Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cum instalez un antivirus pentru server-ul de email?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 326
  • Înscris: 29.01.2004
:help: Vreau sa instalez pe un server de linux (nu stiu ce distributie sau ce versiune e) un antivirus care sa-mi scaneze mesajele.

La aceasta idee simpla am ajuns pentru ca in loc sa pun un antivirus pe fiecare calculator din retea  :confused: (pentru e-mail desigur), mai bine pun unul direct pe server.

Din pacate nu prea ma pricep la linux :rolleyes: , asa ca va rog sa ma ajutati. In win ma descurc ok :yeah baby , stiu networking bla bla bla dar nu stiu in linux mai nimic, cum, unde si ce trebuie instalat. :ciocan:

Daca folositi voi sau stiti vreun antivirus bun care se si update-eaza singur care sa-l pun pe server... i would really appreciate it  :OK:

Aaa... uitasem... server-ul de mail e cel de la mama lui, de la linux, nu e altul din afara, ca mi-am creat eu un cont pe el... cu mailconf sau ceva de genul... si a mers. :hmm:

#2
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Uite ceva gata digerat, pas cu pas

1. http://www.qmailrocks.com/
2. click la http://www.qmailrocks.org/start.php
3. Alege OS-ul folosit de tine
4. urmeaza pas cu pas etapele de acolo

succes

#3
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Ok, dar de unde stii ca linux'ul de pe server-ul meu foloseste qmail asta? Apropo, e o distributie de redhat daca ajuta cu ceva...

#4
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.754
  • Înscris: 19.01.2004
Daca folosesti Redhat, sansele sint mari ca sa folosesti sendmail .[edit] ca sa iti dai seama cu ce server de email ai de-a face, telnet localhost 25 si vezi cu ce mesaj te intimpina serverul de email [/edit] Eu tocmai am instalat un antivirus pt un redhat 8, clamav. Se poate instala frumos, lucreaza bine si e free. Face update la baza de date zilnic si poate face scan si la directoare. Legatura intre MTA (sendmail) si antivirus o realizez cu un program numit MailScanner.

Pe scurt sistemul fctioneaza astfel: emailul este preluat de sendmail, iar MailScannerul apeleaza  clamav pt scanare. Sint multisoare optiuni de setat dar se merita! Singura problema in cazul tau ar fi ca toate programele (mai putin sendmailul) trebuiesc compilate.  Spor !

#5
dandu

dandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 14.03.2003
eu iti propun sa folosesti bitdefender .....
nu se compara cu cele enumerate pana acum .... e cu un adevarat un antivirus .... in care intra experienta de aproape 10 ani pe care softwin o are cu produsele av pt windows .....

ftp://ftp.bitdefender.com/pub/linux/mailserver/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate