Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

schema detector metale

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#235
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Ai dreptate, rezultatele multumitoare pot fi un concurs de imprejurari favorabile.
Pentru oscilator poti folosi quart cu doi pini. Cauta scheme oscilatoare cu quart si vezi ce oscilator poti realiza cu piesele de care dispui.

#236
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
Multumesc Barbu sper sa mi gasesc timpul necesar sa fac achema cu oscilatorul de 470 kz si 4011.intre timp sper sa acumulez si ceva cunostinte despre oscilatoare .

#237
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
De ce te incapatinezi sa ramii la CD4011?

#238
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
Deci am detector stabil functioneaza bine facut tot de mine si faci altul identic si creeaza mari probleme.Am vrut sa aflu  care e misterul datorita faptului ca am timp pina la primavara pentru mine e un mod de relaxare.Alt motiv ar fi ca am cumparat dintr un munte de placi aduse la casare de catre armata la fier vechi si au foarte multe mmc 4011 .am facut ieri si astazi pe placa de test inca trei detectoare unul cu 4093 fara nici o piesa doar bobina de cautare unul cu bc547  si al treilea tot cu 4093.am tras o concluzie cel facut de mister rf e bun cel cu 4093 cu doar doua componente nu era stabil dar am reusit sa prind in aer moneda 50 bani la 10 cm apoi din intimplare am comutat pe fm si am ramas surprins ca am gasit la 16 cm moneda si sursa de calculator la 40cm.dar foarte greu prinzi frecventa pe fm e un chin.si cel cu bc 547 doar la 9cm moneda dar stabil.Un alt motiv ar fi ca gasesc quartz de 470 mhz pentru schema postata de tine cu 4011.

Attached Files


Edited by MARIAN1500, 02 February 2014 - 20:32.


#239
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Incepe cu un montaj pentru testarea 4011 si eventual a altor componente.
Daca ai timp, te poti juca cu o multime de sheme.
https://www.google.r...&dpr=1#imgdii=_

#240
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
Multumesc pentru link ! noroc cu placa de test ca ma misc repede .Caut o schema in loc de sirma de cupru pentru serch coil are conducta de cupru cum ar fi la masini auto  e ca un dipol.am inteles ca au rezultate bune dar nu gasesc pe net asa ceva .persoana care a vazut  detectorul nu stia sa mi explice f bine dar e cu un radio si citeva piese si are rezultate bune .

#241
1ntruder

1ntruder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.08.2006
Cine ma ajuta si pe mine sa gasesc un inel de argint pierdut in iarba in zona stadionului national? Platesc :)

#242
marian170386

marian170386

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.06.2011
salutare.....
vad ca este cam veche ultima postare dar totusi scriu in speranta ca poate ma ajuta cineva ...... am pierdut verigheta in mare si vreau sa imi fac un detector de metale in speranta ca as avea o sansa sa o mai gasesc , mentionez ca nu am cine stie ce cunostinte de electrotehnica, doar amator ma pot numi si va cer ajutorul sa imi spuneti ce scmea de detector sa incerc sa fac pentru ami gasi verigheta sau poate e cineva care are unu si ma poate ajuta sa o gasesc ?

#243
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 marian170386, on 14 iulie 2015 - 14:08, said:

am pierdut verigheta in mare si vreau sa imi fac un detector de metale in speranta ca as avea o sansa sa o mai gasesc , mentionez ca nu am cine stie ce cunostinte de electrotehnica, doar amator ma pot numi si va cer ajutorul sa imi spuneti ce scmea de detector sa incerc sa fac pentru ami gasi verigheta sau poate e cineva care are unu si ma poate ajuta sa o gasesc ?
Citi ani de concediu ai?
Curentul a acoperit-o cu nisip si scoici maruntite si a deplasat-o.

Cred ca ai umor...

#244
amigomail2003

amigomail2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.10.2011

 alin2o, on 23 aprilie 2008 - 16:27, said:

de cumparat unul nu se pune problema e vreo 500 euro unul slabut,cat despre schemele din tehnium sant chiar pt hobby,cele cu 2 oscilatoare BFO-Beat frequency oscillator,sant cele mai slabe eu vorbeam de unele performante ex:VLF-Very low frequency,PI-Pulse induction ,scheme am destule am facut cateva dar nu au dat rezultatul asteptat,cele performante sant greu de realizat cu ci. specializate greu de procurat .ex:
Salut. Am eu o schemă bună. Am lucrat la ea însă m-am blocat cand sa fac bobină neavând sârmă. PI cum luăm legătură?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate