Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asmita Gardens

- - - - -
  • Please log in to reply
873 replies to this topic

#811
Kunai

Kunai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2016
Ai zis corect: "la prima vedere". Multe lucruri de aici sunt doar in aparenta ok insa daca le iei la bani marunti ... te doare capul.
Fiecare cand ia decizia sa cumpere o locuinta are in vedere considerente proprii: apropierea de munca, spatiul oferit de locuinta, utilitatea acestui spatiu, mijloace de transport, apropierea de soacra/mama care sa-l ajute cu copiii, apropierea de locuri de distractie, etc. De asta decizia de a cumpara sau nu este influentata si de alti factori in afara de pret/calitate si eu nu m-am mutat aici pt. ca ar fi niste locuinte de calitate exceptionala. M-am mutat din cu totul alte considerente.

Opinia pe care am expus-o mai sus despre complex am rezumat-o din prima fraza: nu recomand cumpararea aici avand in vedere pretul raportat la calitate. In rest daca pe oameni ii avantajeaza din alte puncte de vedere vor alege in consecinta.

Daca o sa ma mut de aici o sa ma mut in zona de nord cu siguranta si o sa ma mut intr-un bloc mic nu intr-o epopee de asta unde se fac numai blaturi si magarii cu administrarea si costurile.

Edited by Kunai, 18 September 2016 - 15:01.


#812
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
@Kunai,ai scris negru pe alb exact ce nimeni nu a avut curaj sa ne spuna,FELICITARI pentru asta,daca te-as cunoaste personal din partea mea ai avea cate beri doresti.
Am tatonat pe "bajetii"de la agentia nushtu cum,cei care se ocupa "exclusiv"de vanzarea cotete...awwwwh apartamentelor de lucs din complex si mi s-a spui si mie ca "din pacate pretul nu este negociabil,nici macar 100E".

Asta cu procura ar fi tare,m-as gandi sa ii contactez din nou sa le cer procura insa ma cunosc dupa voce,nr de mobil,mail si nu cred ca ar tine vrajeala.

#813
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Kunai- iti multumesc ca mi-ai confirmat logica. Eu am luat in zona de nord, bloc micut, urmarit din faza de constructie, max 30 de apartamente, parcare subterana pe 2 niveluri, asociatie de locatari proprie and co. M-a costat mult (dar totusi mai putin decat in Asmita) si nu regret....Cand trec (rareori) prin zona blocurilor Asmita ma intreb cum rezista locuitorii cu nervii din cauza traficului si tiganiei...

#814
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
@10000 , mai taie din ele!!!
Inteleg ca sunt scumpe pt ceea ce ofera dar sa spui ca este tiganie in zona deja exagerezi. Du te noaptea pe la vitan sa vezi cum e, 13 septembrie, rahova etc.
In zona de nord umbla cainii cu covrigi in coada si nu stiu eu. De Bucurestii Noi ce zici? Si n Baneasa sunt destule zone pline tigani.
Avand in vedere pozitionarea f aproape de parcul tineretului si totusi de piata unirii chiar, luati va langa herastrau si o sa vedeti si diferenta la bani

#815
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Scuze, am vrut sa spun tiganiei din trafic (nu se respecta benzile, semnele de circulatie, fiecare merge de capul lui). Nu stiu prea multe legate de minoritarii din zona, nu am stat niciodata pe acolo si am fost o singura data in mall unde insa am vazut destui.

#816
somax113

somax113

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2013
Ce a spus kunai e 95-100% confirmat.

As mentiona ca
1.
la baile cu vana cu hidromasaj ai gaura de vizitare dar e mascata bine trebuie decupat cu cuterul in jurul a doua placi ceramice ....care sunt lipite pe o placa de metal cu colturi magnetice..si cele 2 placi au silicon ca si separatie fata de alte placi ....e trapa secreta ;)

2.
Ce am cerut sa se remedieze s-a remediat fara comentarii.

3.
Avem pe etaj grad de ocupare 80% si nu e galagie decat cand ies sa duc gunoiul se aude prin usa daca vecinii fac zgomot la ei in hol.

4. Tamplaria e f buna nu se aude cand ploua sau e vant, decat din baie unde scartaie clapeta de la ventilator cand bate vantul afara.

5.
Costuri 220 nelocuit , 300-400 locuit 3 camere 4 pers. Vara.

6. In max 1 an locatarii vor detine mai multe apt decat banca si vor avea majoritate de voturi la hotarari, acum se apropie de 50% la faza 2.

7.
Toate cheltuielile vin lunar pe mail in excell de la toate cele 4 turnuri.
Cheltuieli detaliate si toate contoarele de la absolut toate utilitatile.

8.
Administratorul e un tip foarte ok.


9.
Orice sugestie e luata in considerare.





#817
alindascalu

alindascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.02.2016

 seliukovaite, on 27 septembrie 2009 - 07:49, said:



Am semnat si gata cu tot balamucul si stresul din ultimul an. Nasol ca este inca zgomot si multa agitatie pe santier, dar oricum le-am luat ca sa le inchiriez asa ca mai astept pina se muta tot balamucul din celelalte turnuri in interior.
Pentru Maradona & CO........vedeti ca au adus sapun si funie la magazin. Apropo, stati tot in ghetourile alea cu 4 etaje din Ferentari, unde furati electricitate direct de la stilp, aveti WC in spatele blocului si pungi ECO de hartie in loc de geamuri?
Apropo, hotii astia de la Asmita au pus aer conditionat cu comanda digitala in loc de buton, au umplut baia de tot felul de bazaconii de inox (savoniera, suport hartie, umeras.....) in loc sa ma lase sa cumpar Versace cu fir de aur, nu au lift exterior de sticla cu vedere panoramica si ........... Asta e, m-am pacalit si asta e.
Acum esti unul din ãla care urla ca vrea sã dea în platã?

#818
Kunai

Kunai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2016

 somax113, on 21 octombrie 2016 - 22:06, said:

2.
Ce am cerut sa se remedieze s-a remediat fara comentarii.

Depinde ce probleme ai avut de remediat. Pt. cateva placi de faianta de schimbat sau o priza de reparat, nu cred ca au comentat.
Insa mergi si spune-le ca trebuie sa-ti remedieze instalatia electrica in toata casa pt. ca e subdimensionata sau ca trebuie sa-ti schimbe tot parchetul pt. ca s-a umflat deoarece la bai au pus niste scurgeri de 10 lei care au tinut fix de 10 lei si s-a scurs apa care s-a infiltrat prin pardoseala in toata casa deoarece cada a fost pusa direct pe sapa fara nimic altceva dedesubt sau sa-ti izoleze peretii despartitori de vecini pt. ca se aude tot prin ei si vezi atunci ce raspunsuri o sa primesti de la Asmita ... daca o sa primesti vreun raspuns.




3.
Avem pe etaj grad de ocupare 80% si nu e galagie decat cand ies sa duc gunoiul se aude prin usa daca vecinii fac zgomot la ei in hol.

Sunt etaje ocupate si 100%. Insa etajul tau sau al meu nu are relevanta raportat la gradul de ocupare al complexului.




5.
Costuri 220 nelocuit , 300-400 locuit 3 camere 4 pers. Vara.

Costurile au crescut de cand a fost adusa (pe spaga) firma lui Tirac.
Stiai ca echipa veche care stia sa umble cu instalatiile scotea un cost de aprox 130 de lei pe gigacalorie iar acum Tiriac scoate cost dublu? Tiriac incaseaza 6000 euro + tva pe luna doar pentru ca in situatie de avarie sa constate avaria si sa cheme alte firme care sa remedieze problema, fime care la randul lor taxeaza orice serviciu prestat.
In afara de banii astia incasati, taxeaza alte interventii cu vreo 6 euro /om/ora + tva iar in caz de avarii de urgenta incaseaza 20 euro pe ora + tva orice interventie de urgenta.



6. In max 1 an locatarii vor detine mai multe apt decat banca si vor avea majoritate de voturi la hotarari, acum se apropie de 50% la faza 2.

Chiar daca Asmita nu va mai avea majoritatatea apartamentelor asta nu inseamna ca proprietarii vor avea majoritatea voturilor la hotarari. In prezent la adunarile asociatiei se prezinta 20 de oameni care n-au nicio putere. Tot Asmita decide ce si cum. Gandeste-te ca Asmita are de vandut vreo 400 de apartamente (la preturi nesimtite). Va mai dura ceva timp pana vor vinde tot.





8.
Administratorul e un tip foarte ok.

Administratorul de la asociatie e o femeie. Cred ca nu la ea te refereai ci la ala de la banca, care fusese pana nu demult presedinte al asociatiei de proprietari iar parerea mea e ca ala e o jigodie.


#819
somax113

somax113

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2013

 Kunai, on 21 decembrie 2016 - 21:55, said:


Kunai, eu nu te contrazic, si sper ca realizezi ca suntem de aceeasi parte a baricadei ca si locatari in acest complex, avem cam aceleasi interese.

descriu doar ce am aflat eu pana acum.

Costurile au crescut asa e odata cu tioriac, cam cu 200-250 de lei pe luna de apartament, de unde si speranta mea anterioara ca odata ce asmita vinde  (Asmita nu are cum sa mai aiba 400 de apt de vanzare ca atatea au fost de toate la aceste 4 turnuri nu? Cred ca mai au cam 100-120) sa ne gestionam cum dorim noi, cat mai eficient.

Problema cu vana pe sapa e intradevar nasoala daca are scurgeri, si multe au. trebuie verificat imediat dupa cumparare si remediat, altfel problemele cresc ulterior si costul remedierii.

De aceea e bine ca ai adus-o in discutie, sa stie lumea de probleme.

Legat de administrator, eu vorbesc de fiul doamnei administrator.

#820
taraluitepes

taraluitepes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2013

 somax113, on 03 ianuarie 2017 - 13:43, said:


Kunai, eu nu te contrazic, si sper ca realizezi ca suntem de aceeasi parte a baricadei ca si locatari in acest complex, avem cam aceleasi interese.

descriu doar ce am aflat eu pana acum.

Costurile au crescut asa e odata cu tioriac, cam cu 200-250 de lei pe luna de apartament, de unde si speranta mea anterioara ca odata ce asmita vinde  (Asmita nu are cum sa mai aiba 400 de apt de vanzare ca atatea au fost de toate la aceste 4 turnuri nu? Cred ca mai au cam 100-120) sa ne gestionam cum dorim noi, cat mai eficient.

Problema cu vana pe sapa e intradevar nasoala daca are scurgeri, si multe au. trebuie verificat imediat dupa cumparare si remediat, altfel problemele cresc ulterior si costul remedierii.

De aceea e bine ca ai adus-o in discutie, sa stie lumea de probleme.

Legat de administrator, eu vorbesc de fiul doamnei administrator.


Salut! Cum se poate verifica vana cazii daca nu are nici o gura de acces?

#821
somax113

somax113

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2013

 taraluitepes, on 17 ianuarie 2017 - 15:43, said:



Salut! Cum se poate verifica vana cazii daca nu are nici o gura de acces?


exact cum am spus mai sus. daca ai vana cu hidromasaj, se poate verifica usor altfel trebuie sparta faianta.

#822
taraluitepes

taraluitepes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2013
Stau in Asmita de 1 an, am inca 3 prieteni care stau de peste 3 ani, nici unul dintre noi nu a avut vreuna dintre probleme enumerate de voi... scurgeri in bai, fisuri, zgomot de afara... singura problema este peretele comun cu vecinii pe orizontala prin care se aude destul de tare dar se remediaza cu o izolare care costa max 1000 ron... V-as ruga pe cei care stati in complex sa imi spuneti cu ce probleme REALE v-ati confruntat. Ca si cost de intretinere am platit 1000ron la 4 camere/3 persoane pe luna Decembrie, ceea ce mi se pare ok avand in vedere ca pe Blvd Tineretului la 2 camere bloc din 1976 plateam peste 500 ron.

#823
batanassorin

batanassorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2017
:))) au inceput cateva sute de apartamente si nu au fost in stare sa le vanda in 10 ani !!! imi pare bine la ce preturi au :)) inca 10 ani si vinde tot . Pe cand in alta parte fac zece de blocuri si  la vand in 2-3 ani :)) nu mult vro 10 blocuri pe an :))) jjejee

#824
taraluitepes

taraluitepes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2013

 batanassorin, on 25 februarie 2017 - 18:56, said:

Posted Image)) au inceput cateva sute de apartamente si nu au fost in stare sa le vanda in 10 ani !!! imi pare bine la ce preturi au Posted Image) inca 10 ani si vinde tot . Pe cand in alta parte fac zece de blocuri si  la vand in 2-3 ani Posted Image) nu mult vro 10 blocuri pe an Posted Image)) jjejee

Ai spus fix nimic. Ce sens are sa iti para bine ca nu vand ei apartamentele? Iti schimba tie viata cu ceva daca stau ei cu apartamentele nevandute.... Pana n-o sa scapam de mentalitatea asta cu "capra vecinului" tara asta o sa se scufunde in cacat din ce in ce mai rau...

#825
Kunai

Kunai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2016

 taraluitepes, on 29 ianuarie 2017 - 01:43, said:

singura problema este peretele comun cu vecinii pe orizontala prin care se aude destul de tare dar se remediaza cu o izolare care costa max 1000 ron...
Ai facut tu izolatie cu 1000 ron si ai scapat de zgomotul de la vecini? Sau doar ai aproximat asa o suma? Pentru ca eu stiu situatie unde s-au dat +1000 Euro pe izolatia peretelui dintre apartamente si nu s-a rezolvat mare lucru, tot se aude de la vecin.
Faptul ca omul in urma izolatiei a pierdut si spatiu din suprafata utila a apartamentului e bonus.
Pana la urma chiar daca ar costa si 2 lei aceasta izolatie tot nu e normal sa o plateasca proprietarul, treaba asta fiind un viciu ascuns al imobilului. Viciu care este in sarcina vanzatorului sa-l remedieze.





 taraluitepes, on 29 ianuarie 2017 - 01:43, said:

Ca si cost de intretinere am platit 1000ron la 4 camere/3 persoane pe luna Decembrie, ceea ce mi se pare ok avand in vedere ca pe Blvd Tineretului la 2 camere bloc din 1976 plateam peste 500 ron.
Stii cat era intretinerea la acelasi apartament acum cativa ani cand complexul era in insolventa si era administrat de Borza? Era de aprox. 2-3 ori mai ieftin.






 taraluitepes, on 29 ianuarie 2017 - 01:43, said:

Stau in Asmita de 1 an, am inca 3 prieteni care stau de peste 3 ani, nici unul dintre noi nu a avut vreuna dintre probleme enumerate de voi...
V-as ruga pe cei care stati in complex sa imi spuneti cu ce probleme REALE v-ati confruntat.
Gentilimanul sugereaza ca daca dumnealui si prietenii lui au avut norocul sa nu se confrunte cu astfe de probleme, acele probleme n-ar fi "REALE"?

#826
taraluitepes

taraluitepes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2013

 Kunai, on 13 martie 2017 - 21:10, said:


* N-am facut izolatie deci nu te pot contrazice. Sunt convins ca as rezolva problema peretelui zgotomos cu 1000 de euro pentru ca banii astia ar fi suficienti pentru izolarea unui perete de 10mp pentru a folosi produse profesionale de izolare fonica folosite la studiorile de inregistrari. Dar din moment ce nu am facut, tu ai dreptate 100%. Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu afirm ca sunt cele mai bune blocuri din Bucuresti, dar ca raport calitate pret mie mi se pare un pret decent. Ultimul apartament de 4 camere din complex , 171mp construiti, 106mp utili + balcon 39mp s-a vandut cu 160.000 euro adica 1510euro/mp util. Pe bulevardul Tineretului in blocurile din 1976 un apartament de 4 camere, 85mp utili + balcon 4mp se vinde cu 120.000 euro, adica 1411euro/mp util. Nu are sens sa comparam cele doua apartamente din nici un punct de vedere, sper ca suntem cu totii de acord.
* Daca te numeri printre cei care au cumparat in plin boom imobiliar, atunci cand un apartament cu 2 camere se vindea cu acelasi pret cu care se vinde cel de 4 camere acum, atunci iti inteleg pe deplin frustrarea. Nu spun ca nu exista problemele enumerate de tine, probabil m-am exprimat gresit, vroiam sa spun probleme GRAVE, care iti afecteaza viata si care nu se pot remedia. Stiu si eu cazuri cu robineti sariti din perete, bucati de gresie care sunau a gol si s-au spart dupa ceva timp, manere defecte la termopane care, in ciuda promisiunilor celor de la Asmita, nu s-au inlocuit niciodata, proprietarul fiind nevoit sa repare pe cheltuiala proprie, cu toate ca apartamentul este in garantie, usa de la intrare in apartament a carei izolatie fonica este egala cu zero ... dar astea sunt probleme care se pot remedia. Nu e normal sa existe, dar inca o data spun ca, in momentul de fata, nu acum 6 ani,  raportul calitate pret la Asmita  este decent, in comparatie cu alte blocuri construite in 3 luni (vezi blocul vis-a-vis de T2, de cealalta parte a Dambovitei care e vandut in proportie de 80% la 1600euro/mp util)
* Sunt 100% satisfacut de alegerea facuta, daca ar fi sa ma intorc in timp as face aceeasi alegere. Daca pe viitor voi deveni nemultumit de aceasta alegere, il vand si ma mut, nu astept sa intru in depresie din cauza unui robinet spart, a unui perete zgomotos sau a unei scurgeri proaste de la cada. Avem o singura viata, nu merita sa o consumam pe prostii. :)

*Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, acesta este ultimul meu post. Sunt interesat sa mai continui aceasta discutie, sau oricare alta discutie legata de Asmita Gardens doar daca cei care posteaza sunt locatari Asmita Gardens (chiriasi sau proprietari). Nu are sens sa dam ocazia tuturor analfabetilor care n-au nici o idee despre acest complex, sa intre si sa ne spuna cat de prosti am fost noi sa dam atatia bani pe un apartament intr-un bloc care "s-a inclinat si o sa cada la primul cutremur" , si cat de destepti sunt ei ca stau in blocurile construite de "tata Ceausescu" care n-au vicii si n-or sa cada niciodata. Probabil ca n-or sa cada, pentru ca sunt sustinute de gandacii de 5 cm lungime care le intra pe scurgeri in casa, sau de sobolanii care colcaie prin subsolurile infecte, sau de singurul lift de 1.2mp in care s-a pisat cainele vecinului de la etajul 3, acelasi lift in care ii cade jucaria copilului tau de 2 ani. Sa mai continui? Locuri de parcare zero, batrani care put a mort? N-are sens, le stiu ei mai bine, astia care stau in blocurile lui "tata Ceausescu" ;)

* O sa inchei cu un citat din popor: VULPEA, CAND N-AJUNGE LA STRUGURI, ZICE CA SUNT ACRI .

#827
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Ne auzim dupa cutremur...sau nu :)))

#828
XBit

XBit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.09.2005
@taraluitepes sunt si eu de aceeasi parere. Am citit si eu ce se scrie pe aici si sunt multe exagerari. Majoritatea locatarilor sunt multumiti. Probabil asta este si motivul pentru care nu stau pe forumuri sa isi exprime frustrarile.

Legat de administrarea complexului, proprietarii iau deciziile deja de ani buni. Deciziile sunt luate de comitetul executiv in care dezvoltatorul are 1 vot din 9. Ca unii nu sunt de acord cu ce decizii s-au luat pana acum, asta e altceva. In 400 si ceva de apartamente vor exista intotdeauna nemultumiti destui, la fel si zvonuri (unii au prea mult timp liber si imaginatie).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate