Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Monitor LCD PHILIPS 190B7CS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
In primul rand doresc sa imi cer scuze ca deschid acest topic nou, dar dupa mai bine de 2 luni de intrebari si raspunsuri aproape inexistente in legatura cu monitoarele LCD Phlips, in general, iar in particular cu modelele 170C7FS sau 190C7FS si 190B7CS, acum sunt in masura sa postez parerea mea in legatura cu modelul Philips 190B7CS pe care l-am cumparat in data de 4 mai 2007, adica ieri.
Asadar dupa indelungi cautari prin toate forumurile si in toate review-urile, m-am hotarat si am facut comanda la Market On-line si din momentul respectiv a durat 4 sau 5 zile si a venit monitorul acasa. O prima apreciere pentru aceasta firma este ca m-am sunat de cateva ori sa ma asigure ca imediat ce il au pe stoc il vor trimite si asa a si fost.
Prima impresie despre monitor este foarte buna, am ales acest model pentru ca are garatie Philips Perfect Panel, aveam aceasta frica de a nu ma trezi inca de la inceput cu pixeli defecti, si intr-adevar ZERO pixeli defecti. Instalarea a fost extrem de simpla, atat cea legata de montarea stativului cat si cea legata de instalarea drive-ului in calculator. Practic are o optiune Auto care regleaza toata imaginea in functie de rezolutia selectata in calculator.
Alte reglaje legate de culori nu au fost necesare, practic totul se vede impecabil. Am redus si luminozitatea si contrastul la 60 (din 100), altfel cel putin pentru mine este mult prea „viu” ecranul si ma deranjeaza.
Despre stativ, sunt foarte multumit, se poate regla pe inaltime (practic apas, sau ridic usor de monitor si „curge” sigur pe coloana respectiva, in profunzime si stanga / dreapta, de asemenea se poate regla.
Este „doatat” cu doua difuzoare stereo de 2 wati, dar care din pacate nu se aud foarte bine, probabil din cauza incintei foarte mici si a plasticului din care este facut monitorul. Personal nu am vrut cu difuzoare dar, asa este modelul si nu am avut de unde alege, Perfect Panel fara difuzoare.
Pe spate are o mufa USB si se poate cupla printr-un cablu (care este livrat cu LCD-ul) la calculator astfel avand la dispozitie o extensie de USB la indemana, in partea lateral stanga a monitorului, nemafiind nevoie sa cauti mufa USB in spatele calculatorului cand vrei sa cuplezi un periferic dotat cu USB. Este o facilitate foarte buna.
Are dubla intrare pentru semnalul video, contrast 700:1 si 8ms timp de raspuns, unghiuri de vizibilitate 176 / 170, consum <40 W.
Pretul a fost de 840 RON (pret care contine si Taxa verde, de cca. 8 RON), livrarea gratuita, am avut posibilitatea de fata cu persoana care a facut licrarea sa fac proba, de fapt asta a fost una din cerintele mele solicitate firmei respective.
Intr-un cuvant consider ca am facut o alegere buna si sper sa functioneze la asteptarile mele.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Si eu tot PHILIPS am model 170S si vreau sa  spun ca monitorul asta a trecut testul de anduranta ( au cazut doua rafturi pe el ...si pe LCD - adica pe display ...si doar s-a zgarit f putin intr-un colt.....nici macar un pixel mort...) deci sincer sunt multumit de el

#3
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View Posttehnics, on May 20 2007, 04:08, said:

Si eu tot PHILIPS am model 170S si vreau sa  spun ca monitorul asta a trecut testul de anduranta ( au cazut doua rafturi pe el ...si pe LCD - adica pe display ...si doar s-a zgarit f putin intr-un colt.....nici macar un pixel mort...) deci sincer sunt multumit de el

Chiar ajunsesem sa cred ca nu prea are lumea Philips, dar uite ca nu sunt chiar singur..... In orice caz sper sa nu mai ai "socuri" cu el, n-ar fi rau zic eu.
Si al meu merge perfect, l-am pus la treaba serios si nici nu "clipeste".

Edited by radudd, 21 May 2007 - 21:33.


#4
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Salut, imi puteti spune cum se comporta in jocuri, filme, browsing ? Ma bate gandul sa iau un Philips de 19", inca nu stiu ce model si as dori sa ma lamuresc daca merita ca firma.

Merci.

#5
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.05.2006
De preferat pentru jocuri e sa iei cu mai putin de 8ms timp de raspuns. Daca o sa-l pui pe cablu DVI o sa se vada mai bine si o sa te ajute mai mult in jocuri.

Edited by Manny AC, 08 July 2007 - 11:49.


#6
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View Postchiticco, on Jul 7 2007, 02:01, said:

Salut, imi puteti spune cum se comporta in jocuri, filme, browsing ? Ma bate gandul sa iau un Philips de 19", inca nu stiu ce model si as dori sa ma lamuresc daca merita ca firma.

Merci.

Din pacate eu nu am jocuri pe calculator si nici la filme nu ma uit, iar in ceea ce priveste avantajul Philips Perfect Panel, te asigur ca asa este, nu ai nici o surpriza neplacuta in ceea ce priveste vreun pixel sau subpixel defect ! Ce pot sa-ti spun este ca pana acum, la 2 luni de la cumparare, functioneaza foarte frumos, culorile sunt impecabile. Il folosesc cam 8 ore pe zi si se comporta perfect. Singurul lucru pe care pot sa-l spun, daca te ajuta in luarea deciziei, este ca eu lucrez cu tabele (Excel) si ma "misc" foarte repede prin zona de lucru, adica sus / jos - stanga / dreapta si imaginea este instant ca sa zic asa, adica nu are intarzieri.
Oricum sa cauti pe price.ro, unde il gasesti cu pretul cel mai bun, din cate stiu eu tot la magazinul de unde l-am comandat eu, este cel mai bun pret si acum. Chiar mai mult de cand l-am luat eu, pana acum pretul a scazut cu cca. 60 RON din cauza aprecierii leului in raport cu EUR.
Succes in alegere si sper ca am putut sa-ti fiu de folos cu ceva.

Edited by radudd, 08 July 2007 - 16:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate