Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Asmita Gardens

- - - - -
  • Please log in to reply
873 replies to this topic

#847
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Articolele astea mai sunt de actualitate sau informatiile au fost dezmintite?

Asmita: zgârie-nori cu picioare de lut

Cădere liberă. Cele mai înalte blocuri de apartamente din România, „probleme grave la structura de rezistenţă”

Edited by leusteanul, 23 May 2019 - 08:44.


#848
Andrei_85sab

Andrei_85sab

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2019
Stiu ca s-a mai pus intrebarea asta dar merita un apartament in acest complex. M-ar interesa opinia locatarilor care deja locuiesc de ceva timp aici. In prezent un apartament cu 2 camere, complet mobilat si utilat si cu loc parcare se vinde pe la 115000 Euro.

#849
ovidiu2012

ovidiu2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2009
Video dupa 11 ani de la finalizare. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kKseTpsEHVc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#850
DonaldTrump

DonaldTrump

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2020
Am achizitionat un al doilea apartament la Asmita dupa ce am locuit aici din 2014. Primul a fost un  3 camere finisaj basic (la Asmita sunt 3 nivele: baza, mediu, premium) si 75mp utili, situat in T2. Apartamentul + 1 loc parcare la -2 a costat in 2014 cca 130.000 luat pe firma. Pe atunci Asmita era in administrare speciala. Pentru cei care doresc sa achizitioneze aici de pe piata second (direct nu mai e nimic disponibil) iata cateva plusuri si minusuri majore observate in 5 ani aici (ma refer in special la faza2 pt ca aici am stat):
Plusuri:
- apartamente bine impartite
- totul e centralizat (incalzire, aer conditionat) fara tevi urate prin scara / apartament (pe terasa sunt niste tevi, dar bine mascate)
- spatii verzi si locuri de joaca pt copii
- locatie buna
- complex complet vandut si 90% locuit
- locuri de parcare suficiente in subsol (pt locatari); in plus se mai gasesc locuri de cumparat pt 12-15k sau inchiriat pt 200-400 lei
- Gym si restaurant bun chiar la parter
- 2 lifturi rapide / scara
- complexul e bine intretinut per ansamblu (curatenie, spatii verzi ingrijite, remediere rapida a defectiunilor - pe banii locatarilor evident)
- complex de nivel mediu spre ridicat (mai ales Faza 1 blocurile T5-T7), cu putini chiriasi; in faza 2 (blocurile T1-T4) sunt mai multi chiriasi pt ca aici sunt multe garsoniere si 2 camere. In plus aici s-au dat pe timpul administrarii judiciare, deci preturi mici si multi investitori.
- risc seismic scazut. Stiu ca circula tot felul de legende urbane privind Asmita, dar realitatea e simpla: in 2019 s-a facut studiu privind tasarea/inclinarea imobilelor si a rezultat totul perfect ok. Documentatia e pusa pe grupul privat Asmita de pe facebook si daca vreti sa cumparati aici vanzatorul v-o poate da de acolo. In plus in 2015 a fost un cutremur maricel, eu eram in Asmita la et9 si nu l-am simtit deloc. Partintii mei care stau in Constanta, in bloc facut in 83-84 la et 3, au simtit cutremurul.
- locatari fara figuri, desi sunt multi care au bani in mod real si nu doar pozeaza pe facebook ca au. MULT mai figuranti sunt unii chiriasi (tipic nu?).
Negativ:
- intretinere scumpa pt unii (2 camere 500-600 / 3 camere 600-800 / 4 camere 1000). Dar in capitalism stai unde iti permiti nu unde iti doresti. Eu consider ca nu poti avea civilizatie si ordine fara sa platesti, deci pt mine e ok ca e mai scump decat in alte parti.
- acum preturile pe piata second sunt mari (150-200k pt 2-3 camere varianta L - large. 4 camere nu stiu cat sunt pe piata)
- finisajele basic sunt ok pt majoritatea, dar cine cumpara aici are asteptari mai mari, de aceea daca nu vreti sa reamenajati, orientati-va catre premium daca gasiti
- parcarea supraterana pt vizitatori / Gym / restaurant e supra-aglomerata. DECI neaparat luati parcare subterana, altfel nu veti avea unde sa tineti masina
- traficul pe strada Gladitei e dificil frecvent pt ca sunt multi nesimtiti care parcheaza pe un sens si ingusteaza straduta. S-au facut numeroase demersuri la Sect4 sa puna separtoare de sens si in sfarsit s-a aprobat.
- Faza 1 (T5-T7) e mai bine administrata decat Faza 2 (T1-T4)
- unele probleme cu niste infiltratii / conducte sparte la subsol, in parcare, dar care s-au remediat in cele din urma (faza 2).
- chiriile sunt cam mici daca luati pt investit (garsoniera 400-500, 2 camere 6-700, 3 camere 800, 4 camere 1000, cu unele variatii in functie si de nivelul interior evident).
- unele pitipoance care isi plimba cateii nu strang dupa ei, desi sunt pungi speciale distribuit gratui in complex.
- preturile la magazinasul din complex La 2 pasi sunt cam exagerate chiar si pt cei care stau aici si au bani
- daca ai 2 masini AI NEAPARAT nevoie de loc de parcare suplimentar. Altfel nu vei avea unde sa tii masina. Deci pregateste-te de 15k sau chiar mai mult daca vrei sa cumperi repede. Repet, acesta nu e un complex pt prima casa / bugetari, ci pt oameni cu venituri semnificativ peste medie.

Acum am cumparat un 4 camere 105mp utili in T7 (faza1) si urmeaza sa il amenajez pt mutare. L-am luat la schimb de la un partener de afaceri si nu stiu exact cat face, noi l-am evaluat intre noi la 180k, dar pe piata un 3 camere varianta L (large, cam 90 mp utili) e 190k bine amenajat. Deci probabil un 4 camere se duce spre 220k cu loc parcare inclus.

#851
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Scump, scump.

#852
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postmirc2003, on 04 august 2020 - 20:58, said:

Scump, scump.
ultra-mega-central... ce vrei? preturi de popesti? :)

#853
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008

View Postkuniva, on 05 august 2020 - 13:59, said:

ultra-mega-central... ce vrei? preturi de popesti? Posted Image
Nu e central, e semicentral. Gusturile nu se discuta. Eu prefer blocurile mai mici, cel mult 40 apartamente. Faptul ca locuiesc intr-un bloc nou tot in zona Asmita si avem (eu si sotia) unde sa ne parcam masinile ma face sa rasuflu usurat DEOCAMDATA pentru ca n-am scos 25-30k euro pentru 2 locuri de parcare. Daca situatia se va inrautati la nivel de capitala in legatura cu locurile de parcare, ne vom muta langa Bucuresti la casa.
Asmita este pentru cei cu muuulti bani si la achizitie si la traiul pe viitor.

#854
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 14.12.2019
Nu am avut ocazia sa intru in complexul asta la nimeni pana acum. Am citit acum aici de curiozitate.


La prima vedere preturile par corecte pentru constructia de acolo, vad apartamente amenajate ok iar vederea din multe apartamente e wow.

Pretul cerut pe mpu e putin peste constructii comuniste mai bune din zona si sub cat se cere in alte zone asemanatoare pe constructii / finisaje mult mai proaste.


Citind prin ultimele pagini e evident ca romanii nu sunt pregatiti cultural si ca educatie pentru locuitul in "high rises" de tipul asta, foarte intalnite mai ales peste ocean sau in Asia, nu?

https://www.google.c...!7i16384!8i8192


Chiar daca complexul e adresat oamenilor cu venituri ceva mai mari, pare greu sa multumesti si sa organizezi atat de multi oameni cat intra intr-un turn din Asmita, cat si sa-i convingi sa contribuie cu banii de intretinut tot ce e pe acolo.


Incalzirea si racirea centralizate care ar trebui sa fie dotari standard premium vad ca sunt problematice in continuare la noi.

Nici statutul juridic sau problemele din procesul referitor la constructie n-au ajutat la reputatia complexului.

Edited by MarcoSemedo, 05 August 2020 - 15:37.


#855
koeppd

koeppd

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2020

View PostDonaldTrump, on 04 august 2020 - 15:36, said:

Foarte bine detaliat review-ul.
Poti sa faci public studiul mentionat mai sus sau sa mi-l trimiti si mie intr-un PM ? Am vorbit cu un agent astazi dar mi-a spus ca nu stie nimic despre asa ceva.

Edited by althea, 05 August 2020 - 18:51.
eliminare text citat în întregime


#856
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Marco, asa e, intrebarea e de ce nu s au mai construit apoi astfel de turnuri cu încălzire și climatizare centralizate? Știi ce facturi umflate au la vtp cazanele de încălzire și agregatele frigorifice? Cine administrează complexul e suoernorocos ca poate face atâția bani. Știi de câte ori au întrat unii cu mașinile în porțile electrice de acces? Reparațiile sunt suportate la comun și nu scad sub 3k euro. Nu s au vândut toate locurile subterane.
Ce salarii au paznicii și femeile de serviciu acolo? Minim pe economie, asa e normal. Dar fiind pe firme de administrare, curățenie, paza etc se tot adaugă procente de profit și bineînțeles tva. Corect, e civilizat dar în România se poate și altfel. Adică decent și ieftin.
Pentru mine raportul preț beneficii nu e satisfăcător dar suntem diferiți și asa e mai bine.

#857
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008

 DonaldTrump, on 04 august 2020 - 15:36, said:

Am achizitionat un al doilea apartament la Asmita dupa ce am locuit aici din 2014. Primul a fost un  3 camere finisaj basic (la Asmita sunt 3 nivele: baza, mediu, premium) si 75mp utili, situat in T2. Apartamentul + 1 loc parcare la -2 a costat in 2014 cca 130.000 luat pe firma. Pe atunci Asmita era in administrare speciala. Pentru cei care doresc sa achizitioneze aici de pe piata second (direct nu mai e nimic disponibil) iata cateva plusuri si minusuri majore observate in 5 ani aici (ma refer in special la faza2 pt ca aici am stat):
Plusuri:
- apartamente bine impartite
- totul e centralizat (incalzire, aer conditionat) fara tevi urate prin scara / apartament (pe terasa sunt niste tevi, dar bine mascate)
- spatii verzi si locuri de joaca pt copii
- locatie buna
- complex complet vandut si 90% locuit
- locuri de parcare suficiente in subsol (pt locatari); in plus se mai gasesc locuri de cumparat pt 12-15k sau inchiriat pt 200-400 lei
- Gym si restaurant bun chiar la parter
- 2 lifturi rapide / scara
- complexul e bine intretinut per ansamblu (curatenie, spatii verzi ingrijite, remediere rapida a defectiunilor - pe banii locatarilor evident)
- complex de nivel mediu spre ridicat (mai ales Faza 1 blocurile T5-T7), cu putini chiriasi; in faza 2 (blocurile T1-T4) sunt mai multi chiriasi pt ca aici sunt multe garsoniere si 2 camere. In plus aici s-au dat pe timpul administrarii judiciare, deci preturi mici si multi investitori.
- risc seismic scazut. Stiu ca circula tot felul de legende urbane privind Asmita, dar realitatea e simpla: in 2019 s-a facut studiu privind tasarea/inclinarea imobilelor si a rezultat totul perfect ok. Documentatia e pusa pe grupul privat Asmita de pe facebook si daca vreti sa cumparati aici vanzatorul v-o poate da de acolo. In plus in 2015 a fost un cutremur maricel, eu eram in Asmita la et9 si nu l-am simtit deloc. Partintii mei care stau in Constanta, in bloc facut in 83-84 la et 3, au simtit cutremurul.
- locatari fara figuri, desi sunt multi care au bani in mod real si nu doar pozeaza pe facebook ca au. MULT mai figuranti sunt unii chiriasi (tipic nu?).
Negativ:
- intretinere scumpa pt unii (2 camere 500-600 / 3 camere 600-800 / 4 camere 1000). Dar in capitalism stai unde iti permiti nu unde iti doresti. Eu consider ca nu poti avea civilizatie si ordine fara sa platesti, deci pt mine e ok ca e mai scump decat in alte parti.
- acum preturile pe piata second sunt mari (150-200k pt 2-3 camere varianta L - large. 4 camere nu stiu cat sunt pe piata)
- finisajele basic sunt ok pt majoritatea, dar cine cumpara aici are asteptari mai mari, de aceea daca nu vreti sa reamenajati, orientati-va catre premium daca gasiti
- parcarea supraterana pt vizitatori / Gym / restaurant e supra-aglomerata. DECI neaparat luati parcare subterana, altfel nu veti avea unde sa tineti masina
- traficul pe strada Gladitei e dificil frecvent pt ca sunt multi nesimtiti care parcheaza pe un sens si ingusteaza straduta. S-au facut numeroase demersuri la Sect4 sa puna separtoare de sens si in sfarsit s-a aprobat.
- Faza 1 (T5-T7) e mai bine administrata decat Faza 2 (T1-T4)
- unele probleme cu niste infiltratii / conducte sparte la subsol, in parcare, dar care s-au remediat in cele din urma (faza 2).
- chiriile sunt cam mici daca luati pt investit (garsoniera 400-500, 2 camere 6-700, 3 camere 800, 4 camere 1000, cu unele variatii in functie si de nivelul interior evident).
- unele pitipoance care isi plimba cateii nu strang dupa ei, desi sunt pungi speciale distribuit gratui in complex.
- preturile la magazinasul din complex La 2 pasi sunt cam exagerate chiar si pt cei care stau aici si au bani
- daca ai 2 masini AI NEAPARAT nevoie de loc de parcare suplimentar. Altfel nu vei avea unde sa tii masina. Deci pregateste-te de 15k sau chiar mai mult daca vrei sa cumperi repede. Repet, acesta nu e un complex pt prima casa / bugetari, ci pt oameni cu venituri semnificativ peste medie.

Acum am cumparat un 4 camere 105mp utili in T7 (faza1) si urmeaza sa il amenajez pt mutare. L-am luat la schimb de la un partener de afaceri si nu stiu exact cat face, noi l-am evaluat intre noi la 180k, dar pe piata un 3 camere varianta L (large, cam 90 mp utili) e 190k bine amenajat. Deci probabil un 4 camere se duce spre 220k cu loc parcare inclus.

In ultima perioada au aparut oferte cu preturi mult mai mici (nu stiu de unde ai evaluat tu la 190.ooo chiar si pe OLX sunt oferte sub 150.ooo apartamente de 3 camere). Cred ca daca mai asteptai un pic obtineai un pret mult mai bun.

As fi interesat de un apartament de doua camere cu loc de parcare pe care cere 100.000 de euro dar ma intreb cum de au scazut asa brusc preturile. A fost vreo masuratoare / studiu recent pe situatia blocurilor?

Edited by soff, 12 August 2020 - 20:26.


#858
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Nu, nici vorba, vezi ce s a scris mai sus. Apartamentele alea, ținute goale, chiar CER DE MÂNCARE. Și se pare ca a scăzut numărul chiriașilor dispuși sa dea sume imense la chirie și întreținere. Locația este semicentrala, delta văcărești are statut incert și nu este amenajata.

#859
DonaldTrump

DonaldTrump

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2020
Revin cu precizari:
1) Apartamentele 3 camere varianta L (large) de care am spus ca sunt 180-190k au suprafata utila 100mp + terase. Si exact atat costa cand apare vreunul pe piata. Apartamentele normale 3 camere (SU 75mp) costa 150-170k in functie de loc parcare si nivel finisaje (la Asmita au fost 3 niveluri de finisaje: basic, lux, premium cred ca se numeau si diferentele erau mari, in special intre basic si celelalte 2). Cei care vorbiti dupa ce ati vazut niste anunturi pe OLX si nu ati calcat prin complex niciodata, mai bine nu va bagati. Asa cum a spus cineva mai intelept ca mine, "daca nu ai nimic inteligent de spus, mai bine taci".
2) Preturile pt 2 camere (SU 57-58mp) fara loc parcare si finisare basic nu scad sub 110k adica 2000mp util. Poate doar sa prindeti pe cineva disperat.
3) SFATUL meu nr 1 este daca vreti sa luati aici, prioritara sa fie FAZA 1 (T5-T7) pt ca acolo sunt mai putine probleme, fiind mai multi oameni cu bani (nu chiriasi sau cei care au luat in insolventa cu 1000-1200 euro/mp) care inteleg ca CIVILIZATIA COSTA. Mentenanta complexului, echipamentelor, reparatiile curente, personalul paza-curatenie-reparatii/fochist centrala COSTA BANI. Vreti cu bani putini, SUD Rezidential/Militari e de voi. FARA SUPARARE, IN CAPITALISM STAI UNDE ITI PERMITI, NU UNDE VREI.
4) Un vecin dezvolta un 2S-P+10/11 langa Autoklass-Luckoil chiar pe partea stanga, imediat in spatele benzinariei, pe un lot de vreo 2000mp. Va avea preturi mai mici ca Asmita si e om serios. Daca vreti zona, dar va sperie preturile Asmita, aveti putina rabdare sa lanseze proiectul.
In privat pot trimite rapostul tasari + lista intretinere iulie 2020 ca sa vedeti costuri reale, nu elucubratii scrise de postaci (ca mine) de profesie cu 2000-3000 de postari de la imobiliare, politica, Wall Street pana la Covid conspiracy si IOS vs Androd :))))).

#860
DonaldTrump

DonaldTrump

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2020
OK vad ca nu ma lasa sa trimit mesaje in privat, deci ghinion. RAPORTUL de tasari il puteti obtine de la administratie bloc T3 etajul 20. Cred ca la fel si cu intretinerea. Sau vanzatorul va poate da pe email ambele ca sunt pe google drive unde au acces toti locatarii si acolo aveti tot ce va intereseaza. Cine e serios interesat si imi spune in privat nr de apartament pe care l-a vizat (sa stiu ca e cumparator pe bune si chiar a vizionat, si nu e doar vreun postac (ca mine) pierde vara) ii pot da linkuk de la google drive unde are tot ce il intereseaza.In caz ca ii este permis sa dea PM bineinteles.. Si putina rabdare ca nu intru zilnic aici.

"nu elucubratii scrise de postaci (ca mine) (ca mine)". Pt ca moderatorul a adaugat cu de la sine putere "(ca mine)" nici ca mai postez ceva aici.  Cine vrea detalii pt Asmita le poate obtine de la Administratie.

#861
Szk

Szk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.05.2009
Suspectez o discutie artificiala in ultimele postări. Taman acum cand a aparut informatia ca turnurile au probleme, apare unul cu cont de o luna sa explice cat de roz e totul.

Edited by Szk, 06 September 2020 - 04:09.


#862
Adevarul-despre-asmita

Adevarul-despre-asmita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.07.2017
Confirm in proportie de 95% ce spune DonaldTump/

Ce as adauga:

Administrarea este mai buna in faza 2 si mai ifetina,la fel si instalatiile care sunt mai putin uzate, (exceptie t3) asta pt ca a fost dat in folosinta mai recent si administratia e mai putin capusata de firme si parti priuri, precum si faptul ca, costul se imparte la mai multe apt.

De asemenea apartamentele sunt mai putin uzate.

Chiriasii cei mai multi sunt in T3 si T5 unde pana la etajele 20 respectiv 14 sunt numai apt de 2 camere si garsoniere.

In T4 de ex, nu exista nici o garsoniera si doar 2 apt de 2 camere pe etaj. Spre deosebire de turnurile mentionate unde ai cate 8 apt pe etaj doar garsoniere si 2 camere.

Singurele turnuri cu apt de 4 camere sunt T2 si T7.

Chiriasii sunt diversi, de la familii la cocalari, videochatiste fotbalisti, interlopi etc. ca peste tot. chiar in T7 unde se lauda Donald ca are apt exista minim 3 fufe care umbla in curu gol cand duc gunoiul in pauza de "munca". Ask me how i know.

Iar T7 nu are access subteran, ca sa ajungi in parcare iesi din turn.

Preturile sunt cele mentionate de Donald. Sau erau, la chirii au mai scazut cu vreo 100-150 euro si sunt mai multe disponibile de inchiriat.

cei din faza 1 sunt pacliti ca la ei e inretinerea mai mare pentru ca au servicii mai bune :D. LOL

Si da sunt mai bogati, pt ca au avut "sansa" sa dea cate 300 000 pe un apt inainte de criza. care acum e 150-200 max.

#863
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Eu astept sa vad cum vor fi turnurile dupa un cutremur major.

#864
Adevarul-despre-asmita

Adevarul-despre-asmita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.07.2017
Nu inteleg ce e de asteptat. Cu cutremurul zic.

Asmita e complexul in care s-a investit cea mai mare suma in structura din toate ansamblurile din Romania, peste 100 milioane euro.

Ce crezi ca se va intampla?

E pe sistem japonez, tub in tub.

In locul tau mi-as pune intrebarea cate cladiri din centrul vechi vor mai fi in picioare si ce se va intampla cu scurgerile de gaz din cladirile daramate. Coroborat cu scurt circuite electrice si tevi de apa rupte.

uita-te pe harta seismica si vei observa ca suntem la limita zonei verzi cu cea galbena. Alte zone sunt in zona rosie, militari, piata presei, pipera etc.

Acolo sa iti pui intrebari. Zona conteaza in felul cum se propaga unda.

Un cutremur de suprafata de 1-2 minute poate fi devastator chiar si daca are intensitate 5. Unul de 7 care are 2 secunde poate fi mai lejer. Sunt multe chestiuni de luat in considerare.

Se zice ca cele mai rezistente cladiri sunt casa poporului si cele din jur (cu ministerele), inclusiv noua catedrala. Daca iti e frica, cauta acolo locuinta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate