Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

cel mai inspaimantator film

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
639 răspunsuri în acest subiect

#127
undo

undo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 15.04.2005

max003, on May 21 2005, 15:23, said:

Dupa cum a zis si colega noastra de forum mai sus, fiecare are diferite fobii, diferite temeri. Daca, atunci cand eram mic eram foarte speriat de The Exorcist, acum nu ma mai impresioneaza, cum nici nu ma impresioneaza cele sangeroase.

<{POST_SNAPBACK}>



ai dreptate ... asa e ... tocmai d'asta interpretarile sunt subiective (pleonasm? :) ) ... d'aia exista fani numai iubirea ... :)

apropo de exorcist ... cel vechi ... stii de ce varianta initiala a fost atat de infricosatoare?

#128
sandra

sandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 19.05.2005

undo, on May 21 2005, 19:44, said:

ai dreptate ... asa e ... tocmai d'asta interpretarile sunt subiective (pleonasm? :) ) ... d'aia exista fani numai iubirea ... :)

apropo de exorcist ... cel vechi ... stii de ce varianta initiala a fost atat de infricosatoare?

<{POST_SNAPBACK}>

In general ne este teama de chestii despre care credem (nu neaparat constient) ca ni se pot intampla, spre exemplu, daca vezi un film SF cu o planeta undeva departe unde se intampla tot felul de chestii horror te sperii poate pe moment de imagini bruste, sunete etc, insa dupa film (daca nu avut o realizare artistica exceptionala) nu te gandesti prea mult la asta, si oricum nu adormi tremurand. Daca in schimb vezi un film ceva mai plauzibil, cu imagini nu neaprat socante dar luate din viata de zi cu zi, spre exemplu faza clasica cu sngele care se scurge la canalizare cand face cineva dus (e cam expirata deja dar alt exemplu nu-mi trece pe moment prin cap) s-ar putea ca peste ceva timp cand stai in baie si curge apa sa te ia asa un fior, nu sa tremuri si sa iesi zbierand ca atunci e grav, ma refer la o tresarire. Spre exemplu un film horror bine realizat mi s-a parut Amytville Horror, subiectul nu e cine stie ce, dar descrierile sunt foarte bine realizate.

#129
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Acest topic nu este este despre fileme care ne-au inspaimaintat?

#130
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004

undo, on May 21 2005, 19:44, said:

ai dreptate ... asa e ... tocmai d'asta interpretarile sunt subiective (pleonasm? :) ) ... d'aia exista fani numai iubirea ... :)

apropo de exorcist ... cel vechi ... stii de ce varianta initiala a fost atat de infricosatoare?

<{POST_SNAPBACK}>


Te rog, lamureste-ma!

#131
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 272
  • Înscris: 25.04.2005

undo, on May 21 2005, 13:40, said:

actiune imprevizibila... hmmm ... pai vorbim de film in general sau horror in special ???

as avea cateva zeci de exemple ... dar depinde ce intelegetzi voi doi prin actiune ... e evident ca daca personajul apasa pe clanta ... usa se va deschide ... ce e dincolo poate fi previzibil sau nu ...
cand vezi ca din trei in trei cadre camera panorameaza peste un om aparent mort intr-o toaleta cu doi oameni legati de calorifere bla, bla, bla ... este perfect logic sa gandesti (ascultand si dialogul) ca cel mort e mai mult decaat o piesa de mobilier ... la fel cum in hide and seek din promo iti dai seama ca de niro e usor necurat ...

imi cer scuze ca am postat aici ... trebuia sa-mi dau seama ca vorbesc cu oameni care se extaziaza la jeepers creepers si saw ... scuze ...

BTW, filme mai mult sau mai putin imprevizibile : the others, signs, unbreakable, chiar si the sixth sense...
north by north west ... spellbound ... mulholland drive ... cam tot ce face lynch ...

<{POST_SNAPBACK}>



Jeepers Creepers, cu prima parte, pana ajung fratii la benzinarie, e exemplu de cum se face un horror corect, cinstit cu spectatorii lui. Dupa aia, mai mmm... SAW - am refuzat sa-l vad; am vazut making of-ul pe HBO si mi-am dat seama ca nu e my type of horror.
Cu Lynch, ai dreptate. Mulholland Dr. m-a cam dezamagit, dar stilul lui din ultimul episod din TWIN PEAKS iti suceste mintile. Vi-l amintiti pe pitic strigand HALLELUJA sau DOPPELGANGER pe flash-urile alea de lumina? Sau pe Bob venind aproape de obiectiv si strambandu-se cu obrazul lipit de camera? Daca-l vezi la miezul noptii, ai toate sansele sa nu mai dormi.
Idem:
Cei care care-au vazut The Grudge - vi s-a intamplat pana acum cand urcati scarile sa va uitati in jos si mintea sa va joace feste: o vedeti pe Kayako tarandu-se pe scarile inferioare.... Gosh, I'm losing myself.

#132
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004
Nu stiam ca asa o cheama pe fetita aia cu ochii miscatori  :P . Drum Inchis ati vazut?

#133
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.917
  • Înscris: 24.10.2004
Blair Witch

#134
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Eraserhead - David Linch. A inteles careva ceva din el daca l-ati vazut ? Nu e chiar inspaimantator, e cam spooky. Si cam cel mai ciudat film al lui Linch din cate am vazut eu. De fapt cel mai ciudat film din toate filmele pe care le-am vazut.

#135
Alia

Alia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 29.08.2002
Filmele care mi-au dat fiori au fost cele din seria "Fiul diavolului" sau ceva de genul acesta.
Si a mai fost unul care a aparut si la tv cu putin timp in urma cu un grup de studenti care se duc intr-o biserica sa studieze un fel de aparitie misterioasa, impreuna cu un preot. Si incep sa fie luati in stapanire de diavol si sa se omoare intre ei. Dar nu tin minte deloc titlul.
Il stie cineva?
Si Fear of  the dark.

Editat de Alia, 30 mai 2005 - 11:45.


#136
BlackMamba

BlackMamba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 208
  • Înscris: 30.05.2005
Nu exista filme de groaza, doar prostia celor ce le produc si a celor ce le vizioneaza inspaimanta. Ca si in cazul telenovelelor, filme cu despre si pentru handicapati...

#137
Alia

Alia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 29.08.2002
Nu cred ca ai dreptate.
Ideea e ca sunt persoane care isi doresc sa traiasca anumite senzatii tari stiindu-se in siguranta.
Atunci cand vezi un film horror ti se zbarleste parul pe tine iar la sfarsit rasufli usurat pentru ca totul a fost ireal.
Ca sa te bucuri de un film horror trebuie doar sa ai imaginatie si sa iti doresti sa fii speriat.

#138
BlackMamba

BlackMamba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 208
  • Înscris: 30.05.2005

Alia, on May 30 2005, 13:57, said:

Nu cred ca ai dreptate.
Ideea e ca sunt persoane care isi doresc sa traiasca anumite senzatii tari stiindu-se in siguranta.
Atunci cand vezi un film horror ti se zbarleste parul pe tine iar la sfarsit rasufli usurat pentru ca totul a fost ireal.
Ca sa te bucuri de un film horror trebuie doar sa ai imaginatie si sa iti doresti sa fii speriat.

<{POST_SNAPBACK}>

Viata reala ma sperie cel mai mult. Maharamasaju thailandezu.

#139
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.218
  • Înscris: 20.01.2004
in ordinea efectului avut asupra psihicului

the blair witch project (pentru ca l-am vazut,afectat de trailerul de pe hbo care punea ca imaginile sunt montate dupa niste casete reale in padure, pentru ca the bad guy nu se vede niciodata dar il simti tot filmul, pentru ca l-am vazut dupa 12 noaptea in dolby, pentru ca e low buget si realizat exceptional, pentru dialoguri)

the grudge (l-am vazut de 2 ori si m-am speriat si a doua oara, realizare exceptionala, scoala japoneza de fantastic si spune cuvantul)

the amithyville horror  (pentru ca a fost bazat pe o pov reala)

#140
undo

undo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 15.04.2005

tchocksoo, on Jun 15 2005, 16:04, said:

the blair witch project (pentru ca l-am vazut,afectat de trailerul de pe hbo care punea ca imaginile sunt montate dupa niste casete reale in padure, pentru ca the bad guy nu se vede niciodata dar il simti tot filmul, pentru ca l-am vazut dupa 12 noaptea in dolby, pentru ca e low buget si realizat exceptional, pentru dialoguri)

<{POST_SNAPBACK}>


parerea mea e ca marele merit al acestui film este faptul ca, de la cap la coada, filmul este , cum ar spune americanii, un "point of view".. mai pe romaneste, un unghi subiectiv.. adica.. pe tot parcursul filmului, unul din cei trei filmeaza, nu se afla niciodata toti trei in cadru deodata, fapt care il duce spre documentar, deci spre ceva foarte real.. aproape "palpabil"..

filme facute dupa fapte reale sunt o groaza.. texas chainsaw massacre.. o prostie la care nici macar nu am tresarit (fie el si dolby, panoramic.. etc.)..

cel mai mult la filmele de groaza conteaza felul in care povestesti si nu povestea in sine (parerea mea)..

si recomand in continuare cu caldura A Tale of Two Sisters..

Editat de undo, 15 iunie 2005 - 18:32.


#141
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 272
  • Înscris: 25.04.2005

BlackMamba, on May 30 2005, 12:06, said:

Nu exista filme de groaza, doar prostia celor ce le produc si a celor ce le vizioneaza inspaimanta. Ca si in cazul telenovelelor, filme cu despre si pentru handicapati...

<{POST_SNAPBACK}>



N-as zice... Un film bun horror ramane peste ani valabil si pentru cei care l-au vazut de nu stiu cate ori, si pentru cei care il vad pentru prima oara.

The Exorcist s-ar putea sa nu ferece de frica spectatorul de 12-16 ani in fotoliu, pentru ca filmul face rapel la spaimele maturitatii, la religia - ca tot - perceputa de un adult, la intregul bagaj de experiente al unui adult. Sunt convins ca sunt inca persoane care nu ar avea curajul sa se uite la acest film.

The Shining - poate nu asa inspaimantator ca la 15 ani cand l-am vazut prima oara, dar la fel de insidios, percutant si genial, la urma urmei... Cine nu se infioara la faza cu 'the lady in the bathtub' care ajunge sa fie 'the hag in the bathtub', trebuie sa fi avut operatie pe goosebumps, altfel nu-mi explic.


Si faptul ca cele doua filme au fost realizate de doi regizori mari intareste ce-am spus. Kubrick e un geniu, no doubt about that.

#142
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 272
  • Înscris: 25.04.2005

Alia, on May 30 2005, 11:44, said:

Filmele care mi-au dat fiori au fost cele din seria "Fiul diavolului" sau ceva de genul acesta.
Si a mai fost unul care a aparut si la tv cu putin timp in urma cu un grup de studenti care se duc intr-o biserica sa studieze un fel de aparitie misterioasa, impreuna cu un preot. Si incep sa fie luati in stapanire de diavol si sa se omoare intre ei. Dar nu tin minte deloc titlul.
Il stie cineva?
Si Fear of  the dark.

<{POST_SNAPBACK}>

Prince of Darkness, regia John Carpenter. Da'-ti recomand altul de Carpenter, mai bun: In The Mouth Of Madness, in seara asta pe ProCinema. Un beton postmodernist.

#143
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.084
  • Înscris: 14.11.2003
Personal m-am speriat la Dark Water si la filmele mai vechi.
BWP n-a insemnat nimic pentru mine..pur si simplu m-am plictisit.Recunosc ca nu sunt un fan al genului.
De curiozitate poate cineva sa-mi descrie pe scurt scenele alea terifiante din Irreversible?Ce e atat de groaznic?M-ati facut curios :)
10x

#144
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 720
  • Înscris: 05.05.2005
pt. mine, dadatoare de emotii au fost: blair witch project, the ring si nu in ultimul rind, super film, the storm of the century. al lui king.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate