Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Jocuri virtuale extinse in realitate: brainstorming pentru Bucuresti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
E vorba de un joc oarecum popular in Japonia in care pionii lui sunt chiar jucatorii ce folosesc GPS-ul de pe telefoanele mobile ca sa se integreze harta jocului, de unde pot primi instructiuni.

http://www.thefeatur...0501&ref=775270

Acum, intrebarea e asa: cum va tenteaza sa facem si noi asa ceva aici? Of course, nu avem GPS, dar macar avem telefoane cu care putem comunica sincron (convorbire) sau asincron (SMS, MMS). Harta se poate simplifica luand repere (gen: Piata Univ este (0,0) sau punctul AB, Piata Romana este (-1,0) sau AA, etc)

Acum vine marea intrebare: despre ce e jocul si cum se integreaza cu comandarea de pe web?

Interested in some brainstorming?

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ideea e supercool. problema e ca pana o sa inteleaga MELITZIA ce si cum (ce joc domn'... ma lashi?) , o sa scada entuziasmul.... lol

#3
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Da' Politzyeah nu trebe' sa stie ce facem noi acolo, ca nu o sa ne impuscam pe strazi in nici un fel.

#4
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
M-am uitat peste articol si pare foarte interesant.
O idee ce as dezvolta-o eu peste acest joc este urmatoarea.

2 echipe formate din mai multi membrii. Fiecare om "impuscat" inseamna un punct in plus pentru echipa. A impusca = distanta minima dintre cei doi sa fie mai mica decat X (= 10) metri. Un fel de CS live :)

#5
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Din cauza arhitecturii frugale, nu cred ca putem face ceva care sa fie "real-time fight" (din cauza lipsei GPS) cat mai degraba ceva de gen token-based, mai comun cu board-games (gen Monopoly, adica) decat cu Counter-S.

Pe de alta parte dorim ca si "pionii" sa influenteze jocul prin skillul lor (deci nu numai sa primeasca indicatii de la centru prin SMS).

Momentan sunt in "writer's block" in legatura cu ideea asta, nu stiu cum sa incepem game-designul  :confused:

#6
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
/me fredoneaza o piesa mai veche ... "vine politzia ... imi ia toata marfa ... ascund dolarii ... " :)

Connex Busola? ... asta ar putea ajuta. Nu stiu daca ai observat, dar aia din Japonia au aplicatii care ruleaza pe smartphone-uri ca sa poata juca acest joc.

Hai sa itzi dau niste "free game design consulting".
Fiecare echipa primeste o harta cu punctele in care trebuie sa ajunga. Din fiecare punct trebuie sa culeaga o foaia/orice pe care este trecut un cod care confirma trecerea prin acel punct. Care echipa aduna mai repede punctele.

Poti pune 50 de puncte. Faza faina ii ca odata un punct luat, echipa adversa nu il mai poate lua. Deci cine se organizeaza mai bine si aduna cele mai multe foi ... castiga.

#7
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
E o disciplina numita "orientare...nu stiu cum" care merge pe linia pe care ai indicat-o. Good start.

Apoi: daca ar fi sa se faca ceva nu putem impune aplicatie smartphone (majoritatea nu au inca) si deci nici Busola Connex nu se poate folosi. Ar trebui facut ceva care sa mearga *numai cu SMS* la pioni iar centralizarea sa mearga pe u server normal cu control de web.

Ideea cu codul e also cool. Trebuie continuat tinand cont de constrangerile SMS.

#8
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Nu promit multe ca sunt cam ocupat, dar o sa acord interes subiectului si am sa contribui cu un pic de brainstorming la acest proiect.

Sa nu uitam ca jocuri bazate pe SMS sau facut ... si au avut success.
Se poate face un backend pe un server si cu un serviciu de SMS cumparat din afara ... se pot cumpara SMS-uri cu 2centi / mesaj.

#9
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Cu cat vand astia de la Connex si Orange SMS-urile pentru developeri / value-added development?

#10
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Nu stu exact

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
I: - ce e un cub mic albastru?!?...
R: - o bila mare rosie facuta in romania...

#12
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
O vorba mai veche de a mea.
Oamenii sunt de 3 feluri.

1. Interesati sa ajute cu ceva sau sa contribuie.
2. Indiferenti deoarece subiectul nu ii intereseaza.
3. Idioti.

#13
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
.
.
.
4. Nero-zi

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cel putin unii recunosc... :)

#15
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Tin sa spun asta deschis si la subiect :
Nero-d : esti un idiot imputit. .. saum cum ziceti voi in UK : bloody fool

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
oare?!?
iti inteleg perfect invidia, refularile si frustrarile dar mi-e imposibil sa ma cobor la nivelul tau!
bye!

#17
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Invidie pe ce? Frustrare de ce?
Ca sunt un adolescent plin de cosuri ca tine si ignorat de societate?
lol:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate