Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ce sanctiune primesc

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Probabil ca stiti prea bine ca una din clauzele contractuale ale unei polite CASCO include si prevederea cum ca bunul (masina) nu se despagubeste pentru furt daca TALONUL este in masina in momentul furtului.

Iar asupra mea, ca persoana, nu am unde sa tin talonul permanent. Datorita acestui fapt doresc sa renunt la a mai avea asupra mea talonul original al masinii, eventual voi purta la mine o copie dupa acesta.

In consecinta doresc sa stiu care este sanctiunea pe care o primesc in Romania, la un eventual control de rutina sau in caz de accident, daca nu am pe moment la mine talonul in original.

Dar, ma intereseaza mai mult ce sanctiune primesc in strainatate pentru aceiasi fapta de a nu avea talonul original la mine.

Asta in ideea de a lasa talonul la rude in tara, in localitatea de frontiera, pentru a putea sa-l iau rapid la mine daca ma intreaba cineva ceva de el la granita. Probabilitatea cam de 1 la 20 dupa experienta mea. Dar daca sunt deja "dincolo" si ma opreste politia ... ce patest ?

Mersi !

#2
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 vladut_v, on May 22 2007, 18:53, said:

Dar, ma intereseaza mai mult ce sanctiune primesc in strainatate pentru aceiasi fapta de a nu avea talonul original la mine.
Simplu, daca ai fi mers vreodata pe afara (exemplu GERMANIA) ai fi vazut sau remarcat ca e posibil sa ti se faca semn sa tragi pe dreapta, de catre vreun BMW530 sau Passat sau Audi A6 , care are si un display rosu p eluneta spate, unde scrie:
POLIZEI, BITTE FOLGEN.
Deci oamenii te trag in parcare si te legitimeaza.Apoi iti cer actele masinii , verifica seria de sasiu, o verifica in baza de date , se mai uita nitel prin portbagaj, deschid capota la motor, etc.Daca e ok, pleci.Daca nu ai un act ceva, TE IAU CU EI.Pana se conving ca e asa cum zici, iti ofera gazduire.Poate-ti si remorcheaza masina pe banii tai. Apoi platesti amenda ca nu ai talonul, obtii o copie a talonului de la Ambasada si gata.Pleci mai departe.Nu te retine nimeni.Vezi ce timp ai la dispozitie poate te ajuta ai nostri sa inveti si limba si obiceiurile nemtesti...
Crezi ca la aia sau  in Ungaria (mai rau) te crede cineva ca ti-e frica sa nu-ti fure masina?
PS In viata mea nu am auzit o tampenie mai mare ca cea pe care vrei tu sa o faci! Fa-o!

Edited by sanddy1964, 22 May 2007 - 18:27.


#3
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Iti dai seama ca nu ma intereseaza ce cred ei ... probabil sistemul lor de asigurari nu e la fel de tampit ca aici.
De ce crezi ca e bagata clauza asta in RO ? Simplu: 80% la suta din soferi (apreciere proprie) tin talonul, evident, in masina, in breteaua parasolarului sau in mapa din torpedou, etc. Restul de 20 de procente sunt soferite care cara dupa ele, ca trebuie-ca nu trebuie, o poseta/geanta ... deci problema e mai usor de rezolvat. Si uite asa, firma de asigurare e scutita de orice obligatie de despagubire. Poti sa ai tu 7 extinderi de casco pentru furt pe extern daca talonul de care zici tu ca ti-l elibereaza pana si o amarata de ambasada (copie), se afla in masina.

Nu prea ma intereseaza nici cu ce marca de masina se plimba politia din Germania, mai degraba asteptam un raspuns la obiect: cuamtum amenda, etc.

In Ro, pana la introducerea noului cod rutier din 01 12 2007, amenda pentru neprezentare talon, era 500.000 cu posibilitate de plata 1/2 in 48 ore ... din cate am auzit.

Edited by vladut_v, 22 May 2007 - 20:10.


#4
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
cit de mare e talonul asta de nu poti sa il cari cu tine? Cit o caramida?
Si daca lovesti pe cineva cum ii dai asigurarea?

Buletinul il ai la tine? Permisul? Cardul? Bani ai? Nici chei?

In schimb parca vad ca ai un un telefon cu mp3, camera, casti...

Edited by H725, 22 May 2007 - 20:23.


#5
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 vladut_v, on May 22 2007, 18:53, said:

Iar asupra mea, ca persoana, nu am unde sa tin talonul permanent. Datorita acestui fapt doresc sa renunt la a mai avea asupra mea talonul original al masinii, eventual voi purta la mine o copie dupa acesta.

eu chestia asta nu o inteleg....dar act de identitate ( pasaport) nu ai la tine....
ma gandesc ca doar nu mergi in costum de "oplaja" si nu ai un buzunar cevain acre ca tii actele...
e cam absurd  ;)

#6
raduta.bogdan

raduta.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.11.2006
Nu se poate face o copie legalizata dupa talon? In legislatie scrie ca suntem obligati sa avem la noi talonul in original?

#7
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 vladut_v, on May 22 2007, 21:08, said:

Iti dai seama ca nu ma intereseaza ce cred ei ...
Depinde ce masina ai, cam asta e chestia...la unele poti sa lasi talonul si pe bord la altele e indicat sa-l ai la tine pt ca daca e o masina pricopsita, mai devreme sau mai tarziu te opreste un gabor si daca nu ai acte, pierzi foarte mult timp.DACA AI TIMP DE PIERDUT, NU E NICI O CHESTIE, oamenii sunt politicosi....
Amenda e cam peste tot la fel.Faptul ca masina poate fi suspecta de a fi furata, e problema-daca nu prezinti actele.
PAI MERGETI FRATE CU ORIGINALUL, SAU DATI-L PIERDUT LA NOI, LUATI DUPLICAT SI GATA.Ala de la inceput lasati-l acasa si pe celalalt tineti-l in masin asa vi-l fure .Cand faceti reclamatia, prezentati talonul initial, pe care-l stiu si ei.
MAI! Voi va pregatiti sa dati o tzapa la Asirom???????? :lol:

Edited by sanddy1964, 22 May 2007 - 20:31.


#8
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 raduta.bogdan, on May 22 2007, 21:23, said:

Nu se poate face o copie legalizata dupa talon? In legislatie scrie ca suntem obligati sa avem la noi talonul in original?
...pleaca tu in starinatate cu o copie legalizata dupa act identitate , sau dupa pasaport sau dupa permis de conducere...wow  :)
...pai poate nu stii ca toate actele astea au ceva "sisteme" anti-falsificare....si care se mai verifica uneori  :)
...dar o multime de copii ...incearca marea cu degetul...
uneori lege ofera si perspective neplacute...dar neplacute rau.... :P

Edited by eb2e2, 22 May 2007 - 20:28.


#9
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Imi e frica sa nu patesc ceva in caz de accident. Cred ca o sa trimit o clona sa conduca masina in locul meu...

#10
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

 H725, on May 22 2007, 21:21, said:

cit de mare e talonul asta de nu poti sa il cari cu tine? Cit o caramida?
Si daca lovesti pe cineva cum ii dai asigurarea?

Buletinul il ai la tine? Permisul? Cardul? Bani ai? Nici chei?

In schimb parca vad ca ai un un telefon cu mp3, camera, casti...

TALONUL lasat in masina furata "valoreaza" cat pretul asigurat al masinii ! Dauna pe care nu o recuperezi in veci !

Pai se compara cu cateva zeci de lei + nervii de rigoare, cat costa refacerea oricarui act mentionat mai sus, sau cu pretul oricarui telefon vrei tu ... exceptand Vertu si alte minuni ?

Sa inteleg ca Asirom-ul e singurul care are stipulata aceasta clauza ?

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 vladut_v, on May 22 2007, 23:47, said:

TALONUL lasat in masina furata "valoreaza" cat pretul asigurat al masinii ! Dauna pe care nu o recuperezi in veci !

Talonu nu conteaza.Conteaza a doua cheie.Si unde tii pasaportul sau permisul sau asigurarea (cartea verde) acolo tii si talonul .
Voi chiar vreti sa ciorditi o masina sau ce?
La aasigurare, tre sa ai a doua cheie a masinii, si telecomanda aferenta.Nu talonul. Ala nu are nici o treaba. Si cartea de Identitate a masinii.Gata.

CE MASINA AI FRATE?

Edited by MAK, 25 May 2007 - 13:10.


#12
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Talonul este mare cit 5 bancnote impaturite in 2. Cum :drac: nu poti sa il cari cu tine in buzunar? Asta nu pot sa inteleg. DE CE TREBUIE sa il lasi acasa? Si la strand poti sa il iei cu tine. Si la solar.....

#13
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Oricum chestia cu Instant On e infailibila.Daca ai detector,iti dai seama,dar nu poti sa demonstrezi ca a fost folosit,iar daca nu ai habar nu ai cum te-au luat.Trebuiau sa se adapteze si ei cumva,ca altfel odata cu legalizarea detectoarelor le scadea dramatic numarul de amenzi.
Vorba cuiva de mai sus,ai luat-o ai luat-o....incecrci sa scapi cat mai ieftin.

#14
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006

 moki, on May 23 2007, 12:54, said:

Oricum chestia cu Instant On e infailibila.Daca ai detector,iti dai seama,dar nu poti sa demonstrezi ca a fost folosit,iar daca nu ai habar nu ai cum te-au luat.Trebuiau sa se adapteze si ei cumva,ca altfel odata cu legalizarea detectoarelor le scadea dramatic numarul de amenzi.
Vorba cuiva de mai sus,ai luat-o ai luat-o....incecrci sa scapi cat mai ieftin.
   Vorba cui de mai sus?  :))))

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Deci pe bune ca nu pricep o chestie, de ce e asa greu sa tii talonul (care e un pic mai mare ca permisul, pe care cred ca il porti la tine) la un loc cu permisul sau cu buletinul care e cu mult mai mare? Te faci muci des prin birturi? Uiti de tine? Te fura hotii des?

Dintre toate cunostiintele mele care conduc, daca sunt 2 sau 3 care isi tin talonul in masina. Restul il iau la ei, in portofel.

P.S. Daca te prinde fara acte ai 2 puncte penalizare si 2 puncte amenda. ;)

#16
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007

 ozrind, on May 23 2007, 14:34, said:

Vorba cui de mai sus?  :))))

Scuze.Credeam ca am postat pe topicul RADARE si vad ca am gresit.Scuze.Rog un moderator daca se poate sa mute reply-ul meu de mai sus pe acel topic.

#17
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 AlexIP, on May 23 2007, 14:59, said:

Deci pe bune ca nu pricep o chestie,

Baietii intreaba ca sa se afle in treaba sau ca sa stie ce-i asteapta in caz ca sunt prinsi conducand o masina la care NU AU ACTE in strainatate...ce e greu de priceput.
Ca doar n-o sa spuna aici: ma duc sa ciordesc o masina si daca ma prinde, tine sa le arat la fraieri o  copie dupa un talon romanesc? numerele fiind confectionate chiar in Germania, foarte usor...isi iau baietii o copie dupa un talon de Logan ( :lol: ), si apoi fac numerele respective, ba chiar si o asigurare RCA si Carte Verde in Ro pe numaru ala de la noi de aici.Ca daca neamtu verifica numarul respectiv, el NU IESE FURAT, masina fiind bine mersi la proprietar, pe care nu-l intreaba nimeni nimic.
Insa daca le verifica seria-si sper sa fie asa!!!-baietii raman acolo un timp mai indelungat.
E clar ca daca neamtu vede o copie, verifica seria in 10 secunde si scoate pistolu la ei.Cata tampenie...

Quote

Dar, ma intereseaza mai mult ce sanctiune primesc in strainatate pentru aceiasi fapta de a nu avea talonul original la mine.
Sa inchida cineva topicul asta ca e evident : ceva  e putred in Danemarca...

#18
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 vladut_v, on May 22 2007, 18:53, said:

Dar, ma intereseaza mai mult ce sanctiune primesc ....


in ro iti da 2 puncte penalizare si 1-2 puncte amenda. Deci daca te-a oprit de 7-8 ori intr-un an tre sa te duci sa le `livrezi` permisu pentru 30 zile :P

Edited by MAK, 28 May 2007 - 14:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate