Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Filme - ce au ca subiect Al Doilea Război Mondial

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#163
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiti care-i culmea? Ca IO, care am facut ataa reclama la filmul ala, de parca m-ar plati TVR-ul pt asta, hi, hi,* nu l-am vazut.
Pe de alta parte, jur ma bucur ca nu l-am vazut. Pt ca am avut ocazia ca in concediul din care tocmai revin sa ajung in orasul Helsinki, din Finlanda. Si acolo am intrat intr-un submarin proiectat de nemti ..Inaintru lui e cumplit+horror..
Cautati pe net dupa Vesikko..
Altfel, si eu cred ca e sub Das Boot..Iar faza cu mitralierea supravietuitorilor din barca de salvare, e pusa asa, sa umple timpul..
*Va jur ca nu o face, exact cum am zis...
PS.
Sefu mi-a zis sa nu ma introc la job decat dupa cele 10 zile de conced. 5 am folosit deja, asa ca poate ma joc eu cu sutritrarea de la Tigru..
Dar doar la traducere, ca nu stiu inca sa folosesc programul de sincronizare..Poata daca il mituiesc=platesc cu o inghetat pe fiumiu, ca el are 15 ani si intlelege mai repede deact mine..

Edited by Prien, 07 July 2012 - 14:53.


#164
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

View PostPrien, on 7th July 2012, 15:45, said:

Si acolo am intrat intr-un submarin proiectat de nemti ..Inaintru lui e cumplit+horror..
Ai avut voie sa faci poze ?

View PostPrien, on 7th July 2012, 15:45, said:

asa ca poate ma joc eu cu sutritrarea de la Tigru..
Dar doar la traducere, ca nu stiu inca sa folosesc programul de sincronizare..Poata daca il mituiesc=platesc cu o inghetat pe fiumiu, ca el are 15 ani si intlelege mai repede deact mine..
Spre nefericirea mea, din cauza lenei, nu am incercat sa vad daca functioneaza chestia asta, dar incearca sa inlocuiesti o subtitrare din engleza.

#165
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Salut
Gata, m-am intors in Buc. Initial postasem folosind WiFi-ul din aeroporturi..
Stiu si cat e e ceasul si ca voi fi off topic, dar cum e perioada de concedii, poate dau idei..
Despre foto/filmare in submarin/e..
Da, am intrebat si mi s-a zis, da, bineinteles. Ma rog, am platit un bilet de cativa euro pt intrarea in el/e.
Va jur ca banii dati pe bilet sunt folositi adecvat. Daca m-as fi tarat pe jos, nu mi-as fi murdarit nimic. Curatenie, e putin spus...Bec, luna, oglinda, ...

Conform intelegerii, nevasta-mea l-a/si m-a fotografiat, iar eu am filmat cat am vrut...
Asta chiar mi s-a parut infricosator de mic.
In U995, vazut anul trecut, m-am simtit om. Ca sa nu mai zic de ce "lupul gri", adica U2544, unde boier e cuvantul adecvat.
Normal ca spatiile era mici, la dracu, nici nu fusesera gandite ca sa te simti in ele ca pe gazonul unui stadion de rugby, hi, hi, dar in asta chiar te te gandeai ca ai sanse sa scapi cu viata....
A, si anul trecut am fost si in U 434, CDELANOB CCCP, produs in 1974
Unde mi-am adus aminte de poza cu masina aia tocat carne din Zidul. Scuzati cuvintele, dar interiorul astuia era vopsit intr-o superba culoare cacaniu deschis, model voma de caine.
Am o catelusa, epileptica, asa ca stiu ce vorbesc...
A, am mai "servit" si in S189.. Toate 4 sunt in Germania..

Revenind. mi-am luat si o cartulie 1.5 euro+cateva ilustrate 0.5 euo bucata despre submarinul finlandez.+un magnet de frigider de 4 euro..
Ma rog, sunt scrise in preacunoscuta si larg raspindita limba finlandeza, asa ca am priceput aproape totul, daca ma intelegeti..
Sincer, nu am inteles de au pus si alea cateva randuri in engleza..Asa ca voi OCRi+Google-iza..

Altfel, sunt curios daca U571 va fi reprogramat.. Tanand seama de criza in care e postul public, banuiesc ca da..Asa ca poate atunci il vad si eu in direct ..

#166
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Daca nu aveti alt film mai bun de vazut, va recomand Iи Traиzit (2008). Actiunea se desfasoara imediat dupa razboi. A fost o surpriza placuta sa-l vad pe John Malkovich. I s-a potrivit rolul.

Ar fi putut avea alt final.

#167
Radu_Toretto

Radu_Toretto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 08.05.2010
La vita e bella.

In foarte multe liste apare ca film despre WW2 sau cel putin legat de WW2.
L-am vazut si eu in seara aceasta si sincer am fost foarte dezamagit. La cat de laudat este in discutiile pe care le-am prins despre acest subiect si la cat de des il vad in topuri WW2, ma asteptam la mult mai mult.
Practic filmul acesta este mai mult o drama "usoara" cu o influenta comica si nimic mai mult. Al 2-lea razboi mondial nu este prezent nici pe departe in acest film. Unele scene clasice din lagar si nimic mai mult. Chestiile astea poate sunt intalnite in multe alte filme care nu sunt considerate "filme WW2".
Sincer sa fiu, daca stiam despre ce este vorba, nu imi pierdeam timpul cu filmul acesta. Eventual vizionam altceva.
Dezamagit ... :(

#168
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Ala e unul dintre filmele supraapreciate. Aah, si unul dintre cele mai proaste filme pe care eu le-am vazut. Finalul face filmul.

#169
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostPrien, on 08 iulie 2012 - 02:15, said:

.....
Altfel, sunt curios daca U571 va fi reprogramat.. Tanand seama de criza in care e postul public, banuiesc ca da..Asa ca poate atunci il vad si eu in direct ..
Am avut gura aurita. Diseara, adica azi, sambata 16 februarie, la ora 21 si ceva, pe TVR1 si TVR HD..
Nu HuneDoara, hi, hi, cum a zis cineva din comisia de supraveghere a TVR-ului..

#170
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eram copil cand TVR-ul a dat "Distrugatorii de baraje", http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1 .Din care mai retineam doar faza cu reflectoarele..
Nu stiu de ce, ieri mi-am amintit de el, asa ca acum l-am revazut. Nu va spun de unde, hi, hi, ca nu e politic-os, hi, hi..
Interesant, dar sau am vazut eu prea multe filme, lauda-ma gura, sau ii lipseste dramatismul, parca nu m-a prins la fel de tare ca "das Boot"..
Si ma gandeam ca atacul a fost noaptea si cand colo se vedea ca ziua...
Altfel, am revazut si scenele din "Zidul", hi, hi..Pe care acum il voi intelege mai bine..

#171
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Tobruk  (1967)  -  cu Rock Hudson si George Peppard.

Edited by raul_6776, 17 October 2013 - 21:08.


#172
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
The Dirty Dozen (1967)
Un film dramatic dar la care sunt si cateva scene comice, mai ales in prima parte.

#173
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Poate recomandati si filme cu Vietnam.

#174
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Raid on Rommel  (1971)  -  maresalul Erwin Rommel, Tobruk si Richard Burton.

Edited by raul_6776, 21 May 2014 - 13:13.


#175
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostPuferiu, on 19 octombrie 2013 - 21:18, said:

Poate recomandati si filme cu Vietnam.
Sincer, nu stiam ca vietnamul a fost in al doilea razboi mondial..
Altfel, am gasit ceva on topic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mvszr00dtv0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stiu ca e fim artistic, dar ca student la istorie, adaug
http://en.wikipedia....submarine_U-234
Si mai era si un documentar pe NG..

#176
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dragi tovarasi si tu nasule Florea
Da, eu am recomandat filmul de mai sus. Si imi pare rau.
Sincer, asa m-a plictistit..Mi s-a parut fad, lipsit de orice tensiune
Nici macar in secventa cu sinuciderea japonezilor..Desi vorba aia, aici era o paine buna de mancat..
Si la fel nu am inteles de ce a fost denaturat adevarul istoric si a aratat ceva care nu a avut loc in realitatea, adica scufundarea navei englezesti..
Plus ca era ilogic..iar un capitan de submarin sa fie "scos din functiune" de un subordonat..

Ca simplu inginer electronist cand un subordonat a incercat sa faca pe desteptul in fata mea si in public, in cateva secunde s-a trezit calcat -verbal -in picioare. Stiam ce varza ..Asa ca l-am luat si cu teoria "ia deseneaza aici schema cutare din aparatul asta" si cu practica, "daca tot de dai rotund, ia zi-mi ce poate produce defectarea cutarea, macar 3 variante.."....
Dupa care alte amabilitati. "pai si asa credeam ca ai salariul prea mare, adica diferenta dintre mine si tine e prea mica..Inteleg ca pupicurismul se plateste, dar totusi, pe legitimata ta scrie electro..kakat, nu limbagiu". Si asta in public. Putin mi-a pasat de el..Ce putea sa imi faca? Diploma mea nu o avea, meseria stia mai putina decat mine, Daca faci pe nebunul si o cauti, o gasesti...

Iar in Marina, unde capitanul era si este Dzeu, l-ar fi impuscat foarte rapid pe cel care ar fi incercat sa ii comenteze ordinele....Si mai ales sa ii submineze autoritatea
Asa ca hai sa fim seriosi..Am terminat de mult gradinita...Asta e un film de adormit Mitzura..

#177
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Strada Hanovra - film din anii 80 cu Harison Ford.
Merita vazut.

#178
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Starnit de faptul ca tot i-am vazut macheta, am sapat pe net asa ca
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xFWwPYB74ac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]..
Acum ce sa zic. Nu ca e alb negru. Au sarit cu gratie despre faptul ca dupa ce au cules cativa supravietuitor au dat carbuni, asa ca marea masa a nefericitilor care totusi scapasera au avut ocazia sa crape. Da, fair-play-ul englezesc..
Si nici nu au suflat o imagine despre faptului spus de cei care au avut bafta sa fie culesi.
Si anume ca dupa ce a fost scos din lupta, sefii lui B au ordonat deschiderea gaurilor de sabordare....
E o mare diferenta intre faptul ca inamcul ti-a scufundat nava si faptul ca eu, stiind ca...., am sabordat-o..
Ca intre a muri cu arma in mana, cu fata la dusman, sau a fi executat prin spanzurare, ca un hot de cai ordinar...De murit tot mori, dar in primul caz familia si urmasii tai sunt mandri de tine..
PS. am auzit ca in unele puscari sau lagare comuniste daca se afla ca esti ciripitor, brusc lemnul de deasupra gropii unde se duceau sa se ka ke toti se erupea. Exact cand erai acolo..De, ghinionul.
Sau si un avertisment pt urmatori?

Edited by Prien, 12 August 2014 - 14:09.


#179
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
misu183
Jur ca abia acum am vazut recomandarea dumitale. Nu mai intrasem de foarte mult pe aici.
Dar acum cateva zile mi-a venit ideea si ieri seara am revazut "Strada Hanovra"..
Sincer, e mai mult un filmulet romantic, cu WWII in fundal.
Dar e foarte bine facut si mai mult decat credibil.
Mai ales in vremurile alea, si barbatii si femeile aveau nevoie de dragoste..Si cateodata asa ti se aprind calcaiele, de uiti de toate..
Daca nu as fi patit-o si eu pe la 20 si ceva ani..Si vorba aia era pace, nu razboi..

Chiar, in film se reintareste ideea aia clasica cand un barbat are pt cine sa se intoarca acasa, eroismul, nepasarea in fata mortii, sacrificiul pt tara ta, si altele bla, bla, pardon cuvinte eroice, frumoase, sunt inlocuite de altele mult mai simple "E FEMEIA MEA, pt care CONTEZ" "Si vreau sa mor intre cracii ei, in timp ce, .."
NU sfartecat de bombe, sau inecat in submarin, Nu pt echipajul meu, nu pt ..

Edited by Prien, 29 August 2014 - 12:34.


#180
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostPrien, on 29 august 2014 - 12:30, said:

misu183
Jur ca abia acum am vazut recomandarea dumitale. Nu mai intrasem de foarte mult pe aici.
Dar acum cateva zile mi-a venit ideea si ieri seara am revazut "Strada Hanovra"..
Sincer, e mai mult un filmulet romantic, cu WWII in fundal.
Dar e foarte bine facut si mai mult decat credibil.
Mai ales in vremurile alea, si barbatii si femeile aveau nevoie de dragoste..Si cateodata asa ti se aprind calcaiele, de uiti de toate..
Daca nu as fi patit-o si eu pe la 20 si ceva ani..Si vorba aia era pace, nu razboi..

Chiar, in film se reintareste ideea aia clasica cand un barbat are pt cine sa se intoarca acasa, eroismul, nepasarea in fata mortii, sacrificiul pt tara ta, si altele bla, bla, pardon cuvinte eroice, frumoase, sunt inlocuite de altele mult mai simple "E FEMEIA MEA, pt care CONTEZ" "Si vreau sa mor intre cracii ei, in timp ce, .."
NU sfartecat de bombe, sau inecat in submarin, Nu pt echipajul meu, nu pt ..
Am vazut multe filme de razboi la viata mea. Asta a avut ceva aparte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate