Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Polite CASCO incredibil de mari

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Am fost si eu ca omul la terminarea perioadei de asigurare Casco la Alliantz sa imi recalculeze polita pe inca 1 an.

Noroc ca stateam pe scaun :huh:
Pentru o masina relativ ieftina, de 7500E, 8000 cat s-a facut acum, Dacia Logan, polita Casco ajunge cel mai ieftin la 19.500.000 lei vechi  :o  Bine, bine 1950Ron cea mai mica, dar cea mai mare polita, fara prea multe franchize cat e?
Cica 2000Euro  :lol: Buna treaba. Eu cred ca vor sa isi scoata cheltuielile la noile sedii in doar 2 ani! <_<
I-am spus sa se mai uite o data. Nimic, cica s-au scumpit "un pic".

Chiar am avut si o discutie personala si i-am spus ce ar face ea in calitatea mea de client Alliantz, daca anul trecut polita era de 9,5 milioane si acum intre 19,5milioane si 70 de mil.
Ba mai au o gluma in program.
O fransiza de 5milioane. Adica daca am o belea, eu platesc primii 5 milioane din dauna. Daca cineva imi sparge parbrizul sau rupe o oglinda, o platesc doar eu de 100 de ori, in conditiile in care deja dau o suma cu peste 100% marita fata de anul trecut.

Mie mi se pare o mare porcarie. Deja am renuntat la ei.

Mai stiti si altii mai competenti , sau eventual altii tot cu preturi aberante de genul asta pe care sa-i stiu sa ii ocolesc.

Edited by $eb, 22 May 2007 - 10:32.


#2
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
2000 de euro prima de asigurare pt. 8000 de euro suma asigurata?
Astia nu sunt intregi la minte?

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
te-au vazut astia la ilegale cu lunganu? :))
aberant

#4
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Io cred ca ala la care ai fost, era beat...
Suna la sediul lor central si intreaba...

Edited by cornel001, 22 May 2007 - 14:00.


#5
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@$eb

Bre, ai avut vreo avarie in anul precedent cu masina si ai apelat la casco?

Eu platesc 890 de euro pe an la Allianz pentru o suma asigurata de 15.300 euro. Asta cu franciza 0.
Facand un calcul la 7500 de euro (cazul tau) ar veni cam la jumate adica 445 de euro adica aproximativ 1460 RON.

P.S. S-or fi gandit baietii de la asigurari ca loganul este o masina cu un grad de risc ceva mai ridicat.  :roflmao:

Edited by Night Elf, 22 May 2007 - 14:04.


#6
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Daca nu e lacomia societatii de asigurari (mi se pare complet absurd sa dai un sfert din cit ai dat pe masina pe un cel mai ieftin Casco, in niste conditii nu foarte avantajoase), atunci e o consecinta a abuzului de CASCO. Citi dintre noi (e un "noi" impersonal) nu au folosit CASCO, desi trebuia folosit RCA-ul celuilalt sau am facut un accident in care noi am fost de vina, da am preferat sa il despagubim din buzunarul propriu pe cel pagubit si apoi ne-am rezolvat propriile daune pe CASCO (am gasit-o lovita in parcare)  B)

#7
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View PostNight Elf, on May 22 2007, 15:03, said:

Bre, ai avut vreo avarie in anul precedent cu masina si ai apelat la casco?
Da am avut o avarie minora la o portiera si a trebuit revopsita.
Suma nu a depasit valoarea politei. Mi-au spus ca nu conteaza atat de mult valoarea daunei platite, ci doar ca am apelat la casco pentru rezolvarea ei.  Stupid. Iar daca nu aveam interventie , tot era mult mai scump. Aveau ei un tablel, cum ca masina deja merge pe 3 ani si uzura alea alea, - un cacat infim de procent pentru ca sunt al treilea an fraier de platesc , rezulta ditai suma!

EU unul nu mai vad o mare afacere in acest mod. Minim 1950 lei + 500 franchiza. Iar daca vrei fara franchiza 7000lei noi. -_-
Daca exclud cazul ca nu ma accidentez cu vreun tren, prefer sa mi-o rezolv singur, sau sa caut pe la altii.

Stiti vreo firma mai seriosa ?   Generelli am inteles au un pret bun.

#8
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Si eu am renuntat la Allianz din cauza asta (marire de % de risc de la vreo 6% pana la 16% din valoarea actualizata a masinii). Se pare ca nu conteaza atat de mult faptul daca ai folosit sau nu polita in remedierea vreunui incident (da, si eu am revopsit o portiera si o aripa pe Casco, doar nu era sa le las asa cum le-a semnat un dezaxat cu cuiul) cat factori precum varsta soferului, domiciliul si modul in care folosesti masina. In speta, daca esti din Bucuresti si ai sub 30 de ani Allianz nu iti va oferi sub dublul cotatiei pe care ai putea-o obtine de la orice alta societate de asigurari. Aia e, s-au aliat cu statistica pentru a-si satisface actionarii  :huh:

#9
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Du-te la altii, astia de la Alianz or sa guite la anu de foame, parca vad ca dau preturile mai jos ca anu trecut.

#10
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Am senzatia ca Alianz nu fac chestia asta singuri. Toate firmele de asigurari o vor face. Cel putin in EU chestia asta e de mult valabila. Un motociclist de 20 de ani care vrea sa isi asigure casco motorul super sport de 600cmc ori nu este asigurat de nimeni, ori are o prima de asigurare prohibitiva (depaseste 50% din pretul motorului)

Prin urmare, autorul threadului sa faca bine sa zica si cati ani are si de cati ani conduce, pentru ca in UE conteaza asta foarte tare.

De exemplu eu care am 28 de ani si conduc de 11 ani platesc mult mai putin (290 EUR) decat un coleg de al meu de 38 de ani care conduce de 2 ani (420 EUR)(Cipru). Ah, si ma refer la asigurarea obligatorie, pentru ca asigurare totala nu e cazul. Amandoi avem maisini mai vechi de 10 ani.

Edited by Dragon Warrior, 23 May 2007 - 06:51.


#11
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Pai noi vb. de Casco.   Poate tu ai o masina cu mai multi cmc decat el la aia obligatorie.

#12
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Am avut CASCO la Allianz din 2003 (din 2002, dar atunci pe numele tatalui meu). Din 2003 n-am utilizat pentru nici o avarie. Anul trecut mergeam sa reinnoiesc polita. Pana atunci plateam in jur de 12millioane. Cand mi-au spus ca e 20 de milioane cu franciza si cu reducere, am spus ca nu, renunt. Am platit deja o multime de bani din care puteam sa repar fara probleme masina ani intregi. Masina era evaluata in jur de 6500 euro (avea 10 ani impliniti). Au mai spus ca masini atat de vechi nici nu se asigura daca te duci la ei, numai daca ai fost si inainte acolo.
Acum imi e frica cateodata ca cineva o sa fure daca ma duc in orase mari sau in strainatate, dar tot nu mi se pare corect ce au cerut. Am cumparat un blocaj la volan (care sa spun ca are o utilitate cat pretul lui...mai nimic. Abia am gasit o pozitie unde chiar sa blocheze volanul).
Deci nu la CASCO la Allianz. Si nu nici RCA la Allianz, si acolo trebuia sa platesc de doua ori pretul de la BCR. Stiu ca sunt corecti si daca ai masina de valoare mare merita sa lucrezi cu ei, dar pentru mine au depasit limita.
(Sa spun ca atunci am facut o mica cercetare pe net la CASCO si unii asigurau numai pana la 6 ani, iar preturile si la celelalte societati au fost foarte mari comparativ cu anii precedenti.)

#13
andrei0241

andrei0241

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.05.2007
Pentru Logan stiu ca cei de la Generali aveau o oferta speciala. Undeva sub 1000ron parca.

#14
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Postfiberspeeder, on May 23 2007, 12:45, said:

Pai noi vb. de Casco.   Poate tu ai o masina cu mai multi cmc decat el la aia obligatorie.

Intre masina mea si a colegului e o diferenta de cativa centimetri cubi. Oricum ambele masini au pana in 1600cmc si e diferenta de 1 an intre data fabricatiei.

Pai eu stiu ca vorbiti de Casco, dar beleaua e ca si Casco si asigurarea obligatorie vor tine seama de aceleasi criterii. Cel putin in tarile mai vechi in UE asigurarile astea au criterii comune. Adica:

Vechimea soferului
Varsta soferului
Capacitatea motorului
Istoricul accidentelor/despagubirilor

Ah, da, si sunt nominale. Adica nu au voie sa conduca masina decat persoanele trecute in anexa asigurarii.

Asa ca pregatiti-va sa platiti bani grei pe asigurari. In strainatate deja nimeni nu isi mai face asigurare full pe o masina mai ieftina de 15000 de euro sau mai veche de 2-3 ani. Pur si simplu nu merita. Nu mai zic ca poti sa iti lasi telefonul mobil si portofelul la vedere pe bord cu masina descuiata si tot acolo le gasesti la intoarcere.

Intr-un fel e bine ce se intampla. Mai ales cu fancizele. Romanul s-a obisnuit ca pentru cea mai minora zgarietura sa se duca la service si sa faca o interventie de 300 de euro pentru ca are Casco (Cei care au facut chestia asta in trecut or sa sufere cel mai mult la prima de asigurare). Mi se pare normal ca asigurarile sa incerce sa limiteze fenomenul asta. Asigurarea Casco nu este un drept. Este un privilegiu.

Edited by Dragon Warrior, 23 May 2007 - 14:52.


#15
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Adevarul e ca Allianz are cel mai mare tarif de pe piata dar asta nu e ceva nou si pana acuma ei erau cei mai scumpi dar si cei mai seriosi. Era normal ca Allianz sa mareasca tarifele avand in vedere ca anu trecut au avut in jur de 100 de milioane de euro incasari de pe Casco si au platit daune in jur de 110 milioane de euro. Chestia cu fransiza e o masura de protectie a firmei; asta este o practica a majoritatii firmelor de asigurare din comunitatea europeana. Pe termen scurt companiile care practica preturi mai mici vor avea de castigat dar cand vor incepe sa plateasca o gramada de daune si aici ma refer la daune minore vor avea de suferit si vor urma si ei exemplul companiilor din comunitatea europeana. Deja si Bcr asigurari si Astra au inceput si ei sa introduca fransize la asigurarile casco.
Oricum la Allianz poti, pentru persoane fizice, sa-ti calculezi singur pe net cat te ajunge Rca si Casco.
In concluzie ca sa platesti cat mai putin la asigurari apeleaza la un broker de asigurare.

#16
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postciomo, on May 24 2007, 09:46, said:

In concluzie ca sa platesti cat mai putin la asigurari apeleaza la un broker de asigurare.

Sau mai bine zis, incearca la mai multe Societati, nu numai la una, ocolind excrocii de la Unita, etc etc
Ca asa-mi recomanda mie cineva (broker) Unita-cereau si aproape cat Allianz si sunt si vai mama lor-vezi alte topicuri de pe Forum ...Cel mai bun broker esti chiar tu, daca stii sa-ti ceri discounturile posibile si imposibile cu convingere.

#17
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Post$eb, on May 22 2007, 15:56, said:

Da am avut o avarie minora la o portiera si a trebuit revopsita.
Suma nu a depasit valoarea politei. Mi-au spus ca nu conteaza atat de mult valoarea daunei platite, ci doar ca am apelat la casco pentru rezolvarea ei.  Stupid. Iar daca nu aveam interventie , tot era mult mai scump. Aveau ei un tablel, cum ca masina deja merge pe 3 ani si uzura alea alea, - un cacat infim de procent pentru ca sunt al treilea an fraier de platesc , rezulta ditai suma!

EU unul nu mai vad o mare afacere in acest mod. Minim 1950 lei + 500 franchiza. Iar daca vrei fara franchiza 7000lei noi. -_-
Daca exclud cazul ca nu ma accidentez cu vreun tren, prefer sa mi-o rezolv singur, sau sa caut pe la altii.

Stiti vreo firma mai seriosa ?   Generelli am inteles au un pret bun.
Nasol $eb.
Vezi avantajul de a avea masina in leasing?  :naughty:

Si eu recomand apelarea la un brocker de asigurari. Eu de exemplu am prins niste discounturi ca sa zic asa, alias franciza 0 si conform contractului indiferent de cate avarii as avea nu mi se va modifica valoarea politei, mai mult nu platesc nici reintregirea politei, conform aceluias contract negociat, thank`s to my brocker.  :kisstogether:

Oricum la mine valoarea asigurata e mai mare cam cu 2000 de euro decat pretul de achizitie al masinii asa ca ei nu pierd orice ar fi, dar desi platesc ceva mai mult, chiar dorm linistit.
A fost asigurata la pretul DDP cu 30% taxe vamale, in timp ce au em luat-o cu 6% taxe vamale.  :rolleyes:
Doamne ce bine ar fi daca mi-ar fura-o cineva in primii 3 ani, cu banii de pe polita mi-as lua varianta full.  :notangel:

#18
Hxx

Hxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.05.2007
Alliantz are reputatia de bun-platnic. Insa are si preturi pe masura. Si eu am renuntat la Alliantz (mergand pe ideea ca sunt foarte grijuliu cu masina)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate