Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vivenda Residencias - Basarabia, metrou Costin Georgian

- - - - -
  • Please log in to reply
2401 replies to this topic

#19
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbendix, on Aug 14 2007, 16:58, said:

Salut, si eu intentionez sa fac azi o rezervare. Imi plac preturilor lor, preturi mai moderate. Am fost in dubiu daca sa vin la Hercesa sau sa ma duc la New Town.. motivele care m-au facut sa vin la Hercesa : spatiu mai mare la un pret mai mic. Asezarea camerelor si faptul ca exista boxa la pachet cu parcarea. De asemenea, mi s-a parut un avantaj modul de plata.
Ce nu imi place? ZONA.

Zona care este net superioara pentru complexul New Town. Dar acolo, preturile sunt mai mari, suprafetele mai mici si un amanunt.. 4% dobanda daca alegi varianta 25% respectiv 75%.
La hercesa s-a inceput cu blocul 2 si 3 pentru vanzare, daca initial era pentru spanioli acum a dat drumul si la aceste 2 blocuri.

Stie cineva ceva despre vreun contract de administrare a blocului?
O zi buna tuturor


salut tuturor! sunt proaspat utilizator de forum asa ca pana ma obisnuiesc s-ar putea sa fac miscari aiurea...
eu am facut o rezervare pt un apartament de 2 camere. mi s-a spus ca inca nu au definitivat un contract de administrare, dar ca pana la semnarea precontractului vor avea asa ceva. in principiu, hercesa administreaza propriile ansambluri in primul / primii ani.

cat despre zona: nu este chiar rea, este una din marginile civilizate ale bucurestiului, bineinteles daca privesti sprea titan si piata muncii. ce mi-a placut foarte mult este ca sunt multe zone verzi destul de aproape.

Edited by mishela, 14 August 2007 - 16:27.


#20
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006
Avetivro idee cat costa un apartament cu 2 camere si cam ce suprafete au ?

#21
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmarketing.online, on Aug 14 2007, 17:24, said:

Avetivro idee cat costa un apartament cu 2 camere si cam ce suprafete au ?


in jur de 110.000 (tva inclus), et 1, pt finisaj mediu, fara boxa + garaj (care mai sunt  cca 11.000). preturile cresc odata cu etajul.

#22
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmishela, on Aug 14 2007, 17:29, said:

in jur de 110.000 (tva inclus), et 1, pt finisaj mediu, fara boxa + garaj (care mai sunt  cca 11.000). preturile cresc odata cu etajul.


am uitat: 52 mp util + balcon de 9mp. este mic ca si suprafata, dar bine impartit (camerele sunt complet separate). singura parte naspa este ca bucataria nu are fereastra.

ce am scris mai sus este pt ap de 2 camere din turnuri (este o singura coloana). cred ca in blocul de 6 - 7 etaje din mijloc apartamentele de 2 camere sunt ceva mai mari, dar nu am vazut scheme.

Edited by mishela, 14 August 2007 - 16:42.


#23
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postbendix, on Aug 14 2007, 16:58, said:

Salut, si eu intentionez sa fac azi o rezervare. Imi plac preturilor lor, preturi mai moderate. Am fost in dubiu daca sa vin la Hercesa sau sa ma duc la New Town.. motivele care m-au facut sa vin la Hercesa : spatiu mai mare la un pret mai mic. Asezarea camerelor si faptul ca exista boxa la pachet cu parcarea. De asemenea, mi s-a parut un avantaj modul de plata.
Ce nu imi place? ZONA.

Zona care este net superioara pentru complexul New Town. Dar acolo, preturile sunt mai mari, suprafetele mai mici si un amanunt.. 4% dobanda daca alegi varianta 25% respectiv 75%.
La hercesa s-a inceput cu blocul 2 si 3 pentru vanzare, daca initial era pentru spanioli acum a dat drumul si la aceste 2 blocuri.

Stie cineva ceva despre vreun contract de administrare a blocului?
O zi buna tuturor


Buna,
Eu am platit deja avansul pt un ap. la ei. Zona acolo nu este chiar asa de rea si eu cred ca acolo se va construi super mult. Daca te uiti spre Repiblica este f. mult teren liber si pe partea dreapta dupa intersectia cu 1 Decembrie si pe partea stanga exact in intersectie. Pun pariu ca si acolo urmeaza sa se faca ceva. Gandeste-te ca sunt firme care sunt acum in interiorul fostei Republica si nu mai au voie sa aiba sediu acolo.

Ca diferenta:
1. hercesa - pretul ferm, new town - "pretul estimat" (citez din contract)
2. hercesa - latimea dormitorului ceva mai mare, new town - 2,50m (un pat normal are cam 2,10 - 2,20 m cu tot cu tablie, etc) Cum mai treci pe langa el? Pe mine m-au interesat ap. de 3 camere.
3. modalitatea de plata: mi se pare mult mai ok sa le dau in rate decat 25 cu 75.
4. hercesa - majoritatea apatamentelor au geam la bucatarie, new town - nu au geam
5. hercesa poti sa optezi gratis pentru bucatarie inchisa sau deschisa, new town - nu ai voie sa modifici nimic in apartament

Dezavantaj: la hercesa balcoanele sunt mult mai mici comparativ cu new town, dar sa zicem ca a compensat cu suprafata utila mai mare.

Toate astea au inclinat mult de tot balanta spre hercesa.

Nu au contract de administrare momentan. Vor gasi o firma care se va ocupa de administrare doar pana vand integral blocurile. Dupa aceea vor decide proprietarii daca vor sa mai continue sau nu.

#24
Lav_79

Lav_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.08.2007
Buna

Pentru cei care au vizitat/contractat Hercesa :   -  ce parere aveti despre materialele de constructie a blocurilor ?
Pe mine ma tenteaza modalitatea de plata insa nu stiu prea multe despre blocurile construite de spanioli (rezistenta, permeabilitate etc. ).

Multumesc !

#25
avagul

avagul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2007
Din intentia de a achizitiona un apartament in blocurile nou construite, m-am confruntat cu diverse oferte in ultimele zile ...
Nu vreau sa pun accent pe care e cel mai bun si care e cel mai prost complex.
Vreau sa ridic problema, cum defapt s-a mai discutat, despre contractul de mentenanta sau administrare.
In blocurile de la Dristor (nu tin minte numele complexului), cu niste insistente foarte mari, am reusit sa aflu ca pretul de mentenanta este de 0,9 E/mp/luna.
Adica, la un apartament de 60 mp, plus garaj... ar ajunge pe undeva pe la 70 E/luna cu TVA cu tot, fiind obligat prin contract la acest lucru. Au spus ca in acest cost intra intretinerea florilor, a scarii, a liftului, si accesul pe baza de cartela (de parca nu am mai platit odata la achizitionare pentru locul de parcare).
Peste toate acestea, se mai adauga si gaze, apa, curent...
Ridic aceasta problema, pentru ca foarte multe persoane semneaza contractul, din cate stiu eu, si nici nu au habar de lucrurile ascunse ... iar cand se trezesc ca au de plata pe luna 100E+, vor sa abandoneze ... dar pierd rezervarea, sau mai mult, avansul, fiind obligati sa accepte situatia lor.
Daca stiti mai multe despre Hercesa as fi interesat. Cand am fost la ei ultima data, doar am vizitat apartamentele dar nu aveau nici macar preturile facute, si eu doream sa contractez. Acum, ca am putin habar, sunt interesat de acel contract de mentenanta! In rest, erau relativ ok apartamentele.

#26
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
Unde pot sa vad si eu planurile acestui ansamblu? Me refer pe net ca nu o sa ma duc la birou pt asta. daca sunt asa de secretosi atunci sa le tina pentru ei. M-am uitat pe site-ul lor si nu am gasit nimic.










AMR 6 luni pana ne mutam la NOOR

#27
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Intrati aici http://www.hercesa.c...lang=es&m_out=1 si apoi cautati oferta din romania, vivenda, descargar catalogo (e doar un buton) ... acolo sunt cele mai multe informatii, inclusiv tipuri de apartamente.
Dar de ce va ma intereseaza, daca va mutati in Noor? :)

Edited by coldplay, 05 September 2007 - 19:40.


#28
didi79

didi79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.05.2007
A primit cineva antecontractul? Noua ni s-a promis de vreo 3-4 saptamani ca il primim....si in fiecare saptamana aud aceiasi scuza "ne pare rau dar inca nu avem forma finala. Maine avem sedinta si speram sa il avem"..... mi-au spus ca au obtinut aut. de constr.....dar am inteles ca inca nu au gasit nici o firma care sa construiasca...poate stiti voi ceva
Mai sunt cam 2 saptamani pana cand ar trebui, teoretic, sa inceapa semnarea antecontractelor iar ei nu dau semne sa le aiba....totusi vreau sa il citesc inainte si eventual a ma consult cu cineva...nu sa ma duc sa semnez ca primarul....si ma ingrijoreaza faptul ca nu au gasit soc de constructii.

#29
Lav_79

Lav_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.08.2007

View Postdidi79, on Sep 13 2007, 17:20, said:

A primit cineva antecontractul? Noua ni s-a promis de vreo 3-4 saptamani ca il primim....si in fiecare saptamana aud aceiasi scuza "ne pare rau dar inca nu avem forma finala. Maine avem sedinta si speram sa il avem"..... mi-au spus ca au obtinut aut. de constr.....dar am inteles ca inca nu au gasit nici o firma care sa construiasca...poate stiti voi ceva
Mai sunt cam 2 saptamani pana cand ar trebui, teoretic, sa inceapa semnarea antecontractelor iar ei nu dau semne sa le aiba....totusi vreau sa il citesc inainte si eventual a ma consult cu cineva...nu sa ma duc sa semnez ca primarul....si ma ingrijoreaza faptul ca nu au gasit soc de constructii.


Noi am primit modelul de antecontract. Probabil, pana acum, te-au sunat si pe tine. Au prelungit perioada de semnare a antecontractului pana la sfarsitul lui octombrie. Au motivat ei .......participarea la Targurile Imobiliare de la Sala Palatului si Hotel Hilton.
In modelul de antecontract sunt destul de multe probleme de discutat insa din cate am inteles ...clauzele contractuale raman (chiar daca nu esti de acord) asa cum le-au scris ei. Ideea e ca in interiorul contractului sunt destul de multe contradictii care ne cam pun pe ganduri.
Noi ne mai gandim !
Vom merge si la targurile imobiliare din luna octombrie.

#30
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Explicatiile lor seamana izbitor cu cele de la Edenia. Suntem in Romania , sa nu uitam . Tepe apar din ce in ce mai des.Noi suntem patiti deja .

#31
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Care ar fi contradictiile respective? Se poate posta draft-ul de antecontract?

#32
bendix

bendix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2005

View PostLav_79, on Sep 27 2007, 20:32, said:

Noi am primit modelul de antecontract. Probabil, pana acum, te-au sunat si pe tine. Au prelungit perioada de semnare a antecontractului pana la sfarsitul lui octombrie. Au motivat ei .......participarea la Targurile Imobiliare de la Sala Palatului si Hotel Hilton.
In modelul de antecontract sunt destul de multe probleme de discutat insa din cate am inteles ...clauzele contractuale raman (chiar daca nu esti de acord) asa cum le-au scris ei. Ideea e ca in interiorul contractului sunt destul de multe contradictii care ne cam pun pe ganduri.
Noi ne mai gandim !
Vom merge si la targurile imobiliare din luna octombrie.

Salutare..
si noi am primit antecontractul.. la care avem destule observatii... din discutiile cu ei s-a tras concluzia ca acest antecontract nu se schimba... asa o sa ramana.. si asa trebuie sa il semnam.... ceea ce mi se pare absurd.

Daca vrei sa renunti la rezervare cica o sa pierzi banii.. scrie in rezervare ca daca nu semnezi antecontractul o sa pierzi rezervarea...au fost isteti si au scris multe clauze care ii scot din necazuri pe ei dar pe noi nu...

voi la ce data stiati ca se da drumul la primul tronson (bloc)?
o zi buna tuturor...

#33
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007
Si mie mi se pare absurd sa nu discute, mai ales ca sunt destule omisiuni, draftul de contract este chiar in stare de draft, mai sunt lucruri care trebuie specificate: abaterile de la suprafetele contractate, penalizari de intarziere s.a. In fond este contract, deci intelegere intre parti, nu poate fi bagat pe gat fara discutii. Toate companiile imobiliare au negociat cu clientii, nu vad de ce nu ar face-o si ei - sunt o companie serioasa si au dat impresia ca tin cont de dorintele si parerile clientilor. Eu voi consulta un avocat, ca sa fiu mai linistita.

#34
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmishela, on Oct 4 2007, 09:46, said:

Si mie mi se pare absurd sa nu discute, mai ales ca sunt destule omisiuni, draftul de contract este chiar in stare de draft, mai sunt lucruri care trebuie specificate: abaterile de la suprafetele contractate, penalizari de intarziere s.a. In fond este contract, deci intelegere intre parti, nu poate fi bagat pe gat fara discutii. Toate companiile imobiliare au negociat cu clientii, nu vad de ce nu ar face-o si ei - sunt o companie serioasa si au dat impresia ca tin cont de dorintele si parerile clientilor. Eu voi consulta un avocat, ca sa fiu mai linistita.

Primul tronson ajungea sa fie gata pe la sfarsitul lui 2009, nu?


#35
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007
Salutare tuturor,
Am primit si noi contractul si suntem "f. incantati". O adevarata placere sa il citesti si sa constati ca sunt o groaza de omisiuni. Nu stiu de ce le-a trebuit atat de mult sa redacteze un contract atat de prost. Noi inclinam sa nu mai semnam cu riscul de a pierde cei 1.500 eur. Eu nu am primit contractul de administrare. L-a primit cineva? Va fi anexa la antecontract dar lipseste cu desavarsire. Ca sa nu mai adaug ca nu se mentioneaza cotele parti din teren. Ei ne-au spus ca urmeaza sa dezmembreze terenul pentru fiecare faza in parte. Nu am vazut nimic pomenit de nici un fel de act de dezmembrare pentru faza I, modul de dobandire (detaliat de la primul proprietar cu tot cu acte de dezmembrate, alipire, etc.) nu este mentinat, mai sunt o groaza de lipsuri. Voi vorbi cu un avocat specializat pe real estate si cu un director de la o firma concurenta sa vad ce imi spun.

Ca si termen de finalizare noi stim 2 termene de la 2 agenti: sfarsitul lui 2009 dar nu se stia ce inseamna sfarsit sau feb. - mar. 2010

Edited by deea80, 04 October 2007 - 09:09.


#36
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007
Mi s-a spus ca firma de administrare va fi stabilita prin licitatie mai tarziu in cursul derularii proiectului, pentru ca peste cca 2 ani conditiile vor fi mai bune decat ar putea fi acum. Se pare ca nu avem cum sa primim acum contract de administrare. Ar fi interesant insa sa primim specificatia tehnica completa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate