Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

MAC sau Linux ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Mac este un sistem foarte bun dar din nefericire softul este enorm de scump, acesta fiind motivul pentru care mulți instalează Linux pe un sistem mac.

#38
kendoo

kendoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2007

View Postjafpefata, on Nov 11 2007, 23:29, said:

Mac este un sistem foarte bun dar din nefericire softul este enorm de scump, acesta fiind motivul pentru care mulți instalează Linux pe un sistem mac.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu fraza "  mulți instalează Linux pe un sistem mac"  Eu stiam ca daca iti cumperi hardware-ul  Apple,primesti automat si OS-ul,dar poate m-am informat eu gresit. De ce spui ca MAC este un sistem foarte bun,(in comparatie cu Linux-ul)? Ce are in plus?Cum se misca,in general? La-i testat?E diferenta mare intre un MAC OS X,si ..sa zicem Windows XP? Scuze ca fac comparatia asta,dar vreau sa stiu,pt ca ma bate gandul sa imi achizitionez,si inainte de asta as vrea sa ma documentez cat mai mult posibil,si ca termen de comparatie am folosit un OS pe care il folosesc. Bine-nteles ca nu ma refer la capitolul "security",pt ca la acest capitol,Windows-ul e destul de vulnerabil.Ma refeream la alte chestii,cum ar fi : interfata grafica,acceleratia grafica,felul cum isi gestioneaza  memoria,etc.  Crezi ca se poate sa-mi cumpar un MAC OS X,care sa ruleze pe PC? Din cate am citit pe google,e posibil,dar nu stiu exact cum stau lucrurile la "hardware compability". Oricum,am sa ma mai documentez,mersi pt raspuns.

#39
kendoo

kendoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2007

View Postkendoo, on Nov 12 2007, 00:25, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui cu fraza "  mulți instalează Linux pe un sistem mac"  Eu stiam ca daca iti cumperi hardware-ul  Apple,primesti automat si OS-ul,dar poate m-am informat eu gresit. De ce spui ca MAC este un sistem foarte bun,(in comparatie cu Linux-ul)? Ce are in plus?Cum se misca,in general? La-i testat?E diferenta mare intre un MAC OS X,si ..sa zicem Windows XP? Scuze ca fac comparatia asta,dar vreau sa stiu,pt ca ma bate gandul sa imi achizitionez,si inainte de asta as vrea sa ma documentez cat mai mult posibil,si ca termen de comparatie am folosit un OS pe care il folosesc. Bine-nteles ca nu ma refer la capitolul "security",pt ca la acest capitol,Windows-ul e destul de vulnerabil.Ma refeream la alte chestii,cum ar fi : interfata grafica,acceleratia grafica,felul cum isi gestioneaza  memoria,etc.  Crezi ca se poate sa-mi cumpar un MAC OS X,care sa ruleze pe PC? Din cate am citit pe google,e posibil,dar nu stiu exact cum stau lucrurile la "hardware compability". Oricum,am sa ma mai documentez,mersi pt raspuns.
Scuze de greseala mea gramaticala de mai sus "LA-I"    :D   :D     Am vrut sa scriu  "L-AI",dar m-am grabit cand am tastat. Sorry.

#40
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Problema Linux-ului nu e stabilitatea, e mai degraba lipsa de standardizare si integrare
Mare vorba ai zis  :coolspeak:
Si asa va ramane linuxul pentru ca ... ati ghicit ... are la baza conceptul de open source. :naughty:

#41
shackalu

shackalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.02.2007
sal.pentru inceput cred ca la titlul topicului mai trebuia adaugat "...sau windows" :)
in ultimul timp am observat pe net cateva controverse...wars mai bine zis care persista si incep sa fie din ce in ce mai des intalnite pe site uri sau forumuri bazate pe it.acestea ar fi :x360 vs ps3 si putin vs Wii, hd dvd vs blu-ray si nu in ultimul rand mac vs linux vs windows(voi alegeti ordinea :) )
referitor la aceste OS-uri eu am incercat doar windows (xp nu si vista ca nu imi permite configuratia la pc-ul meu ) si linux.in linux am incercat prima oara mandriva 2007 apoi suse 10.2 in final ajungand la Ubuntu 7.10 din care si scriu in acest moment.din pacate am dual boot cu xp pt ca inca mai sunt legat de unele programe din windows.eu personal cam asa vad lucrurile:daca vrei sa te joci iti iei o consola(alegi o tu una care ti se potriveste),iar daca ai scos jocurile din aceasta ecuatie poti alege windows--dar ai problema cu virusii,stabilitatea OS-ului etc,etc.linux--e stabil,cu cateva tutoriale il faci sa mearga brici,in materie de gafica nu se compara cu vista,daca nu ma credeti cautati pe youtube linux vs vista,dar sta cam prost la capitolul comunicare cu alte OS-uri (de ex nu poti da send file in messengeru de linux,nu poti conecta un web cam sau un tv tunner sau daca reusesti intr-un final nu iti merg ok).cineva zicea mai sus ca din cauza lipsei de standardizare si integrare linuxul asa va ramane asa din cauza ca are la baza conceptul open source.eu zic sa va uitati la evolutia lui din ultimii 2-3ani si tare curios as fi sa vad cum ar arata o distributie de linux peste 2-3ani :)
iar daca ai bani (sau mama/tata are bani ;) ) iti iei mac.dupa mine mac-ule  sunt varianta linux dar close source.poate si de asta e mai usor pt utilizatorul de rand,ca acesta nu trebuie sa compileze nu stiu ce,sau sa scrie nu stiu cate linii de comanda ca sa mearga un driver ok,insa lucrurile incep sa stea mai bine de la o distributie la alta
cand linux-ul va reusi sa depaseasca acest inconvenient atunci la va lua premiul cel mare :D

#42
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
asta e dilema multora :)

isi cumpara un lastun si p'orma zic ca nu e basculanta ...

#43
Lucifer999

Lucifer999

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 191
  • Înscris: 18.12.2007

View Postjafpefata, on Nov 11 2007, 23:29, said:

Mac este un sistem foarte bun dar din nefericire softul este enorm de scump, acesta fiind motivul pentru care mulți instalează Linux pe un sistem mac.
HAHAHAHAHAHAHHAHHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHHAHA
cine are 100 de milioane sa dea pe un Mac nu mai are si 100 $ sa dea pe un Leopard?
sau 70$ pe iLife?
HAHAHAHHAHAHAHHAHA

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate