Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

ClickNet sau UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Salut!

Am un abonament la ClickNet Express de 2,5 MB/s cu 500 minute gratis in reteaua Romtelecom, din ianuarie 2007. Merge bine dar a devenit cam scump. Downloadez de pe siteuri cu 250-267 Kb/s, uneori si pe torenti merge cu viteza asta.
La negativ ar fi de trecut in revista:
- costul: fara a depasi minutele si fara a suna in afara retelei Romtelecom platesc ~ 140 lei/luna.
- viteza: de exemplu UPC-ul da internet de 4 MB/s cu telefonie cu minute incluse la 80 lei/luna.
- ADSL: este prea mare diferenta dintre viteza de download/upload (250-267 KB/s / 50 KB/s). Aceasta diferenta afecteaza foarte mult downloadul de pe torenti. Cu cat faci upload cu viteza mai mare cu atat downloadezi cu viteza mai buna...
- la diverse masuratori facute pe diverse siteuri si chiar din tabelele existente pe net cu vitezele de download/upload oferite de IPS am constatat ca, viteza de 2,5 MB/s oferita de romtelecom e mai mult pe hartie decat pe cablu....

Am fos din iunie pana in decembrie 2006 client UPC. Am inceput "colaborarea" cu ei pe abonamentul de internet de 512 KB/s iar in noiembrie am trecut pe cel de 1024 KB/s. M-a determinat sa trec la ClickNet faptul ca abonamentul de 1536 KB/s era la proximativ acelasi pret cu cel oferit de Click Net la viteza de 2,5 MB/s...
In prezent lucrurile s-au schimbat dramatic... UPC la pretul de 95 lei ofera 6 MB/s... Romtelecomul cere pe 4 MB/s 69 euro+TVA adica ~ 268 lei (DUBLU fata de UPC).
Aici intervine si tehnologia ADSL care e mai scumpa ... Adica e mai scum sa duci internetul prin ADSL decat prin Cable si din cauza asta cred ca romtelecomul va fi tot timpul in urma cu un pas (doi, trei) !
De mentionat ca in cele 6 luni petrecute la UPC nu am avut nici o problema cu netul... Tot timpul au fost promti!

Intrebarea mea este urmatoarea: Merita sa imi reziliez contractul cu Romtelecomul si sa trec la UPC ?

#2
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View PostFarrell, on Jun 4 2007, 23:35, said:

Salut!

Am un abonament la ClickNet Express de 2,5 MB/s cu 500 minute gratis in reteaua Romtelecom, din ianuarie 2007. Merge bine dar a devenit cam scump. Downloadez de pe siteuri cu 250-267 Kb/s, uneori si pe torenti merge cu viteza asta.
La negativ ar fi de trecut in revista:
- costul: fara a depasi minutele si fara a suna in afara retelei Romtelecom platesc ~ 140 lei/luna.
- viteza: de exemplu UPC-ul da internet de 4 MB/s cu telefonie cu minute incluse la 80 lei/luna.
- ADSL: este prea mare diferenta dintre viteza de download/upload (250-267 KB/s / 50 KB/s). Aceasta diferenta afecteaza foarte mult downloadul de pe torenti. Cu cat faci upload cu viteza mai mare cu atat downloadezi cu viteza mai buna...
- la diverse masuratori facute pe diverse siteuri si chiar din tabelele existente pe net cu vitezele de download/upload oferite de IPS am constatat ca, viteza de 2,5 MB/s oferita de romtelecom e mai mult pe hartie decat pe cablu....

Am fos din iunie pana in decembrie 2006 client UPC. Am inceput "colaborarea" cu ei pe abonamentul de internet de 512 KB/s iar in noiembrie am trecut pe cel de 1024 KB/s. M-a determinat sa trec la ClickNet faptul ca abonamentul de 1536 KB/s era la proximativ acelasi pret cu cel oferit de Click Net la viteza de 2,5 MB/s...
In prezent lucrurile s-au schimbat dramatic... UPC la pretul de 95 lei ofera 6 MB/s... Romtelecomul cere pe 4 MB/s 69 euro+TVA adica ~ 268 lei (DUBLU fata de UPC).
Aici intervine si tehnologia ADSL care e mai scumpa ... Adica e mai scum sa duci internetul prin ADSL decat prin Cable si din cauza asta cred ca romtelecomul va fi tot timpul in urma cu un pas (doi, trei) !
De mentionat ca in cele 6 luni petrecute la UPC nu am avut nici o problema cu netul... Tot timpul au fost promti!

Intrebarea mea este urmatoarea: Merita sa imi reziliez contractul cu Romtelecomul si sa trec la UPC ?

:D Cred ca acest post este vreo glumita... Nu foarte reusita, insa. 90% din topicurile UPC prezinta problemele cronice ale acestui operator. Comparativ cu RomTelecom, UPC e in cadere libera. Degeaba incearca angajatii UPC sa refaca imaginea companiei, pentru ca problemele de acolo si nepasarea angajatilor au devenit legenda cu radacini adanci in prezent. UPC este cel mai prost operator si spun asta prin prisma bramburelii care se afla la toate nivelurile acestei firme. Cere orice si vei vedea cat de prost stau la termene si dupa aceea sa nu te plangi la cat de prost merge serviciul si la cat de nesimtiti sau spagari sunt reprezentantii UPC. La UPC nu merge nimic ca lumea... Televiziunea prin cablu e dezastru, Internetul merge cat de cat, dar are si blocaje la ore fixe, telefonul e de nefolosit... Aceste servicii ale UPC nu le-as folosi nici GRATIS! Recunosc, le-am platit o perioada in care am crezut ca se va rezolva. De fapt, se implementa un nou standard de "calitate"... UPC! Sfatul meu - ocoliti la mare distanta UPC. Nu veti regreta decat daca va veti incurca semnand vreun contract cu ei.

#3
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006
^^ daca vrei sa regreti, vino la upc! 6 mega o sa ai la pastele cailor!  chiar nu vezi ca tendinta e de a fugi de upc?? de cand a inglobat astralul, upc si-a batut joc big time de zonele in care era inainte astralul, care la randul lui punea nervii abonatilor la incercare uneori, dar nu erau atat de penali ca upc!!!

#4
gigi.duru

gigi.duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.05.2007
RDS si UPC sunt ok daca ai bafta sa nu pice . Daca a picat ... vor veni sa il repare cand vrea bunul Dumnezeu .


La RDS imi pica zilnic net-ul cate 5 minute de 2-3 ori ... si s-a intamplat odata sa pice de tot ... si sa vina sa il repare dupa 2 luni desi ii sunam si ii imploram zilnic sa il repare .

#5
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
va rugam sa nu va mai abonati la upc... inrautatiti situatia pentru toti... cum vine valul de conectari cum incepe valul de pierderi de pachete, deconectari, viteze mici si toate magariile explicate amanuntit in celelatle posturi.

Edited by msmihai, 05 June 2007 - 00:02.


#6
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View PostAllex, on Jun 4 2007, 23:47, said:

:D Cred ca acest post este vreo glumita... Nu foarte reusita, insa. 90% din topicurile UPC prezinta problemele cronice ale acestui operator. Comparativ cu RomTelecom, UPC e in cadere libera.

Mare dreptate, UPC e terminat, nu mai ai ce sa le ceri. Vino la UPC si o sa imbatranesti mai repede. Cat au fost buni au fost, adica in cazul meu pana sa fie preluati de UPC, dupa ce au fost preluati numai probleme(cred ca ei inca se mai afla in perioada de teste sau chiar asta este nivelul lor). La mine nu a fost cazul sa astept cateva zile in cazul in care nu functiona internetul , au venit chiar a doua zi, dar la ce bun daca au venit sa constate si doar atat. Parerea mea sincera este ca stau foarte prost la capitolul angajati iar la capitolul internet dezastru.

#7
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View PostFarrell, on Jun 4 2007, 23:35, said:

Salut!

Am un abonament la ClickNet Express de 2,5 MB/s cu 500 minute gratis in reteaua Romtelecom, din ianuarie 2007. Merge bine dar a devenit cam scump. Downloadez de pe siteuri cu 250-267 Kb/s, uneori si pe torenti merge cu viteza asta.
La negativ ar fi de trecut in revista:
- costul: fara a depasi minutele si fara a suna in afara retelei Romtelecom platesc ~ 140 lei/luna.
- viteza: de exemplu UPC-ul da internet de 4 MB/s cu telefonie cu minute incluse la 80 lei/luna.
- ADSL: este prea mare diferenta dintre viteza de download/upload (250-267 KB/s / 50 KB/s). Aceasta diferenta afecteaza foarte mult downloadul de pe torenti. Cu cat faci upload cu viteza mai mare cu atat downloadezi cu viteza mai buna...
- la diverse masuratori facute pe diverse siteuri si chiar din tabelele existente pe net cu vitezele de download/upload oferite de IPS am constatat ca, viteza de 2,5 MB/s oferita de romtelecom e mai mult pe hartie decat pe cablu....

Am fos din iunie pana in decembrie 2006 client UPC. Am inceput "colaborarea" cu ei pe abonamentul de internet de 512 KB/s iar in noiembrie am trecut pe cel de 1024 KB/s. M-a determinat sa trec la ClickNet faptul ca abonamentul de 1536 KB/s era la proximativ acelasi pret cu cel oferit de Click Net la viteza de 2,5 MB/s...
In prezent lucrurile s-au schimbat dramatic... UPC la pretul de 95 lei ofera 6 MB/s... Romtelecomul cere pe 4 MB/s 69 euro+TVA adica ~ 268 lei (DUBLU fata de UPC).
Aici intervine si tehnologia ADSL care e mai scumpa ... Adica e mai scum sa duci internetul prin ADSL decat prin Cable si din cauza asta cred ca romtelecomul va fi tot timpul in urma cu un pas (doi, trei) !
De mentionat ca in cele 6 luni petrecute la UPC nu am avut nici o problema cu netul... Tot timpul au fost promti!

Intrebarea mea este urmatoarea: Merita sa imi reziliez contractul cu Romtelecomul si sa trec la UPC ?

LA ADSL se prinde maxim 80-85% din viteza din contract... așa e tehnologia. Din 1 iulie se vor reduce prețurile și pentru ADSL și vei avea minute nelimitate în rețea. Viteza teoretică de vârf și la abonamentul de 6 Mbps la astral este de 512 Kbps, dar și viteza de vârf se atinge foarte rar. Am prieten care are ASStral și într-adevăr are multe pachete pierdute și prinde 600 kB/sec din an în paște.
Eu zic că poți rămâne la RTC ...

#8
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
de cind astral a fost preluat sa dus la draq .....
iar de cind au "marit" viteza....RIP.....
singura solutie a fost rezilierea si m-am abonat la clicknet. intradevar mai scump dar macar merge. sa speram ca vor micsora preturile.....

#9
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Eu am avut in paralel RTC (am de un an jumate') si UPC (din februarie pana acum) din acelasi motiv ca si tine: ma manca in cur sa renunt la RTC :) M-am hotarat sa renunt la UPC si sa nu mai am vreodata de-a face cu ei inainte sa anunte RTC reducerile de la 1 iulie. Regret ca am platit ordinarilor astia mincinosi de la UPC atatia bani, dar asta e... trebuia sa ma conving.

#10
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006
eu am UPC de 4mbps si prind cam 50-90% din viteza din contract. Mi s-a deconectat foarte rar si s-a rezolvat repede. Am avut si RDS si mi-a mers si mai bine(fiberlink). Depinde unde te afli, sincer. Sunt sigur ca in Bucuresti atat UPC cat si RDS merg mai bine ca in alte orase. Generalizarile pripite sunt la ordinea zilei pe topicul UPC...

#11
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
ClickNet, clar!

#12
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004

View PostIcefirealchemy, on Jun 5 2007, 17:10, said:

eu am UPC de 4mbps si prind cam 50-90% din viteza din contract. Mi s-a deconectat foarte rar si s-a rezolvat repede. Am avut si RDS si mi-a mers si mai bine(fiberlink). Depinde unde te afli, sincer. Sunt sigur ca in Bucuresti atat UPC cat si RDS merg mai bine ca in alte orase. Generalizarile pripite sunt la ordinea zilei pe topicul UPC...
tot din bucuresti si stau in centru....iar upc mergea ingrozitor de prost (mai mult nu mergea) de cind au marit(asa zis) banda. :death:

#13
eattorrents

eattorrents

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.12.2005

View PostIcefirealchemy, on Jun 5 2007, 17:10, said:

Am avut si RDS si mi-a mers si mai bine(fiberlink). Depinde unde te afli, sincer. Sunt sigur ca in Bucuresti atat UPC cat si RDS merg mai bine ca in alte orase.

Nu neaparat doar in Bucuresti.

Merge bine si in Brasov. Uite, eu am abonament de 15 $ Fiberlink(45 RON), si ceea ce e pe hartie e si in realitate. Uptime peste 95%. [ http://www.speedtest.net/result/135847973.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pt Farrell:. Dacă este RDS în zona ta, merită să incerci RDS-ul. Romtelecomul într-adevăr este destul de scump. Însă bănuiesc că din moment ce ai întrebat UPC sau Clicknet, nu este prin zonă.

#14
rqbwins

rqbwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.10.2004
De upc sa te feresti.Incercare poti sa faci numai daca exista fibra optica de la ei in zona.te coasta 50 de euro cu doua linii telefonice cu cite 1000 de minute in romtelecom si 3 megabiti.Chestia buna ca legatura nu este ADSL.Ai up ca si down.Si partea cea mai buna e ca ai peste 95% din timp viteza de 3 megabiti.Si conexiunea pica rar(odata pe luna cite 2-3 minute).Si aici daca ai probleme de orice fel poti sa i injuri ca ai fi abonat business si sar ca si arsi aia de la serviciul clienti.Mi-a rupt vintul acum citeva zile fibra optica.Era dupamasa la ora 5.I-am sunat sa vina sa l repare si mi-au zis ca vin a doua zi.Cind i-am zis sa si miste repede curul sa l repare ca eu dau 80 de euro pe luna in 15 minute erau baietii cu aparatura la schimbat fibra.
Oricum daca nu esti dispus sa dai atitia bani sa nici nu te apropii de ei.Si in ungaria au facut praf totul.Numai ca aia stau si mai prost ca al doilea furnizor mare e si mai nasol.La upc Ungaria viteza e pe la 16 megabit dar daca apuci 1 megabit sa fii fericit.

Edited by rqbwins, 06 June 2007 - 08:57.


#15
j0shua

j0shua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 24.03.2007

View Postrqbwins, on Jun 6 2007, 09:50, said:

De upc sa te feresti.Incercare poti sa faci numai daca exista fibra optica de la ei in zona.te coasta 50 de euro cu doua linii telefonice cu cite 1000 de minute in romtelecom si 3 megabiti.Chestia buna ca legatura nu este ADSL.Ai up ca si down.Si partea cea mai buna e ca ai peste 95% din timp viteza de 3 megabiti.Si conexiunea pica rar(odata pe luna cite 2-3 minute).Si aici daca ai probleme de orice fel poti sa i injuri ca ai fi abonat business si sar ca si arsi aia de la serviciul clienti.Mi-a rupt vintul acum citeva zile fibra optica.Era dupamasa la ora 5.I-am sunat sa vina sa l repare si mi-au zis ca vin a doua zi.Cind i-am zis sa si miste repede curul sa l repare ca eu dau 80 de euro pe luna in 15 minute erau baietii cu aparatura la schimbat fibra.
Oricum daca nu esti dispus sa dai atitia bani sa nici nu te apropii de ei.Si in ungaria au facut praf totul.Numai ca aia stau si mai prost ca al doilea furnizor mare e si mai nasol.La upc Ungaria viteza e pe la 16 megabit dar daca apuci 1 megabit sa fii fericit.

Ce viteza de download/upload ai pentru acei 80euro?

#16
thedoctor

thedoctor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.04.2005
abonament de 6 MB...UPC  :death:

de luna viitoare cred ca o sa trec la RT

Attached Files


Edited by thedoctor, 06 June 2007 - 15:35.


#17
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

View Postj0shua, on Jun 6 2007, 14:47, said:

Ce viteza de download/upload ai pentru acei 80euro?

Din cate stiu eu sunt 2 abonamente business la upc:

Banda Internet Download       3 Mbps                4 Mbps
Banda Internet Upload          512 Kbps            512 Kbps
Abonamet Telefonie              GRATUIT            GRATUIT
Minute nationale incluse            500                    1000
Abonament CATV                  GRATUIT            GRATUIT
Nr. Linii telefonie                         2                        2
Total (Eur)                                 58                      79

Edited by More, 06 June 2007 - 15:41.


#18
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006
Din punctul meu de vedere UPC merge bine. Cel putin la Buzau. Exemplu un screenshot facut luni dupa-amiaza cand downloadam de pe torrente.

P.S Am abonamentul de 4 mb/s (pe cablu tv) iar vitezele mele sunt cam astea:
[ http://www.speedtest.net/result/130146986.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci la Buzau e OK. Recomand UPC.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate