Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

info. facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
andrei_88

andrei_88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2007
Incep prin a spune ca nu vreau sa deschid iar un subiect despre cat de nasol este la UPB sau cat de bine este in alta parte ca de astfel de discutii am auzit de n-ori unde n tinde la infinit.
Eu sunt elev in clasa a 12-a si vreau sa dau la o facultate in Bucuresti, insa de atatea discutii pro-contra m-am blocat si eu, pur si simplu nu mai stiu ce facultate sa aleg. Intrebarea mea este, logic: CE FACULTATE SA ALEG ? Tin sa mentionez ca sunt pasionat de informatica desi am 19 ani am numeroase oferte de munca de la firme de calculatoare din orasul din care locuiesc(sunt din provincie). In special sunt pasionat de retelistica dar am facut si 2 ani de meditatii de programare in care am trecut si cu capul prin clase, polimorfism, derivari chiar si in webdisgn, html,php am intrat o vreme dar cel mai mult ma pasionat serverele si cam tot ce tine de retelistica. Pe langa faptul ca as vrea sa intru intr-o facultate competenta sa ma invete ce este bine pt. mine pe viitor vreau sa imi gasesc si un job, deoarece va dati seama fiind departe de casa mai trebuie sa ma intretin si singur. Parintii mei ma sfatuiesc sa dau la politehnica la automatica si calculatoare insa din ce am citit eu pe acest forum nu prea as mai avea timp si de un job plus ca omoara studenul cu nu stiu ce materii care nu au nici o legatura cu domeniul(ma scuzati daca am inteles gresit). Deci alegerea facultatii din punctul meu de vedere este cam delicata si cum mai este foarte putin pana la bac m-am gandit sa va intreb pe voi ce sfaturi imi dati in legatura cu aceasta decizie. Multumesc anticipat. :)

Edited by andrei_88, 10 June 2007 - 16:59.


#2
draz

draz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.07.2005

 andrei_88, on Jun 10 2007, 09:57, said:

Incep prin a spune ca nu vreau sa deschid iar un subiect despre cat de nasol este la UPB sau cat de bine este in alta parte ca de astfel de discutii am auzit de n-ori unde n tinde la infinit.
Eu sunt elev in clasa a 12-a si vreau sa dau la o facultate in Bucuresti, insa de atatea discutii pro-contra m-am blocat si eu, pur si simplu nu mai stiu ce facultate sa aleg. Intrebarea mea este, logic: CE FACULTATE SA ALEG ? Tin sa mentionez ca sunt pasionat de informatica desi am 19 ani am numeroase oferte de munca de la firme de calculatoare din orasul din care locuiesc(sunt din provincie). In special sunt pasionat de retelistica dar am facut si 2 ani de meditatii de programare in care am trecut si cu capul prin clase, polimorfism, derivari chiar si in webdisgn, html,php am intrat o vreme dar cel mai mult ma pasionat serverele si cam tot ce tine de retelistica. Pe langa faptul ca as vrea sa intru intr-o facultate competenta sa ma invete ce este bine pt. mine pe viitor vreau sa imi gasesc si un job, deoarece va dati seama fiind departe de casa mai trebuie sa ma intretin si singur. Parintii mei ma sfatuiesc sa dau la politehnica la automatica si calculatoare insa din ce am citit eu pe acest forum nu prea as mai avea timp si de un job plus ca omoara studenul cu nu stiu ce materii care nu au nici o legatura cu domeniul(ma scuzati daca am inteles gresit). Deci alegerea facultatii din punctul meu de vedere este cam delicata si cum mai este foarte putin pana la bac m-am gandit sa va intreb pe voi ce sfaturi imi dati in legatura cu aceasta decizie. Multumesc anticipat. :)


da la cibernetica

#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 andrei_88, on Jun 10 2007, 16:57, said:

In special sunt pasionat de retelistica dar am facut si 2 ani de meditatii de programare in care am trecut si cu capul prin clase, polimorfism, derivari chiar si in webdisgn, html,php am intrat o vreme dar cel mai mult ma pasionat serverele si cam tot ce tine de retelistica.

Fiecare facultate are specificul ei. Cibernetica din ASE este totusi ASE - adica profii de acolo se axeaza pe domeniul economic, ca si acolo e nevoie de informatica si statistica matematica din greu pt previziuni, modele, analize, etc. Evident tu poti sa zici ca ignori acest "scop" si inveti calculatoare in general si lucrezi apoi intr-un domeniu fara legatura cu economia. Dar ASE ramine orientat spre economie in timp ce Poli spre tehnica si inginerie in general. Parerea mea e ca daca nu vrei sa lucrezi in economie, nu dai la ASE, asa cum daca nu vrei sa ai treaba cu armata, nu dai la muzica militara, ci la Conservator, desi la ambele inveti sa cinti la instrumente muzicale - ma rog, exagerez, dar sint unele similitudini.

Cum probabil ai mai citit si in alte posturi, orice facultate ai alege, cursurile vor fi la un nivel mult mai evoluat decit ai nevoie ca sa faci programare web si administrare de retea, ceea ce STII DEJA SA FACI ! Dar gindeste-te ca acum la 19 ani ai deja oferte de job la acest nivel - cind o sa ai 30 de ani nu o sa mai vrei aceleasi joburi, ba mai mult o sa-ti faca concurenta pustii de 19 ani care au pretentii mai mici la salariu si alte beneficii ! Daca faci o facultate serioasa in domeniul asta (si fac. de Calculatoare din Poli intra in aceasta categorie)  o sa ai alta deschidere, alta abordare si alta valoare pe piata muncii (evident daca te tii de treaba). Vei vedea ca in lumea calculatoarelor sint si multe domenii interesante despre care acum nici nu stii ca exista. Un pic de "programare, polimorfism, clase" este doar inceputul inceputului.

Ar trebui sa te gindesti mai mult la o facultate ca la o investitie in viitorul tau, in cei 40 de ani de cariera care vor urma, ceea ce  vine in contradictie cu tendinta unora de a gasi doar o facultate cit mai usoara, din care sa iasa doar cu o diploma, dar apoi sa aiba practic aceleasi cunostinte ca la 19 ani+ ceva experienta de job, in rest ne-invatind nimic din materiile din facultate.  Oamenii acestia ar fi avut exact aceleasi cunostinte si daca ar fi ramas numai cu jobul + experienta acumulata, FARA sa dea la facultate.

Chestia asta cu "trebuie sa lucrez in facultate ca sa ma intretin" e o moda romaneasca de moment. Evident nimeni nu spune ca e interzis sa prestezi orice activitate care sa iti mai aduca ceva bani, si sint destule joburi part-time sau chiar cu lucru acasa cum ar fi proiecte de web-design. Dar daca nu vii la facultate de forma, trebuie sa intelegi ca trebuie sa o pui pe primul plan si sa faci sacrificii, oricum ai un MARE ajutor de la stat prin faptul ca facultatea in sine e gratis. Ia sa mai trebuiasca sa platesti citeva zeci de mii de $, IN AFARA de costurile de intretinere zilnice (camin, mincare, etc). Multi studenti de acum asta fac, din pacate - vin la facultate de forma, in rest lucreaza full-time ca tehnician de asamblare calculatoare sau service sau mai stiu eu ce, se tot lauda ca au cistigat experienta (experienta in ce ? un tehnician de asamblare PC are experienta in asamblare PC si atit!), trec examenele la limita, copiaza proiectele, si apoi se pling ca nu au invatat nimic in facultate, si ca tot ce stiu au invatat singuri si/sau la job.

E destul de logic faptul ca o facultate care se face foarte usor nici nu te invata mare lucru, se aplica principul "cit dai atita face". Un absolvent de Calculatoare pe de alta parte, care s-a tinut de treaba si a facut el toate proiectele si a trecut (aproape) toate examenele pe bune are cu totul alta valoare pe piata. Dar atentie, nu pe aceeasi piata.

In sfirsit, materiile de la UPB care "nu au nici o legatura cu domeniul" de care vorbesti, probabil te referi la matematica, fizica, chimie, etc, se fac la toate facultatile de profil din lume. Ar trebui sa te intrebi, oare chiar toti cei care fac programe de invatamint universitare pe planeta asta sint niste timpiti, si singurii oameni destepti sint userii de pe SoftPedia care iti spun ca materiile astea sint inutile ?

Mai citeste si topicul de pe acest site, "cei care au trecut prin Politehnica sa dea un sfat".

Bineinteles, ramine valabil ca trebuie sa fii, daca nu pasionat, macar interesat de domeniu....

#4
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
da la cibernetica si fa un curs platit de cisco daca esti pasionat de retelistica

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate