri, off course, hi, hi..)
Extrem de sincer recunosc ca mi-a cazut fata cand, deschizand mapa in care era DVD-ul, am gasit cartea de vizita a firmei pe care era imprimat in engleza "Va multumim ca ati cumparat de la noi". In fundal era un trandafir rosu.
Jur ca mi-a facut foarte multa placere aceasta atentie. Stiu ca e de 2 bani, dar cum totul costa, puteau sa nu puna asa ceva.

Evident ca nu va voi povesti actiunea, ci o voi comenta in stilul meu..

Cand a facut filmul, in 1970, Sophia Loren nu era o femeie superba. Ba chiar deloc.
Asta e un cuvant prea mic pt a o descrie. Simteam ca ametesc numai privind-o.
Si cand radea fericita, intelegeam de ce unii barbatii folosesc cutitul cand altul -doar- se uita la femeia lui. Pt ca de la un zambet in sus aruncatorul de flacari, evident pus pe mic, ca sa dureze, e prea putin. Da, stiu, sunt un bland...

Dar cand am vazut kilometrii aia de cruci facute din lemn de mesteacan, orice urma de zambet mi s-a sters. Iar replicile cu "sub fiecare floarea soarelui e mormantul unui soldat rus, neamt -si de ce nu si roman, asta-i de la mine- " nu au putut sa imi readuca veselia...

Si in familia mea am avut pe cineva care a fost prizonier si care a fost salvat de o rusoaica.
Cine sunt eu sa zic ca a mai avut noroc ca s-a mai intors? Sau ca mai bine ramanea in CCCP?
Nevasta-sa il crezuse mort si se maritase -fara sa stie- cu cel care aranjase sa fie trimis pe front....

Jocul actorilor e putin zis magistral. Dar si in planul 2 figuratia e dementiala..
Ma uitam la babele alea din tren, care, cand tipa plangea, o priveau. Initial au parut surprinse. Apoi se vedea clar ca au priceput motivul...
Ele erau rusoiace, tipa italianca, alta lume, alte rochii, alta educatie, dar femeile se pot intelege intre ele fara sa aiba nevoie de translator.
De fapt cred ca si noi barbatii am fi reactionat la fel, incercand sa nu lasam masca de duri. Si ca cineva ar fi intins o sticla cu ceva TARE....

Nici Mascia nu a fost rea de loc. Am fost convins ca o percepuse ca DUSMANCA MORTALA din primele secunde cand a vazut-o, ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K794Ml0CTzs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ) dar ceva s-a rupt in ea. Am senzatia ca se gandise de multe ori ca barbatul ei trebuie sa aiba una pe masura, nu ca ea, colhoznica, neam de neamul ei, cu greieri in picioare..
Dar la o adica fiecare are sansa lui/ei in viata si trebuie sa lupte pt ea. Si cand zambea exprimandu-si acordul ferm ca barbatul vietii ei sa plece, sunt convins ca in sinea ei zicea GATA, S-A TERMINAT. Nu se mai intoarce..

Imaginile -en passant-  cu coada din fata mausoleului lui Lenin m-a facut sa zambesc. Am avut bafta sa nu stau la ea, cand am fost la Moscova in '81, doar pt ca ni s-a taiat ziua...
Si nici azi nu as vrea sa imi pierd vremea cu privitul hoitului aluia care....Ma rog, aici fiecare cu parerea lui..

Iar despre cat de usor se obtineau vizele de plecare din maretul URSS pt ambi soti, mai ales pentru o tara capitalista, hai sa sarim peste, ca am trait epoca ...Ma rog, din Romania...

Nu vreau sa uit scena intalnirii.. Mama mia, ce IDEEE, ce filmari, ce tensiune, ce intuneric/lumina conform cu actiunea..

PS. Inital am pus subtitrarea pe 1. Si normal era in (sud)coreana. (nu stiu daca exista si nord coreana). Cum nu aveam la mine ochelarii de citit ideograme, am comutat pe 2 (engleza).
Sunetul era in italiana, pe care o stiu la fel de bine ca si coreana. (Pizza, la tabbla e ronda, lacrima Christi, andiamo, amore mio, e clar(o)?)
Nu am pretentia ca stiu engleza, dar parca nu prea am avut nevoie sa citesc ce aparea pe ecran. Intelegeam din atmosfera..
Cred ca iti trebuie sa ai multa imaginatie sa pricepi ce vrea sa zica atunci ea ii rupe fotografia. Cine nu a distrus urmele...
Ma rog, chiloti nu. Pt ca nu ii uitase la mine, hi, hi..
De aia unii sunt actori si alti ARTISTI. Stiu si pot sa transmita prin simplu limbaj corporal...

Nu vreau sa ma erijez in critic de film, stiu sigur ca nu am nici studiile si nici harul necesar. Dar cred ca acest film nu poate fi inteles de cei sub 25 de ani. Asa ca ii rog pe cei mai tineri sa nu il vizioneze pana atunci decat ca sa fie adaugat la lista celor vazute si care TREBUIE sa fie revazute dupa un timp..
De abia dupa ce veti trai niste experiente de viata, evident neplacute, il veti pricepe la adevarata valoare..
Acuma fiecare cu parerea lui..
Vizionare placuta
PPS. Are ca fundal WWII. De aia am postat aici..

Edited by Prien, 07 September 2010 - 13:31.


#116
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
vazut si Ike Countdown To D-day
foarte fain ca si perspectiva....

#117
VieruMihai

VieruMihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.09.2010
Cu siguranta unul din cele mai bune filme de acest gen si nu numai este La vita e bella :OK:

Edited by VieruMihai, 14 September 2010 - 18:33.


#118
mcb1973

mcb1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2010
Datorita faptului ca am peste 500 filme ww2 si imediat dupa ww2, unele titluri de filme puse de voi se vor repeta, deoarece le iau din lista de filme scrise pe dvd. O sa va pun cateva:
QUEL MALEDETTO TRENO BLINDATO 1978
TOP SECRET 1984
THE GUNS OF NAVARONE 1961
VICTORY 1981
LE VIEUX FUSIL 1975
SUTJESKA 1973
THE BOY IN THE STRIPPED PYJAMAS 2008
ZVEZDA 2002
SINK BISMARK 1960
IN ENEMY HANDS 2004
IN HARMS WAY 1965
MIDWAY 1976
OPERATION PACIFIC 1951
A MIDNIGHT CLEAR 1992
ENIGMA 2001
JUMP ! 2007
MOLOCH 1999
THE SECRET OF SANTA VICTTORIA 1969
MARLENA 2003
MURPHY'S WAY                 1971
THE READER 2008
TO HAVE AND HAVE NOT 1944
TRAIN DE VIE 1998
KING RAT 1965
NEVER SO FEW 1959
YAMATO 2005
SLAUGHTERHOUSE FIVE 1972
SVOI 2004
THE EDGE OF LOVE 2008
TMAVOMODRY SVET 2001
SHINING THROUGH 1992
COME AND SEE 1985
CONSPIRACY 2001
SVOLOCHI 2006
WHEN TRUMPETS FADE 1998
BATTLE OF BULGE 1965
DER UNTERGANG 2004
BATTLE OF BRITAIN 1969
BEAUTIFUL DREAMER 2006
MEDITERRANEO 1991
MEMPHIS BELLE 1990
MIRACLE AT ST. ANNA 2008
THE BRIDGE AT REMAGEN 1969
FLAGS OF OUR FATHERS 2006
THE DIRTY DOZEN 1 1967
CRUCEA DE FIER IRON CROSS 1977
STALINGRAD 1993
MESAJE SECRETE WINDTALKERS 2002
THE DEVIL'S BRIGADE 1968
RAID ON ROMMEL                 1971
THE EAGLE HAS LANDED 1976
TWELVE O'CLOCK HIGH 1949
BAND OF BROTHERS 01-06 2001
BAND OF BROTHERS 07-10 2001
APT PUPIL 1998
THE LAST DROP 2005
THE GOOD GERMAN 2006
THE GREAT ESCAPE 1963
VON RYAN EXPRESS 1965
TO HAVE AND HAVE NOT 1944
THE ENGLISH PATIENT 1996
DAYS OF GLORY 2006
THE THIN RED LINE 1998
TORA! TORA! TORA! 1970
U-571 2000
NAPOLA 2004
TALVISOTA 1989
THE TRAIN 1964
A BRIDGE TOO FAR 1977
THE LONGEST DAY 1962
PATTON 1970
COMPANIA A 7-A 1975
COLDITZ 2005
THE GREAT RAID 2005
HELL IN TO PACIFIC 1968
TO END ALL WARS 2001
BATTLE OF MIDWAY 1942

#119
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
niste recomandari care sunt cele mai reusite dintre acestea?

#120
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Am mai spus, mie The Thin Red Line mi se pare un film foarte bun din cele enumerate mai sus.

Edited by boxXxing_star, 23 September 2010 - 15:24.


#121
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
bbogdanmircea
Ma bucur ca a mai aparut cineva care nu se multumeste doar cu enumerarea filmelor...

#122
mcb1973

mcb1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2010
prien,

crezi ca la peste 500 de filme vazute in timp de 2-3 ani pot sa mai dau detalii despre filme? Denumirea topicului este: filme ce au ca subiect al doilea razboi mondial.

Edited by mcb1973, 07 January 2011 - 02:36.


#123
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postmcb1973, on 7th January 2011, 02:32, said:

prien,
crezi ca la peste 500 de filme vazute in timp de 2-3 ani pot sa mai dau detalii despre filme? Denumirea topicului este: filme ce au ca subiect al doilea razboi mondial.
Daca mi-ati citit postarile, ati aflat ca am deja 47 de ani. Deci memoria mea incepe sa se cam duca. Nu se mai compara cu cea a unuia/uneia mai tanar(a), mai putin frecat(a) de viata, etc..
Ca sa nu mai primesc vre-un warn, la intrebarea dvoastra va intreb: Vreti un raspuns adevarat sau unul politicos?
Da, dpdv strict si corect politic denumirea e cum ati scris. Nu comentari despre ...
Sa indraznesc sa comentez mai departe?
Da, eu pot sa dau si detalii despre filmele vazute. Si sa le comentez.
Sa fie din cauza ca pe mine ma duce mintea? Sau si pt ca am citit si (multe) carti, am si ceva imaginatie sa alcatuiesc fraze in care cred ca reusesc sa imi exprim ideile.
Acuma ca ideile mele "e bune, domle" sau nu, asta e. De cand imi pierd vremea pe aici am incurajat schimbul de pareri si am scris intotdeauna laudativ la adresa celui/celor care au venit cu ceva care mie mi s-a parut interesant, chiar daca m-a(u) contrazis..
Asa ca eu nu am pus si nu voi pune doar liste cu cate am vazut.
Si pt ca nu vreau sa cada cineva pe spate - si sa se accidenteze, Dne fereste- si ca atare sa zica: "ba ce dashtapt ie aista!!! O fi si Kult in capul_la el!!!" Si asta doar pt ca am enumerat, pardon copy/past-at...
Da, corect,  am o problema cu i-urile, o recunosc si am scris ca inchiriez cenusa second hand sa mi-o torn in cap..
Am vorbit despre mine. Nu am atacat pe nimeni. Acuma fiecare intelege ce vrea. Sper.
Dar cred ca sper degeaba..

#124
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Gata domnilor sa lasam certurile pentru alte arii...n-am mai vazut de mult un film cu WW2 dar o sa mai rascolesc prin torrentul ala sa vad ce a mai ramas si n-am vazut de pe acolo. Oricum pentru mine BoB are acolo un loc aparte in suflet, sper sa descopar si altele in acelasi gen, o sa citesc cateva pagini in spate sa vad care sunt realizarile interesante de la Fratele nostru Rusia, ei au un mod asa mai aparte de a face filmele si pot sa spun ca au filme foarte bune.

#125
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postbbogdanmircea, on 10th January 2011, 11:26, said:

... o sa citesc cateva pagini in spate sa vad care sunt realizarile interesante de la Fratele nostru Rusia, ei au un mod asa mai aparte de a face filmele si pot sa spun ca au filme foarte bune.
Mi se pare deosebit de interesant ce ai scris. Si iti astept cu interes postarile si punctele de vedere personale.
Ca sa fiu on topic..
Eu de ex imi doresc sa vad un film despre mama (tuturor) bataliilor de tancuri, recte cea de la Kursk...
Poveste cineva de aici, acum nu mai stiu cate postari, ca i s-a parut deosebit de interesant filmul...
Asa ca daca il gasiti, pls PM, ca imi veti face o mare placere. Jur ca prima halbera se va ridica in cinstea si sanatatea celei/celui care ma va ajuta sa vad acest film.
Off topic. Unu ne bun a deschis si o discutie despre filmele sovietice de nerazboi....

#126
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
Aimee & Jaguar
http://www.imdb.com/title/tt0130444/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate