Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Polite CASCO incredibil de mari

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
79 răspunsuri în acest subiect

#73
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 30.05.2005

View Postcornel001, on Aug 5 2007, 17:17, said:

Unde asta ?
pe www.allianztiriac.ro

#74
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 21.02.2007
Salutare

Revin la sfaturile multora de mai sus: folositi brokerii. Eu am fost obligat (leasing auto) si nu imi pare rau deloc: suma asigurata 10000 -> prima anuala 420 euro (12 rate a 35 de euro). De mentionat ca asigurarea este full (fara nici o fransiza, nici la furt) fiindca firma de leasing nu isi permite riscuri de genul acesta. Aveam de ales intre UNITA si OMNIASIG si am ales-o a doua.

La cealalta masina (17000 DDP) a iesit anul trecut 900 euro la allianz, cu fransiza 20% atat pentru avarie totala cat si pentru furt total. Inca n-am avut daune, dar mai este o luna pana se implineste anul... Sunt curios ce scoruri voi vedea.

Numai bine

Ion

#75
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
deci cand faci leasing, e mai avantajos? firma de leasing obtine un pret mai bun?

#76
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Un sfat

Interesati-va inainte de a incheia asigurarile prin BROKER!
Eu unul am patit-o!
Am incheiat asigurarea prin broker! Am platit lunar, primind chitanta pentru fiecare rata! Am avut o dauna, motiv pentru care am ajuns cu dosarul de dauna la societatea de asigurari!
Aici, SURPRIZA!
Cind m-am dus sa ridic banii de la casierie, m-au informat ca broker-ul cu care incheiasem asigurarea, nu mai depusese banii de luni bune!
Societatea de asigurari a ridicat din umeri si iata cum am fost nevoit sa platesc din buzunar!

In aceeasi ordine de idei, NU TOATE societatile firmele de leasing accepta incheierea asigurarilor prin broker! Motivul? Au patit-o si ei!

#77
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.360
  • Înscris: 03.08.2003
Mie mi-au calculat sumele de mai jos pentru 19.000 E. Degeaba poti face full casco daca iti cer aproape 9% din valoarea ei pe an. Cand am facut aveam 5.5% inclusiv la Generali, prin Broker. Mai exact diferenta de vreo 1000 E...dublu cum zicea cineva.
A 1070 570 EUR
B 1156 475 EUR
C 1243 380 EUR
D 1329 285 EUR
E 2123 0 EUR

#78
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostDragon Warrior, on May 23 2007, 15:36, said:

Pai eu stiu ca vorbiti de Casco, dar beleaua e ca si Casco si asigurarea obligatorie vor tine seama de aceleasi criterii. Cel putin in tarile mai vechi in UE asigurarile astea au criterii comune. Adica:

Vechimea soferului
Varsta soferului
Capacitatea motorului
Istoricul accidentelor/despagubirilor
De unde stiu ei vechimea soferului?

Te referi la data obtinerii permisului?

#79
solo7678

solo7678

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 20.11.2007

View Post$eb, on May 22 2007, 10:29, said:

Am fost si eu ca omul la terminarea perioadei de asigurare Casco la Alliantz sa imi recalculeze polita pe inca 1 an.

Noroc ca stateam pe scaun :huh:
Pentru o masina relativ ieftina, de 7500E, 8000 cat s-a facut acum, Dacia Logan, polita Casco ajunge cel mai ieftin la 19.500.000 lei vechi  :o  Bine, bine 1950Ron cea mai mica, dar cea mai mare polita, fara prea multe franchize cat e?
Cica 2000Euro  :lol: Buna treaba. Eu cred ca vor sa isi scoata cheltuielile la noile sedii in doar 2 ani! <_<
I-am spus sa se mai uite o data. Nimic, cica s-au scumpit "un pic".

Chiar am avut si o discutie personala si i-am spus ce ar face ea in calitatea mea de client Alliantz, daca anul trecut polita era de 9,5 milioane si acum intre 19,5milioane si 70 de mil.
Ba mai au o gluma in program.
O fransiza de 5milioane. Adica daca am o belea, eu platesc primii 5 milioane din dauna. Daca cineva imi sparge parbrizul sau rupe o oglinda, o platesc doar eu de 100 de ori, in conditiile in care deja dau o suma cu peste 100% marita fata de anul trecut.

Mie mi se pare o mare porcarie. Deja am renuntat la ei.

Mai stiti si altii mai competenti , sau eventual altii tot cu preturi aberante de genul asta pe care sa-i stiu sa ii ocolesc.


eu cred ca ala era batut in cap. eu am fost la allianz pentru casco - Renault Clio 3, evaluat 11.800 euro, iar polita ma costa 500 si ceva de euro pe an, cu fransiza de 370 ron - (pentru ca am 29 / 11 ani experienta si nu peste 30 de ani. de parca unu' de 40 si 2 ani experienta prezinta un risc mai scazut). la bcr asig pentru aceeasi suma, polita m-a costat 810 euro / 12 rate cu fransiza 0.

#80
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 343
  • Înscris: 06.05.2006
Am facut in martie 2007 doua asigurari CASCO la "BCR ASIGURARI" la pret bun. Am pus pozele lor la http://forum.softped...howtopic=323865

In plus, pe 26 decembrie 2007 am avut un accident destul de serios cu una dintre cele 2 masini, iar service-ul care a facut reparatiile a obtinut rapid acceptul de plata. Pana acum sunt multumit :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate