Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#829
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
E mult pentru ca exista si varianta doi , adica la hibernare unde odata cu nivelul de temperatura scade si intensitatea luminoasa. La un test am avut un lamai in beci unde singura sursa de lumina e doar cele cateva minute cate stam in beci si un 10 cm de geam care mai bine nu il pui la socoteala
Rezultatul , lamaiul avea frunzele verde-albastrui dar nicio frunza lasata , cazuta sau alte chestii , si asta dupa ....4 luni de intuneric

Eu am cumparat doar cipul din interior si am facut 3 variante de 60 w dar doar una o folosesc activ , daca le ofer lumina la lamai trebuie sa le ofer si caldura si viceversa , ceea ce e greu de echilibrat

Miki , ai vorbim de lumina la lamai si nu e deloc offtopic , nu vreau sa luminez un coltar ci plante :))

Legat de ceea ce vad plantele , am avut o mica dezamagire , am avut un senzor de intensitate luminoasa cu ac , am pus sub 3 neoane de 18 W Fluora si Biolux de la Osram , s-a ridicat acum abia cat sa se dezmorteasca , si in acea zi afara era foarte intunecat din cauza norilor dubli si cand am scos aparatul afara a fost de 3 ori mai sus acul

Nu e acelasi lucru se pare si la ce vad plantele dar multe "luminozitati" din astea tehnologice uneori nu scot lumenii necesari.

Iar chestia aia cu rosu si albastru nu o neg dar nici nu o vad in prea multe locuri sa inlocuiasca HPL clasice

#830
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postmiki74, on 04 noiembrie 2014 - 13:02, said:

Mie mi-au inflorit portocalii si lamaii. Kumquatul astept sa se coaca sa mananc fructele.
Toate fructele de pomelo au fost delicioase, nu gasesti asa ceva la magazin. Fara exagerare, e ca diferenta dintre rosiile de la supermarket si cele crescute in gradina
Ce le faci plantelor de par asa de sanatoase? Posted Image  Si eu am un lamai mare dar nu pare asa de sanatos desi face niste lamai imense dar foarte putine. Nu ai avut niciodata daunatori?

De unde ai facut rost de altoi? Am si eu un portocal (cred) crescut din samanta si as vrea sa-l altoiesc cu ceva ma interesant.

#831
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Am un lamai micut (nu stiu ce specie este) si este prima iarna peste care trecem. Nu am nimerit tocmai conditiile necesare, plantei i-au cazut aproape toate frunzele (si asta doar in cateva zile). O sa "moara" planta in acest caz? Vor creste alte frunzulite?

Edited by Swerige, 06 December 2014 - 10:38.


#832
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postmagic-gabi, on 05 decembrie 2014 - 18:15, said:

Ce le faci plantelor de par asa de sanatoase? Posted Image  Si eu am un lamai mare dar nu pare asa de sanatos desi face niste lamai imense dar foarte putine. Nu ai avut niciodata daunatori?

De unde ai facut rost de altoi? Am si eu un portocal (cred) crescut din samanta si as vrea sa-l altoiesc cu ceva ma interesant.
Le dau de mancare organic, radicular si foliar, in general am grija de ei. Eu doar ii intretin, arata bine pentru ca asa i-am cumparat, i-am ales abia din a 10-a pepiniera de citrice pe care am vizitat-o.
Am avut si mai am daunatori, pentru ca ii tin de primavara pana in noiembrie in curte. Am avut o gramada, dar ma lupt cu ei :) . Cu cat sunt mai bine hraniti, cu atat se lupta mai bine pomii cu bolile si daunatorii.
Daca gasesti pe cineva care sa-ti altoiasa iti dau eu altoi din portocalii mei.

View PostSwerige, on 06 decembrie 2014 - 10:32, said:

Am un lamai micut (nu stiu ce specie este) si este prima iarna peste care trecem. Nu am nimerit tocmai conditiile necesare, plantei i-au cazut aproape toate frunzele (si asta doar in cateva zile). O sa "moara" planta in acest caz? Vor creste alte frunzulite?
Muta-l unde e cel mai rece la tine. Daca stai la casa e usor sa gasesti un loc ok. Daca stai la boc pune-l pe balcon (daca e inchis) pe o bucata de polistiren. Uda-l cat mai putin (in functie de temperatura, la +5...+10 gr cam o data pe saptamana). Pulverizeaza zilnic apa pe frunze, iar o data pe saptamana pulverizeaza cu un foliar bun si ca antistres.
In nici un caz sa nu-l pui in camere calduroase (peste +20 gr) langa calorifer si sa-l uzi intr-una. Asta e cel mai rau.
O sa-ti reziste daca faci ce trebuie.

#833
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Daca ai crengute care se vor inegri e mai rau , daca insa se vor inegri si opri e bine , in ambele cazuri incalzeste solul la peste 20C si pune lumina 16 ore pe zi pe el pana cand mugurii se deschid si macar primul rand de frunze se maturizeaza

#834
ellutza

ellutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.01.2009
Si daca stai ca mine, la bloc, dar n-am balconul inchis? :(
Il ud cam o data pe saptamana, in camera sunt totusi vreo 20 de grade, il tin cat mai aproape de geam, cata lumina intra, macar sa o capteze... dar mi-e frica sa-l dau afara in ger. Temperaturile pot scadea lejer sub 0 grade in zona mea, bat vanturi foarte puternice....au inceput sa-i pice frunzele una cate una...

#835
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Daca balconul  nu e închis nu rezista.

#836
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Si lime-ul meu persan (cel putin asta cred ca e :)) a pierdut toate frunzele odata dar si-a revenit. Acum il tin la geam langa calorifer si nu are nimic desi e foarte cald. Chiar a inflorit frumos.

#837
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Ma asteptam ca la calamondin sa nu-i cada frunzele, dar nu o sa mai ramana niciuna. Deja lamaiului iau cazut toate. Sper ca la primavara sa-si revina :(

#838
chisti21

chisti21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.12.2014
Salut as vrea sa stiu si eu cum se planteaza mandarini din samburi, adica vreau sa stiu ce se face pas cu pas de cand gasesti samburele pana il pui in pamant, am vazut aici pe forum ca sunt mai multe posibilitati de plantare as vrea sa stiu care este ce-a mai eficienta sau macar care da roade...astept raspuns ms anticipat

#839
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
ti am raspuns pe PM

#840
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Pai raspunde si aici, ca doar asta este rostul forumului.

#841
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
daca zici tu...

#842
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Cred ca sunt mai multi interesati de raspunsul la intrebarile puse de chisti21.

Lamaiul meu se prezita foarte bine. Am noroc sa am acces la o camera neincalzita unde sunt 10-12°C.

Attached File  WP_20141214_002.jpg   86.23K   76 downloads  Attached File  WP_20141214_003.jpg   87.89K   73 downloads

#843
chisti21

chisti21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.12.2014
stie cineva in craiova de unde pot cumpara atonik?

#844
danu06

danu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2014
Salut si bine v-am gasit...am vazut pe mai multe site-uri ca toata lumea foloseste atonik la citrice imi poate spune cineva daca are efect?

#845
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Nu e un ingrasamant propriu zis , deci direct nu vezi mai nimic , doar ca ai o "stare de bine" a pomului :)

#846
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Cum va povesteam luna trecuta, astept sa se coaca ceva fructe kumquat.
Ca observatie, vara am avut fructe mai mari si mi s-au copt mult mai repede...iarna merge mai greu. Nu a putut sa tina toate florile, au mai cazut si ceva frunze, nu am conditii de iernare, ma chinui ceva cu ei.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   79.69K   73 downloads
  • Attached File  2.JPG   80.5K   73 downloads
  • Attached File  3.JPG   141.36K   70 downloads
  • Attached File  4.JPG   184.28K   67 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate