Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ruptura Tendon Achile

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
bughib

bughib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.11.2006
si pentru cei curiosi de detalii tehnice, o scurta descriere a modului in care am fost operat :

Tratament chirurgical minim invaziv al rupturii recente de tendon ahilian
R.F. Tatu, S. Olariu, D. Vermesan (Chirurgia, 101 (4): 407-410)
Ruptura tendonului ahilean reprezintã o patologie acutã invalidantã, astãzi cu o incidentã crescândã ce afecteazã adultul activ. Tratamentul este încã subiect de disputã ne-existând un standard unanim acceptat. Indicatiile oscileazã de la tratament conservativ (imobilizare ghipsatã) la tratament chirurgical. Scopul lucrãrii este comunicarea experientei autorilor cu o metodã accesibilã si eficace de tratament al unei leziuni ce depãseste sfera de interes a ortopedului. S-a utilizat în ruptura recentã a tendonului calcanean tratamentul chirurgical prin sutura percutanã a tendonului. Aceastã tehnicã minim invazivã combinã rata scãzutã a complicatiilor din tratamentul conservativ cu diminuarea incidentei complicatiilor septice si a rerupturilor din tratamentul chirurgical deschis. Utilizarea în paralel atât a siretului de PDS cu grosimea de 1,5mm cât si a firului de nylon 0 uzual, indigen, a condus la aceeasi calitate a vindecãrii leziunii. Durata micã a operatiei si spitalizarea redusã scad semnificativ costurile. Pacientii si-au reluat activitatea anterioarã la 6-8 sãptãmâni post-operator. Rezultatul estetic este foarte bun, cicatriciile cutanate devenind practic invizibile. Acestã tehnicã s-ar putea impune ca standard al tratamentului de primã intentie a rupturii recente de tendon ahilian

#20
bughib

bughib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.11.2006
chiar nu stie nimeni ?

#21
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Redeschid si eu topicul asta in speranta gasitii unu raspuns favorabil pentru mine. Vineri 17.04.2009 urmeaza sa fiu operat pentru un tendon extensor al halucelui drept (tendonul de la degetul mare al piciorului drept, tendon care indreapta degetul). Tendonul este sectionat complet cu flexul. Intrebarea mea pentru cine a mai trecut prin asa operatie rog sa imi spuna si mie cat e recuperarea si operatia cum se desfasoara. Cazul meu este mai putin complicat decat cel mentionat in acest topic motiv pentru care sper sa ma recuperez cat de repede pentru reluarea activitatii.

#22
gabrielteodor

gabrielteodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 24.10.2013
Mai exista cineva pe aici? Am si eu o intrebare legata de tendonul lui achille...acum 3 saptamani, fara incalzire prea multa, am vrut sa urc cu bicicleta o panta...pedaland acolo in forta, a inceput sa ma doara tendonul cand apasam pe pedala... Am fost la urgente..l-a ghipsat..azi l-am scos din ghips, am facut ecografie, totul perect...am venit acasa, am incercat sa incept sa merg..eszte mai greu, dar sper sa fie bine...ce ma framanta pe mine... cand urcam acea panta si ma durea piciorul, simteam ca si cum mi-ar paraii ceva acolo...acum dupa ce l-am scos ..la fel a incaput sa imi paraie tendonul...oare este normal? Stau cu frica.va multunesc, sper sa mai fie cineva pe aici, dupa 5 ani :D

#23
ooiggioo

ooiggioo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.04.2010

 gabrielteodor, on 19 aprilie 2014 - 00:28, said:

Mai exista cineva pe aici? Am si eu o intrebare legata de tendonul lui achille...acum 3 saptamani, fara incalzire prea multa, am vrut sa urc cu bicicleta o panta...pedaland acolo in forta, a inceput sa ma doara tendonul cand apasam pe pedala... Am fost la urgente..l-a ghipsat..azi l-am scos din ghips, am facut ecografie, totul perect...am venit acasa, am incercat sa incept sa merg..eszte mai greu, dar sper sa fie bine...ce ma framanta pe mine... cand urcam acea panta si ma durea piciorul, simteam ca si cum mi-ar paraii ceva acolo...acum dupa ce l-am scos ..la fel a incaput sa imi paraie tendonul...oare este normal? Stau cu frica.va multunesc, sper sa mai fie cineva pe aici, dupa 5 ani Posted Image
Este important diagnosticul pus de ortoped. Tinand cont de abordare (fara interventie chirurgicala, durata imobilizarii, eco "perfect") se poate presupune ca este vorba de o leziune incompleta a tendonului achilean. Adica sunt fibre rupte, dar nu este rupt complet tendonul. Un nou examen clinic la medicul ortoped ar fi indicat (dupa parerea mea). Pentru intarirea si elasticizarea musculaturii si a tendonului, precum si pentru prevenirea unei recidive, exista metode: kinetoterapie (asa numita gimnastica medicala), fizioterapie (proceduri fizicale = curenti, laser, ultrasunete,termoterapie etc) si kinesio taping - aplicatia pentru tendon achilean.

#24
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Salut,
Am suferit o ruptura parțială a tendonului lui achile acum o săptămână. Medicul spune ca e destul de mult rupt și mi-a dat doua variante: orteza sau operație. Vroiam sa va cer și voua un sfat. Dacă merg pe varianta ortezei și respect totul ca la carte, fac și tratamentul cu PRP, credeți ca îmi pot recăpăta funcțiile 100% și sa nu risc o recidiva? Specific ca nu fac sport dar stau destul de mult în picioare și merg pe jos mult.
Multumesc aticipat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate