Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Dex si Nikon D80: primii pasi impreuna

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Inceputul unui drum nou  :photo: .

Si ca orice inceput, nu e tocmai usor (dar e cu siguranta placut).
Sistem: Nikon D80 si 18-70 plus ceva filtre.  

Ce va rog: sa va dati cu parerea asupra calitatii tehnice a fotografiilor. Partea artistica NU ma intereseaza, singurul rol al acestor fotografii fiind acela de a ma lamuri in legatura cu performantele sistemului achizitionat. Va rog sa va abtineti de la orice comentarii legate de incadrare, mesaj, compozitie etc.

Fotografiile nu sunt prelucrate in niciun fel. Sunt asa cum le-a scos aparatul, cu singura modificare ca am facut resize, pentru a putea posta. JPEG bineinteles.

Ma intereseaza in special daca:
1. culorile sunt OK. Daca mai trebuie umblat la reglaje si in ce sens
2. sunt fotografiile destul de sharp? erau mai bune putin mai soft?
3. cum sta cu bokeh-ul? sunt ceva poze cu flori pe prim plan, acolo se poate aprecia mai bine
4. se intrevad perspective, odata ce ma voi deprinde cu setarile acestui aparat?

Astept cu interes sugestiile si opiniile voastre.

Va multumesc anticipat.

Attached Files



#2
ski3.14

ski3.14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 06.11.2006

View PostDex., on May 1 2007, 02:14, said:

Inceputul unui drum nou  :photo: .

Si ca orice inceput, nu e tocmai usor (dar e cu siguranta placut).
Sistem: Nikon D80 si 18-70 plus ceva filtre.  

Ce va rog: sa va dati cu parerea asupra calitatii tehnice a fotografiilor. Partea artistica NU ma intereseaza, singurul rol al acestor fotografii fiind acela de a ma lamuri in legatura cu performantele sistemului achizitionat. Va rog sa va abtineti de la orice comentarii legate de incadrare, mesaj, compozitie etc.

Fotografiile nu sunt prelucrate in niciun fel. Sunt asa cum le-a scos aparatul, cu singura modificare ca am facut resize, pentru a putea posta. JPEG bineinteles.

Ma intereseaza in special daca:
1. culorile sunt OK. Daca mai trebuie umblat la reglaje si in ce sens
2. sunt fotografiile destul de sharp? erau mai bune putin mai soft?
3. cum sta cu bokeh-ul? sunt ceva poze cu flori pe prim plan, acolo se poate aprecia mai bine
4. se intrevad perspective, odata ce ma voi deprinde cu setarile acestui aparat?

Astept cu interes sugestiile si opiniile voastre.

Va multumesc anticipat.
e placut bokehul la a 4a poza

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostDex., on Apr 30 2007, 19:14, said:

1. culorile sunt OK. Daca mai trebuie umblat la reglaje si in ce sens
Culorile mi se par foate bune. Fiind insa numai poze afara nu poti aprecia cum sta cu WB-ul la interior (incandescent, fluorescent)...

View PostDex., on Apr 30 2007, 19:14, said:

2. sunt fotografiile destul de sharp? erau mai bune putin mai soft?

View PostDex., on Apr 30 2007, 19:14, said:

Nu pot aprecia. Pune cropuri de 800x600 din diverse zone (centrala, margine).
3. cum sta cu bokeh-ul? sunt ceva poze cu flori pe prim plan, acolo se poate aprecia mai bine
Asta depinde de obiectiv, nu de aparat in sine.

View PostDex., on Apr 30 2007, 19:14, said:

4. se intrevad perspective, odata ce ma voi deprinde cu setarile acestui aparat?
In ce sens? TEHNIC scula este o bijuterie, subiecte sa ai :)
A, la capatul wide, in pozele cu cladiri pe fundal se vede cum se "apleaca" spre centru. Asa patesc si eu la un 28mm echivalent - ceva PS poate corecta asta.

#4
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001

View PostDex., on May 1 2007, 02:14, said:

Ma intereseaza in special daca:
1. culorile sunt OK. Daca mai trebuie umblat la reglaje si in ce sens
2. sunt fotografiile destul de sharp? erau mai bune putin mai soft?
3. cum sta cu bokeh-ul? sunt ceva poze cu flori pe prim plan, acolo se poate aprecia mai bine
4. se intrevad perspective, odata ce ma voi deprinde cu setarile acestui aparat?


Cum vrei sa aprecieze cineva sharpnessul unei imagini dintr-un resize ? :P
Daca vrei ceva opinii, pune cropuri 100% din zone clare din imagine ;)

#5
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006

View PostSuperDuper, on May 1 2007, 06:04, said:

Asta depinde de obiectiv, nu de aparat in sine.

Ma refer la tot ansamblul, body + 18-70-ul.

#6
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Imaginea initiala si crop 100%

Attached Files



#7
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 15.06.2005
Dex, nu te mai stresa :) ai facut o alegere foarte buna. 18-70 este cel mai bun obiectiv kit pentru Nikon (si aproape ca imi vine sa spun "nu numai Nikon")
Culorile sunt ok, sharp la fel. Trage RAW si corecteaza mai mult in Capture NX
Din pacate eu am observat la D80 tendinta de a supra expune asa ca de regula in modurile prioritare subexpun -0.7
WB cel mai ok mi se pare Day light. La cloudy si shade 6000K mi se pare cam mult si am senzatia ca e prea rosu. In general merg pe Auto si corectez din soft.
Daca mai dispui de ceva banuti cumpara un 50mm f1.8, si nu vei fi dezamagit.

#8
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Cropul arata bine. In rest, cum a zis si voodooeye. Si sa-l stapanesti sanatos!

#9
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Multumesc pentru pareri, conteaza foarte mult pentru mine, mai ales ca eu nu-l pot compara decat cu Pentax-ul DL pe care l-am avut inainte.
Diferenta e destul de mare intre cele doua si probabil ca se va face si mai simtita pe masura ce ma voi obisnui cu noul aparat.

Sa mai atasez cateva poze.

Din pacate girafa colorata nu e bine expusa si nici nu vreau sa corectez poza respectiva; asa cum am mai spus, nimic nu este prelucrat, tocmai pt a putea permite o apreciere cat mai realista.

Daca mai sunt si alte opinii, le astept cu placere.
Multumesc

Attached Files



#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostDex., on May 1 2007, 16:01, said:

Multumesc pentru pareri, conteaza foarte mult pentru mine, mai ales ca eu nu-l pot compara decat cu Pentax-ul DL pe care l-am avut inainte.
Diferenta e destul de mare intre cele doua si probabil ca se va face si mai simtita pe masura ce ma voi obisnui cu noul aparat.

Sa mai atasez cateva poze.

Din pacate girafa colorata nu e bine expusa si nici nu vreau sa corectez poza respectiva; asa cum am mai spus, nimic nu este prelucrat, tocmai pt a putea permite o apreciere cat mai realista.

Daca mai sunt si alte opinii, le astept cu placere.
Multumesc

in ce sens e mare diferenta intre cele 2? :huh: la viteza de operare? :huh:

io am un k100d si m-am jucat cu d200-le lui hann si cred ca se pot face poze foarte bune cu ambele ;) atata tot sa ai mai multa rabdare cu pentaxul :P

plus ca momentan nu am vazut poze la subiecte care chiar sa necesite un autofocus mai rapid :)

(n-o lua ca inceput de flame) :P

#11
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 15.06.2005
@Dex, nu stiu cum este DL dar pot sa-ti spun ca m-am jucat cu K10D si...nu mult mi-a trebuit sa-l cumpar. Cind vine vorba de SLR si calitatea imaginii consider ca este greu sa decizi in privinta unuia anume, totul depinde de cum te simti tu cu aparatul respectiv de gama de obiective disponibile pe piata etc.
Asa cum am mai spus Capture NX 1.0.1 si uiti de probleme. Mai folosesc PS doar pentru filtre, clone etc. Levels, WB, LCH, USM noise reduction etc merg foarte bine din Capture NX.
Daca crezi ca iti foloseste citeste Aici ce zice Ken Rockwell despre D80 precum si setupul recomandat de el :) sau Grupul D80 de pe Nikonians

Edited by voodooeye_69, 01 May 2007 - 18:04.


#12
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View PostDex., on May 1 2007, 09:23, said:

Imaginea initiala si crop 100%

Cropul e sharp dupa parerea mea numai ca in poza originala ti-a cam vignetat (sau mi se pare?). Daca vrei o apreciere mai corecta specifica si apertura la care a fost facuta poza. pentru a obtine sharpness-ul maxim trebuie inchisa apertura un pic (la obiectivul tau pe la f8 se atinge sharpness-ul maxim).
Culorile arata foarte bine (un pic totusi prea saturate pe monitorul meu).

#13
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006

View Postshobi, on May 1 2007, 16:42, said:

in ce sens e mare diferenta intre cele 2?  la viteza de operare? :huh:

io am un k100d si m-am jucat cu d200-le lui hann si cred ca se pot face poze foarte bune cu ambele  atata tot sa ai mai multa rabdare cu pentaxul :P

plus ca momentan nu am vazut poze la subiecte care chiar sa necesite un autofocus mai rapid

(n-o lua ca inceput de flame)

N-o iau ca pe flame si nici nu doresc ca discutia sa se indrepte spre asa ceva. De altfel, in toate topicurile mele se vede clar ca duc o discutie OK cu toti co-forumistii ;) .

Si mai trebuie sa spun ca am fost extrem de multumit de Pentax, mi-am facut foarte bine treaba cu el si nu e numai parerea mea, de vreme ce si de la voi am obtinut destule note de 10 la concursurile foto Softpedia :)

Acum referitor la cele doua aparate si la precizarea mea ca e o diferenta destul de mare intre ele, pentru mine D80-ul are cateva avantaje fata de DL:
- viteza de focalizare, care cred ca e principalul atu al acestui aparat. Evident si prin diferenta de puncte de focalizare, 3 la Pentax si 11 la Nikon. Ca exemplu, in iarna am fotografiat o sanie trasa pe zapada de doi cai. Cu toate ca viteza saniei era destul de mica, am reusit sa focalizez foarte greu cu DL-ul. Ce-i drept, am fost destul de aproape de subiect dar totusi mi s-a parut nepermisa focalizarea asa de lenta
-body-ul Nikon-ului mi se pare mie mai potrivit; sta mai bine in mana, e mai mare si parca mai echilibrat.
-imi plac cele doua rotite (fata de una singura la Pentax) prin care pot regla timpul de expunere si diafragma. Mi se pare mai comod de manevrat
-puterea reglabila a blitz-ului intern este de asemenea un avantaj, in special cand subiectul este apropiat. Cu blitz extern situatia e alta dar si aici Nikon-ul sta mai bine. Mai bine (IMHO) chiar si decat Canon.
-viteza de declansare: daca tragi in rafala, fata de DL, Nikonu-l e mitraliera
-ce-mi place foarte mult: zgomotul obturatorului, parca e mai "uns", mai "cauciucat?!". La Pentax suna cam ca la fostul meu Zenit E, mai "fier pe fier", parca clampane.... Nu astia sunt termenii dar nu ma pricep sa exemplific mai bine.
-un alt avantaj este display-ul superior iluminat. I-am simtit lipsa la Pentax, cand am fotografiat noaptea artificii
-si nu in ultima instanta facilitatea de a gasi accesorii (simtita pe propria-mi piele la F64, bani sa fi fost mai multi ca gaseam de toate).

Deci cam astea ar fi primele concluzii. Bineinteles ca mai am de invatat dar, una peste alta, pentru un amator, aparatul imi place foarte tare.

Shobi, iti multumesc pentru opinii si te mai astept sa  intervii in continuare. Chiar daca nu ne cunoastem personal, pe Softpedia ne stim de ceva vreme si-ti apreciez de fiecare data parerile.

Bafta in continuare!

Edited by Dex., 01 May 2007 - 22:51.


#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ma bucur ca n-ai luat in nume de rau ... si pentru un post foarte bine argumentat :)

nu m-am jucat cu dl-ul, era cat pe ce sa il iau, dar m-am pricopsit cu un k100d care are 11 puncte, in loc de 3, un pic mai rapid la autofocus ... dar in rest aceleasi lipsuri, care mie nu mi se par impedimente :P

cat despre accesorii, n-am eu bani sa investesc :) asa ca nu duc lipsa nici de asta :P

despre poze, pot spune ca sunt ok de test, nu-mi spun nimic si nici nu ar trebui :) ... ideea e ca nu sunt genul de om care sa faca teste comparative la sharpness la cropuri de 100%, pt ca pur si simplu nu ma intereseaza ... ma iau dupa feeling :P
si momentan, imi dau un feeling ok, dar sunt convins ca se poate mult mai mult cu aparatul ... dar trebuie sa te obisnuiesti cu el ;)

#15
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006

View Postshobi, on May 2 2007, 16:17, said:

dar m-am pricopsit cu un k100d care are 11 puncte, in loc de 3, un pic mai rapid la autofocus ...
...si zic eu ca te-ai pricopsit bine, ti-am zis, eu am fost foarte multumit de Pentax.

Acum, inspiratie sa fie ca aparate avem :D  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate