Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ce sanctiune primesc

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
dr4qul4

dr4qul4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.03.2005

View Postsanddy1964, on May 23 2007, 17:33, said:

Baietii intreaba ca sa se afle in treaba sau ca sa stie ce-i asteapta in caz ca sunt prinsi conducand o masina la care NU AU ACTE in strainatate...ce e greu de priceput.
Ca doar n-o sa spuna aici: ma duc sa ciordesc o masina si...
ca bine zici.
omu asta vrea sa plece in afara fara talon la masina ca sa nu i-l fure cineva. probabil ca pleaca si fara pasaport (sau buletin mai nou cu UE), ca din ce imi amintesc eu talonul e mai mic.
sau poate cine stie... o vrea omul sa faca turul europei nud in masina  :rolleyes:   . si va trebuii sa-l intelegem ca nu are unde sa-l tina.

p.s. eu si cand nu merg cu masina, tot se mai intampla sa am talonul la mine, pentru simplul fapt ca se afla in portofel langa permis si C.I.

Edited by MAK, 28 May 2007 - 14:45.


#20
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postdr4qul4, on May 25 2007, 00:39, said:

ca bine zici.
p.s. eu si cand nu merg cu masina, tot se mai intampla sa am talonul la mine, pentru simplul fapt ca se afla in portofel langa permis si C.I.
Nu inchide nici un Moderator topicul asta?Chiar sa-l stearga, poate le vin idei si altora... :cursing:

#21
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Despre ce talon e vorba? talonul de la cauciuc, lasa ma ca pe ala poate sa-l fure... Cumpara si tu un stalp, cara-l in portbagaj, si cand parchezi masina, plantezi stalpul si legi talonul de el, ce cauciucuri ai?

Cum sa faci Copie dupa talon?? si o vrei si legalizata??? WOW.

Dude, cumparati un portofel, o sa fie mult mai simplu (asta era la modul serios), ca sigur nu ai portofel. Eu am fabrica de facut portofele si incerc sa te prostesc, sa fac si eu un ban gramada, iti dai seama nu?

#22
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
radeti voi, dar scroafa-i moarta-n cocina. si eu am avut aceeasi dilema, chiar daca nu vreau sa fur nici o masina. :)

sandy, in Romania asiguratorul cere sa arati cheile masinii, talonul si cartea de identitate IN ORIGINAL, atunci cand pretinzi ca ti s-a furat masina. deci canci talon, canci bani.

atunci cand din intamplare voiam sa ma angajez in asigurari si faceam training am aflat ca daca nu aduci cheile si talonul si cartea, poti sa spui tu ce vrei ca banii nu ii vezi in caz de dauna. intrebarea mea a fost: daca la semafor sunt primul, stau la rosu, vine unul care imi fura masina (prin diverse metode:bataie,pistol etc.) eu nu o sa primesc nimic? indiferent ca actele poate imi sunt in masina sau in vreo servieta din masina?chiar daca am fost talharit si politia confirma? raspunsul a fost :NU!

cica sa umblu cu copia talonului la mine, nu cu originalul. am zis: pai bine, dar politia nu o sa aiba aceeasi parere cu mine. din punctul lor de vedere asta era solutia. plus ca li se parea imposibil sa fii talharit sau sa iti fure cineva masina avand actele in ea. pe de o parte ii inteleg, practic se feresc de frauda.

asa ca solutia cea mai simpla a fost: actele tot timpul la mine. dar asta nu  ma scapa in cazul in care sunt talharit..... asa ca am renuntat la portofel, mi-am luat o borseta in care tin cardurile, caietul cu notite, cartile de vizita, telefonul mai naspa,niste bani etc., iar la mine in buzunar tin actele masinii impreuna cu permisul si buletinul si cu banii cei mari. daca cineva o sa fie tentat sa ma talhareasca probabil imi ia borseta, asa ca actele raman la mine indiferent ce se intampla. singura chestie e ca actele se cam deterioreaza in buzunar daca nu sunt in portofel, asa ca mi-am luat vreo 2 folii de plastic in care le tin.

deci vladut, asta e solutia la problema ta. si asa am facut si cand am mers in strainatate.

sau na, fa-ti o copie pe care sa o poti tine in masina, iar originalul la tine. desi in cazul asta hotul primeste ajutor din partea ta, ca o sa aiba macar ceva acte de aratat la politie in caz de control.

#23
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Multumesc, mst !

M-a cam trecut un fior cand mi-am imaginat scenariul de la semafor. Din pacate e pertinent. Imediat m-am gandit la inchiderea centralizata actionata de la un singur buton din interior dar care are si functia de a inchide usile la o viteza de peste 20 KM/H. Totusi geamurile raman din sticala clasica usor de spart.

Eu n-am mers cu imaginatia atat de departe, m-am limitat la nenumaratele cazuri de furt din parcarea hotelului sau a mall-ului in locuri precum Bulgaria, Ungaria, Ucraina si multe altele. Dar tot asa usor poti sa ramai fara masina si la tine in cartier. Pai cum sa nu-ti fie teama !

Asadar, pentru mine termenul general de ASIGURARE incepe sa devina mai degraba NULITATE. Si imi pare rau sa spun asta pentru ca am privit foarte optimist dezvoltarea pietei de asigurari, inca de cand in Ro, exista doar ca idee.

Probabil ca n-as fi avut nici in ziua de azi un contract CASCO daca nu eram nevoit sa am o masina in leasing. Raman la parerea ca nimanui nu-i pasa de masina ta furata, cu atat mai mult firmei de asigurari care incearca in penmanenta sa gaseasca o clauza prin care sa se poata eschiva de la plata despagubirii. Nu inteleg la ce mai exista. Mi-ar placea sa cred ca nu e un lucru general valabil si ca poate doar in "tara noastra a nimanui" sa se intample astfel de ineptii.

Aveti grija pe cont propriu de bunurile voastre, chiar si asigurate, ca oricum nimanui nu-i pasa de ele !

Am retinut si solutia oferita de cineva mai sus cu monitorizarea GPS a masinii. E buna, nu foarte ieftina si accesibila, dar are si mici neajunsuri care pot deveni mari (daca masina e bagata intr-un garaj/tunel). Ramane sa ma documentez ...

#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postvladut_v, on May 29 2007, 12:35, said:

,........
DUPLICAT LA TALON!!!! Il lasi acasa.
CIRCULI CU ORIGINALUL DECLARAT PIERDUT.Ti-l fura, te doare-n pulpa.Te duci cu duplicatul care e ACTUL VALABIL LA ACEA DATA!!!!si gata, iei CASCO.
Daca te opreste si se prinde gaboru'-0.001% sanse, ii zici ca l-ai gasit exact atunci, nu e nici o pedeapsa.

Ce sa te mai documentezi atata cand nu are rost. :lol:  :lol:  :lol: Dai o bere!

Edited by sanddy1964, 29 May 2007 - 12:43.


#25
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Asigurarile de oriunde fac la fel! Esti tu frustrat acum, de aia ii injuri pe amaratii de la noi.
Intelegi de ce iti cer cele 2 chei ale masinii si cartea de identitate, dar nu intelegi de ce iti cer talonul?!
Hai ca esti culmea!
Ii dai dreptate lui mst cu talharitul la semafor, dar tie asta ti s-a intamplat? Sau ai lasat de buna voie actele masinii in torpedou (cum fac 90% din romanasi)?

#26
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
Eu tot nu inteleg de ce vladut se gabndeste la furtul masinii "cu talonul lasat in masina"....din parcarea hotelului, sau mall-urilor sau din cartier...
...pai  cinne te pune sa lasi talonul in masina....asta NU SE FACE...!
in masina lasi doar bagajele...nu bani, acte, carduri  :)

#27
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Posteb2e2, on May 29 2007, 21:49, said:

in masina lasi doar bagajele...
Bune si alea, nu? :naughty:
HAI CA A PRINS IDEEA OMU, CU AL DOILEA TALON SAU CU BUZUNARUL IN CARE TII ACTELE MASINII.
PS eu nu renunt la ipoteza mea, cu GERMANIA...Lasati Mall-urile din Ro!!! :naughty:

#28
Tzu-Man

Tzu-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 11.11.2003
Ca sa raspund oarecum in conformitate cu titlul topicului pot sa spun ca am avut norocul sa intalnesc singurul politist de treaba de cand mi-am luat masina.

   Am avut un accident in alta localitate decat cea de resedinta. Nu aveam nici un act la mine: carnet de sofer, CI sau talon. Intr-adevar, verificarile pt CI si Carnet de sofer le-au facut la sectia de politie, pt talon pur si simplu m-a crezut. Am primit amenda doar pt accident(caci de aia nu scapi chit ca mergi cu km/h) dar nu m-a sanctionat in nici un fel pt neprezentarea actelor.

  Acum cred ca la un control nu mai poti baga pastila ca nu ai la tine carnetul si in lipsa acestuia nu ai putea fi sanctionat, dar nu stiu daca te pot verifica si pt talon. Pt strainatate nu stiu chiar nimic.

[Inca un lucru pt care sa fiu atent acum ca imi fac casco]


   Vin si eu cu o intrebare care poate iar va face sa va ganditi ca vrem sa facem vreo escrocherie dar mie anul trecut mi-a fost furata geaca intr-un bar de pe scaunul de langa mine. Nu aveam CASCO nici cheile de la automobil doar ACTELEEEEEEEE toate.
   Asadar, daca aveam si cheile si un CASCO nu primeam nimic de la cei de la asigurari.
   Sa declar cea de-a doua cheie la incheierea unui contract de asigurare? Data viitoare sunt mai mult ca sigur ca nu imi vor fura actele, dar poate mi se schimba norocul si imi fura cheile.

#29
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Nu imi amintesc exact, dar cred ca exista in formularul acela incheiera a contractului casco
un patratel in dreptul caruia scrie: Detin 2 chei + mulajul acela de plastic in forma de cheie.
Fara sa-l bifezi, societatea cica poate refuza incheierea contractului de asigurare.

#30
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostTzu-Man, on May 30 2007, 03:00, said:

[anul trecut mi-a fost furata geaca intr-un bar de pe scaunul de langa mine. Nu aveam CASCO nici cheile de la automobil doar ACTELEEEEEEEE toate.
Asadar, daca aveam si cheile si un CASCO nu primeam nimic de la cei de la asigurari.
Sa declar cea de-a doua cheie la incheierea unui contract de asigurare? Data viitoare sunt mai mult ca sigur ca nu imi vor fura actele, dar poate mi se schimba norocul si imi fura cheile.
Reformuleaza ca se intelege ca aveai o geaca pe 4 roti! Pe ce sa primesti bani de la Asigurari? Ti-ai asigurat geaca?
Pai si ce daca ti-a furat geaca?Masina nu ti-a furat-o.O duceai acasa si gata.Faceai duplicat la toate actele si pe urm acirculai din nou.
Trebuie sa ai a doua chesie, desigur, ca declari asta la asigurari...nu o ai, asta e...declari de la inceput.

Edited by sanddy1964, 30 May 2007 - 07:55.


#31
helici_florin

helici_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 12.10.2006
Dar in caz ca iti pierzi talonul (certificatu de inmatriculare) ? Au cei de la asigurari vreo problema cu asta ?? Nu cred. Daca pierzi talonul, mergi la politie cu cartea de identitate a masinii (nu iti trebuie chei, iti zic sigur, si nici masina sa o vada nenea politaiu) si iti faci un nou certificat (pe care va fi mentionat insa "duplicat"). Iar mai apoi dupa 2 saptamani mergi la asigurari cum ca ti s-a furat masina (si o sa ai si chei, si talon, si carte de identitate si tot) si e cam greu sa iti dovedeasca cei de la asigurari ca masina ti-a fost furata inainte ca tu sa "pierzi" talonu si sa il refaci la politie sau ca tu aveai talonu in masina in momentul furtului.

Poate gresesc, nu stiu, dar ... mi se poate intampla oricui sa isi piarda portofelul cu toate actele din el. Banuiesc ca nu tre` sa mergi pe la casco sa le zici ca "stiti, mi s-a furat portofelu si imi refac actele".

Daca gresesc cer sa fiu scuzat :)

PS: toate 'indicatiile' de mai sus sunt pt cazul in care s-a furat masina si aveai si actele in ea .

#32
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Prin tara nici eu nu mai circul cu actele in original dupa ce le-am pierdut o data.
Am o copie color A4 plastifiata cu toate actele pe care o tin in torpedou, pana acum nu m-a oprit nimeni ca sa va spun ce parere are politia despre asta ( in aprox un an)
Prin europa nu m-as incumeta sa ma duc fara acte. Am un prieten care a fost oprit in germania si avea permisul ala vechi valabil 5 ani caruia i se prelungise valabilitatea inca 5 .
Dar pe el nu scria acest lucru si si-a luat o mare amenda... asa ca nu e de joaca.

#33
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View PostTzu-Man, on May 30 2007, 03:00, said:

Vin si eu cu o intrebare care poate iar va face sa va ganditi ca vrem sa facem vreo escrocherie dar mie anul trecut mi-a fost furata geaca intr-un bar de pe scaunul de langa mine. Nu aveam CASCO nici cheile de la automobil doar ACTELEEEEEEEE toate.
   Asadar, daca aveam si cheile si un CASCO nu primeam nimic de la cei de la asigurari.
   Sa declar cea de-a doua cheie la incheierea unui contract de asigurare? Data viitoare sunt mai mult ca sigur ca nu imi vor fura actele, dar poate mi se schimba norocul si imi fura cheile.

Pai stai ca eu nu inteleg: ce trebuia sa declari la Casco? Ti-a disparut si masina o data cu geaca? Daca iti dispar actele, chiar si una din chei, te duci frumos la politie, le declari furate si ti se vor elibera duplicate.

Discutia aici e cu totul in alta directie. Daca ti se fura masina cu tot cu acte si cu una din chei, cum dovedesti ca nu i-ai dat-o de buna voie?

Apropos de mers in strainatate: o familie s-a dus in Germania cu masina personala cu nr. de Romania. Intr-o benzinarie si-au facut de lucru cu un GPS. Stateau cu usile masinii deschise si se chinuiau sa-l monteze pe geam. Pe langa ei a trecut o masina de politie, care nu s-a oprit. Politistii s-au uitat destul de insistent la ei, dar nu au zis nimic. La doua sute de m de benzinarie politistii i-au oprit pe romanasi mai ceva ca-n filme. I-au pus cu mainile pe capota, au scotocit toata masina. Cauza: crezusera ca au furat masina. Ce s-ar fi intamplat daca le-ar fi dat politistilor copii de pe actele masinii sau de pe actele de identitate?

Edited by batman, 07 June 2007 - 14:44.


#34
andrei83

andrei83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.12.2002
Mie mi s-a intamplat sa pierd o cheia de la masina. Am vorbit imediat cu cei de la asigurari care m-au sfatuit sa asigur masina pana schimb incuietorile deoarece cat timp imi lipsea o cheie nu eram acoperit de asigurare. A  trebuit sa o tin in garaj cateva zile.naspa sentiment.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate