Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Aer conditionat home made

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#217
nyhao

nyhao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.08.2008
M-am apucat si eu de asa ceva :))

Am un radiator mare de centrala termica
O pompa de circuit inchis tot ce la centrala - 220 V
Am tevi de cupru :))) cositor si pasta :D
Am un ventilator de Dacie Nova la 12 V ,rupe ala :D


Vreau ca pompa sa traga apa dintr-o galeata plina de apa rece si gheata ,s-o duca in radiator si s-o puna la loc :D

Attached File  aer_conditionat.JPG   33.42K   138 downloads

#218
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Succes la umplut galeata cu gheata...

#219
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postnyhao, on 18th July 2009, 14:05, said:

Vreau ca pompa sa traga apa dintr-o galeata plina de apa rece si gheata ,s-o duca in radiator si s-o puna la loc :D
Eventual daca treci apa printr-o fantana. Sau sa tragi si s-o pui inapoi daca nu bei apa din ea. Altfel, un radiator in fantana, unul in casa si pompa.

#220
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Cred ca o sa fii dezamagit de lucrarea aia...nu o sa faca fata.

#221
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postnyhao, on 18th July 2009, 14:05, said:

M-am apucat si eu de asa ceva :))
Vreau ca pompa sa traga apa dintr-o galeata plina de apa rece si gheata ,s-o duca in radiator si s-o puna la loc :D


Eu zic pentru inceput sa iei o carte de fizica de a X a si sa incerci un calcul simplu : cita gheata trebuie sa topesti ca sa scazi temperatura a 27 mc ( o camera mica 3x3x3 m)   de aer de la 35 la 25 grade. Asta in conditii ideale in ideea ca ai o camera perfect izolata ( adiabatica) fara alte surse de caldura in interior. Apoi o sa intelegi de ce e nevoie de mii de wati putere calorica pentru a racori o camera si e ce o pompa de caldura cu randament destul de mare cum este instalatia de AC consuma 2000-2500W putere electrica sa-si faca jobul si de ce un frigider care tine o incinta de citeva sute de litrii bine izolata la 4 grade celsius este unul dintre cei mai mari consumatori de energie din casa.

Cind o sa intelegi acestea vei renunta sa mai faci experimente de tipul acesta

Edited by Paul_l, 18 July 2009 - 21:40.


#222
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Eu cred ca merge. ;)
In Antarctica sau Groenlanda instalatia are un randament (fara calcule foarte exacte) de 1000%. :D

#223
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003
voi vreti ca din kkt sa faceti bici si sa mai faca si plici... daca se poate.... ar fi  bine sa citesti din fizica si chimie macar legea aia cu creatia...si saintelegi ce e aia energie.... nu poti obtine mult din putin fara a consuma ceva... la primele idei,alea cu ventilatoare si tevi in spate,ai transfer f mic al caldurii din aer catre tevi datorita suprafetei mici... nu e problema, daca ai avea suprafata mare, ce ai face cu caldura aia ?unde ai schimba-o inapoi cu "raceala"?

#224
nyhao

nyhao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.08.2008
Merge cat de cat :)) .

@ Paul_l , eu ma gandeam la gheata carbonica .Stiinta nu e chiar asa exacta .Mie nu imi raceste camera ca un aparat adevarat , dar e destul de bine .

#225
cicorico

cicorico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.07.2006
unpuisor....nu ai mai facut nimic ?
Am citit 13 pagini ...ca sa se termine ca filmele romanesti de pe vremuri ?
Cred ca "inventia" asta de care te-ai apucat...ar fi mai aplicabila intr-o masina.....dar sa fie dubita (sa ai doar 3 geamuri).

#226
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Nici acum, cre ca a inghetat deja :D

#227
mistermolid

mistermolid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2012
Pentru cei,care au un put de apa in curte,timp si dornici de experimente:folositi o unitate interioara de la un aparat on-off dezafectat,aveti tot ce va trebuie in materie de automatism si se mai gasesc la preturi derizorii,chiar gratis din recuperari.Nu va trebuie decat o pompa de apa comandata direct din firele ce duc la unitatea externa,o valva unisens si tuburi izolate.Conditia e ca apa sa circule destul de repede prin circuit.Si daca nu va multumeste rezultatele,o puteti folosi la circuitul de caldura al centralei iarna,intr-o camera pe post de termoventilatorPosted Image,asa ca nu aveti ce pierde.E cel mai simplu si elegant mod de a experimenta,fara fiare,sarme,cutii de lemn/fier,"aragaze frigidere si un ciorap" si alte balarii prin casa.

Edited by mistermolid, 13 June 2013 - 14:55.


#228
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Poi atunci nu mai bine folosesti instalatia de la un frigider vechi ? ala fara compresor ? :) bagi radiator de dacie afara pentru schimu de caldura si un radiator de ulei de oltcit cu ventilator in spate , si gata ... ai tot balciu facut si soarele iti incalzeste radiatorul exterior ... cu cat mai cald afara cu atata mai bine ... eventual vopsesti si in negru sa fi sigur :)

#229
mistermolid

mistermolid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2012
Cred ca te referi la alea vechi care mergeau odata pe rezistenta.Alea merg cu amoniac incalzite cu o rezistenta. Numai ca amoniacul este foarte periculos.Sub formă de gaz,într-un amestec între 15,5 - 30 % cu aerul este exploziv. Gazul de amoniac are acțiune caustică în contact cu suprafețele umede, fiind iritant al pielii, mucoaselor căilor respiratorii, digestive sau ochilor. O concentrație de amoniac de 0,5% în aerul inspirat produce în timp de 30-60 de minute moartea.Asa ca nu e de joaca cu el.Or ca sa faci ce ai spus,trebuie sa demontezi tot frigiderul,sa tragi tevi,si sa il incarci din nou cu amoniac.In alta ordine de idei,treaba cu radiatoarele,indiferent cum ai gandit-o din punct de vedere constructiv,NU FUNCTIONEAZA!Presupunand ca reusesti sa faci cumva toata instalatia,nu vei obtine altceva decat niste condens si nu e pentru oricine treaba asta pentru ca,repet,amoniacul e periculos.De-asta am propus solutia cu o UI de la un on-off;riscuri zero si comoditate in executie.

#230
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Multa energie consumata :)
Era o monstra de trolling :)

#231
shark20

shark20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 24.01.2012
da nu se gandeste nimeni sa ia instalatia de ac de la un autoturism si sa o adapteze

#232
mistermolid

mistermolid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2012
Si cu ce o invarti?Intr-o casa nu e buna nu ar face fata.ea e,gandita pentru habitaclul masinii.

#233
shark20

shark20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 24.01.2012
se gaseste un motor sa o invarti daca nu pui la o bicicleta si dai la pedalePosted Image

#234
mistermolid

mistermolid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2012
Poti face o proba....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate