Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ruptura Tendon Achile

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MIKUTZU195

MIKUTZU195

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.05.2007
Buna ziua. Va vorbeste un om suparat si disperat.
In urma cu doua luni am fost operat de ruptura tendon achile. As dori sa stiu cat dureaza tratamentul de recuperare,daca o sa fie recupere macar 95%,in ce consta recuperarea ? Mentionez ca inca nu pot sa calc pe piciorul operat. Exista o clinica specializata in asa ceva?
Va multumesc.

#2
MIKUTZU195

MIKUTZU195

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.05.2007
UP

#3
MIKUTZU195

MIKUTZU195

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.05.2007
UP

#4
komodo2006

komodo2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.03.2006
Sal

In aceeasi situatie a fost si finul meu acum cativa ani. In timp ce juca fotbal i s-a rupt tendonul lui ahile...l-am dus de urgenta la spital(de precizat ca i se stransese tot muschiul sub genunchi), a fost operat , cusut tendonul.
A stat ceva timp cu ghipsul ala, apoi l-a dat jos i-au scos atele si a urmat un tratament de fizioterapie. S-a refacut perfect la 100% din capacitate.
E normal sa nu poti calca pe piciorul operat; stai linistit ca o sa te recuperezi. Cat despre clinica..depinde de unde esti...daca nu esti dintr-un oras mai mare care are dotari la spital eu zic sa iti iei trimitere de la doctor intr-o statiune balneara si acolo o sa urmezi tratamente electrice si miscari de recuperare.

Edited by komodo2006, 23 May 2007 - 18:43.


#5
RadueXpert

RadueXpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.09.2004
Eu l-am rup in septembrie.7 sapamani in ghips si apoi recuperare. Inca mai schiopatez un pic da merge si spre bine. Idea e sa nu il fortezi .Cu fizioterapie merge si mai bine da daca faci miscare merge si fara. Numai usor, usor.
Sanatate

#6
MIKUTZU195

MIKUTZU195

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.05.2007

View PostMIKUTZU195, on May 3 2007, 11:35, said:

Buna ziua. Va vorbeste un om suparat si disperat.
In urma cu doua luni am fost operat de ruptura tendon achile. As dori sa stiu cat dureaza tratamentul de recuperare,daca o sa fie recupere macar 95%,in ce consta recuperarea ? Mentionez ca inca nu pot sa calc pe piciorul operat. Exista o clinica specializata in asa ceva?
Va multumesc.

Astazi sunt recuperat 90% datorita clinicii sportive la care inca mai fac recuperare.
Am scapat si de disperare si de suparare.
Sunt din nou ,,pe picioarele mele" :D

#7
sisbos

sisbos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2007

View PostRadueXpert, on May 23 2007, 18:57, said:

Eu l-am rup in septembrie.7 sapamani in ghips si apoi recuperare. Inca mai schiopatez un pic da merge si spre bine. Idea e sa nu il fortezi .Cu fizioterapie merge si mai bine da daca faci miscare merge si fara. Numai usor, usor.
Sanatate


spune-mi te rog, despre operatia de tendon ahilean, dupa perioada gipsata la inceputul recuperarii ti se umfla glezna rau?

#8
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Principalul inconvienent al rupturilor de tendoane este recuperarea dificila a acestora si asta datorita faptului ca sunt constituite din tesut conjuncti fibros slab caracterizat de o slaba vascularizatie (vascularizatie buna=>vindecare rapida). Tehnica aplicata in chirurgie nu este de fapt numai una insa toate se confrunta cu aceeasi problema (intalnita si la rupturile de tendon al muschiului triceps in regiunea cotului): tractiunea exercitata de muschii gambei (muschii gemeni si muschiul solear), muschi puternici care, dupa cum v-ati dat seama, pot rupe suture chirurgicala recent efectuata. Imobilizarea timp de cateva saptamani este necesara.
Edematierea(umflarea)regionala e data mai degraba de complicatii: insertia pe calcaneu avand raport cu apsula articulara a articulatiei metatarso-crurale dar si de interventia chirurgicala insine (manevra invaziva).
Fizioterapia in acest caz este 100%necesara.

#9
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Posttzotzolyno, on Dec 8 2007, 23:03, said:

tesut conjuncti fibros slab caracterizat de o slaba vascularizatie (vascularizatie buna=>vindecare rapida).
Corectez o neatentie "tesut conjuncti fibros slab...vascularizat".In nici un caz arhitectonica tendoanelor nu se caracterizeaza ca fiind slaba. In contextul dat am schimbat pe moment formularea fara sa sterg "slab".
Exista exceptii totusi: vezi sindroamele Ehlers-Danlos de care unii din noi chiar suferim insa nu atat de evident cat sa fim categorisiti ca suferind de acest sindrom. Aceasta se intampla datorita unei penetrante genetice reduse.

Edited by tzotzolyno, 09 December 2007 - 04:04.


#10
Kllaus

Kllaus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.12.2007
Salut!!
Am si eu o problema...saptamana trecuta am reusit de mi-am sectionat tendonu lui ahile cam aproximativ 80%..am fost la spital sa uitat doctorul la mine...mi-a curatat rana...ca cica era infectata si ma cusut....si mi-a spus ca dupa ce imi scoate atele si totul e ok nu trebuie sa ma mai opereze sa imi prinda tendonul...si acum stau si ma gandesc daca are puterea de a se regenera si cat timp dureaza ...ca eu acum dupa o saptamana pot sa imi misc piciorul,degetele...dar acum nu stiu daca mai este nevoie sa ma mai opereze...si nu stiu cat timp trebuie sa stau fara sa calc in el...si daca nu ma opereaza pot sa merg cu el ..dupa  perioada de timp. Va rog eu ajutati-ma si pe mine!! eu am norocul ca nu sa rupt...doar sa  sectionat oleaca:D

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostKllaus, on Dec 27 2007, 03:00, said:

Salut!!
Am si eu o problema...saptamana trecuta am reusit de mi-am sectionat tendonu lui ahile cam aproximativ 80%..am fost la spital sa uitat doctorul la mine...mi-a curatat rana...ca cica era infectata si ma cusut....si mi-a spus ca dupa ce imi scoate atele si totul e ok nu trebuie sa ma mai opereze sa imi prinda tendonul...si acum stau si ma gandesc daca are puterea de a se regenera si cat timp dureaza ...ca eu acum dupa o saptamana pot sa imi misc piciorul,degetele...dar acum nu stiu daca mai este nevoie sa ma mai opereze...si nu stiu cat timp trebuie sa stau fara sa calc in el...si daca nu ma opereaza pot sa merg cu el ..dupa  perioada de timp. Va rog eu ajutati-ma si pe mine!! eu am norocul ca nu sa rupt...doar sa  sectionat oleaca:D
ar fi interesant sa detaliezi putin parte asta...chiar ma fascineaza cum s-a putut intampla asa din senin...

#12
Kllaus

Kllaus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.12.2007

View Postspare-me, on Dec 27 2007, 22:44, said:

ar fi interesant sa detaliezi putin parte asta...chiar ma fascineaza cum s-a putut intampla asa din senin...

ei,,am dat cu piciorul intr-un geam..si dupa ce am spart geamu nu mai puteam sa tin piciorul in aer..si l-am lasat jos ..si numai bine ca l-am lasat in geam si am tras:-<..

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nasol. nu era ironic. chiar eram curios cum s-a intamplat din senin...dar accidentul ala sunt chiar plauzibil

#14
Kllaus

Kllaus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.12.2007
din cate am inteles e nevoie de recuperare....nu stie nimeni ce consta in aceasta recuperare?? ce trebuie sa fac??

#15
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Probabil vei sta in ghips ( sau atela ghipsata) intre 6 si 8 saptamani, si asta cu piciorul in echin... asa ca recuperarea va urmari in primul rand recapatarea mobilitatii gleznei. Adica gimnastica dar supravegheata pt ca nu poti sa tragi cat vrei tu de tendonul ala .

#16
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
Din cate am inteles ti s-a sectionat 80% din tendon si nu a fost suturata zona sectionata.
Daca ti-i sectionat 80% nu stiu daca zona sectionata va mai fi activa dupa ce se va inlatura gipsul.
Logic ar insemna ca 20% din tendon sa reziste la toate eforturile la care este supus piciorul in cauza.
Eu zic ca nu vei mai putea utiliza membrul la performantele anterioare de efort.

Daca prin 'cusut' intelegi si suturarea tendonului atunci totul e ok daca operatia a fost bine facuta.
In juma de an vei putea folosi piciorul binisor.
Am o cunostinta de 35 de ani care a reluat activitatea sportiva [cu moderatie]
dupa 9 luni de la ruptura totala a tendonului in sport care necesita alergare.

Intreaba-l pe medic cu curaj.
Ai dreptul sa stii ce a facut acolo in timpul interventiei sale.
Ar fi trebuit sa-ti spuna pe intelesul tau ce vrea sa faca inainte si tu sa fii de acord sau nu cu felul in care el ti-a propus interventia.
Sunt unele proceduri medicale pe care noi bolnavii trebuie sa le cerem medicilor de aici
caci se cred dumnezei la locul lor de munca.

Teoretic ceva rupt nu este recuperat 100%.
Asta iti spun de la entorsele si fracturile mele de la glezne care pot zice ca-s afectiuni mai usoare decat a ta si nu s-au vindecat 100%
oricat de multa grija si fizioterapie si gimnastica medicala am facut dupa.

Dar pana la urma, medicii stiu cel mai bine. Daca ai dubii consulta mai multi si vezi daca 'bat' in aceeasi diirectie concluziile lor.

#17
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

View PostMIKUTZU195, on May 3 2007, 10:35, said:

Buna ziua. Va vorbeste un om suparat si disperat.
In urma cu doua luni am fost operat de ruptura tendon achile. As dori sa stiu cat dureaza tratamentul de recuperare,daca o sa fie recupere macar 95%,in ce consta recuperarea ? Mentionez ca inca nu pot sa calc pe piciorul operat. Exista o clinica specializata in asa ceva?
Va multumesc.
offf.. nu ți-ai recuperat tendonu nici acuma?

Edited by adadoi, 15 January 2008 - 08:08.
fara k


#18
bughib

bughib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.11.2006
Salutare oameni buni,

Luni (14.01.2008) seara la fotbal am suferit ruptura de tendon ahile. Miercuri dimineata am fost operat la ortopedie in Timisoara de catre doctorul Tatu. Voi sta 6 saptamani in ghips, dupa care urmeaza recuperarea. Operatia a fost neasteptat de usoara pt mine, nu am mari dureri, motiv pentru care a doua zi(joi dimineata) am fost externat.
Am numai cuvinte de lauda la adresa personalului acelui spital, de la prof.dr. pana la femeia de servici. Niste oameni extraordinari. Sunt uimit de cum am fost tratat !
Bun....problema mai greu de "operat" este cu moralul, dar lucrez si la asta.
Si acum, om intrebare pentru cei "experimentati" in astfel de probleme : cunoasteti clinici de recuperare ffffffffffff bune in Timisoara ? Daca da, va rog sa ma ajutati cu un sfat !


Mersi mult !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate