Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Polite CASCO incredibil de mari

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Eu mi-am facut zilele astea un calcul la o Skoda Octavia 2 cu valoarea de nou de 23.000 de euro si cel mai ieftin m-a ajuns la Bcr si la Allianz (mentionez ca o voi lua pe numele tatalui meu). La Allianz m-a ajuns vreo 650 si la Bcr vreo 700. Norocul meu e ca tata are de mult permisul si are si ceva ani. Daca faceam casco pe numele meu plateam aproape dublu.
Acuma mai urmeaza sa ma decid la ce companie.

#38
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006

View Postciomo, on May 29 2007, 16:18, said:

Eu mi-am facut zilele astea un calcul la o Skoda Octavia 2 cu valoarea de nou de 23.000 de euro si cel mai ieftin m-a ajuns la Bcr si la Allianz (mentionez ca o voi lua pe numele tatalui meu). La Allianz m-a ajuns vreo 650 si la Bcr vreo 700. Norocul meu e ca tata are de mult permisul si are si ceva ani. Daca faceam casco pe numele meu plateam aproape dublu.
Acuma mai urmeaza sa ma decid la ce companie.


Pai vezi la Alianz ca-ti baga franciza, cam nasol.

#39
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
fransiza e de 110 euro pentru fiecare dauna

#40
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Pai nu mai bine gasesti o firma care in aceeasi bani nu ai franchiza?

NU vreau sa fiu rau inteles, dar consider ca Alliantz sunt cei mai scumpi de pe piata . Au fost lideri dar vad ca doresc cu pasi repezi sa scape de aceasta "povara".

Eu am fost 2 ani la ei, acum ma mut si cu asigurarea Casco si casa si RCA la altii.

Pana la urma mi-e mila de ei, dar si mai mila imi este de mine. :peacefingers:

Edited by $eb, 30 May 2007 - 09:48.


#41
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006

View Postciomo, on May 30 2007, 09:12, said:

fransiza e de 110 euro pentru fiecare dauna


Pai si iti convine ca pt. fiecare zgarietura sa dai tu banu?    Cauta pe altii, parerea mea

#42
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Da cine a zis ca trebuie sa ma duc la asigurari pentru fiecare zgarietura. Astept sa se adune mai multe :)
Parca as prefera sa adun mai multe zgarieturi si sa ma duc o singura data sa le avizez (deci platesc o singura data fransiza) decat sa ma duc la alta firma de asigurari la care sa ma tina o gramada de timp prin service. Si in plus la Allianz pot sa ma duc la orice service vreau eu; deci as putea sa vb cu tipii de la service sa incarce factura exact cu 110 euro cam cat ar fi fransiza.

#43
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da, dar cheltuielile alea trebuiesc avizate mai intai de tipii de la societatea de asigurari, nu? :)

#44
da(m)n

da(m)n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.09.2006

View Postciomo, on May 30 2007, 12:59, said:

Da cine a zis ca trebuie sa ma duc la asigurari pentru fiecare zgarietura. Astept sa se adune mai multe :)
Parca as prefera sa adun mai multe zgarieturi si sa ma duc o singura data sa le avizez (deci platesc o singura data fransiza) decat sa ma duc la alta firma de asigurari la care sa ma tina o gramada de timp prin service. Si in plus la Allianz pot sa ma duc la orice service vreau eu; deci as putea sa vb cu tipii de la service sa incarce factura exact cu 110 euro cam cat ar fi fransiza.

Nu cred ca ai inteles ce inseamna franSiza. Franchiza este altceva.
Fransiza de 110 E inseamna ca: la orice deviz de la service, PRIMII 110E ii platesti tu. Daca mai trebuie pune si asiguratorul bani. Daca nu - tu sa fii sanatos. Deci te duci de 3 ori in service pentru cate o zgarietura : platesti 330 E si ei nu platesc nimic ;). Scopul fransizei este de a "responsabiliza" userul. Acuma eu personal consider ca-i o bataie de joc. Dauna totala sau furt sunt sanse f. mici iar primele de asigurare is cam babane.

Sugestie ;) : mergi la o companie ( caz real BCR ) care-ti asigura masina pe ce suma vrei tu. Pune-l pe baiatul ala acolo sa calculeze cat iese o polita fara fransize la suma dorita de tine. Si mai pune-l sa calculeze o polita la o suma mai mare - a.i. scazand fransiza la dauna totala / furt tu sa ramai cu aceeasi suma (dorita de tine). In mod cert varianta a 2-a e mai ieftina ;).

#45
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View Postciomo, on May 30 2007, 12:59, said:

deci as putea sa vb cu tipii de la service sa incarce factura exact cu 110 euro cam cat ar fi fransiza.

View Postromaximusro, on May 30 2007, 19:51, said:

da, dar cheltuielile alea trebuiesc avizate mai intai de tipii de la societatea de asigurari, nu? :)

La orice interventie service, asa cum a spus si romaximus exista un inspector care verifica orele de service, durata din catalog pe fiecare manopera, preturile pietei pentru acel service, etc,etc.
Tu crezi ca ei au inceput de ieri de azi afacerea asta?

La mine au incarcat factura pentru vopsirea unei portiere cu 150 lei (1,5milioane vechi), deci un amarat de 45 de euro si s-au sesizat imediat asiguratorii de la Alliantz.
Au scos de acolo tot felul de aberatatii cum ca au demontat macaraua geamului, schimbat nu stiu ce bucse,etc.
Toate erau taiate de pe deviz si nu au fost negate de service.

Asa ca nu prea merge calculul de acasa cu cel de la service!  ;)

PS: Daca tu vrei musai la Alliantz desi mai toti iti spunem ca s-au nasolit treburile pe acolo, e decizia ta. Tu faci, tu tragi. Bafta!

Edited by $eb, 31 May 2007 - 08:43.


#46
summa

summa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2006

View PostDragon Warrior, on May 23 2007, 14:36, said:

. Mi se pare normal ca asigurarile sa incerce sa limiteze fenomenul asta. Asigurarea Casco nu este un drept. Este un privilegiu.

Colegu' ori lucrezi pentru vreo firma de-asta de asigurari,ori ai confundat dreptul cu privilegiul.Cand platesc un lucru,am dreptul sa-l folosesc,nu privilegiul.Ca polita casco nu e cadou din partea Alliantzului,ca sa fie un privilegiu folosirea ei.Numai bine

#47
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Just for the record, ce prejudecati aveti fata de Asirom?

#48
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View PostAlexIP, on May 31 2007, 11:38, said:

... ce prejudecati aveti fata de Asirom?
Am acceasi parere despre Asirom pe care o am si despre Logan.  :lol:

Eu recomand in ordinea asta:
Allianz, Generali, .... unde vrei sa te risti.

Edited by MAK, 31 May 2007 - 18:13.


#49
da(m)n

da(m)n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.09.2006

View Postsumma, on May 31 2007, 11:37, said:

Colegu' ori lucrezi pentru vreo firma de-asta de asigurari,ori ai confundat dreptul cu privilegiul.

Amice nu lucrez la asigurari. Si eu platesc o suma maricica.
Poate m-am exprimat gresit - cauta tu un cuvant care sa mearga :). Ca exemplu: afara multe masini sunt zgariate si totusi nu sare nimeni tup la asigurare - de ce? Pentru ca au acele fransize / pentru ca le creste asigurarea etc. Asigurarea este impotriva unor daune - tu stabilesti cat esti de "sensibil" - te doare la patina de zgarieturi - accepti fransiza. Vrei orice polish sa-l faci pe banii Allianz - platesti.

As fi curios daca tu mi-ai asigura mie masina pe banii care-i dau la Allianz ;). Si cand vin cu o urma de zgarietura sa sari in schema sa o vopsesti la cel mai tare atelier din oras - chiar daca nu trebuie - pentru ca asa vrea muschii mei ca eu platesc;).

Edited by MAK, 31 May 2007 - 18:13.


#50
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Sa cumperi un Ferarri este un privilegiu, nicidecum un drept. Te invit sa te duci cu sacul de bani la Ferarri si sa incerci sa cumperi o masina. Plus ca dreptul de a iti selecta clientela nu ti-l poate refuza nimeni.

da(m)n, omul ma citase pe mine, dar ma rog, e bine ca iei parte la discutie ;)

Edited by Dragon Warrior, 31 May 2007 - 13:42.


#51
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
chestia cu fransiza la Allianz mi se pare destul de ok. Pana la urma tu produci accidentul deci avand in vedere ca e vina ta e normal sa suporti si tu o suma de bani. Ceea ce nu-mi convine deloc este ca exista posibilitatea sa o gasesti lovita in parcare sau mai gade vreo macara (acuma e la moda prin Bucuresti) la care trebuie sa suport fransiza (eu ce vina am in cazul asta ?????????) Oricum dintre toti asiguratorii din Romania Allianz mi se par cei mai seriosi si au si retea bine dezvoltata

#52
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Apelati bre la brockeri mai bine in loc sa va vaitati pe forumuri ca vai ce scump este.  :peacefingers:

#53
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Pai si ce, brokerii astia au preturi preferentiale la Alianz?   Si daca da, ies mai ieftin cu 2% sau cat?  Nu renteaza.

#54
summa

summa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2006
Da,ok,e un privilegiu sa-ti cumperi un Ferrari,dar odata cumparat e dreptul tau sa-l folosesti.Ai dat banii pe el,adio si la revedere.Ii pui praguri GTI din targ,ou kinder la antena,si bagi manele cate poti.Pentru ca e lucrul tau,si faci ce vrei cu el.Din momentul in care am platit un lucru,este dreptul meu sa-l folosesc cum stiu si cum vreau,nu un privilegiu...Bafta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate