Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

ClickNet sau UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
nope

nope

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2007

View Postvlad2006, on Jun 7 2007, 07:40, said:

nici eu nu am scos modemul din priza de 1,5 ani si nu are nimic. evident ca mai trebuie un reset din cand in cand. mie mi s-a spus chiar de cineva din upc ca actuala infrastructura e destul de proasta si ca cei din "mangement" se poarta cu picioarele cu angajatii (mai ales dupa venirea upc peste astral).
eu cred ca romtelecom e pe drumul cel bun, DAR mai are foarte mult pana sa ajuga un france telecom al romaniei  :coolspeak:

Eu personal astept ca in Cluj sa vina peste tot RDS-ul :D

#38
panamea

panamea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 12.05.2007

View Postnope, on Jun 7 2007, 08:10, said:

Eu personal astept ca in Cluj sa vina peste tot RDS-ul :D
Pãi ce, nici acolo nu mai merge bine UPC? :huh:
Acolo ºtiam cã merge bine.

#39
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
esti parca un fel de metropolitan prin cluj....

Edited by dawin45, 07 June 2007 - 10:53.


#40
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View PostAllex, on Jun 4 2007, 23:47, said:

:D Cred ca acest post este vreo glumita... Nu foarte reusita, insa. 90% din topicurile UPC prezinta problemele cronice ale acestui operator. Comparativ cu RomTelecom, UPC e in cadere libera. Degeaba incearca angajatii UPC sa refaca imaginea companiei, pentru ca problemele de acolo si nepasarea angajatilor au devenit legenda cu radacini adanci in prezent. UPC este cel mai prost operator si spun asta prin prisma bramburelii care se afla la toate nivelurile acestei firme. Cere orice si vei vedea cat de prost stau la termene si dupa aceea sa nu te plangi la cat de prost merge serviciul si la cat de nesimtiti sau spagari sunt reprezentantii UPC. La UPC nu merge nimic ca lumea... Televiziunea prin cablu e dezastru, Internetul merge cat de cat, dar are si blocaje la ore fixe, telefonul e de nefolosit... Aceste servicii ale UPC nu le-as folosi nici GRATIS! Recunosc, le-am platit o perioada in care am crezut ca se va rezolva. De fapt, se implementa un nou standard de "calitate"... UPC! Sfatul meu - ocoliti la mare distanta UPC. Nu veti regreta decat daca va veti incurca semnand vreun contract cu ei.

tu blamezi upc-ul. dtancu blameaza rds-ul. daca ne-am lua dupa voi doi toata lumea ar sta pe romtelecom.

daca vrei un sfat nepartinitor: stai pe ce-ti merge tie bine. iti merge bine upc-ul? stai pe upc daca iti convine ca e mai ieftin ca pret dar inainte de asta convinge-te ca viteza de 6 mbps e reala si nu doar pe hartie!

ps: eu sunt pe rds-ul atat de mult blamat. au fost probleme nenumarate (imi cadea netul si de 50 de ori pe zi) dar s-au rezolvat! acum merge brici, la viteza maxima din contract (all the time). am 4 mbps pe extern si 50 mbps pe metro (care inseamna aproape toata romania).

IDEEA DE BAZA ESTE: DACA-TI MERGE BINE RAMAI PE CE-TI MERGE BINE, DACA NU-TI MERGE BINE MUTA-TE! (daca poti si daca ai pe ce)
asta este valabila pentru TOTI OPERATORII!

#41
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View PostAllex, on Jun 7 2007, 00:18, said:

Costurile sunt importante atunci cand n-ai habar ca exista diferenta de calitate sau calitatea nu te intereseaza/nu te afecteaza. Decat sa cumperi IEFTIN, MULT si PROST, multi aleg sa cumpere la pret NORMAL, cat le TREBUIE si la calitate STANDARD (ce scrie in contract aia primesti). Viitorul apartine mobilitatii, insa pentru telefon mobil si Internet mobil preturile sunt mai mari decat solutia fixa. Cand vor avea si romanii salarii europene vor opta probabil pentru mobilitate 100%, desi calitatea lasa de dorit uneori. Nu s-a atins limita de 100 Mbps pe varianta comerciala mobila, asa ca e mai buna fibra optica. Stiu cum merge o conexiune la Internet wireless si nu vreau asa ceva decat atunci cand e ultima varianta.

poate esti dragut si ne iluminezi si pe noi care sunt preturile standard. cumva cele practicate de romtelecom?!

#42
mazaza

mazaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.07.2003
nu le fac reclama la UPC dar mi se par mai ok decat fostul ASTRAL, si RDS cel putin pe anumite zone

#43
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
La Cluj serviciile oferite de UPC merg foarte bine, eu locuiesc in cart. Gheorgheni si sunt f. multumit. Netul nu pica aproape niciodata, are viteza constanta indiferent de ora, TV prin cablu merge exceptional (imagine cristal pe toate programele), iar telefonul (desi il folosesc rar) este OK, tarife mici cu strainatatea, pe fix.
Sigur se va gasi cineva care sa ma contrazica, dar asta este parerea lui!!!

#44
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmojook, on Jun 7 2007, 18:09, said:

La Cluj serviciile oferite de UPC merg foarte bine, eu locuiesc in cart. Gheorgheni si sunt f. multumit. Netul nu pica aproape niciodata, are viteza constanta indiferent de ora, TV prin cablu merge exceptional (imagine cristal pe toate programele), iar telefonul (desi il folosesc rar) este OK, tarife mici cu strainatatea, pe fix.
Sigur se va gasi cineva care sa ma contrazica, dar asta este parerea lui!!!

Asta pana cand vei incepe sa pierzi pachete intr-o zi cu soare si vei vedea ca nu mai treci de 2000kbps cu toate ca in contract scrie altceva.Multiplica cu 50 numarul unor astfel de zile si ai sa vezi de ce unii utilizatori de upc nu sunt multumiti deloc.

#45
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Asta ramine de vazut, bineinteles ca in momentul in care calitatea serviciilor UPC va scadea voi trece la alt furnizor de servicii, am inteles ca RDS pregateste pt Cluj si introducerea TV prin cablu. Oricum, cine se plinge de calitatea unor servicii ar trebui sa renunte la ele si sa treaca la altii (bineinteles daca are la cine!), nu sa blameze pe unii si altii. In momentul de fata exista multe optiuni, mai ales la orase, asa ca, nu mai stati si plingeti, alegeti pe cine merita!

#46
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
De acord cu tine, nu-ti convine, pleci la alt ISP. Dar problema este ca altii, care platesc la fel de mult ca tine, primesc servicii normale iar tu nu.Iar oferta UPC de 6mbps e chiar foarte buna.

#47
Hunterirc

Hunterirc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.12.2005
Sunt de acord , depinde de infrastructura si seriozitatea angajatilor. Intr`un oras unde apar mi de plangeri zilnic interventiile vor fi clar intarziate de aceea infrastructura trebue sa fie solida.

#48
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005
Eu inclin catre Clicknet pentru ca este stabil atat ca functionare cat si ca viteza oferita ! Suportul tehnic este mereu la datorie desi nu ii pot lauda pe unii din call-center care uneori habar n-au cu ce se mananca ce fac ei acolo ! UPC ... alta mancare de peste ! Treci prin tot felul de experiente si esti ultimul care le afla iar tehnicul nu e acolo pt tine asa ca nu il deranja ! Din cei 6 Mbps ... unde vrei sa ii prinzi ca sa zic daca se merita si la ce ora ?

Edited by bunutulalex, 08 June 2007 - 09:28.


#49
Hunterirc

Hunterirc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.12.2005
Azi ma facut cererea de schimbare abonament si de luna viitoare pot sa dau impresii.

#50
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postmazaza, on Jun 7 2007, 16:30, said:

nu le fac reclama la UPC dar mi se par mai ok decat fostul ASTRAL, si RDS cel putin pe anumite zone
La mine, de cind a intrat oferta cu "pina la 6Mbs" merge mai prost ca inainte. Intreruperile sint dese, iar la relatii cu clientii se raspunde greu. Dec... :deadtongue:

#51
catgrig

catgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.12.2006

View Postnope, on Jun 7 2007, 07:10, said:

Eu personal astept ca in Cluj sa vina peste tot RDS-ul :D

Poti sa mai astepti mult si bine. RDSul nu are cum sa patrunda in Cj peste UPC. Eu cand am fost la RDS acum juma de an mi-au zis ca prioritatea lor in Cj este sa vanda cat mai multe lighene de JIJI. I-am intrebat in mod expres de net... au zis ca lucreaza la infrastructura... dar nu am vazut pe nimeni montand nimic. Cel putin in zona in care stau eu (pe Horea).
Eu am net de la o retea de cartier care are ca furnizor pe UPC. And guess what... merge infect netul. Pe langa problemele tipice unei retele de cartier (virusi, flooduri, switchuri busite) mai adauga si faptul ca doua saptamani pe luna e picata linia UPCului intre Cj si Bucuresti.
Daca dai un tracert pe pe www.google.com vezi numai stelute cand intra pe reteaua UPC.
Eu tocmai am renuntat la CATVul de la UPC si incerc din rasputeri sa imi pun ClickNet. Cei de la RTC tehnic zic ca nu mai au porturi si ca au foarte multe cereri din zona pentru serviciul clicknet. Deci concluzia este cat se poate de evidenta: lumea fuge de UPC ca dracul de tamaie.
Putem sa ii multumim din nou marelui conducator Funar pentru situatia de monopol de care se bucura UPCul in Cluj. Cred ca e cea mai dezastruasa situatie din tara. E absurd ca cea mai mare parte a Clujului sa primeasca net din Bucuresti cand prima bucata a retelei de fibra a fost introdusa in tara de Astral tocmai prin Cluj.

#52
catgrig

catgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.12.2006

View Postmojook, on Jun 7 2007, 17:09, said:

La Cluj serviciile oferite de UPC merg foarte bine, eu locuiesc in cart. Gheorgheni si sunt f. multumit. Netul nu pica aproape niciodata, are viteza constanta indiferent de ora, TV prin cablu merge exceptional (imagine cristal pe toate programele), iar telefonul (desi il folosesc rar) este OK, tarife mici cu strainatatea, pe fix.
Sigur se va gasi cineva care sa ma contrazica, dar asta este parerea lui!!!


Aici trebuie sa ne intelegem... ce inseamna ca merge foarte bine netul??? Iti incarca paginile mai bine decat dial-upul?
Iti zic eu sigur ca nu merge bine. Incearca sa vezi ce pinguri ai spre bucuresti si cate pierderi de pachete. Te sperii... Numai stelute.
Asta insemna 0 uptime pentru jocuri online (battlenet, cs servers, etc.).
Download... metropolitan - zero, torrente limitate - deci zero si astea...
Ce ar mai fi... streaminguri video... daca ai noroc pe la 4 dimineata o sa iti mearga bine.
Eu zic sa te mai gandesti cand zici ca merge foarte bine UPCul in Cluj!!!

#53
cech

cech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.03.2007
Eu am abonamentul de 1 MB de la UPC.Am avut de la RTC, da' mie imi pica din 40 in 40 minute si mergea foarte prost.Viteza este constanta(1024 MB/s), download-ul este minim 120 Kbps.Foarte intens folosit la torrente.

Locatia : Iasi

#54
catgrig

catgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.12.2006

View Postcech, on Jun 14 2007, 11:59, said:

Eu am abonamentul de 1 MB de la UPC.Am avut de la RTC, da' mie imi pica din 40 in 40 minute si mergea foarte prost.Viteza este constanta(1024 MB/s), download-ul este minim 120 Kbps.Foarte intens folosit la torrente.

Locatia : Iasi

Ferice de tine... daca ar fi la fel si in Cluj as fi fost si eu abonat la ei. Si mi-am amintit.... TV + Internet + Voce UPC = 100 Ron pt ab minim la net si ceva posturi cat de cat vizionabile (extrabasic). TV + Internet + Voce RTC = max 90 RON (internet de 1 - 1,5MB) si nu mai vorbim de calitatea serviciilor in comparatie cu UPC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate