Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vivenda Residencias - Basarabia, metrou Costin Georgian

- - - - -
  • Please log in to reply
2401 replies to this topic

#37
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postmishela, on Oct 4 2007, 10:20, said:

Mi s-a spus ca firma de administrare va fi stabilita prin licitatie mai tarziu in cursul derularii proiectului, pentru ca peste cca 2 ani conditiile vor fi mai bune decat ar putea fi acum. Se pare ca nu avem cum sa primim acum contract de administrare. Ar fi interesant insa sa primim specificatia tehnica completa.


Interesant. Banuiesc ca va fi o alta minune.

#38
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007
Sincer, eu nu mi-am pierdut speranta ca putem avea un antecontract ca lumea. Ei sustin ca doresc sa aiba un contract cat se poate de bun simt in comparatie cu alte companii, prin urmare mai sper ca vor tine cont de obiectiile noastre. Inca nu pot crede ca au ca target clientii care nu citesc ce semneaza:-))

#39
ionitz

ionitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2007

View Postmishela, on Oct 4 2007, 11:08, said:

Sincer, eu nu mi-am pierdut speranta ca putem avea un antecontract ca lumea. Ei sustin ca doresc sa aiba un contract cat se poate de bun simt in comparatie cu alte companii, prin urmare mai sper ca vor tine cont de obiectiile noastre. Inca nu pot crede ca au ca target clientii care nu citesc ce semneaza:-))


acest antecontract ofera dezvoltatorului mai multe drepturi si ceva obligatii  ( sa ridice un bloc cand vrea el cum vrea el la ce suprafete vrea el si desigur fara penalitati de intarziere )

#40
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007
Cand am intrebat de penalitati de intarziere, mi s-a spus ca acestea sunt prevazute de legea romana. Mi se pare normal sa fie trecute in contract, sau macar sa se faca trimitere la lege. Pe urma problema cu suprafetele si abaterile acceptate - trebuie clarificate. Mai sunt si altele cateva. Mai discutam.

#41
tottenham_1882

tottenham_1882

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 26.09.2007
Luati-va un apartament in Jupiter la piata sudului, sunt la aceeasi bani si sunt deja terminate!

#42
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007

View Postdharma148, on Sep 28 2007, 08:44, said:

Explicatiile lor seamana izbitor cu cele de la Edenia. Suntem in Romania , sa nu uitam . Tepe apar din ce in ce mai des.Noi suntem patiti deja .

Spre deosebire de Edenia insa, ei mi-au dat o copie dupa autorizatia de constructie, pe care se pare ca au obtinut-o, si care este anexata la antecontract.

Partea care e inca incerta este constructorul, pe care inca nu il au, sau cel putin nu se ridica la exigentele lor. Asa mi s-a explicat la showroom.
Astept preturile finale acum pentru faza a doua. Oricum parca e mai acceptabila decat oferta de la Noor, cel putin la banii. Macar blocurile celor de la Hercesa nu sunt inghesuite linga blocuri mai vechi, cum e unul din blocurile de la Noor. Noor e mai inspre Titan. Dar Noor nu e asa de aproape de metrou. Hercesa din pacate e cam prea in Pantelimon. O sa incerc sa merg si noaptea pe acolo sa vad cum sta treaba. Nu stiu suprafetele cum se compara, insa.

#43
andrei_cr

andrei_cr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.10.2007
Aveti grija la semnarea antecontractului deoarece fata de draftul care imi fusese prezentat initial au scos art. 2.3 " terenul este liber de orice sarcini, drepturi si/sau pretentii de orice natura ale tertilor" . Si asta in conditiile in care si ieri si astazi (cand m-am dus pentru semnare) am intrebat ce modificari s-au mai adus antecontractului si nu mi s-a spus de eliminarea acestui articol  

Cand am intrebat care este motivul pentru care s-a eliminat acel articol mi-au spus ca terenul este grevat de o ipoteca in favoarea cuiva inca de prin 1999 (moment la care hercesa nu era proprietara terenului ) si ca ar fi doar o omisiune din partea fostului proprietar de a radia respectiva ipoteca...foarte ciudat mai ales ca mi-au spus ca au aflat de aceasta ipoteca abia acum cateva zile...let`s be serious...pai cum naiba au cumparat terenul?

Oricum a ramas ca aman semnarea pana se rezolva aceasta problema (adica cel tarziu luni din spusele lor- desi imi este greu de crezut asta)  

Nu e o problema ca terenul sa fie ipotecat de catre ei la vreo banca...asta se practica cu toate proiectele...cumperi terenul si apoi faci refinantare in vederea dezvoltarii proiectului, dar sa fie o ipoteca de dinainte ca ei sa fi cumparat terenul respectiv si mai ales sa nu mentionezi asta decat in ultimul moment si doar presat de catre cumparator nu poate decat sa iti schimbe impresia despre ei

eu cel putin am ramas cu un gust amar

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ăștia au demolat Fabrica de pâine "Titan", dar de apucat de construit nu am văzut să se apuce... :drac:

#45
Hagi10

Hagi10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2007
stie cineva daca au gasit cu cine sa construiasca pana la urma... sau cand incepe constructia ?

#46
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007
saptamana trecuta inca nu se definitivase treaba, am inteles ca saptamana asta ar trebui sa se stabileasca constructorul. povestea asta dureaza de ceva timp... probabil ca la ansamblurile mari se cade la pace mai greu.

#47
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007
Stie cineva ceva despre zona? E cam aproape de capatu' lu' 14 din pacate. M-am plimbat pe-acolo, insa ziua, si am vazut niste blocuri mai noi cu garaje la parter, care nu pareau sa aibe in ele locatari dubiosi, dar cine stie.... Dintre cei care au semnat, la antecontract era vreo anexa cu specificatii tehnice? Grosime ziduri, izolare fonica, inaltime intre plansee? Eu nu am mai ajuns pe la ei ca sa intreb astfel de detalii.

#48
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007
zona este curatica. m-am plimbat de multe ori si era chiar ok. este margine, dar blocurile deja existente nu sunt foarte vechi si arata curat fata de alte zone. in plus, este la 5 - max 10 minute de metrou costin georgian. nu stiu cum o fi seara, si nu stiu nici legendele zonei... oricum, fete ciudate vezi si in centrul targului:-))
eu nu am semnat inca, dar am primit numai descrierea finisajelor, nimic despre constructia propriu-zisa. poate ne spune cineva care a semnat deja.

#49
janis

janis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.08.2006
Buna tuturor,

Si eu, ca si altii dintre voi, am avut o experienta neplacuta cu Edenia si am renuntat.
Dupa care am aflat de hercesa, le-am dat un mail acum vreun an si mi-au raspuns ca inca nu au venit in Romania, ca e un proiect, etc.
Dupa alte cautari, am gasit aici detalii de la voi. Sunt dezamagita sa aflu ca nici despre ei nu se vorbeste tocmai de bine.
Ma ajuta cineva cu o adresa e-mail sau un numar de telefon?

Merci mult

#50
mishela

mishela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 14.08.2007
tel: 410.10.10, 304.64.00. e mai usor accesibil prin telefon decat pe mail. oricum, merita sa faci un drum acolo, daca poti. au si lucruri foarte bune, de aceea merita sa stai de vorba.

#51
andrei_cr

andrei_cr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.10.2007
S-a rezolvat problema cu ipoteca - a fost radiata si s-a reintrodus in contract clauza conform careia terenul este liber de orice sarcini. Prin urmare am semnat in sfarsit antecontractul.

Am mai aflat ca blocul 2 a fost dat spre vanzare in Spania si ca au mai ramas din el cateva apartamente nevandute. Se pare ca al treilea bloc va fi pus in vanzare pe 5 noiembrie, pe piata din Romania.

Au stabilit si pretul pentru aerul conditionat prin tavan (optional): 5000 Eur pt ap 2 cam, 5500 3 cam si 6000 4 cam, fara TVA. Se poate opta pt aer conditionat pana in iunie 2008.

Inca nu au gasit constructor.

#52
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007

View Postandrei_cr, on Oct 25 2007, 20:55, said:

.....

Inca nu au gasit constructor.

Ma bucur ca au scapat de ipoteca, au introdus un articol care spune:

"Terenul este liber de orice sarcini, drepturi si/sau pretentii de orice natura ale tertilor, astfel cum se atesta in extrasele de carte funciara din data de 19.10.2007 puse la dispozitia Promitentului Cumparator de catre Promitentul Vanzator."

Pai daca nu au gasit constructor inca, asta inseamna ca o sa mai dureze constructia, adica o sa se prelungeasca termenul de finalizare. E posibil sa fie gata primele blocuri in 2010, vara! Daca ai semnat poti te rog sa ne zici si noua daca au anexat ceva date tehnice despre constructie, de genul: grosimea peretilor, inaltimea intre plansee, izolarea fonica, dimensiunile unui loc de parcare?

#53
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postandrei_cr, on Oct 25 2007, 20:55, said:

S-a rezolvat problema cu ipoteca - a fost radiata si s-a reintrodus in contract clauza conform careia terenul este liber de orice sarcini. Prin urmare am semnat in sfarsit antecontractul.

Am mai aflat ca blocul 2 a fost dat spre vanzare in Spania si ca au mai ramas din el cateva apartamente nevandute. Se pare ca al treilea bloc va fi pus in vanzare pe 5 noiembrie, pe piata din Romania.

Au stabilit si pretul pentru aerul conditionat prin tavan (optional): 5000 Eur pt ap 2 cam, 5500 3 cam si 6000 4 cam, fara TVA. Se poate opta pt aer conditionat pana in iunie 2008.

Inca nu au gasit constructor.

Tot nu ai citit contractul cu atentie. In prezent terenul nu este si nici nu a facut obiectul unei ipoteci. Nu aveau ce sa radieze. Daca te uitai in extrasul de CF, in intabulare si in contractul de vz-cump al terenului vedeai ca au cumparat cu "cash" si nu s-a instituit nici o ipoteca. Pentru moment au bani suficienti sa inceapa constructia, dar pe parcurs e posibil sa aibe nevoie de credite.

Art. 1.4 spune asa "Pana la incheierea Contractului Final Promitentul Vanzator va avea dreptul, si Promitentul Cumparator isi da prin prezentul Antecontract acordul la aceasta, sa ipotecheze Terenul si/sau Cladirea si/sau Proprietatea. La momentul incheierii Contractului Final Proprietatea va fi transferata catre Promitentul Cumparator libera de orice sarcina, drepturi si/sau pretentii ale tertelor persoane de orice natura (In acest scop Promitentul Vanzator va face tot posibilul pentru a obtine radierea eventualelor ipoteci instituite cu privire la Proprietate mai inainte de incheierea Contractului Final, iar in cazul in care acest lucru nu va fi posibil, va prezenta Promitentului Cumparator, la momentul incheierii Contractului Final, adresa emisa de banca Promitentului Vanzator prin care se va autoriza radierea mai sus mentionatelor ipoteci), cu exceptia cazului in care Promitentul Cumparator doreste si poate in conformitate cu dispozitiile legale si cu procedurile entitatii finantatoare sa se subroge partial in contractul de imprumut incheiat de Promitentul Vanzator pentru finantarea Proiectului (daca va fi cazul), in limita partii din imprumut care ii revine Proprietatii, si prin urmare sa preia ipoteca stabilita in favoarea Promitentului Vanzator asupra Proprietatii (daca va fi cazul)."

Chiar daca ai renuntat la acest articol si ai insistat sa fie trecut art. confrm caruia terenul este liber de sarcini la data semnarii prezentului antecontract, ei au dreptul sa ipotecheze terenul.

Contractul pe care il au e cel mai bun pe care l-am vazut pana acum din punctul de vedere al dezvoltatorului.

#54
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postkellvarsen, on Oct 26 2007, 17:53, said:

......
Pai daca nu au gasit constructor inca, asta inseamna ca o sa mai dureze constructia, adica o sa se prelungeasca termenul de finalizare. E posibil sa fie gata primele blocuri in 2010, vara! Daca ai semnat poti te rog sa ne zici si noua daca au anexat ceva date tehnice despre constructie, de genul: grosimea peretilor, inaltimea intre plansee, izolarea fonica, dimensiunile unui loc de parcare?

Este o anexa in care au o descriere sumara a imobilului, dar revin din nou la antecontract si citez: art. 6.4 " Promitentul Cumparator convine ca Promitentul Vanzator poate folosi alte materiale decat cele prevazute in prezentul Antecontract, in cazul in care Promitentul Vanzator nu poate obtine, la un pret rezonabil sau intr-un termen rezonabil materialele prevazute in prezentul Antecontract, fara ca raspunderea Promitentului Vanzator sa poata fi angajata cu privire la aceasta si fara ca Promitentul Cumparator sa poata ridica vreo reclamatie cu privire la aceasta. In acest caz, Promitentul Vanzator trebuie sa foloseasca materiale similare in caracteristici si calitate cu cele prevazute in prezentul Antecontract. Promitentul Cumparator nu poate ridica nici un fel de pretentie impotriva Promitentului Vanzator si raspunderea acestuia din urma nu poate fi angajata in cazul in care Proprietatea nu este conforma in totalitate cu descrierea generala din prezentul Antecontract datorita faptului ca Promitentul Vanzator a efectuat anumite modificari pentru ca Proprietatea sa se conformeze instructiunilor autoritatilor romane, prevederilor legale si tehnice in vigoare."

Deci e inutila oricum.

Daca mai vreti sa stiti si altceva.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate