Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cruzimea fata de animale

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004
Care sunteti pe aici din BZ si puteti obtine mai multe informatii despre locatia respectiva?

#92
atarnache

atarnache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.11.2005

View Postflex21, on Sep 20 2007, 20:03, said:

Am vazut si eu imaginile , si cu toate ca nu imi plac deloc pisicile si le cred lipsite de orice urma de inteligenta , pot sa spun cu mana pe inima ca am ramas socat de o asemenea cruzime de care pot fi capabili unii dintre "semenii" nostri , in acest moment nu imi doresc altceva decat sa le intalnesc fata in fata pe acele animale , ca sa le fac sa simta ce a simtit acea pisica lipsita de aparare.

P.S.: Principalii vinovati raman insa in opinia mea tot nenorocitii astia de parlamentari , care pur si simplu nu vor sa faca un bine , adica sa dea odata legea care sa prevada inchisoare pentru cei care bat/chinuie/omoara animale.

Sa stii ca te cam inseli! Eu am o pisica acasa si nu este chiar asa proasta pe cum o crezi tu! Daca vorbesc cu ea sau ii zic sa faca ceva ea chiar intelege si face. Nici p mine nu ma impresionau pisicile inainte sa o am pe a mea, dar cum a intrat in familia mea parca ne-a schimbat pe toti. Cei care au un animal stiu despre ce vorbesc.

Cat despre legea aceea de protectie a animalelor si pedepsirea celor care le ranesc, un protest mare in Piata Constitutiei cred ca ar avea un efect! Daca noi populatia de rand nu am mai fi asa de lasa si dezbinata am putea schimba ceva in tara asta, decat sa stam sa ne plangem de conducere. Ei isi bat joc de noi pentru ca ne vad prosti si fraieri ca inghitim tot c fac ei, la fel cum a facut si pisica aceea cand nu a ripostat sau macar sa fi fugit pana sus pe scari. Iar vecinii de pe acea scara nu stiu c au pazit. S-au prefacut k erau surzi! ALTI LASI! Daca s-ar fi sinchisit unul sa deschida usa si sa zbiere putin pe scara asa o bestialitate ar fi fost oprita. TRAIM IN ROMANIA.

#93
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Daca tot este topicul despre cruzimea fata de animale:

- la mine in Cartier, cainii mananca pisici. E ceva de groaza, azi iar s-a intamplat (la ora 3.30 noaptea !). Am aruncat cu ce am apucat in ei. S-au deranjat un pic de la masa dupa care au revenit. E ceva cumplit ce se intampla. La Primarie/Salubris nu se face nimic - am inteles ca ei ar trebuisa intervina, cainii sunt sterilizati mare parte din ei. Ataca in grupuri de cate 8-10 caini, este imposibil sa te bagi in ei pentru ca se aduna si mai multi.

#94
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View Postlopi, on Sep 27 2007, 02:33, said:

Daca tot este topicul despre cruzimea fata de animale:

- la mine in Cartier, cainii mananca pisici. E ceva de groaza, azi iar s-a intamplat (la ora 3.30 noaptea !). Am aruncat cu ce am apucat in ei. S-au deranjat un pic de la masa dupa care au revenit. E ceva cumplit ce se intampla. La Primarie/Salubris nu se face nimic - am inteles ca ei ar trebuisa intervina, cainii sunt sterilizati mare parte din ei. Ataca in grupuri de cate 8-10 caini, este imposibil sa te bagi in ei pentru ca se aduna si mai multi.

Ai aruncat cu petarde? Alea merg la sigur. Sau apa clocotita, dar e mai pierdere de vreme, pina fierbi oala, plus ca se iroseste o oala intreaga la o singura aruncare, si daca nu nimeresti in plin ai pierdut vremea. Serios vorbind, cred ca petardele sunt cea mai buna solutie, ii sperie si-i zgornesc de acolo. Problema e ca acu sunt greu de gasit.

#95
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Am citit doar mesajele din ultima pagina si deja m-am ingrozit! Ce idei mai aveti, auzi sa arunci cu apa clocotita pe saracii caini!! abancor, mult te-ai gandit?

Si acum referitor la subiectul topicului parerea mea e urmatoarea:

Romanii sunt niste tigani lenesi, smecheri, lipsisti de suflet care nu merita o viata mai buna!
Toti retardatii abandoneaza caini si pisici pe unde apuca si apoi toti ne miram ca avem haite de caini si pisici in cartiere. Asa ne trebuie !
N-as fi postat aici, insa zilele astea am ramas socata cand am vazut pana unde poate sa mearga prostia, nepasarea si cruzimea unui om. In blocul unde stau in timpul anului universitar, locuieste un catel, de talie mica, extrem de prietenos. Are cusca lui langa bloc, iar oamenii ii dau zilnic mancare. Cand am sosit zilele trecute, o vecina mi-a povestit ceva socant. Cu cateva zile inainte sa sosesc, cineva din bloc a lovit catelul cu ceva in cap, pentru ca acesta mai latra noaptea. Catelul n-a murit insa are o rana destul urata pe mijlocul capuli, care incepe intre ochi si se termina undeva in zona urechilor. I s-a luat efectiv pielea din zona aia, e ingrozitor.  Il dam acum cu Asocilin unguent, speram sa-si revina. Mi-e asa mila de el, e asa de speriat acum daca vede ca mergi spre el.
Ce creier, ce suflet, ce gandire poate sa aiba ala care a facut asa ceva?

Sa nu mai vorbim de acel caz in care nu stiu ce destepti, baietasi smecheri de cartier, au jucat fotbal cu o biata pisica.

Le doresc acestor  persoane tot raul din lume!

#96
alina07

alina07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2007

View Postabancor, on Sep 27 2007, 14:53, said:

Ai aruncat cu petarde? Alea merg la sigur. Sau apa clocotita, dar e mai pierdere de vreme, pina fierbi oala, plus ca se iroseste o oala intreaga la o singura aruncare, si daca nu nimeresti in plin ai pierdut vremea. Serios vorbind, cred ca petardele sunt cea mai buna solutie, ii sperie si-i zgornesc de acolo. Problema e ca acu sunt greu de gasit.
si in caz k mai ai multe asemena idei stralucite eu zic sa le incerci intai pe tine.
stau si ma mir cum anumiti oameni pot gandi in felul acesta.
asta este problema in Romania, vrem sa ne credem un popor civilizat, dar ar trebui sa ne uitam putin k in tarile civilizate astefl de lucruri sunt aspru pedepsite. si nu cred ca ei gresesc, ci cred ca noi avem gandirea indoctrinata de atatea campanii impotriva animalelor, de pe urma carora unii au facut averi...

#97
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Voi vedeti partea aia cu "serios vorbind"? Sau ati citit intreaga fraza cu apa clocotita?

Iar tarile civilizate string animalele de pe strada si daca nu sunt adoptate le eutanasiaza. Acolo ar trebui sa ajungem si noi.

#98
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postabancor, on Dec 7 2007, 15:57, said:

Voi vedeti partea aia cu "serios vorbind"? Sau ati citit intreaga fraza cu apa clocotita?

Iar tarile civilizate string animalele de pe strada si daca nu sunt adoptate le eutanasiaza. Acolo ar trebui sa ajungem si noi.

In tarile civilizate nu se abandoneaza animalele in ritmul in care se abandoneaza in Romania. In tarile civilizate nu se chinuie animalele in ritmul in care se chinuie la noi. Romania nu aree nici o sansa, suntem un neam de tigani si ne meritam soarta din plin!

#99
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Locuiesc intr-un sat, la 9 km de Brasov. Soseaua care leaga satul de Brasov e momentan o centura care leaga DN1A (Ploiesti- Valenii de munte- Brasov) de Brasov- Bacau. Traficul este destul de intens, mai ales ca ruta asta este plina de camioane care nu au voie pe DN1.
La marginea satului traieste o comunitate de tigani, care isi trimit caii pe camp. Ca sa ajunga la camp caii traverseaza soseaua si din cand in cand se mai opresc pe sosea, probabil e mai calda decat zapada de pe camp. Aseara, cand veneam spre casa, fusese un accident, o masina a lovit (a nu stiu cata oara) un cal.
Exista o autoritate careia ma pot adresa sa inceteze minunea asta cu animalele trimise in mijlocul traficului? Care sa avertizeze proprietarii ca daca mai lasa caii pe sosea ii vor confisca? Nu mi se pare normal din nici un punct de vedere ca animalele sa se afle acolo, iata ca mor si ele si pot produce si alte tragedii.

#100
ioanna-yo

ioanna-yo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 25.06.2008

View Postdemonyx, on May 3 2007, 01:13, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ple_syJmAoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa ce am vizionat acest film am ramas cu un gust amar, nici in cele mai negre vise ale mele nu credeam sa existe asa ceva!

DOAMNE FERESTE!!!!!! SUNT NOUA LA ACEST SUBIECT DE DISCUTAT SI AM VAZUT VIDEOCLIPUL PE CARE L-AI TRIMIS DEMONYX (LA PAGINA 1 PRIMA) DE PE YOU TUBE SI NICI NU AM MAI AVUT FORTA SA MA UIT MAI DEPARTE E INCREDIBIL   :curse: :madanimated: :angry:   I-AS  :bandit: PE TOTI OAMENII CARE FAC ASTA.....DAR NU SE POATE PT. CA SE VAND BA PT. HAINE CU BLANA, BA CARNE ........... :death: SI NIMIC NU II POATE OPRI CA SA MAI FACE ACESTE LUCRURI INGROZITOARE!!! NICI NU AM CUVINTE CA SA MA EXPRIM LA CATI NERVI AM!

#101
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
N-avem ce le face.. Poate când se va schimba mentalitatea oamenilor vor fi disponibile unele soluții împotriva cruzimii față de animale..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate