Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

schema detector metale

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#217
AEMelectronic

AEMelectronic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 29.11.2011
la aceste detectoare ,distanta nu este data de bobina
chiar daca incerci cu 10 bobine vei avea cam acelasi rezultat

#218
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Pe site-urile rusesti gasiti scheme mai performante, chiar daca sint la nivel de amator.
Pentru a vedea ce pot detectoarele la un nivel mai ridicat rasfoiti http://kts-electroni...CFYm9zAodeVFyBQ
Pentru folosire trebuie autorizatie!

#219
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
La multi ani! si multumesc pentru link barbu78. amelectronic am inteles nici nu ma mai chinui sa fac vreo bobina cind voi avea timp poate construiesc unul ceva mai performant.mai e un topic deschis pe acest forum cu o schema de detector mai pun si eu un pdf nu se stie poate ajuta pe cineva

Attached Files



#220
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
Am si eu nevoie de un sfat !Astazi mi a venit o idee sa modific bobina detectorului meu bfo si am avut o surpriza placuta .Desi am testat multe bobine nu am reusit sa i modific performantele pina astazi .prin atelier cautam ceva si am gasit o plita cu inductie Platinium care astepta sa fie reparata .Imediat i am luat placa cu bobina si am si montat o .Detecteaza o moneda de 50 bani de la maxim 14 cm numai in centrul bobinei  unde nu e sirma de bobinaj si asta nu e tot.Am pus moneda invers pe cant si a detectato la 9cm dar nu in centrul bobinei si in dreptul sirmei de bobinaj. Fata de bobina veche care detecta la citiva centimetri o moneda care statea in picioare e super. .O oala  de 15,5 cm diametru e detectata la 37 cm .aceasta bobina  are 6 ferite plate pe dedesubt si imi e teama sa nu fac vreo prostie sa stric bobina .Daca scot acele ferite ma gindesc ca imi da alte rezultate .oare ele sa fie secretu de imi detecteaza moneda pe verticala  la 9 cm? s au poate unde e bobina formata din multe fire de cupru rasucite?
cum as putea sa i mai pun staniol la aceasta bobina?Toate masuratorile le am facut in aer nu in pamint .nu recomand apararul de radio deoarece se mai pierde citiva centimetri din sensibilitate verificat de mine.problema e ca se aude incet in casti si ar fi necesar un amplificator de semnal.potentiometrul e de 10k si daca incep de la un capat la altul frecventa creste apoi scade si tot asa pina ajung la capat in vreo 5 puncte .pina sa modific bobina imi alegeam o pozitie care se auzea chiar tare apoi scadeam usor frecventa si era ok.si acum are acea pozitie unde se aude tare dar nu mai are detectorul raza mare decit pina la 10 -11 cm si sunt nevoit sa merg pe alt punct al potentiometrului unde se aude incet sunetul si frecventa e mai stabila si adincimea de cautare optima.acolo detectez la 14 cm.
Ce spuneti gresesc daca scot ferita aceea?

Attached Files



#221
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
mai sus am afirmat ca radio mai fura citiva cm .adevarat dat in alta pozitie a potentiometrului merge perfect dupa ce am mai facut ceva reglaje. cam asa lucreaza [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lJQLgJZsiS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astept un sfat sa ii scot acea feritade pe bobina de cautare ?

#222
AEMelectronic

AEMelectronic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 29.11.2011

View PostAEMelectronic, on 29th December 2011, 20:12, said:

la aceste detectoare ,distanta nu este data de bobina
chiar daca incerci cu 10 bobine vei avea cam acelasi rezultat
mai vrei si alt raspuns??
daca detectorul ar fi fost cu inductie era alt lucru dar asa....
si apropo aceea este sarma de bobinaj (imi dau seama ce sti daca nu recunosti sarma de bobinaj ;)   )

#223
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostMARIAN1500, on 13th January 2012, 04:02, said:

.....
Astept un sfat sa ii scot acea feritade pe bobina de cautare ?

Pentru bobina de cautare, trebuie scoasa ferita.
Lasa-mi la PM adresa de email sa incercam sa gasim o solutie finala pe care sa o poti posta si pe forum.

#224
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Si aici mai sint citeva scheme chiar si de detectoare de metal. http://www.scribd.co...rcuits-Volume-2
Schemele mai performante sint mai complexe. Pentru detectia cablurilor din pereti pot fi folosite scheme simple si nu cred ca necesita autorizatie.

#225
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
astazi am dat ferita jos si am detectat 50 bani la 15 cm fata de 14 dar am reusit sa mai scad un pic din frecventa si parca e un pic mai stabila.e multumitor pentru un bfo .

#226
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Ati deschis ultimul link?
Detectorul este proiectat functie de tipul metalului detectat. Asta inseamna ca frecventa, formele de unda, impulsul sint specifice fiecarui tip de detector. Pentru nevoi casnice, strictetea nu este critica.
Am zis sa eliminati fetita pentru ca detectia sa nu fie influentata de aceasta.

#227
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
Barbu am deschis in graba ultimul link pe la pagina 350 daca nu ma insel am privit schemele de detector dar nu am citit din cauza lipsei de timp .oricum dupa cum am scris mai sus sfatul de la tine a fost ok frecventa se pare ca e mai mica citeva batai pe secunda 4 sau 5  ca sa spun asa .nu am reusit sa ti  trimit pm am trimis un mayl .apreciez ca ai intervenit si ca pui umarul sa ajuti amatori ca mine. daca ar mai fi ceva de imbunatait orice sfat e bine venit din partea oricui .

Edited by MARIAN1500, 14 January 2012 - 23:37.


#228
remus2509

remus2509

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 17.12.2007
salut ma intereseaza si pe mine realizare unui detector de metale. as vrea sa incerc schema ,aceia cu mai multe  NE555 ,sau SURMASTER WHITE sau detectorul  de metale schema poloneza ,dar nu prea gasesc amplificatorul operational rapid,voi ce  integrat ati folosit? LM 308 Lf 357 ,NE5534. sau TL084 ??

#229
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Cititi si http://forum.softped...howtopic=750858

#230
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
Am vrut sa mai fac un detector cu  4011 .desi schema e destul de simpla realizarea lui mi a pus mari probleme .Am verificat nu sunt greseli am aceleasi componente doar toleranta rezistentelor nu e verificata.Bobina de cautare a functionat la vechiul detector am incercat diferite capacitati  pentru 390p dar intrebarea e de ce imi fuge frecventa in circa 5 s au 8 secunde?placuta nu o am acasa deja i am dato unui prieten sa se mai chinuie el cu ea .unde credeti ca ar fi problema?  mentionez ca difera de schema veche datorita faptului ca am pus un  tranzistor bc 107 .iar celalalt detector  vechi are casti direct pe iesirea integratului.i am pus inca un potentiometru pentru acord fin degeaba.

Attached Files


Edited by MARIAN1500, 24 January 2014 - 20:53.


#231
Texaco1

Texaco1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2014
la fel intreb si eu

Edited by Texaco1, 25 January 2014 - 17:03.


#232
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
Am nevoie cel putin de o opinie deoarece nu sunt asa de avansat am tot incercat sa caut raspunsuri si nu pot sa mi dau seama .am citit  despre fixarea bobinelor variatii de temperatura etc  dar in cazul meu nu cred sa fie cauza asta.din pacate nu mai am detectorul cel nou acasa sa pot testa adica sa scot circuitul din cel stabil sa l pun in cel instabil.aceste circuite (sper sa nu spun vreo prostie)cred ca au parametri diferifiti in functie de producator .Am finalizat detectorul si am constatat ca sunetul in casca e f mic ,apoi am pus alt 4011 la fel si din nou am schimbat si am pus unul fabricat de microeectronica si surpriza am constatat ca se aude suficient dar nu asa tare ca si la celalalt detector pe care il am din 2002 si functioneaza excelent .Imi permit sa dau acest sfat deci schimbati circuitul si puneti de la alt producator daca oscilatorul se aude incet.DE CE FUGE FRECVENTA ? pentru mine e un mister.detectorul facut de mister rf  pot sa spun ca e stabil si functioneaza la fel ca acesta cu 4011.e enervant faci o schema simpla identica cu una functionala si ai surpriza neplacuta ca nu functioneaza cum trebuie.  ASTEPT O SUGESTIE DE LA DVS .Multumesc anticipat!

#233
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Oscilatoarele de tipul celui utilizat in schema nu sint stabile. Rezultatele unui aparat simplu sint, de cele mai multe ori, direct proportionale cu simplitatea!
Un detector de metale trebuie reglat cu atentie si pentru asta este necesara aparatura potrivita.
Oscilatoare stabile folosind 4011 se obtin doar utilizind cristale de quart.
Incearca sa compari schema ta cu cea din atasament.
Osclatoarele cu LM555 sint mult mai stabile si integratul poate debita putere mai mare.

Attached Files



#234
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
Sa inteleg ca detectorul construit de mine in anul 2002 cu 4011 si care functioneaza si astazi multumitor(fuge frecventa la interval intre 1 si 2 minute dar la ultimul detector construit tot cu 4011 intre 5 si 10 secunde)a fost o intimplare fericita adica s au nimerit la fix componentele.Schemele cu 555 se pare ca nu avantajeaza deoarece detectoarele  nu gasesc metalul la adincime sper sa nu ma insel .Acesta cu 4011 a gasit la 50 cm in pamint  butuc de remorca auto deci piesa f mare multumitor pt un bfo .Din pacate nu am avut cristal de  cuart chiar eram hotarit sa fac acea schema postata de Barbu.Schema cu 4093 am facut o de doua ori fara probleme .Mai sus m am exprimat gresit cind am spus ca e stabila deci e functionala fuge frecventa dar nu asa repede  si nu pune probleme deci e ok functioneaza si cum s a mai discutat tot la aceeasi adincime gaseste metalul.La schema lui Barbu se pare ca acel cristal de 470 se gaseste cu doi pini in comert in schema e cu 3  pini.Se poate  pune cel cu 2 pini?

Edited by MARIAN1500, 26 January 2014 - 20:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate