Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Filme - ce au ca subiect Al Doilea Război Mondial

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#145
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
O sursa care doreste sa isi pastreze anonimatul -parca asta-i placa- mi-a soptit ca in curand se va difuza pe postul national filmul "U-571".
Daca afla cineva cand il rog sa imi zica si mie, ca sa nu il ratez.
Multumesc anticipat.

#146
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Daca tot stie ca va fi difuzat la TV, ar fi trebuit sa stie si ziua. Eu nu am reusit sa gasesc decat ca a fost difuzat pe TV1000 in urma cu 2 ani.

#147
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Si ? L-ai vazut la TV ?

#148
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cine a citit/auzit cat stirile, stie ca in TVR sunt framantari mari. Asa ca mi-e jena sa intreb persoana care stiu ca traieste din salariul de furnicuta, nu de cineva cu putere de decizie...
Ca daca ar fi vre-un stab, poate nu m-ar baga pe mine in seama...
Din cate mi-a zis la ultima intalnire cica, repet cica, ar fi programat in weekendul 6-8 iulie 2012 pe TVR1..Eu atunci voi fi plecat, asa ca nu il voi urmarii..

#149
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu ca nu am postat unde trebuie, dar poate pasionatii ma pot ajuta.
Caut subtitrarea intr-o limba mai comestibila de la filmul dedicat WWII numit "Белый тигр"", adica " Tigrul alb".
Stia mama ca o sa regret ca nu vreau sa sa invat rusa..,

#150
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Filmul se gaseste si pe torrente, si online. Din pacate este prea nou ca sa aiba si subtitrare. Nici macar in engleza nu am gasit.

PS: poate ne ajuta furtunescu.

#151
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Jur ca e al doilea film la care nu am urmarit sutitrarea. La primul, desi era in italiana sau engleza, pur si simplu nu am simtit nevoia..
Imaginea si jocul actorilor spunea totul. Ma refer la "Floarea soarelui", cu Sofia Loren si Marcello Mastroianii. L-am comentat mai demult, asa ca nu o sa il reiau..

Pe cuvantul meu de om batran, 48+, ca nu stiu maii mult de cateva cuvinte in rusa. Primul ar fi vodka, -da striu ce inseamna, hi, hi,- balshoi, pashol na turbinca vidma, adin, twa, citire,..si mai era ceva, da,  ... matii., conform Sven Hasell, hi, hi..
Dar imaginile sunt elocvente. Cand scoate pe cineva ars bine, adica aprope negrru, dintr-un tanc lovit, iar si asistenta si doctorul vorbesc ceva de de "protentii", cred ca nu trebuie sa fi chiar geniu ca sa intelegi cam ce sanse, in procente, mai are nefericitul ala...
Secventele de batalii sunt bine realizate, inclusiv filmarile din turela. Cand vezi imaginile cu oameni arzand, sau cu cadavrele lor contorsionat de flacari, pe langa tancurile care ard, nu poti sa nu te gandesti ca si el a fost un om si a avut un suflet, vai de mama lui...

Sau am avut eu o versiune mai scurta, dar parca ceva nu s-a legat. Dupa batalia din hambar s-a trecut direct la ceremonia de predare. Parca lipsea ceva .Nu am intels ce s-a intamplat in final cu Tigrul..
Oricum, incercati sa nu vedeti acest film spre seara sau noaptea. Sunt multe imaginii extrem de hot, ca sa le zic asa. Daca era un film ordinar, as fi ras.
Dar cum acest film este o reproducere dupa fapte reale, adica sunt convins ca asa a fost in razboi, imaginea cadavrele va pot strica noaptea...
Sper sa nu primesc replici din arsenalul lui Gigi Duru..

#152
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Sa inteleg ca l-ai vazut fara subtitrare ?

Mai sus vad ca a cenzurat link-ul.
http://forum.softped...t...810341&st=0

#153
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, l-am vazut fara subtitrare. Nu vreau sa fac pe desteptul, si jur ca ca de inteles nu cred ca am inteles mai mult de 10 cuvinte, alea pe le stiam si pe care le-am scris...
Dar de aia consider ca e un film bun. Daca ai inteles cate ceva din viata,.
Ma rog, asta presupune sa ai macar 20 de ani, adica sa fi trait si niste faze nasoale, si ai mai si citit cate ceva, si ai si priceput cate ceva din cele citite.. Dupa aia poti digera filmul...
Asa-i la vie, asa-i la gara, pardon, la guerre..

Chiar, ati simtit vre-odata mirosul de carne arsa? De la o fleica uitata prea mult? Asa ca atunci cand il vezi pe nefericitul ala, e greu sa iti aduci aminte de mirosul corespunzator?
Sau daca ati avut vre-un mort in familie, ruda, cunoscut, si ati fost la inmormantarea lui, cand l-ati sarutat pt ultima data, nu ati simtit si mirosul de cadavru?
Oare cum miroase pe campul de lupta, plin de oameni arsi?
De aia se spune "cultura cinematografica"..Pt ca poti face asociatii in functie de cele citire, traite, simtite..
Acuma, daca cineva ma fericeste cu traducerea filmului,  pe MP, sincer, o halba sa va ridica/inchina in cisntea ei/lui..

#154
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
L-am vazut pe jumatate... apoi am tras un pui zdravan de somn!  :D
Nu ai inteles pe la inceput de uniforma cand zicea de romani?... italieni... unguri...
M-am si mirat.. Ba pe naiba, stai ca astia isi amintesc ca mai existam si noi pe glob!
Exista titrare in engleza la film "Tigrul alb"!

"Chiar, ati simtit vre-odata mirosul de carne arsa? De la o fleica uitata prea mult? Asa ca atunci cand il vezi pe nefericitul ala, e greu sa iti aduci aminte de mirosul corespunzator?
Sau daca ati avut vre-un mort in familie, ruda, cunoscut, si ati fost la inmormantarea lui, cand l-ati sarutat pt ultima data, nu ati simtit si mirosul de cadavru?"


Carnea arsa... nu cred ca difera asa mult de mirosul uniu porc parlit (de Craciun)! :D
Mirosul s-ar putea "intari" daca ar fi mai multi... si cred ca atunci ar deranza la nas... (probabil, daca ar fi fumaraie... nici ochii nu-i vad bine - masca direct!)
Miros de cadavru?... Dupa aproape de 3 zile?... as spune ca nu miroase (daca mortul e "tratat" nu mai retin exact cu ce substante/solutie!).
Si asa, chiar daca ar mirosi, inainte de a fi ingropat... trece prin biserica (unde-i da popa cu de toate).
In urma cu 3-5 ani am fost pe la vre-o 4 inmormantari (din pacate... una dintre ele m-a "afectat" si pe mine), dar nu am simtit miros de cadavru/putrezire/etc...
In schimb, despre morga spitalelor (pe unde umblasem)... nu am aceleasi pareri! (mirosurile...)

Bonus: a fost un documentar - nu mai stiu execat pe ce post de stiinta (cu ceva vreme in urma) -, in care afirmau ca... orice fiinta devine cu o anumita greutate mai usora si ca sufletul are greutate! (normal... dupa cateva ore de la trecerea in nefiinta si in functie de gabaritul corpului!) - vi se pare reala teoria?

PS: Prien - ai PM!

Edited by GabytzuX08, 24 June 2012 - 23:05.


#155
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Da, cica spiritul unui om cantareste 21 de grame. Din filmul asta am aflat si eu.

Gabi, nu ne lasi si noua un link cu subtitrarea ?

Prien, ai dat click pe linkul lasat de mine, sa vezi de ce zic de furtunescu ?

PS: mirosul de carne arsa are un nume specific pe care nu mi-l amintesc. :(

Edited by Puferiu, 25 June 2012 - 11:43.


#156
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa cum stiti, am aproape 49 de ani. Asa ca viata m-a facut sa merg la mai multe inmormantari, inclusiv la cateva crematii. Iar anul asta am ajuns deja 3 inhumari. Din care prima a fost la cineva pe care il chema Vasile si si-a oprit emisia chiar de ziua lui, Dzeu sa il odihneasca, ca a fost om tare sufletist..
Generata mea sau celor superioara mie incepe sa plece...Ca sa nu mai zic de tatal meu, socrul meu, prieteni, sefa, matusa, etc..
Asa ca, stand in biserica in timp ce se oficiaza slujba, am avut tot timpul sa simt mirosul. Da, nu era ceva foarte tare, deoarece cadavrul fusese trata cu anumite substante care impiedicau descompunerea rapida....
Poate o fi fost din cazua sensibilitatii, pt ca totusi tinusem la fioecare in parte?
De ce credeti ca in India, unde sunt +30 de grade, raposatii sunt arsi sau ingropati in aceiasi zi?

Pe de alta parte, daca e film, hai sa ne lasam imaginatia mai libera..Asta ca sa nu va intreb ce va spune logica...
Campul de lupta e curatat imediat? Sau unele cadavre stau acolo pana cand sobolanii, caiinii, lupii, nu mai au ce manca. E drept pe unele gazele le fac sa explodeze, deci, o sa cam miroasa.. Si puternic, a putreziciune...
Sa vi-l reamintesc pe Sven Hassel?

Puferiu
Aoleu, am intrat, am vazut, dar am uitat..
GabytzuX08
Da, si eu am remarcat faza ca si romanii sunt pomeniti.
Oare pt ca rusii au spart incercuirea in dreptul unei anumite armate, mai putin echipata si eficienta decat a nemtilor?
Totusi, nfilmul nu e chiar de un pui d esomn. Fazele de lupta sunt destl de intes redate, au ritm, dinamism, faptul ca vezi doar ce vad aia din turela, adica aproape nimic, te introduce in atmosfera..
Iar uneoori se aude un sunet metalic care daca te gandesti ce insemana in realitate, adica ricoseul unui proiectil de blindaj, parca te ca strange undeva..

#157
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Am pus subtitrarea (gasita pe opensubtitles.org - cam de p'acolo si le ia si BS Player Pro parca...)

"spiritul unui om cantareste 21 de grame"
Daca filmul respectiv ar fi fost documentar... mai intelegeam, dar asa... e cam ciudat!
21 grame sa aibe spiritul unui prunc (sau hai copil de maxim 1 an) comparativ cu un om matur de vre-o 100 kg + ? (il gasii p'asta peste 100 ca-mi place ce fast se misca!)  :rolleyes:  

Substanta/solutia... de care nu imi aminteam aseara este folosita la imbalsamare si poarta denumirea de cloroform (sau triclormetan).

"De ce credeti ca in India, unde sunt +30 de grade, raposatii sunt arsi sau ingropati in aceiasi zi? "
Ori ii incinereaza ori e scump aerul conditionat!  :notangel:

Vazut-am un film bun The Lost Battalion (2001)!
Prien - daca-l vezi sau daca l-ai vazut... poti compara mortii/ranitii cu cei din "Tigrul alb"?!  :naughty:

Attached Files


Edited by GabytzuX08, 25 June 2012 - 13:22.


#158
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In pregatirea mea ca viitor electronist, apoi ca inginer, am facut 2+3 ani de cursuri (in liceu+facultate) despre instrumentele de masura.
Am avut si prieteni/colegi metrologi, cu care puteam discuta aproape orice, pana cand ajungeam la precizie ..
Daca vroiam sa ii basicam trebuia sa le spui ca nu iti pasa daca e 1% sau 2.5% si parca erau niste baloane care intepate se dezumflau..Jur ca faceau spume...
On topic.
Face cineva calculul despre ce clasa de precizie trebuie sa aiba instrumentul care la 100kg va masura o diferenta de 21 grame?
Nu va intreb ce fenomene pot afecta masuratorea. Ma refer doar la vaporii de apa din respiratia celui care opereaza viul apoi cadavrul, etc..
Sper ca ati vazut la bijutieri cum sunt tinute balantele, in cutii inchise..
Si alea masoara doar unitati mici, ca un inel lant, sau verghieta,care nu au nici un kg. Cu toate astea, apa din atmosfera poate falsifica grav masuratoare.
Ca sa va explific o eroare de 10%...
Ce ii va zice cineva vanzatorului care la un lant de 10g il va pune sa platesca 1 gram de aur in plus, datorita unor masuratori gresite?

#159
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Revenind la ale noastre: cine se incumeta sa traduca subtitrarea din engleza in romana ?  :rolleyes:

#160
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

 Prien, on 25th June 2012, 20:27, said:

Face cineva calculul despre ce clasa de precizie trebuie sa aiba instrumentul care la 100kg va masura o diferenta de 21 grame?
Nu va intreb ce fenomene pot afecta masuratorea. Ma refer doar la vaporii de apa din respiratia celui care opereaza viul apoi cadavrul, etc..
Se prea poate...

 Puferiu, on 25th June 2012, 20:30, said:

Revenind la ale noastre: cine se incumeta sa traduca subtitrarea din engleza in romana ?  :rolleyes:
"De-as avea 4 dromadere / N-as mai visa hipopotami"... ups, pardon, am gresit partitura! (scuze!)  :D
Vroiam sa zic: de-as avea timp... m-as incumeta, insa e greu (cu doua locuri de munca - nu-i usor)!
Poate o sa apara si in romana in urmatoarele zile/saptamani...
Eu l-am terminat de vizionat 50% fara titrare si 50% cu (... aia in engleza) si cu toate ca sincronizarea a cam luat-o razna, pot sa afirm ca a fost un film bun... S-a meritat efortul!

#161
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

 Prien, on 18th April 2012, 23:47, said:

O sursa care doreste sa isi pastreze anonimatul -parca asta-i placa- mi-a soptit ca in curand se va difuza pe postul national filmul "U-571".
Daca afla cineva cand il rog sa imi zica si mie, ca sa nu il ratez.
Multumesc anticipat.
Programat la:
TVR HD:    Vineri (6 Iulie) 21:10  
TVR 1:    Vineri (6 Iulie) 21:10

PS: posibil ca faza pe care mi-o amintesc sa fie din filmul asta. Se urca americanii la bordul submarinului german si unul dintre ei zice "treaba de mantuiala". Mi-a ramas in minte deoarece asta contrazice mentalitatea nemtilor.

#162
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Unele faze din filmul ala sunt cam exagerate si oricum... e sub Das Boot (1981) - parerea mea!
"Treaba de mantuiala"... mda, pai nu se cred ei buricul pamantului?
Oricum, au reformulat-o ceva mai tarziu!... cand si-au dat seama de adancimea la care rezista submarinul nemtesc. :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate