Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Provider VoIP - Caller ID

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
Cine stie un provider VoIP unde te lasa sa-ti treci tu ce Caller ID vrei ? Sunt un client Smartcall de ceva luni bune dar nu aveam nevoie de asa ceva. Abia acum cand am incercat mi-am dat seama ca nu se poate - lucru confirmat si de suportul lor tehnic. Contractele lor de inter-conectare nu permit ca ei sa trimita alt Caller ID decat propriu numar de telefon.

Stie careva vreun provider serios in Romania care nu ofera aceasta limitare ?

Mentionez ca mai sunt clenti si la alti provider VoIP din State unde acest lucru nu este o problema. Am nevoie de aceasta posibilitate pentru urmatorul lucru:

am 10 linii de la 3 provideri diferiti. Trebuie sa pot iesi in afara cu acelasi numar de telefon pe oricare dintre ei. Acest lucru este important deoarece clientii nu trebuie sa vada 3 numere de telefon. Mai departe. Eu sunt in Romania in prezent si mi-am redirectionat extensia mea din PBX catre numarul meu Orange. Redirectionarea se face prin Smartcall momentan. Problema este ca desi primesc apelurile mele pe Orange, eu vad ca persoana care ma suna este numarul Smartcall si nu apelantul din PBX. Ca sa pot sti cu cine vorbesc, doresc neaparat sa vad cine ma suna.

Edited by catharsis3k, 08 May 2007 - 16:31.


#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Provider serios sau neserios in Romania care sa-ti ofere asta nu exista. Tine intr-adevar de contractele de interconectare cu "granzii" care asa prevad. Poate in state e altfel treaba. A doua problema, ar trebui sa fie rezolvabila. Tine de suportul celor de la Smartcall, care, in primul rand din lipsa de organizare interna, de multe ori lasa de dorit.

#3
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005

View Postrichelieu, on May 8 2007, 10:34, said:

Provider serios sau neserios in Romania care sa-ti ofere asta nu exista. Tine intr-adevar de contractele de interconectare cu "granzii" care asa prevad. Poate in state e altfel treaba. A doua problema, ar trebui sa fie rezolvabila. Tine de suportul celor de la Smartcall, care, in primul rand din lipsa de organizare interna, de multe ori lasa de dorit.

cred ca nu m-am exprimat corect.

Prima situatie este urmatoarea:
Avem 3 provideri locali in State. La ei avem 3 numere locale ( 1-212-... ), dar cand oricine din firma suna in afara, numarul afisat este numarul nostru gratuit ( 1-800-... ), fie ca iesim pe providerul 1,2 sau 3. Treaba asta merge fara probleme si este oarecum similara cu ce vreau eu sa fac pe Orange.

Ma suna cineva din State la numarul nostru de acolo si alege extensia mea. PBX-ul alege Smartcall ( exemplu ) si ma suna pe mine in Romania la nr Orange. Eu vreau sa vad pe celular numarul celui care m-a sunat original ( 1-212-xxx-xxxx) si nu numarul Smartcall.

Nu vad de ce asa ceva ar fi interzis in Romania. Cum fac firmele care au nevoie de mai multi provideri de telefonie ?

#4
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
La prima problema, nu stiu ce sa-ti spun. Poate tine de echipamente, desi Smartcall sta bine cu dotarea, sau de priceperea oamenilor de acolo, sau de bunavointa lor de a face modificari majore pentru 1-2 cazuri particulare, sau pur si simplu poate fi vorba de niste chestii de billing.
La problema a doua (nu intelesesem initial ca e vorba de convorbiri internationale), nu-ti pot raspunde. Desi stiu cam despre ce e vorba....

#5
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Sansele sa gasesti un astfel de serviciu in Romania sunt extrem de mici tocmai datorita contractelor de interconectare, in plus chiar daca o sa gasesti vreun furnizor care sa poata sa-ti ofere asa ceva, ar trebuii sa fii o firma foarte mare, transnationala, de prestigiu, cu multi ani de activitate in spate....

De ce ?

Ex.
Un escroc cumpara un astfel de serviciu si schimba callerID-ul cu a unei comanii mari de telefonie sau de alt fel sau chiar nu nr. de la guven, parlament, e.t.c.
Ma apuc si sun prostimea (reprezinta procentul majoritar) si ii anunt ca trebuie sa plateasca in contul X suma de Y bani, ca impozit, sau facturi sau altceva...
Te asigur ca o sa se gaseasca suficenti berbeci care sa plateasca....pana sa-i inchida sandramaua :)

Genul asta de excrocherie exista deja prin SMS, chiar si fara callerID modificat sunt destui fraieri :)

#6
gstn

gstn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.05.2007

View PostIgnition, on May 13 2007, 12:33, said:

Genul asta de excrocherie exista deja prin SMS, chiar si fara callerID modificat sunt destui fraieri :)

Pe mine ma intereseaza care ar fi modalitatea de setare a callerid-ului pt SMS-uri. De exemplu cum face UPC sa trimita SMS-uri cu informatii factura si apare ca si sender UPC. De la Orange mi-a zis ca nu e o setare din centrala ci sunt softuri de trimis SMS-uri care fac asta.

#7
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postgstn, on May 29 2007, 18:58, said:

Pe mine ma intereseaza care ar fi modalitatea de setare a callerid-ului pt SMS-uri. De exemplu cum face UPC sa trimita SMS-uri cu informatii factura si apare ca si sender UPC. De la Orange mi-a zis ca nu e o setare din centrala ci sunt softuri de trimis SMS-uri care fac asta.

Cel mai simplu: iti faci un cont de skype cu id-ul identic cu ce vrei sa apara ca sender al sms-ului si trimiti de pe skype cu costurile de rigoare.

#8
gstn

gstn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.05.2007

View Postanicoara, on May 30 2007, 02:20, said:

Cel mai simplu: iti faci un cont de skype cu id-ul identic cu ce vrei sa apara ca sender al sms-ului si trimiti de pe skype cu costurile de rigoare.
Mersi, as vrea insa si o metoda "programatica" cu care pot trimite mesaje in masa. O aplicatie sau ceva de genul daca stiti.

#9
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postgstn, on May 30 2007, 10:56, said:

Mersi, as vrea insa si o metoda "programatica" cu care pot trimite mesaje in masa. O aplicatie sau ceva de genul daca stiti.

Iti cumperi un cont cu acces SMPP, de la un furnizor care permite modificarea src + instalezi Kannel (sau alt program SMPP).
Apropo conturile cu acces prin protocol SMPP sunt pentru volume mari de SMS-uri, banuiesc ca asta cauti....

#10
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
incearca http://www.clickatel...ic_coverage.php au exact ce vrei tu

#11
gstn

gstn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.05.2007
Deci sa inteleg ca asta se poate numai prin SMPP. Nici o sansa sa se poata face printr-o aplicatie PC ce trimite SMS printr-un telefon conectat la PC?

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Exact.

#13
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLunaCrystal, on Jun 10 2007, 01:50, said:

Exact.
Te inseli

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Prin aplicatii se poate, insa nu conectate la telefon, ci aplicatii care sa trimita prin gateway-uri de pe net cu plata. Folosind serviciul de sms al unui telefon nu prea se poate, cel putin din cate stiu eu.

#15
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Discutam de mass message sau sau cateva sute de SMS-uri ?

Daca vrei cateva sute de SMS-uri se poate si cu mobilul conectat la PC... nu merge sa faci asa ceva cu mass message prin mobil pt. simplu fapt ca dureaza vreo 10 secunde pentru fiecare SMS trimis...la telefoanele mai vechi dureaza si mai mult.

Daca vrei mass message foloseste SMPP.

In ambele cazuri se poate folosii Kannel, care are avantajul Open Source + Linux, asta daca ai know-how :)

#16
NeoTriX

NeoTriX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.01.2008
vreau aici sa raspund celor ce au intrebat de chestia cu sms -ul ......



exista si  o firma romaneasca web2sms nu prea serioasa din punctul meu de vedere care poate sa trimita mesaje de la un numar ales (ex 333) ... numai ca numarul asta te costa cam 50 $ ....
in concluzie la fiecare schimbare platesti alti 50 $ ....


exista si unul strain mai bun clickatell com care contra unei taxe pt un numar de XXX SMS ... poti trimite de la orice numar care iti trece prin cap ...  eu unul mi`am trimis de pe nr 444 sau 111 :) si merge ... .. aici nu mai trebuie sa plateste 50$ pt fiecare nr ... doar iti scri acolo numarul..



Sfatul meu (le`am folosit pe ambele) este varianta celor de la clickatell

#17
speedyboycs

speedyboycs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2007
am auzit ca exista si un tip de telefon care atunci cand apelezi pe cineva poti sa introduci ce numar vrei sa ii apara pe ecranul lui :)) stie cineva daca este posibil????

#18
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007

View Postspeedyboycs, on Feb 18 2008, 23:46, said:

am auzit ca exista si un tip de telefon care atunci cand apelezi pe cineva poti sa introduci ce numar vrei sa ii apara pe ecranul lui :)) stie cineva daca este posibil????
Si eu am auzit ca daca te dai cu capul de monitor... iti teleporteaza un super-pc langa tine care spune "Sunt pc-ul de la BCR... am venit sa ********"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate