Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

ClickNet sau UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
stai acolo la clicknet ca stai bine. ce vrei ? sa aglomerezi si mai mult o retea si asa plina ??? :cursing: acum cand romtelecom se pregateste de adsl2+ si iptv te-ai gasit sa te muti  :nonobad:
eu mai stau la upc pana vad care e treaba cu iptv si noile viteze/oferte in adsl2+ (fiid la mai putin de 100-200m de centrala o sa am viteze excelente).

nu mai invitati lumea la upc ca o sa ne scada viteza, o sa fie si mai aglomerat in caserie, o sa vina si mai tarziu facturile  :coolspeak:

PS: adevarat graia cineva mai sus...povestile cu upc sunt deja legendare...mai ales cu nesimtirea echipelor de teren si a operatorilor din call center (ultima data ascultau muzica si vorbeau ce au mai vazut la tv pentru ca vaca aia care a raspuns a uitat sa-mi puna melodia aia tampita in timp ce se holba in computer); sa mai zic de TIMPII URIASI DE ASTEPTARE la suport clienti

PPS: cel mai bine ai alege RDS daca esti in zona de fiber. mai ieftin si mai bun decat upc si decat romtelecom. asta DOAR daca ai fiber.

Edited by vlad2006, 06 June 2007 - 19:21.


#20
Hunterirc

Hunterirc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.12.2005
UPC Calarasi are stabilitate 99,9% , si viteze de 1 mb/s care in timp de 2 minute scade la 150kb/s(pana la final) , ceea ce iti confera un download de un mp3 de pe un site serios in cateva secunde.  Eu am abonamentu de 50 Ron(ATENTIE PENTRU ABONATII UPC , GRILA DE SERVICII/PRETURI S`A SCHIMBAT , EU AM SUNTAT LA EI SI LE`AM SPUS CA AM ABONAMENTUL DE 512 LA 50 RON SI AM INTREBAT DACA VOI FI TRECUT AUTOMAT LA CEL DE 1 M/S (UPC STANDARD) RASPUNSUL A FOST "TREBUIE SA FACETI O CERERE" ,PFF). Ma gandesc la ala de 4 Mb/s.

Astral Calarasi a fost un semi esec , dupa care  toata lumea a fugit in toate directiile dar acum cu putini abonati este constant si 99% stabil. Vecinu are Click si in general ii cade dupa care trebuie sa sune la un operator care are 10 pauze de cafea+1000 de plangeri de rezolvat. +ca infrastructura pe care lucreaza in oras cele 2 firme este incomparabila.

Daca aveti abonamentul de 4M/s dati si voi impresii.

#21
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006

View PostHunterirc, on Jun 6 2007, 20:20, said:

UPC Calarasi are stabilitate 99,9% , si viteze de 1 mb/s care in timp de 2 minute scade la 150kb/s(pana la final) , ceea ce iti confera un download de un mp3 de pe un site serios in cateva secunde.  Eu am abonamentu de 50 Ron(ATENTIE PENTRU ABONATII UPC , GRILA DE SERVICII/PRETURI S`A SCHIMBAT , EU AM SUNTAT LA EI SI LE`AM SPUS CA AM ABONAMENTUL DE 512 LA 50 RON SI AM INTREBAT DACA VOI FI TRECUT AUTOMAT LA CEL DE 1 M/S (UPC STANDARD) RASPUNSUL A FOST "TREBUIE SA FACETI O CERERE" ,PFF). Ma gandesc la ala de 4 Mb/s.

Astral Calarasi a fost un semi esec , dupa care  toata lumea a fugit in toate directiile dar acum cu putini abonati este constant si 99% stabil. Vecinu are Click si in general ii cade dupa care trebuie sa sune la un operator care are 10 pauze de cafea+1000 de plangeri de rezolvat. +ca infrastructura pe care lucreaza in oras cele 2 firme este incomparabila.

Daca aveti abonamentul de 4M/s dati si voi impresii.

nu trebuie sa faci nici o cerere. trebuie sa dai un reset la modem si atat. apropo resetul puteai sa*l dai de vreo cateva luni  :coolspeak:

#22
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View PostHunterirc, on Jun 6 2007, 20:20, said:

UPC Calarasi are stabilitate 99,9% , si viteze de 1 mb/s care in timp de 2 minute scade la 150kb/s(pana la final) , ceea ce iti confera un download de un mp3 de pe un site serios in cateva secunde.  Eu am abonamentu de 50 Ron(ATENTIE PENTRU ABONATII UPC , GRILA DE SERVICII/PRETURI S`A SCHIMBAT , EU AM SUNTAT LA EI SI LE`AM SPUS CA AM ABONAMENTUL DE 512 LA 50 RON SI AM INTREBAT DACA VOI FI TRECUT AUTOMAT LA CEL DE 1 M/S (UPC STANDARD) RASPUNSUL A FOST "TREBUIE SA FACETI O CERERE" ,PFF). Ma gandesc la ala de 4 Mb/s.

Astral Calarasi a fost un semi esec , dupa care  toata lumea a fugit in toate directiile dar acum cu putini abonati este constant si 99% stabil. Vecinu are Click si in general ii cade dupa care trebuie sa sune la un operator care are 10 pauze de cafea+1000 de plangeri de rezolvat. +ca infrastructura pe care lucreaza in oras cele 2 firme este incomparabila.

Daca aveti abonamentul de 4M/s dati si voi impresii.

Vezi ultimul meu post de mai sus cu screenshot-uri. Am abonament de 4 mb/s si merge beton. Merita!

#23
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
cum s-a nu resetezi modemul? eu il scot din priza in fiecare zi(pt. 6-12 ore zilnic modemul sta in repaus si se raceste), astfel modemul nu mi se arde, si voi m-ai ziceti ca nu va merge internetul bine...

#24
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View Postdawin45, on Jun 6 2007, 20:46, said:

cum s-a nu resetezi modemul? eu il scot din priza in fiecare zi(pt. 6-12 ore zilnic modemul sta in repaus si se raceste), astfel modemul nu mi se arde, si voi m-ai ziceti ca nu va merge internetul bine...

Daca ai vedea uptime-ul la modemul meu ai fi surprins. Reiese cumva de mai sus ca merge prost netul?  :w00t:

#25
Am3oo

Am3oo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.06.2007

View Postgigi.duru, on Jun 4 2007, 23:58, said:

RDS si UPC sunt ok daca ai bafta sa nu pice . Daca a picat ... vor veni sa il repare cand vrea bunul Dumnezeu .
La RDS imi pica zilnic net-ul cate 5 minute de 2-3 ori ... si s-a intamplat odata sa pice de tot ... si sa vina sa il repare dupa 2 luni desi ii sunam si ii imploram zilnic sa il repare .
vorbesti doar pe baza experientei proprii, mie mi-a picat foarte rar de cand sunt abonat. Desigur Rds sta foarte prost cu promptidudinea, nici acum nu am fiberlink si jumatate de oras are de multe luni bune.

#26
Hunterirc

Hunterirc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.12.2005

View PostDJ MOraleSs, on Jun 6 2007, 20:26, said:

Vezi ultimul meu post de mai sus cu screenshot-uri. Am abonament de 4 mb/s si merge beton. Merita!

Nu`i chiar asa , astia de la calarasi sunt mai ai drq , abonamentul meu a fost de 128 kb/s , si am facut cerere sa ma treaca la 256 la aceiasi bani. De aceea am si sunat la ei sa`i intreb. Ma duc maine sa ma trec la 4 M/s.

Yo nu am scos modemul din priza niciodata in 2 ani.

#27
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View PostHunterirc, on Jun 6 2007, 21:19, said:

Yo nu am scos modemul din priza niciodata in 2 ani.

:o  Esti sigur ca esti abonat UPC? Poate ai altceva si nu stii  :D  Eu il scot cel putin o data pe zi mai ales in ultima vreme cand mai mult nu le functioneaza internetul astora de la UPC.

#28
panamea

panamea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 12.05.2007

View Postmdf, on Jun 6 2007, 21:44, said:

:o  Esti sigur ca esti abonat UPC? Poate ai altceva si nu stii  :D  Eu il scot cel putin o data pe zi mai ales in ultima vreme cand mai mult nu le functioneaza internetul astora de la UPC.
Nici eu nu resetam modemul, stai calm. La tine sigur era un caz particular.

#29
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View Postpanamea, on Jun 6 2007, 22:10, said:

Nici eu nu resetam modemul, stai calm. La tine sigur era un caz particular.

Eu resetez modemul cam o data la 2 luni mai ales datorita faptului ca am un server si pentru ca in ultima vreme ip-urile se schimba la fiecare resetare de modem/server si nu imi convine sa il schimb foarte des desi folosesc serviciile dyndns.
E pur si simplu o rutina, nu faptul ca ar merge prost.

Insa va mai spun un secret. Buna functionare a internetului de la UPC mai depinde de:
1. infrastructura, deoarece acolo unde e infrastructura proasta, va pica des si nu se vor atinge vitezele pentru care platiti;
2. adminii care se ocupa de serverul/serverele principale, pentru ca daca nu sunt stapani pe ceea ce fac, totul va fi haotic.

In Buzau, UPC merge bine pentru ca infrastructura in intregul oras a fost refacuta complet acum 2 ani, iar adminii care lucreaza aici sunt printre cei mai buni in Buzau.
Asta e explicatia logica.
Interventiile de la tehnic sunt prompte avand in vedere ca in maxim 24 de ore, echipa este prezenta la domiciliul clientului pentru a rezolva eventualele probleme.

Asa ca ce sa zic... prin orasele in care UPC merge prost, ar trebui sa se gandeasca serios la investitii in infrastructura (nu numai in modernizarea casieriilor) si in angajarea unor oameni priceputi in ale serverelor si administrarii optime a acestora.

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
botosani. abonament de 1 mega. stabil, viteza constanta la 120, cu programe de accelerare sare si peste teorie, la 130-135. de pe torrente iau cu 90-100, dar folosesc criptarea (am utorrent) si am limitat banda de upload la 19k (am observat ca, uneori, daca fac upload la maxim imi taie download la juma'). un modem aspectuos, face impresie cui il vede (motorola surfboard). cade netul foarte rar, la cateva saptamani, si nu mult timp. ce e prost? viteza de upload (aici doare tare) de 30k.
oricum, una din retelele de cartier de aici, city-net, promite 1m ziua, 2 noaptea, 100!!!in metropolitan pt 58lei. acu e o retea varza, care au prins bresa de piata si dintr-o retea mica s-au intins in tot orasul, chiar daca nu a fost conceputa pentru asa ceva. de aceea astept sa vad minunea si in realitate, daca se intampla las upc, nu pentru ca as avea mari nemultumiri, ci pentru ca ei ofera mult mai mult in ~ aceeasi bani.

[ http://photoupload.romaniainedit.org/images/73986928-05-07_1847.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004
Ideea e ca romtelecom si dupa scaderea tarifelor tot este scump, in comparatie cu ceilalti ISP-isti si spun asta deoarece ti se baga pe gat telefonia pentru care trebuie sa platesti 6,9 euro fara tva si la care  ai facilitati foarte putine (30% reducere cu orice nr. romtelecom). Si spun asta deoarece majoritatea astazi se pot dispensa de telefonul fix, dar nu de tv...........spun asta celor care afirma ca si cablistii aduc ca obligatorie televiziunea prin cablu. Romtelecom va fi cu adevarat interesant pentru marea masa a consumatorilor atunci cand va implementa internetul fara obligativitatea telefoniei fixe.

Edited by Bogdani, 06 June 2007 - 22:23.


#32
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpanamea, on Jun 6 2007, 22:10, said:

Nici eu nu resetam modemul, stai calm. La tine sigur era un caz particular.

Ce caz particular ca prima data cand suni la UPC ti se indica sa resetezi modemul, asta in cazul in care iti raspunde cineva. Dupa ce ai resetat modemul si iti dai seama ca nu functioneaza iti dai seama si ca nu mai ai cu cine sa discuti la telefon.

Quote

Insa va mai spun un secret. Buna functionare a internetului de la UPC mai depinde de:
1. infrastructura, deoarece acolo unde e infrastructura proasta, va pica des si nu se vor atinge vitezele pentru care platiti;
2. adminii care se ocupa de serverul/serverele principale, pentru ca daca nu sunt stapani pe ceea ce fac, totul va fi haotic.

Mare secret, normal ca de aia functioneaza internetul prost, si oriunde merge treaba prost atunci cand resursele materiale si umane nu sunt corespunzatoare.

#33
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View PostBogdani, on Jun 6 2007, 23:21, said:

majoritatea astazi se pot dispensa de telefonul fix, dar nu de tv...........spun asta celor care afirma ca si cablistii aduc ca obligatorie televiziunea prin cablu.

Pachetizarea serviciilor trebuie sa fie o optiune, nu o conditie. E valabil pentru toti operatorii. Pachetizarea in Romania s-a facut prin adunarea costurilor, ceea ce a dus doar, in unele cazuri, la emiterea unei singure facturi. De abia acum incep sa apara si reducerile la achizitionarea pachetelor de servicii. Televiziunea prin cablu este un serviciu limitat de oferta operatorului, in comparatie cu televiziunea prin satelit, accesibila si mult mai diversificata. Eu as spune ca majoritatea se pot dispensa de televiziunea prin cablu pentru servicii DTH, dar ar prefera conexiuni FIXE pentru telefonie si Internet. Conteaza si mediul de transmitere - nu putem compara reteaua UPC de cablu coaxial cu reteaua RomTelecom de cupru si fibra optica.

#34
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View PostAllex, on Jun 6 2007, 23:33, said:

Pachetizarea serviciilor trebuie sa fie o optiune, nu o conditie. E valabil pentru toti operatorii. Pachetizarea in Romania s-a facut prin adunarea costurilor, ceea ce a dus doar, in unele cazuri, la emiterea unei singure facturi. De abia acum incep sa apara si reducerile la achizitionarea pachetelor de servicii. Televiziunea prin cablu este un serviciu limitat de oferta operatorului, in comparatie cu televiziunea prin satelit, accesibila si mult mai diversificata. Eu as spune ca majoritatea se pot dispensa de televiziunea prin cablu pentru servicii DTH, dar ar prefera conexiuni FIXE pentru telefonie si Internet. Conteaza si mediul de transmitere - nu putem compara reteaua UPC de cablu coaxial cu reteaua RomTelecom de cupru si fibra optica.

Pe majoritatea dintre noi ne intereseaza in principal costurile si apoi mediul de transmitere al informatiei. Atata timp cat majoritatea dintre romani au telefon mobil foarte putini folosesc telefonul fix, sau daca il folosesc, numai cu un scop precis. Ideea e ca viitorul va fi pentru mobilitate.

#35
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View PostBogdani, on Jun 7 2007, 00:05, said:

Pe majoritatea dintre noi ne intereseaza in principal costurile si apoi mediul de transmitere al informatiei. Atata timp cat majoritatea dintre romani au telefon mobil foarte putini folosesc telefonul fix, sau daca il folosesc, numai cu un scop precis. Ideea e ca viitorul va fi pentru mobilitate.

Costurile sunt importante atunci cand n-ai habar ca exista diferenta de calitate sau calitatea nu te intereseaza/nu te afecteaza. Decat sa cumperi IEFTIN, MULT si PROST, multi aleg sa cumpere la pret NORMAL, cat le TREBUIE si la calitate STANDARD (ce scrie in contract aia primesti). Viitorul apartine mobilitatii, insa pentru telefon mobil si Internet mobil preturile sunt mai mari decat solutia fixa. Cand vor avea si romanii salarii europene vor opta probabil pentru mobilitate 100%, desi calitatea lasa de dorit uneori. Nu s-a atins limita de 100 Mbps pe varianta comerciala mobila, asa ca e mai buna fibra optica. Stiu cum merge o conexiune la Internet wireless si nu vreau asa ceva decat atunci cand e ultima varianta.

#36
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
nici eu nu am scos modemul din priza de 1,5 ani si nu are nimic. evident ca mai trebuie un reset din cand in cand. mie mi s-a spus chiar de cineva din upc ca actuala infrastructura e destul de proasta si ca cei din "mangement" se poarta cu picioarele cu angajatii (mai ales dupa venirea upc peste astral).
eu cred ca romtelecom e pe drumul cel bun, DAR mai are foarte mult pana sa ajuga un france telecom al romaniei  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate