Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Viata are prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sorinir

sorinir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.11.2005
Cred ca e necesar sa aduc in discutie, superficialitatea celor care ar trebui sa implementeze acest concept.
Zilele trecute, circulam pe sectorul de drum DN 28/E 58, in apropierea unei localitati am observat in oglinda retovizoare din stanga o masina  a Politiei, fara lumini de urgenta aprinse, care rula in spatele meu. (Acel sector de drum are, pe langa benzile de circulatie, acostamente marite pt. circulatia vehiculelor cu deplasare lenta.) Am intentionat sa intru pe acostament, pentru a permite masinii de Politie sa inainteze, dar in momentul in care m am asigurat si in oglinda din dreapta am observat un autovehicol care circula in paralel cu masina de Politie si putin mai avansat, pe acostament, in dreptul jumatatii autovehicolului meu. Bineinteles ca cei din masina de Politie au luat  intentia mea de a lasa liber mijlocul drumului, o chestie normala, si au intrat in depasire fara a se mai asigura daca din fata vine ceva, fara a semnaliza intentia de depasire, sau daca au loc unde sa revina pe banda.
Din fericire am scapat cu totii. Nu mica mi a fost mirarea cand la intrare in localitate era acelasi achipaj de Politie, oprit,  si nu a incercat sa opreasca si sa ceara explicatii niciunuia din autorii incidentului.
  Ca o nelamurire a mea, totusi acest program " Stop accidentelor. Viata are prioritate ! " cui se adreseaza ? Poate extraterestrilor, care ne urmaresc de pe orbita. Oare de la ei se vede, ca da bine acest slogan ?
   Cred ca, asa cum am aratat mai sus, vinovati suntem toti cei inplicati in fenomenul "Trafic", unii pentru actiuni impotriva legii, ( vezi eu intrand pe acostament pentru o masina care era in timpul serviciului, ca si mine, nu intr o urgenta si colegul meu de trafic, care a considerat ca acostamentul e o portiune numai buna de a scapa de un " fraier" care circula regulamentar.

#2
sorinir

sorinir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.11.2005
[Cred ca e necesar sa aduc in discutie, superficialitatea celor care ar trebui sa implementeze acest concept.
Zilele trecute, circulam pe sectorul de drum DN 28/E 58, in apropierea unei localitati am observat in oglinda retovizoare din stanga o masina  a Politiei, fara lumini de urgenta aprinse, care rula in spatele meu. (Acel sector de drum are, pe langa benzile de circulatie, acostamente marite pt. circulatia vehiculelor cu deplasare lenta.) Am intentionat sa intru pe acostament, pentru a permite masinii de Politie sa inainteze, dar in momentul in care m am asigurat si in oglinda din dreapta am observat un autovehicol care circula in paralel cu masina de Politie si putin mai avansat, pe acostament, in dreptul jumatatii autovehicolului meu. Bineinteles ca cei din masina de Politie au luat  intentia mea de a lasa liber mijlocul drumului, o chestie normala, si au intrat in depasire fara a se mai asigura daca din fata vine ceva, fara a semnaliza intentia de depasire, sau daca au loc unde sa revina pe banda.
Din fericire am scapat cu totii. Nu mica mi a fost mirarea cand la intrare in localitate era acelasi achipaj de Politie, oprit,  si nu a incercat sa opreasca si sa ceara explicatii niciunuia din autorii incidentului.
  Ca o nelamurire a mea, totusi acest program " Stop accidentelor. Viata are prioritate ! " cui se adreseaza ? Poate extraterestrilor, care ne urmaresc de pe orbita. Oare de la ei se vede, ca da bine acest slogan ?
   Cred ca, asa cum am aratat mai sus, vinovati suntem toti cei inplicati in fenomenul "Trafic", unii pentru actiuni impotriva legii, ( vezi eu intrand pe acostament pentru o masina care era in timpul serviciului, ca si mine, nu intr o urgenta si colegul meu de trafic, care a considerat ca acostamentul e o portiune numai buna de a scapa de un " fraier" care circula regulamentar.), pe cei care nu aplica, sau aplica la bunul lor plac litera legii si cei care legiferaza fara a se gandi cum se va aplica legea mai departe. Spun asta pentru ca acea fasie (acostamentul largit) de pe drumurile nationale, modernizate, sunt lasate inafara legii, la interpretarea de buna voie a fiecaruia. Fara semnalizare si fara niciun statut clar definit.

P.S. Conduc un camion care poate si dezvolta viteza necesara pentru drumuri nationale. Nu mi se pare corect sa ies de pe drum pentru cei care doresc sa fie contravenienti, chiar daca am banda de rezerva, dar nesemnalizata. E optiunea lor si poate a celor care in loc de vanatoarea de audienta cu barfe si accidente spectaculoase, ar trebui sa spuna si doua vorbe despre circulatie, in sens educativ.

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
numarul de accidente in care sunt implicate autovehiculele politiei romane este imens, la fel ca si procentajul cazurilor in care ei sunt responsabili pentru producerea lor. google imi este potrivnic la ora asta dar stiu sigur situatia pentru ca am vazut-o la stirile de la ora 19:00 cu numai cateva zile in urma.
cei mai periculosi sunt absolventii proaspeti care primesc o 'fiara' de Logan pe mana...
si uite-asa se alege praful

#4
sorinir

sorinir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.11.2005
Ce putem face ? Nu putem fi indiferenti, totusi.

#5
sorinir

sorinir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.11.2005
Prietene de la ABN, mai gandeste te si trimite oferta pe mail ul meu. Rog administratorul forumului sat e redirectioneze. Sper ca ai nimerit gresit.

Edited by sorinir, 19 May 2007 - 00:58.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postsorinir, on May 19 2007, 01:50, said:

Prietene de la ABN, mai gandeste te si trimite oferta pe mail ul meu. Rog administratorul forumului sat e redirectioneze. Sper ca ai nimerit gresit.

vorbesti cu bot-ul? :rolleyes:

#7
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postmianna, on May 20 2007, 19:58, said:

vorbesti cu bot-ul? :rolleyes:

:rolleyes: bot-ul? .. :confuzzled:
ABN Amro bot in order to receive his current balance... :confuzzled:

Edited by sanddy1964, 20 May 2007 - 19:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate