Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

vanzare produse legal

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
import produse din SUA platesc TVA si taxe vamale, am factura la produsele cumparate
CAZUL I: pot vinde pe persoana fizica mai departe tertilor produsele cu un adaos?
CAZUL II: pot vinde pe un site produsele?
-ce taxe si impozite mai trebuiesc platite pentru a fii in deplina legalitate?
-trebuie neaprat persoana juridica?
care este forma cea mai ieftina de a fii 100% in legalitate?

Edited by nashu77, 04 May 2007 - 19:54.


#2
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

View Postnashu77, on May 4 2007, 20:53, said:

import produse din SUA platesc TVA si taxe vamale, am factura la produsele cumparate
CAZUL I: pot vinde pe persoana fizica mai departe tertilor produsele cu un adaos?
CAZUL II: pot vinde pe un site produsele?
-ce taxe si impozite mai trebuiesc platite pentru a fii in deplina legalitate?
-trebuie neaprat persoana juridica?
care este forma cea mai ieftina de a fii 100% in legalitate?

ceea ce faci tu nu se cheama import ci achizitie.
cazul 1 - poti vinde, atat timp cat tertul nu iti solicita documente. Daca solicita, faci contract de vanzare-cumparare cu el. Nu poti acorda garantie, factura, nu se deduce TVA, etc.
cazul 2 - poti vinde pe un site produsele
trebuie platite platite taxe. Pentru a fii in deplina legalitate trebuie sa fii inregistrat ca si persoana juridica (SRL, SA, PFA, SNC, etc)

#3
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004

View Postwoe, on May 5 2007, 15:11, said:

ceea ce faci tu nu se cheama import ci achizitie.
cazul 1 - poti vinde, atat timp cat tertul nu iti solicita documente. Daca solicita, faci contract de vanzare-cumparare cu el. Nu poti acorda garantie, factura, nu se deduce TVA, etc.
cazul 2 - poti vinde pe un site produsele
trebuie platite platite taxe. Pentru a fii in deplina legalitate trebuie sa fii inregistrat ca si persoana juridica (SRL, SA, PFA, SNC, etc)
multumesc mult pentru sfat chiar este util.
pentru cazul 1 care este suportul legal? unde pot aprofunda?
iar in cazul 2 ptr site ma inregistrez ca persoana juridica si cam ce taxe trebuie sa platesc eu c apersoana juridica(nu ma refer la infiintare) ci la bunul mers al firmei sa stiu de ex daca un adaos mic imi poate aduce profit.

#4
miculrosu

miculrosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2006
iti fac eu o propunere: le vinzi prin firma mea si totul e legal- si iau comision de tranzactie de 5% din profit(contact la 0766362090 si iti spuin cum se face aceasta colaborare in conditii legale)

#5
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

View Postnashu77, on May 5 2007, 15:48, said:

multumesc mult pentru sfat chiar este util.
pentru cazul 1 care este suportul legal? unde pot aprofunda?
iar in cazul 2 ptr site ma inregistrez ca persoana juridica si cam ce taxe trebuie sa platesc eu c apersoana juridica(nu ma refer la infiintare) ci la bunul mers al firmei sa stiu de ex daca un adaos mic imi poate aduce profit.

Pai suport legal pt. acte de comert persoane fizice....hmmmm... vezi in codul civil, cam ala ar fi suportul legal. http://legal.dntis.r.../index-civ.html

Ca persoana juridica, daca esti platitor de TVA (cazul meu) platesti TVA 19 % catre stat si 16% impozit pe profit. Dar cum trebuie sa cumperi marfa cu factura, pe firma (PFA, etc), adica la cumparator sa apara persoana juridica marfa costa 1 leu + TVA SUA si tu o vinzi cu pret de 2 lei + TVA romanesc iar TVA de plata la stat este TVA romanesc minus TVA american. Ceva de genul asta, te lamureste un contabil. Se mai poate deduce TVA de pe alte cheltuieli facute (transport, etc). Mai trebuie sa ai inscris in actul constitutiv activitatea pe care vrei sa o desfasori (de ex: comert aparatura electronica, exista coduri CAEN pt. asta), altfel se confisca veniturile realizate ilegal :) Mai trebuie sa oferi garantie legala la produse (minim 1 an la produse de folosinta indelungata).
Daca faci firma neplatitoare de TVA (asemanator oarecum la taxe cu PFA), platesti numai ceva impozit 16% parca pe cifra de afaceri. Nu trebuie sa depasesti limita cifra de afaceri lunar, dar nu mai stiu limita.

#6
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

CAZUL I: pot vinde pe persoana fizica mai departe tertilor produsele cu un adaos?
CAZUL II: pot vinde pe un site produsele?

Poti vinde si pe persoana fizica cu autorizatie dar cel mai bine e sa-ti faci o firma ai mai multe avantaje la taxe decat pe persoana fizica.
Pentru a vedea ce acte iti trebuie pentru firma dar si alte sfaturi ultile poti merge aici.
Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate