Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#793
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Multumec pentru sfaturi si pentru carte. :)
Deja mi-ai trimis-o... :)

Numai bine!

#794
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
Tot vad pe forum diverse probleme la pomisorii de lamai. Si tot se recomanda imbaierea cu mospilan. Partial adevarat. Da ce te faci nene cu paianjenii? Ca mospilanul nu ii ataca. Asa ca imi voi impartasi di experienta mea umila, cu gandul ca alti posesori de citrice sa nu mai treaca prin tot felul de patanii prin care am trecut eu. Deci, pe scurt:
1.se identifica daca pomisorul are daunatori
In general pot fi paduchi testosi, lanosi, musculita alba si paianjeni rosii (cautati pe google cum arata).
2.in functie de daunator dati cu insecticid. (Mospilanul nu este panaceul universal)
3.de preferat, se acopera pamantul cu o folie cat dureaza stropirea, inclusiv uscarea solutiei pe frunze
4.daca nu sunt daunatori umblam la factorii climat (lumina, caldura, apa,umiditate atmosferica, pozitionarea fata de sursele de caldura).toate sunt direct proportionale intre ele. Daca ai temp. In camera peste 18 grade, trebuie sa ai o luminozitate buna iar pamantul in ghiveci trebuie sa fie reavan.
Atentie la ce cumparati:daca lamaiul a fost altoit pe citrus poncirus (celebrul portaltoi pt lamai pt zona temperata si nordica) aflati ca portaltoiul "trebuie sa vernalizeze" adica are nevoie de repaos obligatoriu, deci va trebui sa il tineti intr-o camera cu temp. 6 si max 9 grade si umbra.
Deci, puteti sa ii faceti orice, pentru ca daca este altoit pe lamai trifoliat, o sa vedeti ca din senin incep sa ii cada frunzele. Daca factorii de mediu sunt perfecti si nici nu are daunatori, veti scapa cu jumatate din frunze pe copac.

#795
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna seara
Dat fiind ca vremea sa inrautateste, cred ca este timpul ca citricii sa fie pregatiti pentru iernat. Pentru noi cei care locuim la bloc cum trebuie sa procedem cu plantele in toata aceasta perioada.

#796
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Eu personal le-am tinut iarna trecuta pe balcon, pe termometru am vazut minim 4 grade.

#797
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 zeusis, on 25 octombrie 2014 - 23:31, said:

Eu personal le-am tinut iarna trecuta pe balcon, pe termometru am vazut minim 4 grade.

Am citit ca la temperaturi mai mici de 0 grade e posibil sa inghete..iar temperaturi de 20 grade nu sunt recomandate. In plus conditiile de lumina, apa, etc cum trebuiesc sa fie? Nu am niciun pic de experienta in sensul asta.

Edited by Swerige, 26 October 2014 - 08:59.


#798
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Nu sunt expert dar stiu ca toate se leaga, daca ai caldura iti trebuie si lumina si umezeala, daca nu ai lumina nu-ti trebuie din celelalte 2. Peste weekend am uitat 3 citrici afara pe pervaz (la servici) fara sa-i ud, acum vad ca par intregi, dar sigur vor avea un soc cand ii bag inauntru la caldura, astept sa-i zedmorteasca putin sparele - sper sa supravietuiasca.

Edited by zeusis, 27 October 2014 - 08:46.


#799
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Mie mi-au inflorit portocalii si lamaii. Kumquatul astept sa se coaca sa mananc fructele.
Toate fructele de pomelo au fost delicioase, nu gasesti asa ceva la magazin. Fara exagerare, e ca diferenta dintre rosiile de la supermarket si cele crescute in gradina

Attached Files



#800
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine. Este un fenomen normal ca in aceasta perioada frunzele citricelor sa cada? E posibil sa nu mai ramana nicio frunzulita?

#801
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Exclus, citricii, cu mici exceptii, sunt cam in pericol fara frunze. Ce specii ai?

miki74 frumoasa colectie, unde tii copaceii si ce ingrasaminte folosesti de sunt asa frumosi?

Edited by zeusis, 13 November 2014 - 11:28.


#802
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
@miki74  Frumosi sunt. Da-ne si noua cateva informatii de cum ii ingrijesti. Multumesc anticipat.

#803
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 Swerige, on 13 noiembrie 2014 - 10:39, said:

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine. Este un fenomen normal ca in aceasta perioada frunzele citricelor sa cada? E posibil sa nu mai ramana nicio frunzulita?

Frunzele cad din cauza lipsei de lumina in conditii de caldura (+15...+23 gr). Sau daca sunt puse "la rece", posibil sa aiba pamantul sau radacina la o temperatura prea mica.
Lumina sufucienta pentru citrice, raportat la cum percepem noi lumina, e sa te deranjeze, sa te doara ochii de la atata lumina. Pentru citrice, iarana in casa, langa geam, e ca si cum un om lucreaza noaptea la lumina steleor.
Parerea mea: tine-i la o temperatura intre +5 si +10 gr. La temperaturi mai mari (20 gr.) au nevoie de lumina artificiala. Eu o sa sa-mi cumpar niste lampi LED specializate, o sa postez pe http://forum.softped.../page__st__324. O sa incerc sa-mi fac si o sera pentru ca am multe plante si vreau sa le tin la +10 gr.
Si scoate-i afara ziua de cate ori e insorit dar suficient de cald, dar fara sa le provoci soc termic.
Ca idee, toate citricele mele sunt de 2 saptamani afara.

zeusis, XENNA >>   ii ingrijesc cu multa atentie :)
- Mnacare > doar organica (guanito)
- foliar >trainer (ceva gen cropmax)
- iarna lumina cat mai multa si temperatura cat mai scazuta
- nu fac exces de apa
- mai e un aspect, plantele sunt altoite (nu butasi) cu altoi de buna calitate. La mine se vede o diferenta clara intre cateva plante "maidaneze" de pe la noi(tot altoite) si altele aduse din pepiniera de pe alte meleaguri.
- inca ceva, citricelor nu le place sa stea in curent sau langa calorifer.

#804
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Multumim de raspuns. Eu niste pomelo din samburi si au stat pana vinerea trecuta afara, i-a prins gerul de -4 -6 si n-au patit nimic, secretul a fost ca cu vreo 2 saptamani ianinte cand a fost acel ger  am fost plecat si n-a avut cine le uda, asa au supravietuit. Le-am bagat inauntru in miezul zilei cand era soare si acum tin geamurile intredeschise pentru a mentine o temperatura sub 25 grade ca e foarte cald la mine la servici. Ii tin in curent de aer dar n-am ce face. Mugurii care s-au chinuit sa iasa afara  au explodat acum inauntru.
E important foliarul, nu e suficient doar la radacini ingrasamantul? Eu folosesc ceva lichid facut la Bacau (proabil la o ferma de vite) si vandut prin Ded.... cu cifre NPK mici - o fi bun(?), adica nu risc sa-i ard. Iarna ii mai hranesti?

Edited by zeusis, 13 November 2014 - 15:22.


#805
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Eu am mandarin, portocal, lamai si maslini adusi din pepiniera din Grecia. Lamaiul si portocalul au inceput sa faca flori. Ii tin intr-o camera la 12-15 grade in fata geamului. Am sa-i ajut si cu ceva ingrasamant.

#806
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Iarna nu le mai dau de mancare, doar foliar.
zeusis > la  -4 -6 gr problema cea mare e ca le ingheata radacinile.
nu ma pricep la ce ingrasamintye sunt prin Dede.
XENNA > temperatura e aproape ok daca geamul e spre sud.
oricum o sa le cada frunze, dar e bine sa mai ramana cu ceva.
Asa cum v-am spus, eu o sa cumpar lampi LED. O sa fac si o sera mica, vreau sa plantez un portocal in pamant, poate si un lamai (e mai sensibil la frig). Mai am un kumquat pe care as fi curios sa-l plantez langa casa, rezista pana la -12. Cu ceva protectie si aclimatizare poate sa ramana acolo...cine stie. Va povestesc.

#807
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Sa ne zici ce oferte gasesti la lampi.
Pai daca nu au avut apa si ziua a fost cald au rezistat. Nici nu putea sa-i bag brusc la caldura ca-i pierdeam, asa ca au stat bine merci pana spre sfarsitul lui octombrie afara si i-as mai fi tinut daca nu auzeam de prognoze de lapovita.
Asta e ingrasamantul de care ziceam, daca e lichid ar fi bun de folosit si foliar? http://www.dedeman.r...iversal-1l.html

#808
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Eu il folosesc pe asta http://www.dedeman.r...rice-0-25l.html si cred ca isi face treaba.

#809
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Eu incerc sa folosesc cat mai organice. Nu cred ca cifrele NPK sunt cele mai bune, dar e bun ca are fier.

#810
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Eu am un reflector led de 10W destul de puternic. Are lumina alba de 6500k. As putea sa-l folosesc pentru iluminarea artificiala la citricile mele si cu efect notabil?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate