Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

schema detector metale

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#199
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
ok
inca un lucru pe care l-am omis
am cumparat potentiometre
2 de 10k
ca nu aveau de 100k
dar le-am cumparat mono nu aveau stereo sunt bune??

Edited by mister_rf, 07 June 2011 - 14:39.


#200
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, desigur, in montaj se foloseste doar o sectiune de potentiometru, deci unul mono. Al doilea este in schimb un semireglabil, ideea este ca se regleaza la inceput, pe durata testelor  si ramane fixat pe o anumita valoare. Potentiometrul se fixeaza pe cutie si se vor face legaturile la cablaj cu ajutorul unor fire scurte.

http://www.google.ro...e...sa=N&tab=wi

#201
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
deci nu e bine ca am luat daoaua potentiometre??
a da si mai am o intrebare
daca am un condesnsator si nu scrie valoarea pe el cu imi dau seama de cat este??
ca am unu da nu sunt sigur  daca e de 470pf

Edited by mitzu20, 07 June 2011 - 15:12.


#202
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Condensatoarele se pot masura, dar la valori mici trebuie echipamente dedicate.
Ideal este sa cumperi asa cum am precizat, cateva valori care adunate sau inseriate pot sa ajunga estimativ la 470pF.

#203
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
dar de exemplu pe acel condensator scrie 472M  EJ
acela de cat e??

am 1 de 1000pF
nu este bun??

#204
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
472=  47 x 102= 4700 pF

Condensatorul din schema are 470pF, eu am estimat ca o variatie de +/- 10% se poate compensa din reglaje, asta inseamna sa folosesti un condensator cu o valoare de la 420pF la 520pF (estimativ). Inserierea sau punerea in paralel a condensatoarelor de valori diferite, trebuie sa aiba ca rezultat o valoare care sa se incadreze in plaja respectiva de valori. 1000pF nu pica acolo singur, trebuie ajutat. :D

Edited by mister_rf, 07 June 2011 - 16:08.


#205
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
ok atunci o sa mai caut

#206
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
dupa lungi cautari am gasit condensatori nu de 470pF ci de 220pF
asta inseamna ca voi lega doi in paralel sau in serie??

#207
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Legi cite 2 in paralel.
O sa obtii unul de 440pF.

#208
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
pai da
asta am spus si eu

inca un lucru
montajul este aproape gata
bobina
vina introdusa in cutie sau ea va fi separat de cutie

Edited by mitzu20, 15 June 2011 - 11:33.


#209
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
potentiometru meu arata cam asa
pe ce picioruse il voi lega la montaj
are ceva daca amandoua sunt potentiometre si nu este si un semireglabil??

Attached Files

  • Attached File  cats.jpg   39.05K   28 downloads


#210
gelu_stanica

gelu_stanica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2011
Salut prieteni cautatori,

Am ''rasfoit'' putin discutiile despre detectoare de metale, pentru cei incepatori vreau sa precizez ca exista ''trei'' tipuri de detectoare si anume: cu doua oscilatoare asa numitul fenomen de ''bataii'' a doua frecvente, al doilea tip cu defazaj adica se emite un semnal si se receptioneaza altul defazat, si cel de-al treilea puls inductor, adica se emit trenuri mici de impulsuri, ca durata, se asteapta putin ca bobina de emisie sa se ''linisteasca'', apoi se face receptia.Am spus trei tipuri in ghilimele deoarece acestea sunt cele mai uzuale si mai usor de cumparat preturile ajungand undeva la maxim 2500-3000 Euro, altfel exista asa numitele radare care costa foarte mult iar la nivel amatoricesc nu pot fi realizate.In ceea ce priveste realizarea lor precum si performantele ''bataia'' exact ca si in enumerarea de mai sus cele cu doua oscilatoare sunt doar pentru joaca sau de gasit maxim o moneda pierduta prin iarba, cel de-al doilea este destul de dificil de realizat are performante modeste dar poate face foarte bine discriminarea (selectia) obiectului cautat/gasit, iar cel de-al treilea, puls inductor, poate fi numit cu adevarat echipament de cautat.Apropos de cautat este bine de stiut ca :nonobad: , si nu am intentia de a descuraja pe cineva, prin lege este interzisa constructia de detectoare amenzile fiind penibil de mari si nu numai, iar posesia este admisa doar cu autorzatie care se obtine destul de usor si costa putin.Dar haideti sa revenim la studiu, sa presupunem ca studiem constructia unui detector PI (puls inductor),aceasta presupune sa avem ceva experienta in electronica, sa avem o schema, cineva a fost amabil si a postat ceva de la ''telus'', o schema buna care este de fapt baza detectoarelor PI, dar eu recomand ca experimentul sa nu -l incepeti pana nu reusiti sa intelegeti cu exactitate functionarea acestei scheme, schema ce poate fi mult imbunatatita si pentru aceasta va recomand si site-ul nemtesc projekte.de, apoi atentie mare la realizarea bobinei, la ''balansul'' ei imediat dupa emisie, la posibilele zgomote din amplificatoare...si multe alte probleme :coolspeak: va mai spun.Astept discutii

PS Eu am un Garrett GTI2500 cu autorizatie fireste, daca doriti sa cautati ceva va astept. :thumbup:

#211
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
buna
am incercat sa fac montajul
insa nu a dat nicin rez
adica nu merge
poate am gresit eu ceva
facandu-l si pe un cablaj de test poate
am gresit ceva s-au aglomerat acolo
pacat as fi vrut sa imi iasa
dar.......

#212
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Nu te lasa "batut", continua...incepand cu un cablaj(cauta pe google "realizez cablaje imprimate"), nu are sens sa te chinui deocamdata sa-l realizezi singur, pt. 10-15 lei cat ar costa facut de un tip cu experienta si scule.

#213
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
pai da doar ca nu prea se baga nimeni sa isi consume solutii si placute la un cablaj mittitel
eu as incerca sa il fac dar nu am imprimanta cu laser(pulbere)
nu se pot realiza si altfel
adica cu un cablaj scos pe o foaie si apoi tras la xerox
sau e nevoie de vreo foaie speciala??

#214
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
ce parere aveti de acesta??
[url="http://i114.photobucket.com/albums/n279/tehnium/detector_metale_1.jpg"]http://i114.photobucket.com/albums/n279/te...or_metale_1.jpg[/url]
[/quote]
aceset detector cu mmc 4011 functioneaza bine il am din 2002. castile sunt direct pe iesire nu mai folosesc rezistenta . castile sunt de calculator nu stiu citi ohmi au.  se aude destul de bine si fara etaj de amplificare dar nu am avut bobina de 0,4 am pus de 0.7. moneda de 50 bani o gasesc la 8cm greu la 10 cm e construit in cutie tabla ca la carte .nu difera prea mult de schema lui whiteboy si cred ca nu va ajunge cum zice el la acea distanta chiar daca schimb bobina .la 30 cm am gasit obiecte mai mari . o recomand pentru  incepatori .daca gasesc sirma o modific sa vad daca se va mari distanta de detectare.

#215
AEMelectronic

AEMelectronic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 29.11.2011
e slabut
e ceva in genul acestuia
poti detecta o moneda de 50 bani la 10 cm
obiecte mai mari chiar si la 15-20 cm
l-am realizat eu
e de pe forum schema


bobina va avea un diametru de 120mm si va fi formata din 50 spire (eu am polosit sarma 0.5) si ecranata cu folie de aluminiu

Attached Files



#216
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
corect maxim 10 cm la moneda.  la 30 sau 35 cm am detectat o plita din fonta din aceea pentru soba .cei ce incearca scheme asemanatoare sa stie la ce distante de detectare sa se astepte .cam asa arata detecorul e foarte usor din trestie si nu arata rau .pentru mine e ok imi caut semnele care delimiteaza anumite parcele cind imi lucrez pamintul  .aluminiul il detecteaza la distanta mai mare .e construit din 2002 si inca functioneaza. doar bobina am schimbato dar degeaba nu ii pot mari distanta atit poate schema.toate  schemele hobby sunt la fel cum spunea mister rf ''aceeasi marie cu alta palarie''

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate