Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

pensiile private-o idee geniala!

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
observ cu bucurie ca romanii incep sa GANDEASCA !!!!
jale mare in ograda unora ;)

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
stiu si io citiva care s-au gindit sa faca o afacere si au girat cu apartamentu. acuma stau pe la socri si pe aiurea. probabil n-au gindit bine. sau o fi fost ghinionu. ceasu rau. sau poate le-o tras teapa partenerii care gindeau mai bine :smoke: ginditi, da vedeti cu cine  va inhaitati. intotdeauna e unu care gindeste cum sa va tepuiasca  :w00t:

#21
shobi

shobi

    dabãl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
asta cu tepuitu e adevarata ... si din pacate se arata la varste fragede, nu doar pe la noi, ci peste tot ...
stiti reclama aia ... cand vine vorba de bani, n-o iert nici pe mama  :lol:

#22
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
daca e sa vad jumatatea plina a paharului la felul cum gandesc romanii de la mic la mare de la 2 clase la zeci de ani de scoala .....de la vladica la opinca toti vor bani ...exista un fel de obsesie legata de bani

deci jumatatea plina .....in cativa ani (cam 10 ) la nevoia asta salbatica de bani romania va fi una din cele mai bogate tari din europa ....suna aiurea stiu dar daca nu as sti cam cate miliarde de dolari intra neoficial in romania poate ca asa as crede si eu  :peacefingers:

#23
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Mosotti, on Aug 12 2005, 16:22, said:

stiu si io citiva care s-au gindit sa faca o afacere si au girat cu apartamentu. acuma stau pe la socri si pe aiurea. probabil n-au gindit bine. sau o fi fost ghinionu. ceasu rau. sau poate le-o tras teapa partenerii care gindeau mai bine :smoke: ginditi, da vedeti cu cine  va inhaitati. intotdeauna e unu care gindeste cum sa va tepuiasca  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>


Din fericire, nu cunosc cazuri chiar asa de nefericite :D Stiu doar ca nenea care detine in prezent Altexu' si-a girat casa parintilor fara ca ei sa stie, ca sa cumpere un camion cu tv-uri stricate.
Dar, mi se pare o tampenie sa iti girezi casa si sa nu ai un plan de bataie pus bine la punct. Cum ar fi, sa iti dramuiesti si ultimul leu. Si sa iti faci un restaurant sau o firma de programare sau ceva ce sti sigur ca are succes.

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
si cum poti sa girezi casa cuiva fara ca el sa stie? ori e legenda ori ar trebui sa fie in puscarie pentru fals in acte

#25
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Mosotti, on Aug 14 2005, 09:57, said:

si cum poti sa girezi casa cuiva fara ca el sa stie? ori e legenda ori ar trebui sa fie in puscarie pentru fals in acte

<{POST_SNAPBACK}>


Nu e legenda, am citit povestea lui intr-o revista de afaceri. A girat-o falsificand semnatura.

#26
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Este vorba despre Dan Ostahie.

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

El-Vis, on Aug 14 2005, 11:36, said:

Nu e legenda, am citit povestea lui intr-o revista de afaceri. A girat-o falsificand semnatura.

<{POST_SNAPBACK}>


ma bucur ca traim intr-o tara in care poti declara in reviste de afaceri ca ai falsificat semnaturi. e cea mai faina tara. america e cacat pe linga minunata noastra glie stramoseasca  :death:

#28
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Mosotti, on Aug 14 2005, 10:45, said:

ma bucur ca traim intr-o tara in care poti declara in reviste de afaceri ca ai falsificat semnaturi. e cea mai faina tara. america e cacat pe linga minunata noastra glie stramoseasca  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Cat am dat in chirie garsoniera mosternire, m-am trezit ca chiriasul mi-a vandut-o, falsificandu-mi semnatura. Asa au mai patit vreo 2 cunostinte de-ale mele. Nu este nimic extraordinar in asta. Se practica, din pacate.

#29
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
in primul rand sa va spun eu cum sta treaba si de ce canta roxana (whatever her name is) pe aici!
Am stat si eu vreo 2 luni la o firma de consultanta din asta ...aveam grija de calculatoarele de pe acolo...dar apoi mi s-a propus sa devin si  PFA(adica sa vand pt ei)...prima data am zis : de ce nu! fac un ban in plus... :puke: ideea ca ca acesti "consulanti"  :lol: sunt niste oameni atat de scarbosi...fatarnici, pup'in'curisti, vicleni...mi s-a facut o asa sila cand i-am cunoscut...apoi treaba cu comisioanele...adica cele care si le trag ei...se fac atat de multe magarii, daca cineva e interesat o sa vi le spun pe alt thread.
Apoi NICIODATA o astfel de asigurare nu te va avantaja si repet NICIOADATA. De ce? 1Prea multi bani pentru romanasu' de rand
2 Sunt "n" clauze de kkt care binenteles sunt facute impotriva ta, a consumatorului. Un astfel de contract trebuie citit cu o persoana care stie legile bine, un avocat ceva ca sunt atat de multe chichite in contractul respectiv, atatea clauze de te doare capul.

O astfel de asigurare in momentul de fata pt Romania e o utopie(defapt momentan e TZEAPA)...ok sunt de acord aceasta afacere merge in vest dar TOTUSI sa nu ne comparam pe NOI cu EI...la NOI e tara lu' VOda Papura unde se poate orice...

@Ciociolina aka Roxana hai vino sa ma contrazici, sa intram si in detalii, sa aratam la lume magariile pe care le faceti!!!!

Ciociolina vine la noi (OBSERVATI si cum a formulat de la inceput-VICLENIA-...a pus la money and business, cica idee de investitie sa fim interesati ca poate poate ...pica ceva) in scopul de a isi gasi clienti.
Long story short: Acesti asa zisi consultanti sunt niste "foamea in gat" care NU AU SALARIU ci traiesc doar din comisioane...iar comisioanele sunt cu du-te vino...cand ai cand NU AI SI VII PE FORUMUL SOFTPEDIA SI INCERCI CU VICLENIE SA ITI ATRAGI CLIENTI  :puke: ....

#30
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

bitubv, on Aug 12 2005, 14:39, said:

dragilor...nu fiti prosti ...calculati si voi cam ce ati putea face cu banii respectivi daca i-ati investi in ceva ..indiferent ca e vb de actiuni,titluri etc etc etc ...

<{POST_SNAPBACK}>


Atentie la exprimare, bitubv.
Intamplator, si eu sunt de aceiasi parere cu tine. Nu-mi platesc nici macar contributia la pensia de stat, daramite pensie privata... prefer sa pun banii sa alerge.

Cumnatul meu in schimb, este medic. Nu vrea sa-si asume riscurile investitionale, nu are timp si vocatie pentru asta; prefera un plan de pensii privat.

Asta inseamna ca e prost? Nu. Sunt sanse mari sa fie chiar mai destept decat mine si tine la un loc.  ;)

#31
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
cumnatul tau lucreaza pentru mine ...asta e problema ...eu ii dau banii sa isi plateasca planul privat de pensii

imi cer scuze daca am lezat e cineva ...sunt doar pareri personale ... :peacefingers:

#32
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

bitubv, on Aug 18 2005, 00:59, said:

cumnatul tau lucreaza pentru mine ...asta e problema ...eu ii dau banii sa isi plateasca planul privat de pensii

imi cer scuze daca am lezat e cineva ...sunt doar pareri personale ... :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


No problem.  :peacefingers:

Cat despre cine pentru cine lucreaza... e atat de relativ!
In fond, toti lucram pentru ... Isarescu.  :coolspeak:

Think about: tu iei banii cumnatului meu, ii investesti/rulezi/muncesti iar o parte din profitul realizat il dai lui inapoi ca si dobanda. Cine pentru cine lucreaza?  B)

Mie mi se pare o situatie win-win. E nevoie de un echilibru intre jucatorii financiari activi si cei pasivi. Parere personala...  :)

Edited by NostraDamnUs, 18 August 2005 - 11:48.


#33
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Eu niciodata nu am putut intelege care este treaba cu pensiile private.
Mi se pare o aberatie internationala.

De ce sa le dai lor bani lunar ca apoi la batranete sa ti-i dea inapoi, inca chiar mai putini? Care e logica?

Asa, daca tot vrei ceva, in loc sa le dai lor bani, mai bine banii aia i-ai baga intr-un cont din banca si la batranete ai lua din ei ca si cum ti-ar da o firma de asigrari.
:wallbash:  :wallbash:  :wallbash:  :wallbash:

#34
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Treba este ca nu stii cat traiesti, iar daca traiesti prea mult, s-ar putea sa nu-ti mai ajunga banii.  :lol:  Greu de crezut, dar posibil.

#35
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Pensia privata e solutia de viitor, degeaba spuneti.

Ideea e ca atrebuie ca firma la care mi-o fac sa fie la randul ei asigurata la o banca mare ceva, sa stiu ca nu-mi ierd banii dupa ce am cotizat 20 de ani. Sunt convins ca aia 23% din salariu pe care-i dai la stat  ar putea sa-ti adauca o pensie privata mai mare decat o sa-ti dea statul.

Insa la noi esti obligat si la cea de stat daca vrei una privata, asa ca esti obligat sa dai juma de salariu ca sa intelegi ceva "cand cresti mare". Sunt multe tari in care toate pensiile sunt private, vezi america de Sud

#36
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
si eu sunt de acord ca pensiile private vor fi solutia, dar nu acum cel putin...peste 10 ani poate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate